Acum este 28 Iun 2026, 07:19

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 501 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 51  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 05 Mai 2011, 15:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2005, 19:44
Mesaje: 1881
Nume forum:1
Ralu, iti recomand sa te grabesti. Acum ceva ani in urma, asa cum am mai zis, unde locuiesc este o curte comuna cu trei apartamente. Doamna mai in varsta care este si proprietara, locuieste aici doar vara si asta doar cateva saptamani. Plateste pe cineva care sa ingrijeasca partea ei unde are faimosii trandafirii, copacii, etc. Nu este mare si nici mult de munca insa, cine se ocupa o face pentru bani si nu din placere, motiv pentru care vine totul facut in viteza. Nu se ocupa nimeni pentru paduchi, musculite si tot ce prezinta o gradina cu daunatori ei. Ca sa revin la noi, asa cum spuneam nici pe mine parazitii ei nu ma preocupau pana cand, ai mei trandafirii din vas au fost mancati si pe langa ei si crinii. Am scapat foarte greu de ei. La tine daca este balcon, poate nu sunt asa insistenti.
Iti aduc aici un trandafir spreiat acum cateva zile.


_________________
Maria-Venus - Gargarita-Venus


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 05 Mai 2011, 18:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2010, 11:56
Mesaje: 4546
Locatie: Italia
Nume forum:1
Maria, ce culoare frumoasa are trandafirul tau.
Revin cu acelasi Mme Alfred Carriere in plina floare.


_________________
Alia - Gargarita-Oaza-Plina-de-Speranta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 08 Mai 2011, 11:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2010, 11:56
Mesaje: 4546
Locatie: Italia
Nume forum:1
Souvenir du Docteur Jamain



Fragrans Meillandina



Ultimul este o nebunie cand se umple de floricele. Arata ca o minge colorata si foarte parfumata.

_________________
Alia - Gargarita-Oaza-Plina-de-Speranta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 08 Mai 2011, 11:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1218
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Pe mine cel alb m-a vrajit.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 08 Mai 2011, 13:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12780
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Draga Alia este tare frumos cel mov.


_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 09 Mai 2011, 08:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Alia si Ovidia, sunt superbi trandafirii vostri.

A inflorit si la mine cel galben:



Iar cel rosu este asa:



Sambata i-am stropit cu solutie si se pare ca a functionat deja caci toti paduchii sunt deja negri. Oricum ii tin sub observatie.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 09 Mai 2011, 11:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12780
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Draga Ralu imi place cel galben. Sper ca ai rezolvat problema.

Macesul meu de la caini are acum mai multe flori.


_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 09 Mai 2011, 22:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2010, 11:56
Mesaje: 4546
Locatie: Italia
Nume forum:1
Ralu, sunt o splendoare. Daca l-ar vedea mama pe cel galben, n-ar mai sti ce-i cu ea. Sper ca intr-o buna zi, cand se va opri la casuta ei (lucreaza in Italia momentan), sa-i daruiesc cativa.
Cel rosu este catarator?
Nu stii cat ma bucur ca a functionat solutia. Pana la urma, cate doze ai pus?

Ovidia, al tau seamana foarte cu mult cu unul dintre ai mei. Bobocii par portocalii, insa cand se deschid sunt galbeni. Acum este imbobocit, iar cand va inflori am sa ti-l arat. Este catarator?

_________________
Alia - Gargarita-Oaza-Plina-de-Speranta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 09 Mai 2011, 22:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Alia, sa stii ca tocmai sunt cu ochii pe net pentru a cumpara alti trandafiri caci sunt prea frumosi cei pe care ii am. Cel rosu este catarator.
Solutia a fost insecticid pana la urma, pentru siguranta florilor.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 12 Mai 2011, 19:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2010, 11:56
Mesaje: 4546
Locatie: Italia
Nume forum:1
Au aparut primele flori la cataratorii mei, Rimosa (galben) si Cassandre (cel rosu). I-am plantat anul trecut, in toamna.





Frunzele sunt albicioase pentru ca i-am dat cu sulf, pentru prevenire (este bun impotriva mucegaiului).

_________________
Alia - Gargarita-Oaza-Plina-de-Speranta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 501 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 51  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania