Acum este 16 Apr 2024, 08:00

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: A murit ingerul copiilor, doctor Alexandru Pesamosca
MesajScris: 01 Sep 2011, 12:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Aug 2006, 03:00
Mesaje: 819
Nume forum:1
Cel mai bun chirurg de copii din romania a murit azi noapte la 81 de ani. A ajutat zeci de mii de copii sa traiasca.

A trait in spitalul unde lucrat laa propriu pentru ca din 1984 nu a mai iesit din spital. Acolo dormea, acolo lucra. A operat intr-una copii, unele interventii fiind in premiera mondiala.

De cativa ani nu mai reusea sa se ridice si a ramas tintuit la pat. Dar continua sa dea sfaturi si chiar sa consulte. A muncit pana in ultima clipa si a fost cu adevarat "ingerul copiilor".
Toti cei apropiati si colegii ii spuneau Tata Pesi.

Alexandru Pesamosca s-a nascut in Constanta la 14 Martie 1930. In 1954 absolvea Facultatea de Medicina de la Bucuresti. Au urmat 60 de ani de profesie ca doctor pediatru la Spitalul Budimex.

Nu a avut casa lui pentru ca nu a avut o viata personala de care sa se bucure. A dedicat tot muncii la spital pentru ca nu mai avea familie. Sotia i-a murit acum 12 ani, iar copii (2 baieti) au murit ambii de cancer.

In 18 iunie anul curent, a fost nevoie sa fie dus de urgenta la Spitalul Floreasca pentru ca respira greu si avea dureri in piept, dar a cerut sa fie dus inapoi la fostul lui loc de munca Spitalul Marie Curie, fost Budimex cum il stiu multi. Aici a si murit azi noapte.

Domnul sa-l odihneasca la dreapta lui! Datorita lui, baiatul meu este un tanar normal, astazi.

_________________
Ileana - Gărgăriţa-Balsam-pentru-Suflet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: A murit ingerul copiilor, doctor Alexandru Pesamosca
MesajScris: 01 Sep 2011, 13:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Dumnezeu sa-l odihnesca!

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: A murit ingerul copiilor, doctor Alexandru Pesamosca
MesajScris: 01 Sep 2011, 13:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2011, 10:29
Mesaje: 8970
Nume forum:1
Dumnezeu sa-l ierte.

_________________
Gargarita-Cercetasa-de-Visuri
Gargarita Anului 2013


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: A murit ingerul copiilor, doctor Alexandru Pesamosca
MesajScris: 01 Sep 2011, 14:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Iun 2010, 11:23
Mesaje: 947
Nume forum:1
O lacrima si-o floare pentru cel care mi-a redat speranta si mi-a vindecat fata acum 22 de ani. Daca nu era el fata mea astazi nu mergea. Pentru cat bine a facut in viata a primit in schimb mult prea putin.
Dumnezeu sa-l odihnesca, sa-i ierte toate pacatele (daca un astfel de om poate avea pacate) si sa ii netezeasca drumul spre Rai unde sigur va merge.
Chiar mi-au dat lacrimile cand am citit vestea pentru ca atunci, cand eu aveam 23 de ani si eram disperata, a fost singurul care cu cateva vorbe mi-a redat linistea. Si mi-a vorbit de parca era vorba despre copilul lui.
Iti multumesc inger al copiilor si ma voi ruga mereu pentru linistea sufletului tau.

_________________
Gargarita-Ruga-si-Sarut-de-Prietenie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: A murit ingerul copiilor, doctor Alexandru Pesamosca
MesajScris: 02 Sep 2011, 08:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Sa-i fie tarana usoara!

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: A murit ingerul copiilor, doctor Alexandru Pesamosca
MesajScris: 02 Sep 2011, 09:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Aug 2006, 03:00
Mesaje: 819
Nume forum:1
Nu am avut timp sa va scriu ieri istoria baiatului meu. Cu peste 25 de ani in urma am primit un diagnostic infiorator pentru copilulul nostru. Am plans ne-am zbuciumat, dar nu ne-am resemnat.
Auzisem ca la Bucuresti exista posibilitatea de a fi investigat mai bine, asa ca intr-un zori de zi am descins in capitala, eu si sotul cu baiatul nostru in brate. Aveam trimitere la un vestit ortoped din Bucuresti, dar Dumnezeu are caile lui ascunse de a te duce acolo unde trebuie sa ajungi. Ne-am urcat in taxi si i-am spus soferului adresa. Din vorba in vorba, in drumul spre spitalul unde aveam trimiterea, soferul ne-a spus ca a avut si el un nepot, dar ca i l-a rezolvat dr. Pesamosca. Cum intalnirea cu ortopedul era stabilita putin dupa pranz, ne-a fost usor sa ne lasam dusi de val si sa ajungem la Spitalul de copii.
Asa cum spui si tu, Mireille, din momentul in care l-am cunoscut pe acest inger al copiilor, am avut impresia ca discut cu fratele meu mai mare. Pana s-au terminat toate investigatiile, trecuse deja ora de intalnire cu ortopedul de la celalalt spital, dar parca nici nu mai avea importanta. Dr. Pesamosca ne-a cucerit pe toti, inclusiv pe baietelul meu. Ce a urmat parea de domeniul fantasticului. Dupa trei interventii, peceta de copil fara probleme de sanatate in viitor a fost pusa de parafa acestui om minunat. L-am imbratisat, l-am sarutat si l-am tinut mult in brate, in semn de multumire. Apoi, in fiecare an, intr-o anume zi, ii trimiteam o prajitura facuta de mine alaturi de o felicitare. Cand baiatul meu a ajuns la facultate a preluat el aceasta activitate, personal.
Ii port un respect ca pentru tata. Nu puteam sa trec peste plecarea sa catre lumina fara sa ii aduc un omagiu.
Domnul sa-l odihneasca!

_________________
Ileana - Gărgăriţa-Balsam-pentru-Suflet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: A murit ingerul copiilor, doctor Alexandru Pesamosca
MesajScris: 02 Sep 2011, 11:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Mai 2006, 17:00
Mesaje: 1435
Nume forum:1
Infrant nu esti atunci când sangeri
nici ochii când în lacrimi ti-s.
Adevaratele infrangeri
sunt renuntarile la vis.

Radu Gyr

Un om care a trait cu un crez si si-a vazut visul cu ochii. Ma plec in fata unor astfel de oameni ce ne scriu istoria de oameni frumosi, blanzi, calzi si inteligenti.

_________________
Adnana - Gargarita-Mereu-Primavara

Nu ma jeli,
nu sunt un mit,
sunt doar un inger fericit.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: A murit ingerul copiilor, doctor Alexandru Pesamosca
MesajScris: 02 Sep 2011, 11:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2007, 23:48
Mesaje: 2651
Nume forum:1
Va multumesc pentru omagiul adus acestui om pe care il cunosc indirect. Unul din elevii mei a avut norocul sa fie tratat de acest medic deosebit.

Adnana, ai dreptate. Asa este in viata. Stii tu:
cand unii tes la haina vremii,
ceilalti ai vremii coji aduna.

_________________
Bica - Bunica-de-Gargarita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania