Acum este 18 Apr 2024, 04:29

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Va rugam sa o ajutam pe Lora
MesajScris: 11 Feb 2016, 21:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Buna dragele mele.
Vin cu o rugaminte. Rog una din gargarite ce are si cont pe Facebook sa deschida o pagina pentru Lora unde sa prezinte boala ei si sa vorbeasca despre aspecte din punct de vedere al tratamentului. Sa fie dispusa sa sustina o campanie de licitatie pe Facebook pentru fiecare goblen (obiect) pus la licitatie pana obtine un pret bun.
Daca nu puteti as putea face eu pagina, dar este nevoie de o persoana activa pe internet. Pot ajuta, dar nu am internet non-stop si nu pot fi constanta din acest punct de vedere.
Multumesc din inima ajutorului oferit de TTT si gargaritelor care au lucrat acele bijuterii pentru scopuri caritabile.
Va las un video inregistrat de ea, sper sa va contagieze pe toti cu dorinta ei de a trai.
Pup dulce.


_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Va rugam sa o ajutam pe Lora
MesajScris: 11 Feb 2016, 21:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Un fragment din starile ei:
Sâmbătă, 16 ianuarie 2016
Fii multumit cu ceea ce ai
Recent am citit pe facebook o pilda. Pe scurt redau pilda. O cioara a vazut o lebada, i sa parut foarte frumoasa, s-a gandit ca este cea mai fericita, dar cand a intrebat-o, lebada a spus ca a vazut un papagal asa ca cioara a intrebat papagalul, dar acesta a spus ca a vazut un paun. La gradina zoologica sute de persoane admirau paunul. Dupa ce au plecat cioara a intrebat paunul daca este cea mai fericita pasare si acesta a spus ca dupa el cioara este cea mai fericita pentru ca este libera; el este inchis acolo, captiv, ar vrea sa scape, dar nu poate, pe cand cioara zboara unde vrea. Morala era sa nu cautam la ceilalti ceva ce nu avem, gandindu-ne ca astfel vom fi mai fericiti.

Este adevarat caci si eu cand imi era rau in spital vroiam sa nu mai fac febra, apoi incet, incet nu am mai facut apoi vroiam sa nu imi mai fie asa rau si usor m-am inzdravenit si am simtit tot mai putin reactiile adverse, apoi am terminat tratamentul. Doar ca deja as fi vrut mai mult. Sa fiu fara oxigen, sa lucrez iar... Trebuie doar sa fiu recunoscatoare pentru tot ce am. Se poate mai bine, dar sigur se poate si mai rau. As dori sa stiu sa pretuiesc mai mult ceea ce am si sa stiu sa ma bucur de viata asa cu oxigenul dupa mine.
Fiti recunoscatori pentru ce aveti, nu cautati mereu motive de a fi nemultumiti. Viata este frumoasa.

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Va rugam sa o ajutam pe Lora
MesajScris: 13 Feb 2016, 14:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Iul 2007, 17:00
Mesaje: 1075
Nume forum:1
Dragele mele, intai am fost furioasa pe voi ca ati lasat un astfel de strigat de ajutor fara un raspuns de atat timp. Vroiam sa zic ca la concursuri toata lumea se ingramadeste, dar la pus umarul pentru o cauza nobila, nu. Apoi mi-am dat seama ca trebuie sa fiu suparata si pe mine.

Cred ca ne aflam in fata unui mare inconvenient. Gargaritele ce ar putea sa dea o mana de ajutor, nu le-am vazut pe facebook in rarele momente cand ma uit si eu de la unul si altul sa vad cu ce se mananca aceasta retea de socializare. Eu, chiar daca as avea un cont si m-as chinui sa fac o pagina, tot nu as avea cum sa dau o mana de ajutor cu munca mea pe doua si trei ture. Ca aici trebuie consecventa. Ori faci ceva, ori nu mai faci deloc.

Ovidia, te felicit pentru ca ne-ai adus la cunostiinta situatia Lorei si ca vrei sa te implici chiar. Eu zic ca daca faci pagina, aceasta poate fi promovata. Posibil ca si licitatia de care spui sa aiba un ecou bun si sa se stranga banuti.

Lora, imi pare sincer rau ca treci prin astfel de momente. Este cutremuratoare intelepciunea ta in astfel de momente. Iti doresc sa te faci sanatoasa si sa nu mai fii dependenta de o butelie cu oxigen.

_________________
Ramona - Gargarita-cu-Suflet-de-Poet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Va rugam sa o ajutam pe Lora
MesajScris: 13 Feb 2016, 16:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7274
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Lora, multa sanatate iti doresc.
Iti trimit un zambet si o imbratisare.

Cu drag,

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Va rugam sa o ajutam pe Lora
MesajScris: 13 Feb 2016, 20:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Lora, iti doresc multa sanatate. Te imbratisez cu drag.

Ramona, nu trebuie sa fi suparata nici pe Gargarite, nici pe tine. Cred ca este o mare responsabilitate sa gestionezi o astfel de pagina. Eu nu as sti cum. Dar daca cineva ar crea aceasta pagina, sunt sigura ca va fi promovata de multe Gargarite, indiferent daca au scris sau nu in acest topic.

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Va rugam sa o ajutam pe Lora
MesajScris: 14 Feb 2016, 20:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Iun 2010, 20:10
Mesaje: 5296
Locatie: Pascani
Nume forum:1
Lora, multa multa sanatate si putere!
Cu drag,

_________________
Ralluca - Gargarita-Suras-de-Primavara


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Va rugam sa o ajutam pe Lora
MesajScris: 16 Feb 2016, 13:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2010, 19:42
Mesaje: 581
Locatie: botosani,com sulita
Nume forum:1
Multumesc Monica si tuturor gargaritelor pentru sustinere.

_________________
Lora - Prietenia este floarea unei clipe si fructul timpului.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Va rugam sa o ajutam pe Lora
MesajScris: 16 Feb 2016, 17:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Va multumesc dragele mele pentru sustinere.
Multumesc persoanelor care s-au implicat in acest proiect, gargarite si non-gargarite (nu stiu cum sa le definesc).
Va anunt ca pagina Facebook este deschisa aici:

https://www.facebook.com/Ajutamasafiulibera/

Se numeste: "Ajuta-ma sa fiu libera".
Cateva cuvinte despre ea:
Sa o ajutam sa fie libera! Statul roman o leaga de aparate, ajuta-o sa aiba o viata normala, sa fie libera! Tu ai puterea
sa-i oferi libertate, aer, viata.
Aceasta pagina este creata pentru a va arata un caz care noua ne-a sfasiat inima. O tanara de 31 de ani cu insuficienta
respiratorie (un plaman nu functioneaza, iar al doilea doar o parte) este constransa de statul roman sa stea legata de de un aparat (concentrator de oxigen). Butelia de oxigen costa mult si nu este decontata de CNAS. Familia ei nu-si poate permite sa plateasca.
O sa va povestim viata ei in aceasta pagina.
Probabil nu stiti, dar in Romania viata dependentului de oxigen inseamna: sa fii legat de prize, sa nu poti iesi din casa,
sa traiesti mereu cu frica intreruperii energiei electrice (pentru ca FARA OXIGEN MURIM), sa suporti zgomotul produs de concentratorul de oxigen atat tu cat si familia si vecinii. Vrem sa-i imbunatatim calitatea vietii si sa aiba o viata normala chiar daca este dependenta de oxigen.


Va rugam din suflet sa treceti si sa apasati butonul "LIKE" si sa dati Share la continutul paginii.
In acest mod vom avea mai multe sanse sa obtinem o suma cat mai mare pe obiectele care vor fi scoase la licitatie in acest scop benefic.
Va multumesc inca de acum pentru ajutor. Sa dea Dumnezeu sa ajungem la un bun rezultat.

Pup dulce.

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Va rugam sa o ajutam pe Lora
MesajScris: 16 Feb 2016, 17:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Pentru gargaritele care nu au cont pe Facebook public cateva din postari.






_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Va rugam sa o ajutam pe Lora
MesajScris: 16 Feb 2016, 17:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Sloganul campaniei:
Sa o ajutam sa fie libera! Statul roman o leaga de aparate, ajuta-o sa aiba o viata normala, sa fie libera.Tu ai puterea sa-i oferi libertate, aer, viata.

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania