Acum este 11 Mai 2024, 22:23

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: John William Waterhouse
MesajScris: 17 Oct 2009, 20:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
John William Waterhouse by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 05-03-2009

Am dat intamplator peste imaginea de mai jos si am adus-o aici.

Tabloul, M-am cam saturat de umbre (traducerea imi apartine) a fost cel mai probabil inspirat de poemul Doamna din Shalott scris de Alfred, Lord Tennyson in 1842.

In poem, Tennyson povesteste despre Elaine, ce traieste intr-un turn, pe o insula din mijlocul raului ce duce la Camelot. Ea este blestemata si nu are voie sa se opreasca din tesut sau sa priveasca de la fereastra sa spre Camelot. Asa ca sezand, priveste in oglinda din fata ei, la reflexele pline de umbre ale lumii de afara si le tese pe tapiseria ei. La un moment dat vede prin oglinda un cuplu, proapat casatorit si recunoaste ca: M-am cam saturat de umbre. Apoi il vede pe frumosul Lancelot, imbracat intr-o armura stralucitoare ce merge calare spre Camelot. Nu are putere sa reziste si alearga spre fereastra pentru a-l privi. Vede lacul cu nuferi, vede drumul spre Camelot, dar aude si oglinda din camera ce se sparge in bucati. Stie ca si-a incalcat porunca din blestem, asa ca alearga afara din turn. Langa apa, gaseste o barca pe care ea isi inscrie numele: Lady of Shalott. Apoi se urca in barca si se lasa dusa de ape. Sta intinsa si canta continuu in timp ce barca o duce incet spre Camelot. Din pacate, moare inainte de a ajunge la primele case de pe malul raului. Barca isi continua drumul spre Camelot in timp ce oamenii de pe mal privesc in tacere scena. In palatul regal, mor rasetele, iar Lancelot, privind spre chipul livid din barca, recunoaste ca a fost o femeie frumoasa si roaga Cerul sa o ocroteasca.



Replica: Ce poveste trista! by Ileana Miroiu (818 mesaje), la 05-03-2009

V-ar placea sa lucrati goblen tot timpul, fara pauza? Fara contact cu lumea?
Oare nu faptul ca impartasim munca noastra de la goblen cu cei din jur, ne face si pe noi si lucrul nostru mai pretios?
Voi cum simtiti?
Doruletz, pictura este minunata, dar acum cand ii stiu povestea, ma ia cu frison.


Replica: Nu by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 05-03-2009


cred ca as rezista sa fac acelasi lucru, mereu, Ileana. Oricat mi-ar placea sa cos, totusi, la un moment dat mai simti nevoia sa iesi intre oameni, intre munti, intre paduri, intre ape, printe animale.

O alta imagine (acelasi autor) cu Lady of Shalott.



Replica: Si by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 05-03-2009

de acelasi pictor: Ophelia. Eu m-am indragostit de aceasta imagine. Parca este o zana a nuferilor.



Replica: Dar by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 05-03-2009

de aceasta primavara ce parere aveti? Parca seamana cu primavara noastra, din acest an.



Replica: John William Waterhouse by Oana Stancu (356 mesaje), la 06-03-2009



Replica: Echo si Narcissus by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 06-03-2009



Replica: Este by Andreea Tomita (74 mesaje), la 07-03-2009

pentru prima oara cand vad picturile acestea. Imi plac. Daca nu as fi citit si povestea ei, as fi lucrat cu placere un goblen dupa M-am cam saturat de umbre.
Ati observat ce bine seamana fundalul (la culori) de la Primavara cu fundalul de la Eden?

Replica: Trista poveste. by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 09-03-2009

Stiindu-i povestea nu stiu daca asa lucra un goblen dupa tablou. Nu stiu de ce, dar nu as reusi.
Andreea ai dreptate, chiar seamana cu Eden.


Replica: John William Waterhouse. by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 09-03-2009


_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania