Acum este 28 Mar 2024, 14:18

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Florile din tara aricilor
MesajScris: 06 Aug 2015, 11:59 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
Florile din tara aricilor by Admin TTT (4020 mesaje), la 09-06-2008
Animalele au blană, solzi sau piele, dar, mai există și simpaticul arici, la care trebuie să fii atent să nu te înțepi. Dacă ar fi să-i găsim o rudă în lumea plantelor, gândul ne-ar duce, inevitabil, la cactuși. Aceștia, cu țepii lor sunt terni, plictisitori și nu prea plăcuți. Poți îmbrățișa oricând un copac, te poți încărca de la el cu liniștea pădurii, dar nu este recomandat să faci același lucru cu un cactus.
Prin urmare, de la cactus nu te aștepti la minuni estetice sau frumuseți tulburătoare… asta până nu ai văzut un cactus plin de flori.
Această bucurie estetică o împărtășesc astăzi cu voi și sper ca aceste flori pe care vi le dăruiesc (virtual) să vă facă ziua mai frumoasă.

Faza de boboc:



Replica: Si by Admin TTT (4020 mesaje), la 09-06-2008
floare:



Replica: Boboci, by Admin TTT (4020 mesaje), la 09-06-2008



Replica: Floare, by Admin TTT (4020 mesaje), la 09-06-2008



Replica: Cactus, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 09-06-2008



Replica: Floare de cactus, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 09-06-2008
cu tot cu gargarita.



Replica: Cactusii, by angela draganoiu (447 mesaje), la 10-06-2008
sint plante senzationale care iti fac cele mai mari surprize atunci cind infloresc, cu toate ca florile nu tin decit citeva ore. Sint minunate florile lor.

Nu ma prea pricep la cactusi. Totusi am recunoscut in penultima imagine un mamillaria, iar ultima este un epiphilum. In ceea ce il priveste ultimul pot sa spun ca acum este vremea lor de inflorit. Exemplarele mai batrine fac enorm de multe flori tot ce le trebuie este repaos total iarna (fara apa si fara caldura) si va vor rasplati cu multe flori spectaculoase.

In general cactusilor le trebuie repaos total iarna, fara apa de la sfirsitul lui octombrie pina in martie si fara caldura. Pe timpul verii trebuie udati, in functie de specie, unii mai mult altii mai putin.

La cactusi se poate aplica proverbul romanesc mai rarut si mai dragut.

Sa va bucure sufletele cu florile lor inca multa vreme.

Replica: Nu by Veronica Ene (179 mesaje), la 10-06-2008
am stiut de repaos total, iarna. De asta nu infloresc cactusii mei?

Replica: Da, by angela draganoiu (447 mesaje), la 11-06-2008
Veronica s-ar putea ca asta sa fie cauza. Le-ai pus pamint special de cactusi?

In general, plantele hiberneaza iarna, asa ca de cum vine toamna se uda mai putin pentru ca este mai rece si apa nu se mai evapora asa de repede ca vara. Plantele trebuie sa treaca prin aceasta perioada de hibernare ca sa poata sa-si refaca puterile si sa poata inflori spectaculos primavara si vara.

Cactusii trebuie trecuti si ei la acest regim de pe la sfirsitul lui octombrie cind se uda din ce in ce mai putin, iar din noiembrie nu se mai uda de loc pina in primavara, - inceput de martie, si trebuie tinuti in camere racoroase. Daca sint tinuti in camere incalzite se pot uda insa rar, maxim la o luna si cu foarte putina apa. La venirea primaverii se reiau udarile si se incepe cu cite putina apa pina la a se ajunge la udari normale. Chiar daca sint mici cactusii rezista perioadei de neudare si nu mor.

Replica: Floare de cires, by Veronica Ene (179 mesaje), la 11-06-2008
eu nu am schimbat pamantul de la cactusi pentru ca nu m-am preocupat si chiar nu am vazut pamant pentru cactusi pe undeva. Nici macar pamant pentru orhidee nu am gasit, desi am cautat zilele acestea.
Multumesc ca mi-ai raspuns atat de detaliat. Se observa ca stii multe despre flori si ca le iubesti. Sa iti traiasca Patrocle! I-am vazut fotografia in topicul celalalt.

Replica: Draga Veronica, by angela draganoiu (447 mesaje), la 12-06-2008
ma bucur ca am putut sa-ti fiu de folos.

Pamint special de cactusi gasesti fie la un supermarket gen Metro sau Praktiker sau la florarii. Ca sa schimbi pamintul la cactusi trebuie sa procedezi astfel. Mai intii cureti foarte bine pamintul vechi, care banuiesc este pamint obisnuit, chiar speli radacinile pina se duce de tot pamintul vechi, cu un bat sau o scobitoare cureti dintre radacini, atentie ca sint fragile sa nu le rupi, absolut tot pamintul, dupa aia lasi cactusii la uscat, undeva unde sa nu bata soarele pe ei, citeva zile. Nu te speria, nu vor muri, dupa care ii pui in pamint de cactusi uscat. Ii vei uda dupa citeva zile.

In ceea ce priveste pamintul de orhidee aici este o problema pentru ca depinde ce fel de orhidee ai. Unele sint epifite, adica traiesc pe scoarta copacilor, si astora le trebuie scoarta maruntita plus putin muschi sphagnum sau, daca esti din Bucuresti, gasesti la Hornbach un pamint special pentru orhidee epifite. Celelalte orhidee, asa numite terestre, suporta pamintul special de orhidee pe care tot asa il poti gasi la un supermarket, nu am vazut la florarii.
Reveninid la orhidee. Daca orhideea ta este o Phalenopsis, care este o orhidee epifita, edte bine s-o lasi in pamintul cu care ai cumparat-o si s-o uzi, acum ca este cald, cam la 4-5 zile. Mai intii te uiti la radacini sa vezi daca sint sidefii si abia atunci pui apa. Orhideele astea trebuie sa le uzi punindu-le intr-un vas cu apa calduta, ca de soare, si sa le lasi acolo cam 15-20 de minute sa se imbibe scoarta cu apa, apoi le scurgi bine dupa care le duci la locul lor.

Replica: Cactusi infloriti by Petroi Ana-Maria (1261 mesaje), la 20-07-2008



Replica: Cactusi by Petroi Ana-Maria (1261 mesaje), la 20-07-2008



Replica: Frumusetile naturii by Petroi Ana-Maria (1261 mesaje), la 20-07-2008


_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile din tara aricilor
MesajScris: 16 Noi 2015, 20:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2009, 11:12
Mesaje: 632
Nume forum:1

_________________
Adela - Gargarita-Vis-de-floare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile din tara aricilor
MesajScris: 07 Feb 2016, 12:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2011, 21:35
Mesaje: 5550
Nume forum:1
Am si eu doi arici parosi.
Au fost salvati de la aruncare dintr-un market, am dat 2 lei pe ei. Erau micuti si firavi.


_________________
Rodi - Gargarita-Ocean-de-Iubire-si-Emotii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile din tara aricilor
MesajScris: 29 Ian 2023, 23:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2011, 21:35
Mesaje: 5550
Nume forum:1
Din cauza timpului florile mele au luat-o razna.

Acest cactus anul trecut a inflorit în februarie:



Anul acesta a inflorit în decembrie:



Are multi verisori care se răsfață prin canute, fac pui, însă nu infloresc.
La sugestia Ovidiei o sa ii las pentru inspirație:







Revin duminica cu alte flori din tara aricilor.
Cu drag

_________________
Rodi - Gargarita-Ocean-de-Iubire-si-Emotii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile din tara aricilor
MesajScris: 05 Feb 2023, 20:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2011, 21:35
Mesaje: 5550
Nume forum:1
Fiecare gărgărița cu "ariciul" ei:



Revin.

_________________
Rodi - Gargarita-Ocean-de-Iubire-si-Emotii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania