Acum este 16 Apr 2024, 20:12

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fistic
MesajScris: 16 Feb 2010, 11:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1102
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Fistic by Vasiliu Letitia (1516 mesaje), la 16-07-2008
Stiti ceva despre fistic?



Replica: Nu, by Grigorita Carmen Laura Tereza (1265 mesaje), la 17-07-2008
stiu chiar nimic. Sunt curioasa sa aflu. Cine stie?

Replica: Si eu sunt curioasa. by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 17-07-2008
Cine ne aduce ceva informatii?

Replica: Fistic by Enache Mihaela-Ema (383 mesaje), la 17-07-2008
Consumul de fistic poate reduce impactul carbohidraţilor asupra nivelului glicemiei.



Afectiunile cardiace raman in continuare cauza principală a mortalitatii, atat la barbati cat si la femei, iar alte 20 de milioane de persoane traiesc, anual, cu diabet, astfel incat aceste noi date sunt foarte incitante si relevante - afirma Dr. Cyril Kendall, cercetator principal si profesor la Universitatea din Toronto, departamentul de stiinte nutritionale. Este deja bine cunoscut faptul ca, controlul nivelului glicemiei este important pentru prevenirea si controlul diabetului si, conform ultimelor date, este important si in prevenirea bolilor cardiace. Controlul fluctuatiilor glicemiei postprandiale pare a fi in mod particular deosebit de important.
S-a aratat deja in trecut ca fisticul scade factorii de risc ai afectiunilor cardiace. Cu toate acestea se cunoaste inca putin despre efectul specific al fisticului asupra glicemiei serice. Rezultatele preliminare ale acestui studiu demonstreaza ca supresia raspunsului glicemic dat de alimentele cu conţinut crescut de carbohidrati poate fi una din mecanismele prin care fisticul contribuie la sanatatea cardiovasculara si la preventia, respectiv la controlul diabetului.
Studiul reprezinta o premiera deoarece examineaza efectele pe care le are fisticul asupra nivelului glicemiei sanguine in combinatie cu alti carbohidrati. Studiul a fost condus de Dr. Cyril Kendall si Dr. David Jenkins de la Universitatea din Toronto, cercetatori cunoscuti pentru studiile facute asupra indexului glicemic, index care evalueaza rapiditatea cu care este absorbita glucoza din alimente. Anumiti carbohidrati cresc mai rapid nivelul glicemiei in comparatie cu alte alimente, ca de exemplu fisticul, care contine un nivel mai ridicat de proteine, de fibre si de grasimi mononesaturate. In general alimentele care nu cresc intr-o maniera rapida nivelul glicemiei sunt considerate mai sanatoase.
Drs. Jenkins si Dr. Kendall impreuna cu colegii lor de cercetare au studiat 10 indivizi sanatosi care au fost inclusi, pe parcursul a doua luni, in mai multe studii dietetice. Dupa postul din timpul noptii, participantii au primit una, doua sau trei uncii (n.b. 1 uncie = 28.3g) de fistic fie administrat singur, fie in asociere cu o felie de paine alba, nivelul glicemiei fiind masurat peste o perioada de doua ore. Rezultatele sugereaza faptul ca, consumul de fistic impreuna cu o masa bogata in carbohidrati scade in mod semnificativ raspunsul glicemiei sanguine. Cu cat a crescut consumul de fistic cu atat s-a intensificat scaderea nivelului glicemiei. In plus consumul de fistic fara alte alimente a determinat doar o crestere minima a glicemiei serice.
Cercetatorii au monitorizat de asemenea efectul fisticului consumat cu alti carbohidrati asupra nivelului glicemiei postprandiale. Adaugarea de fistic la o serie de alti carbohidrati consumati frecvent, ca de exemplu pireu de cartofi, paste, orez a determinat de asemenea reducerea semnificativa a raspunsului glicemiei sanguine, comparativ cu raspunsul obtinut atunci cand alimentele au fost consumate singure.
In mod categoric cercetari suplimentare sunt bine justificate - afirma investigatorii.

Replica: Si, by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 17-07-2008
cum poate fi procurat?

Replica: Se gaseste by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 17-07-2008
in supermarket-uri la raioanele cu alune, dar in general este prajit si cu sare. Ceea ce nu cred ca edte prea bine.

Replica: Se gaseste si natur. by Vasiliu Letitia (1516 mesaje), la 17-07-2008
Eu ma intrebam daca pus intr-un ghiveci incolteste?

Replica: La fistic, nu stiu, by Ileana Miroiu (818 mesaje), la 17-07-2008
dar eu am pus in pamant un sambure de avocada si a iesit.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Fistic
MesajScris: 16 Ian 2017, 18:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1102
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Doamne, cum a trecut timpul si eu n-am aflat prea multe despre fistic.

Scriu aici sa te felicit pentru livada ta, Sorina, pentru ca, nu stiu ce mi se intampla, dar in ultima vreme ma preocupa pomii fructiferi. Si stiu atat de putin despre ei, nu mai vorbesc de faptul ca in toamna asta m-am lovit si de neseriozitatea unei pepiniere. Nu ne spui, aici sau intr-un topic al pomilor fructiferi (nu cred ca se va supara Monica) tu ce pomi ai plantat?

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Fistic
MesajScris: 16 Ian 2017, 19:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2011, 21:49
Mesaje: 1964
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Letitia, ti-am raspuns aici.

http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=62&t=12980

_________________
Sorina - Gargarita–Declaratie-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania