Acum este 25 Apr 2024, 21:09

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 641 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 ... 65  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Clubul Mamicilor Gargarite Fericite
MesajScris: 29 Dec 2010, 00:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Aug 2006, 04:27
Mesaje: 3102
Locatie: Romania
Nume forum:1
Monica multumesc. Chiar ma gandeam ca pe puiuta mica o vom putea vedea doar la anul. Pupici din departare.

Lauras, draga mea cand am vazut numele tau, am tipat de bucurie.
Ma bucur tare mult ca am gasit vesti de la tine. Chiar ma gandeam mereu la tine.
Ai o printesa frumoasa foc.
Iti trimitem multi pupici dulci de la noi.

Lenus, te astept si pe tine cu un semn.
Pupici pentru tine si ingerasii tai.


_________________
Alexa - Gargarita-Minune-de-Mama


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Clubul Mamicilor Gargarite Fericite
MesajScris: 29 Dec 2010, 08:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Felicitari, Lauras! Ai o minune de fetita. Ma bucura mult faptul ca ai dat un semn si stim ca totul este bine.

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Clubul Mamicilor Gargarite Fericite
MesajScris: 29 Dec 2010, 08:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2262
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Imi place tare mult cum ii zambeste preotului.

Pupici Lauras si sa va bucurati de aceasta comoara in fiecare clipa a fiecarei zile.

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Clubul Mamicilor Gargarite Fericite
MesajScris: 04 Ian 2011, 11:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2007, 22:00
Mesaje: 140
Locatie: Alexandria
Nume forum:1
In primul rand "La multi ani!", sa fiti sanatoase si sa aveti parte numai de bucurii.
Va multumesc tuturor pentru urarile voastre.
Noi suntem foarte mandri de comoara noastra; acum deh, care parinte nu ar fi!
Eu sunt tot timpul pe langa Alexandra si nu pot sa intru prea des, dar cum prind putin timp sunt aici cu voi sa vad ce se mai intampla.
O zi buna va doresc.

_________________
Prietenul sigur il cunosti in imprejurari nesigure.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Clubul Mamicilor Gargarite Fericite
MesajScris: 04 Ian 2011, 11:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Lauras, nu am apucat sa va felicit si sa va doresc multa sanatate si numai bucurii alaturi de comoara de printesa.
Fotografia din biserica este superba, am zambit cu drag.

Pupici,

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Clubul Mamicilor Gargarite Fericite
MesajScris: 23 Ian 2011, 22:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Lori, incep prin a-ti prezenta cina lui Dario din seara aceasta, mamaliguta cu urda:



Nu iti pot explica in ce viteza a mancat totul. Pana acum, de obicei, i le amestecam, dar in seara asta eram pusa pe ornat, asa ca am facut si experienta aceasta si pot spune ca functioneaza mult mai bine decat amestecate.
Te cred cand spui ca nu mai stii ce sa faci pentru Irinuca, uneori si eu ajung in aceeasi situatie, chiar si acum.
Eu poate sunt un pic mai stricta pentru Dario, dar ma consolez cu gandul ca atata timp cat nu prea stie ce mananca si decid eu pentru el, prefer sa manance mai sanatos.
Pana la trei ani (sau cel putin cat am sa pot), ma mentin pe ideea de a face mancarica separata pentru el.
Dimineata, el bea lapticul cu biscuiti (cei speciali pentru copii care nu au oua si nici zahar mult).
La jumatatea diminetii, mananca fructe sau unul, doi biscuiti.
La pranz, eu ii fac ciorbita pentru el. Pun la fiert o ceapa mica, unul sau doi morcovi, un dovlecel, telina (tulpina verde), un cartof, o rosie si eventual carnita de vita sau de pui sau curcan. Fara sare sau alte condimente. Cand a fiert totul si s-a racit, o impart in recipiente de circa 250-300 ml pe care le pun la congelator. Cand am nevoie, le scot si le decongelez, iar ciorbita este gata. Adaug doar o lingura de ulei de masline si o lingurita de parmigiano (sau grana). Acum, legumele le pun taiate, dar cand era mai mic, le puneam intregi, iar la final le frulam cu frulatorul.
Cand am terminat ciorbita, pentru 2-3 zile, la pranz ii fac un pic de pasta mica pentru copii, pe care o condimentez cu un borcanel de carnita cu sos de rosii pentru copii, plus ulei de masline si grana.
Cand se trezeste de dupa-amiaza, mananca o banana sau un iaurt.
Pentru seara, cina este ori cu peste, ori cu branzica. Fac mamaliguta, sau cartofi fierti, sau un sfert de dovlecel cu un sfert de morcov si cu peste fiert. Sau un pic de orez fiert cu branzica.
Dario nu stie ce este sucul sau ceaiul. El bea doar apa si lapte, doar in cazuri exceptionale, vreun ceai mai specific.
Nici dulciuri nu mananca, prefera marul in detrimentul tuturor dulciurilor. Exceptii sunt si la noi, bineinteles, doar ca inca nu accept sa se transforme in obisnuinta.
Cam atat pe aceasta seara, pe masura ce imi mai vin idei, am sa le mai scriu.
Pentru mamicile mai experimentate, va rugam sa interveniti cu idei de retete.

Pupici,

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Clubul Mamicilor Gargarite Fericite
MesajScris: 23 Ian 2011, 22:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Am uitat sa spun ca mananca si ou fiert o data pe saptamana sau facut in apa.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Clubul Mamicilor Gargarite Fericite
MesajScris: 27 Ian 2011, 09:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mar 2009, 06:10
Mesaje: 594
Locatie: Brăila
Nume forum:1
Am mers si eu luni la medic si am intrebat-o ce pot sa ii mai dau Irinei sa pape. Mi-a spus ca in principiu, ii pot da orice, insa nu trebuie sa fie prajit sau gras. Mi-a dat voie sa ii prepar ciorba cu perisoare din carne de pui, sa ii dau dulciuri numai preparate in casa si sa evit zaharul concentrat.
Mi-a mai spus ca pot sa incep sa ii servesc mic-dejun consistent si nu numai lapte praf, dar eu parca nu as renunta inca la laptele asta. Nu stiu daca ii pot da ousorul cu tot cu albus. Pana acum i-am dat doar galbenusul.
Eu pot profita de lapte, branza, oua, carne de pasare de la tara si mi-a zis ca este mai mult decat bine si ca sunt mai sanatoase decat acestea din comert.

_________________
Gargarita-Lie-Ciocarlie-Voiosie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Clubul Mamicilor Gargarite Fericite
MesajScris: 27 Ian 2011, 09:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Lori, dupa un an de zile, poate manca oul intreg, dar nu mai mult de un ou pe saptamana.
Si cel mai important, doua-trei zile pe saptaman trebuie sa manance peste, este vital si foarte sanatos.
De asemenea, fa un efort si cumpara si ulei de masline doar pentru ea, iar in orice mancare ii faci, la pranz si cina, pune o lingurita de ulei de masline crud, la final, in castronel sau farfuriuta. Este singura grasime sanatoasa care se admite pentru copii.
Eu zic ca poti trece la lapte normal. Si eu pana la un an i-am dat lapte praf, dupa un an am trecut la lapte normal, intreg, nu cel degresat. Aici recomanda ca pana la trei ani, copilul sa bea 500 ml de lapte pe zi caci este inca necesarul zilnic de care are nevoie.
Te pup si pe tine si pe Irinuca.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Clubul Mamicilor Gargarite Fericite
MesajScris: 27 Ian 2011, 14:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Dec 2006, 15:43
Mesaje: 219
Nume forum:1
Fara a avea pretentia ca le stiu pe toate, va semnalez ca mancarea pastrata in caserole, pungi sau sticle de plastic in congelator devine otrava, in sensul ca plasticul, in aceste conditii, degaja dioxina (care, se stie, este cancerigena). Se intampla acelasi lucru cand incalzim mancarea in caserole, pungi sau sticle de plastic la cuptorul cu microunde.
Va mai semnalez un lucru si nu vreau sa va suparati pe mine, dar daca eu stiu, vreau sa stiti si voi pentru ca aici vorbim de copilasi care au un sistem imunitar in formare si trebuie o atentie sporita. Mancarea pastrata in congelator isi pierde din proprietatile nutritive, in primul rand vitaminele si apoi mineralele. Copilul mananca o mancare saracita de aceste elemente si nu acesta este scopul nostru, nu?
Desi avem cuptor cu microunde, acesta a ajuns mai mult o mobila. Daca avem, de exemplu, o musaca si nu am cum sa o incalzesc altfel, atunci folosesc un vas de sticla sau de portelan.
La apa minerala, am gasit un magazin de unde o putem lua la sticla si care imi si primeste sticlele inapoi si mi le scade din valoarea urmatoarelor pe care le cumpar.
Nu recongelez carnea ce imi ramane, dupa ce fac un fel de mancare. Prefer sa mai stau o ora-doua in picioare si sa fac inca un fel de mancare.
Daca am cumparat carne refrigerata, cum ajung acasa o pun in refrigeratorul meu (deci nu in congelator) si pana seara o gatesc.
Nu cumpar fructe din supermarket. Prefer sa iau fructe, mai mici din piata.
Evit, cat pot sa cumpar legume si zarzavaturi din supermarket.
Nu pastrez ceapa din care am taiat numai o parte. Se pare ca aduna ca un magnet anumite bacterii pe ea.
Nu folosesc acelasi gen de ceai intr-o luna. De pilda, ceaiul verde il beau doua saptamani si apoi il schimb cu ceai de lotus sau altul.
As mai avea multe de adaugat, dar mi s-a terminat pauza.

_________________
Margareta - Gargarita-Cu-o-Margareta-poti-face-o-primavara!


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 641 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 ... 65  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania