Acum este 27 Apr 2024, 13:47

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lauda de sezon
MesajScris: 26 Aug 2009, 08:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Dec 2006, 10:52
Mesaje: 10
Nume forum:1
Lauda de sezon by Adina Jigaranu (169 mesaje) , la 26-12-2007
Cat de bogat a fost Mosul anul asta?



Replica: Subiect numai bun ca sa aduc diaporama de mai jos. by Valery Antemie (768 mesaje) , la 26-12-2007

Cum procedam cand suntem singuri si facem un atac de cord? (http://www.mediafire.com/?ft79buz5myb)
Pentru mine Mosul a fost darnic: mi-a mai adus o portie de sanatate si o crenguta de brad cu miros de cetina proaspata.
Daca ti se pare ca Mosul tau nu a fost darnic incearca sa-ti imaginezi cum este cand nu ai nici macar darul sanatatii. Banuiesc insa ca ceva, ceva, tot ti-a adus Mosul, dar altu-i motivul pentru care esti putin abatuta. Sigur, undeva in casa ta exista o crenguta de brad. Mangai-o cu privirea si vezi ce gand iti aduce.


Replica: Craciunul este o sarbatoare by Vasiliu Letitia (1507 mesaje) , la 26-12-2007


a generozitatii si bucuriei. Dar daca cineva este nemultumit de darurile Mosului am doua propuneri. La anul sa cultive...



Replica: Sau... by Vasiliu Letitia (1507 mesaje) , la 26-12-2007

In Islanda, ţara gheţii şi zăpezii, vin treisprezece Moşi Crăciuni! Cu treisprezece zile inainte de Crăciun, primul Moş Crăciun coboară din munţi, ocoleşte fiecare casă şi apoi pune dulciuri in ghetuţele copiilor, in vreme ce aceştia dorm. Dacă au fost cuminţi, copiii primesc dulciuri, mandarine, lozuri in plic (scratch cards), iar, dacă au fost răi, sunt recompensaţi cu un cartof. A doua zi, cel de-al doilea Moş vine in oraş şi tot aşa pană la 25 decembrie cand primul Moş se intoarce la casa lui din munţi, pe 26 cel de al doilea şi tot aşa pană pe 6 ianuarie. Ziua de 6 ianuarie este numită şi Al treisprezecelea şi este considerată de islandezi ultima zi de Crăciun pentru că, in această zi, ultimul Moş Crăciun se intoarce la casa lui.
Adevarul

Replica: De ce trebuie completat titlul daca este doar replica si nu topic? by Adina Jigaranu (169 mesaje) , la 26-12-2007

Nu am spus nicaieri ca as fi nemultumita, probabil imaginea v-a indus in eroare. De ce? Doar pentru ca am atasat altceva in afara de bebelusi pufosi?
Intr-adevar, Craciunul mi-a adus o suparare de care m-as fi lipsit, insa sunt constienta ca ar trebui sa fiu un om fericit pentru ca am atatea fata de altii, inclusiv o sanatate de fier. Si chiar sunt.
Da, am pe undeva o crenguta de brad, este pe balcon, inveleste niste peste afumat. Anul asta nu am apucat sa adulmec mirosul specific de brad adus de afara, un miros proaspat, intepator si rece. Asta este, nu conteaza, - am toata viata inainte.



Replica: Da, de la imaginemi se trage. by Ileana Miroiu (813 mesaje) , la 27-12-2007


Mie, bebelusii pufosi imi creaza o stare de bine. Imi aduc aminte de toti copiii frumosi pe care i-am mangaiat, de varsta copilariei, de sinceritatea ochilor pruncilor. Ma atasez de imagini frumoase pentru a scapa de sacaielile vietii de zi cu zi.
M-am atasat, anul acesta, mai mult ca niciodata de un bradut pricajit, luat din piata pentru ca imi era mila de el. Cel ce il adusese in piata il smulsese cu tot cu radacini si se chinuia sa gaseasca o pozitie ca sa-i taie cu cutitul radacinile. Am tipat atat de tare Nuuuuuuuuu! incat toti au intors capul spre mine. I-am cerut vanzatorului sa mi-l dea mie cu tot cu radacini. Cred ca am dat cativa lei in plus fata de pretul cat ar fi cerut pe el, dar a simtit ca il vreau. Am uitat de cumparaturi si l-am dus repede acasa, pe balcon si l-am asezat intr-o galeata cu apa. Mi-am facut iute cumparaturile, inclusiv o punga de pamant de 10 kg si un ol mare - nu ma intreba cum le-am carat - si acum ma doare coloana - si m-am intors acasa si am arajat un pat cald pentru bradut. Am pus boabe de grau langa radacini si o pulbere rizogena. Acum sta pe balcon pe care il mai incalzesc cate putin, ziua, pentru ca imi este frica sa nu inghete in vas. De Craciun l-am adus in casa si i-am asezat fundite rosii pe crengute si i-am promis ca la primavara o sa il plantez definitiv in fata blocului.
Sa stii ca si mie imi place pestele afumat in cetina.
P.S. Nu stiu de ce trebuie completat titlul: poate ca fiecare avem un alt fir referitor la topic?


_________________
Jadina - Gargarita-Nouras


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania