Acum este 25 Apr 2024, 23:31

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Oua de Paste
MesajScris: 05 Noi 2009, 09:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2005, 13:40
Mesaje: 2636
Nume forum:1
Oua de Paste by Mona J (805 mesaje), la 15-04-2009

In fiecare an, ca sa isi exprime dragostea pentru ea, tarul Rusiei ii facea cadou de Paste Tarinei Maria Fedorovna un ou deosebit, relizat de bijutierul curtii... Faberge. Daca exteriorul oului era influentat de evenimentele recente traite de familia tarului, interiorul era intotdeauna secret si spectaculos. Traditia a continuat si dupa moartea tarului si asa au aparut 54 de oua Faberge, adevarate opere de arta, fiecare cu o poveste speciala. Va aduc si eu o imagine cu unul din aceste oua. Poate va inspira.



Replica: Este un ou by tanasa clementina (1372 mesaje), la 16-04-2009
din Bucovina, de la o prietena. Dupa cate imi amintesc cred ca mi l-a daruit acum 20 de ani.



Replica: Ia uitati ce am facut azi, by Stefanescu Elena (2780 mesaje), la 16-04-2009



Replica: Si unul mai de aproape by Stefanescu Elena (2780 mesaje), la 16-04-2009

Mie imi place sa fac ouale, doar rosii pentru ca rosul simbolizeaza sangele Domnului.



Replica: Elena, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 16-04-2009
esti o artista. Imi place ceea ce ai facut. Au iesit foarte frumoase.

Replica: Sunt by merticariu margareta (188 mesaje), la 16-04-2009
foarte frumoase, Elena. Iti doresc un Paste fericit, tie si la intreaga familie.
Hristos a Inviat!
Cu mult drag, va pup pe toate gargaritele,
Marga

Replica: Sunt by Mona J (805 mesaje), la 16-04-2009

foarte frumoase Elena. Ne spui si noua secretul?

Replica: Foarte frumoase, Elena! by tanasa clementina (1372 mesaje), la 16-04-2009

Replica: Mona, by Stefanescu Elena (2780 mesaje), la 16-04-2009
un secret: vopseaua cat mai concentrata sa iasa ouale rosii. Inainte, ouale spalate cu apa fierbinte si detergent de vase (degresate) si daca se poate sa fie oua albe (coaja alba) este perfect. Vopseaua tinuta pe foc (chiar daca ea nu trebuie tinuta pe foc) si ouale tinute in vopsea cam 5 minutele. Dupa vopsire, mult untdelemn pentru luciu si gata.

Replica: Oua de Paste, by Silvia Har (697 mesaje), la 17-04-2009

mai altfel.
Elena, te felicit pentru oua. Sunt deosebit de frumoase.



Replica: Si by Alexandra Andreea (81 mesaje), la 17-04-2009
noi am facut astazi ouale.



Replica: Andreea, by Bica Nistor (1427 mesaje), la 17-04-2009
sunt tare frumoase. Cine le-a aranjat atat de frumos, cu motive geometrice si cu cruciulita?

Replica: Eu by Alexandra Andreea (81 mesaje), la 17-04-2009
cu mami le-am facut.

Replica: Gargarita Mica, by Stefanescu Elena (2780 mesaje), la 18-04-2009
ati facut niste oua tare frumoase, oua simple, oua cu motive geometrice. Bravo!

Replica: Cozonac roz si oua rosii by Stefanescu Elena (2780 mesaje), la 18-04-2009



Replica: Si dovada, by Stefanescu Elena (2780 mesaje), la 18-04-2009
este Roz.



Replica: Aduc si by Mona J (805 mesaje), la 19-04-2009

eu o fotografie cu primul cozonac din viata mea. Ieri am mesterit toata ziua, dar sunt foarte mandra de ce a iesit. In schimb ouale mai lasa de dorit. A fost primul an cand am incercat sa le fac cu foi de ceapa si rezultatul nu prea imi place.



Replica: Mona, by Milos Cosmina Elena (688 mesaje), la 19-04-2009

si eu tot cu ceapa le-am facut pe cele simple. Sint si vopsite cu culoare naturala si nici nu exista riscul de a te colora pe degete. In plus, ies mai multe nuante, in functie de cite coji de ceapa sint puse la fiert si de cit timp fiebi oul.

La noi se mai leaga ouale in ciorap subtire, dupa ce in prealabil pe ele se fixeaza frunzulite de toate felurile, apoi se fierb in ceapa. Astfel, locul unde a fost frunza ramine necolorat.

Fetita mea a insistat sa le facem si in celelalt fel, desi nu sintem experte. Mai avem pina le facem ca cele din postarea Bicai. Ca sa nu mai zic de cele din postarea de mai sus a Silviei. Ambele sint opere de arta.

Replica: Urarea mea, by Bica Nistor (1072 mesaje), la 17-04-2009

Lumina din noaptea Sfanta, sa va ridice sufletele spre noi trepte spirituale si sa va insoteasca pasii pe drumul vietii.
Paste Fericit!

P.S. Laura, mi-ai dat prilej sa zambesc.


[imagine lipsa]

P.S. Cozonacul tau arata bine.

Replica: Dar by Maria Zanfir (584 mesaje), la 19-04-2009

cu hartie creponatahttp://lilysblog-lily.blogspot.com/2008/03/oua-de-pasti-vopsite-cu-hartie.html, ati incercat?

Replica: Diaspora, by Admin TTT (4020 mesaje), la 19-04-2009
nu si-a pierdut obiceiurile!
Italia



Replica: Italia by Admin TTT (4020 mesaje), la 19-04-2009



Replica: Belgia by Admin TTT (4020 mesaje), la 19-04-2009



Replica: Belgia by Admin TTT (4020 mesaje), la 19-04-2009



color=#FF0000]Replica: Oua de la Mariana by Admin TTT (4020 mesaje), la 19-04-2009



Replica: Si by Admin TTT (4020 mesaje), la 19-04-2009

cosuletele ei pentru oua.



Replica: Oltenia, by Admin TTT (4020 mesaje), la 20-04-2009




Replica: Mariana, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 20-04-2009
ce cosulete ingenioase ai facut!

Replica: Adriana, by Admin TTT (4020 mesaje), la 20-04-2009
si mie mi-au placut, in mod deosebit.
Iata si ouale Aditei.


Replica: Adita Ciobanu? by Milos Cosmina Elena (688 mesaje), la 20-04-2009
Sarbatori fericite! http://www.mediafire.com/?sharekey=8416729f811367c01bee9a6e9edd9c76c34d7c96dd2be4f4ce018c8114394287

Da, Cosmina. Adriana Ciobanu, alias Adita, cum ii place mie sa o alint.

Replica: Elena, by Milos Cosmina Elena (688 mesaje), la 20-04-2009
cu ce ai colorat aluatul? Colorant alimentar sau praf de suc la plic?

Replica: Pregatirea bucatelor pentru impartit by Stefanescu Elena (2780 mesaje), la 20-04-2009

Ieri am fost creativa si din cele ce trebuiau impartite am creat o fata. Castravetele tinea locul parului, cascavalul urechilor, nasul si gura erau facute din salam.
Cosmina imi cer scuze, abia acum am vazut intrebarea ta: este un colorant alimentar; cand eram micute mama ne facea cozonacul colorat. Ne-am adus aminte de vremurile cand eu si sora mea eram de-o schioapa si prin cozonacul roz am retrait clipele de atunci.



Replica: Multumesc, by paczai mariana (24 mesaje), la 20-04-2009
Monica pentru ca mi-ai postat fotografiile pe forum; in curind vine si masa la care te invit cu drag.
Mariana

Replica: Mariana, by Milos Cosmina Elena (688 mesaje), la 20-04-2009

frumoase ouale tale. Cu ce le-ai facut?

Replica: Bine ai venit pe forum, Mariana! by Bica Nistor (1427 mesaje), la 20-04-2009
De-ai stii cat ma bucur! Ma gandeam cum sa o rog pe Monica sa afle de la tine amanunte. Sunt superbe si ouale si aranjamentele. Esti o artista, Mariana si de mine nu scapi pana nu imi spui cum ai realizat vopsirea.
Aranjamentul in sine este si el inedit. Imi plac si cosuletele.

Replica: Mariana, by Silvia Har (697 mesaje), la 20-04-2009
numai pe Monica o inviti la masa? Vorba Bicai: de mine nu scapi! Acum, acum iti bat la usa!

Replica: Poftiti by paczai mariana (24 mesaje), la 20-04-2009
la masa, precum v-am invitat mai devreme!



Replica: Iata-ma-s, by paczai mariana (24 mesaje), la 20-04-2009
drept mare gazda!



Replica: Ups! by Silvia Har (697 mesaje), la 20-04-2009

Am vrut la masa la tine si acum, imi plang ochii de pofta cand vad cat de frumos sunt asezate bucatele tale, Mariana. Ma multumesc cu privitul. Am o greutate ce sperie cantarul si o glicemie ce doboara multe recorduri, asa ca multumesc ca ma lasi sa iti admir masa de Paste. Ai un dar innascut pentru a face ca lucrurile sa fie simple si frumoase.
Meriti o imbratisare cum zice Admina si un zambet, cum zice Laura.
Te si pup.

Replica: Eco reteta by paczai mariana (24 mesaje), la 20-04-2009

Ouale fierte se umezesc si se tavalesc in coji de ceapa alba si rosie, taite cu foarfeca in diferite figuri geometrice. Se imbraca in ciorap si se leaga strins. Se fierb in culoarea dorita. Dupa ce se scot din solutie se ung cu o feliuta de slana. Si gata.

Replica: Am scris in by Silvia Har (697 mesaje), la 20-04-2009

timp ce tu postai fotografia, asa ca ce am scris eu a aparut dupa cea de a doua fotografie a ta. Incantata sa te cunosc, Mariana. Si, da, un paharel cinstesc cu tine. Nu am voie sa il si beau, - o sa-mi inmoi putin buzele ca sa stii ca imi face placere.

Replica: Mariana, by Cristi Varas (60 mesaje), la 20-04-2009
frumoasa incadrarea subiectului in verdele gradinii, printre crengutele inflorite.
Ai putea sa participi la concursul de fotografii ce se desfasoara in aceasta luna pe forum.

Replica: Un by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 20-04-2009
tete-a-tete, deosebit de romantic, Mariana. Esti binecuvantata ca iti poti imparti masa de Paste in... doi.

Replica: Ce by Nedelcu Beatrice (34 mesaje), la 20-04-2009

de-a frumuseti! Care de care mai interesante.
Mi-a placut punerea ta in scena, Mariana si ma bucur sa te cunosc.

Replica: Mariana, by Stefanescu Elena (2780 mesaje), la 20-04-2009
incantata sa te cunosc; eu doar privesc bunatatile tale si as veni doar sa te fotografiez, cu mancatul mai putin. Ma bucur ca ai putut lua masa in aer liber (nu chinuita intr-un apartament, - intr-o cutie de chibrituri, cum ii spun eu) si v-ati bucurat de bucate, dar si de natura.

Replica: Nu fiti, by RASA MARIA (139 mesaje), la 20-04-2009

invidioase, dar nici dezamagite ca masa cea romantica a fost impartita de Mariana nu cu un Fat Frumos, ci doar cu mine, prietena ei!

Replica: Am adus aici postarea ta, Mariana. by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 20-04-2009
Multumesc, by paczai mariana (5 mesaje), la 20-04-2009
pentru aprecierile pozitive. Ma unge la sufletel.
Daca ar fi posibil cumva v-as stringe pe toate la mine in curte sa ne simtim bine in aceste Sfinte zile de Pasti.
Multumesc Monicai ca ea a facut totul si, uite ca am ajuns sa discut cu persoane din toate colturile tarii.
Va urez la toate sanatate si numai bucurii!
Apropo de concurs de fotografii... imi suride ideea!

Replica: Marieta, by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 20-04-2009
este minunat ca va aveti una pe alta. Eu il am doar pe fratele meu, dar ne intalnim numai la sarbatori. Este la fel de frumoasa, masa ta, Mariana.
Vezi ca pentru concurs, fotografiile trebuie trimise pe adresa Ralucai Popa. Cere-i Monicai, adresa Ralucai.
Va pup pe amandoua.

Replica: Vicov by Maria Nistor (5039 mesaje), la 20-04-2009



Replica: Continuare by Admin TTT (4020 mesaje), la 21-04-2009

Replica: Da, by paczai mariana (7 mesaje), la 21-04-2009
multumesc bunului Dumnezeu ca mai am cu cine sa ciocnesc un ou de Sfintele Pasti, cu buna mea prietena Marieta. Fat-Frumosul meu s-a grabit sa ciocneasca ouale cu Dan Spataru, Dem Radulescu, Motu toti cei buni si frumosi ai nostrii. Mi-a lasat ca mingiere a singuratatii pe minunatul nostru giuvaier, fetita noastra pe care a gasit-o un print si mi-a furat-o ducind-o in Canada. Acum, ca sa nu mai pling, imi fac si isi fac un cadou un printisor care va veni in lume in frumoasa luna a lui mai.
Masa de Pasti am intins-o sub albastrul cerului, sa se serveasca si sotul meu dintre stele cu ce-i doreste duhul.

Replica: Mariana, by Floare de colt (144 mesaje), la 21-04-2009
te-ai gandit vreodata sa scrii despre sotul tau? Eu as scrie, daca as mai putea.
Incepe prin a-i face un topic chiar aici. Cu fotografii, cu amintiri. Eu cred ca numai asa putem sa-i facem pe cei din cer sa nu fie uitati, aici. Frumoasa masa, cea la care ne-ai invitat.

Maria, frumoase si lucioase ouale de Vicov! Si farfuria are un desen asortat cu oualele. Iepurasii sunt vii?

Replica: Este, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 21-04-2009
creatia nepoatei mele, iar iepurasi sunt vii.

Replica: Pacat, by Silvia Har (697 mesaje), la 21-04-2009
ca nu ai participat cu fotografia la concurs, Maria! Aveai sanse.

Replica: Mariana, by Cozea Rodica-Maria (693 mesaje), la 21-04-2009
m-au impresionat cuvintele tale si imi pare rau ca Fat-Frumos al tau nu a fost chiar langa tine si fizic, dar sunt convinsa ca de acolo de sus ti-a multumit pentru masa si cu siguranta si-a invitat si prietenii cei alesi. Cat despre printisorul care urmeaza sa vina in luna mai, doresc sa vina sanatos si se te bucure.

Sunt de acord cu ideea gargarritei Floare-de-colt, de a scrie despre sotul tau, doar daca simti ca poti sa faci lucrul asta.

Replica: Mariana, by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 21-04-2009

luna mai, luna florilor, dar si a puternicului Taur. Sa dea Domnul sa fie asemenea florilor, dar si ca puternicul Taur, darul ce-ti ajunge la suflet in luna mai.

RodiMar, semeni din ce in ce mai mult cu Laura, dupa modul cum scrii.

Replica: Aduc si eu, by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 22-04-2009
drobul si cozonacul.
P.S. Mariana, superba fotografia. Ai votul meu pentru concurs.



Replica: Minerva by Adela Aura Vlad (420 mesaje), la 22-04-2009
m-ai dat gata cu gargaritele!

Replica: Mariana, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 22-04-2009
un peisaj super si o masa pe masura.
Pot sa iti spun ca mi-a placut "ghiveciul" de flori de langa poiata?! Ingenioasa idee!
Minerva, ce bine arata gargaritele!

Replica: Doruletz Mic, by Cozea Rodica-Maria (693 mesaje), la 22-04-2009
faptul ca seman din ce in ce mai mult cu Laura dupa modul cum scriu nu poate decat sa ma flateze, dar Laura este inconfundabila. O admir cum scrie si cred ca nu sunt singura. Mie mi-a placut tare mult exprimarea Marianei si am simtit cum imi vin cuvintele fara sa ma gandesc prea mult. A scris asa de frumos despre sotul ei incat nu am putut sa nu scriu si eu ceva. Cred ca Mariana este o gargarita foarte sensibila.

Replica: Tocmai by RASA MARIA (139 mesaje), la 22-04-2009
pe cand aranjam masa am facut mare haz de modul de folosire al "ghiveciului"! Era prima oara ca-l vedeam si eu. Masa mea a fost si ea bogata, dar nu chiar ca a Marianei. Ma bucur ca o am pe Mariana drept prietena cu care pot sa povestesc tot ce ma doare sau ma bucura, pe care am invatat-o sa se descurce in lumea calculatorului si a internetului si pe care am "corupt-o" la goblenat.

Replica: Adriana, by paczai mariana (24 mesaje), la 22-04-2009
in "ghiveciul" cu pricina au tronat anul trecut si vor trona si anul acesta muscate mari rosii, bihorene. Nu am avut inca timp sa ma ocup de ele, dar saptamina viitoare, sigur. Atunci am sa-ti trimit fotografia unui alt "ghiveci" in care au inflorit deja capsuni.
Rabdare!

Replica: RodiMar, by paczai mariana (24 mesaje), la 22-04-2009
inca nu pot, dar promit ca voi incerca intr-un viitor nu prea indepartat.

Replica: Mariana, by Cozea Rodica-Maria (693 mesaje), la 23-04-2009
a fost doar o sugestie. Trebuie sa faci lucrul acesta doar cand te simti pregatita si cand simti nevoia sa te descarci de povara care te apasa. Nu este usor, dar capul sus si priveste cu incredere inainte. Poate ai sa spui ca este usor sa vorbesc, dar, din pacate, doar prin cuvinte pot sa incerc sa te alin.

_________________
Mona - Gargarita-Gingasie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oua de Paste
MesajScris: 02 Apr 2010, 11:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2005, 13:40
Mesaje: 2636
Nume forum:1
Si eu, ca si Ralu, o sa vopsesc ouale cu coji de ceapa pentru ca nu am gasit vopsele.
Acum, cel mai mult mi-as fi dorit sa fiu la biserica, la maslul din Vinerea Mare, dar pentru ca nu am unde sa merg, am aprins o lumanare si am venit alaturi de voi.
Stiam ca exista un topic creat de Laura, anul trecut, cu melodii bisericesti pentru Paste, dar din pacate nu l-am gasit.

_________________
Mona - Gargarita-Gingasie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oua de Paste
MesajScris: 02 Apr 2010, 12:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008, 11:00
Mesaje: 1489
Nume forum:1
Mona, uite: http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=66&t=208&p=421#p421

_________________
Zoica - Gargarita-Gospodina


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oua de Paste
MesajScris: 02 Apr 2010, 13:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2005, 13:40
Mesaje: 2636
Nume forum:1
Multumesc, Zoica.

_________________
Mona - Gargarita-Gingasie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oua de Paste
MesajScris: 15 Apr 2012, 12:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2005, 13:40
Mesaje: 2636
Nume forum:1

_________________
Mona - Gargarita-Gingasie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania