Acum este 11 Mai 2024, 18:18

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: S.O.S. - Sindromul Lennox
MesajScris: 19 Apr 2015, 14:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Aug 2006, 03:00
Mesaje: 819
Nume forum:1
Ma numesc Mariana Baciu si sunt din Cluj Napoca. Am un baietel pe nume Radu Alexandru nascut la data de 03.09.2009 care este bolnav. A avut o dezvoltare normală și absolut nicio problemă medicală până la vârsta de 11 luni, când a făcut prima convulsie în afebrilitate.

Am trăit atunci spaima vieţii mele, am ajuns la spital, am făcut tomografie, analize. Totul a ieșit perrfect. După câteva zile, ne-am externat și întors acasă, cu speranţa că nu vom mai trece niciodată prin așa ceva. Din păcate, după șase luni, s-a repetat și tot așa. Am fost diagnosticaţi cu epilepsie la spitalul Neurologie Pediatrie Cluj Napoca și am intrat pe tratament cu Depakine.
Anii au trecut, crizele s-au înteţit, am schimbat scheme peste scheme de tratament. În zadar! Nimic nu mai ddădea roade.
Pe 23 Iunie 2014, pe o stare febrilă, a intrat în status epileptic. Nu doresc nici dușmanilor mei să simtă ce am simţit eu atunci. Norocul meu și atunci a fost tot doamna doctor Monica Mager, care până ne-am suit în Salvare a stat pe telefon cu mine și m-a ajutat să nu mor.
Acesta a fost momentul în care doamna doctor a simţit că lucrurile nu sunt ce par a fi și a început să aibă suspiciuni. Așa că a hotărât să plecăm în Viena, la Univ. Prof. Dr. Martha Feucht. Acolo, am aflat tristul diagnostic și am făcut cunoștinţă cu dușmanul meu pe viaţă: sindromul Lennox.
Am experimentat atunci și continui să experimentez toate stările de disperare posibile. De când am aflat acest diagnostic, nu a mai existat nicio noapte în care să nu adom plângând de frică.
Încerc să învăţ tot ce pot despre Lennox, tot de frică de a nu-mi scăpa ceva și atunci să mă lovească. Vreau să îi aflu “punctele slabe”, ca să îl pot învinge eu, desi știu că este o boală incurabilă. Mai știu și că dragostea mea pentru Alex este incurabilă. Mai incurabilă deccât orice boală și, pentru el, voi lupta până când voi cădea eu sau Lennox.
La clinica din Viena am ajuns datorita unor oamnei minunati din Compexit Trading, ei au sustinut aceasta plecare. Dar cei de la Viena ne-au dat sa facem analize la noi in Tara care din pacate nu se compenseaza asa ca am vorbit la Bucuresti cu Domana neurolog Dana Craiu care ne-a indrumat catre Timisoara sa facem o parte din analize si care costa 2250 lei. Fiecare minut conteaza, fiecare mica donatie va contribui la salvarea micutul Alex.

Puteti dona in conturile de mai jos:
Baciu Mariana (Tel. 0740017384)
RO81BTRL01301201900139XX
RON Banca Transilvania Cluj Napoca Romania


In attach aveti toate datele si de la Viena si de la Bucuresti.

Nu am mai atasat si fisierele atasate pentru le gasesiti la o simpla cautare pe net.

_________________
Ileana - Gărgăriţa-Balsam-pentru-Suflet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: S.O.S. - Sindromul Lennox
MesajScris: 19 Apr 2015, 14:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Aug 2006, 03:00
Mesaje: 819
Nume forum:1

_________________
Ileana - Gărgăriţa-Balsam-pentru-Suflet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania