Acum este 29 Mar 2024, 07:43

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Toamna de basm - Poarta spre primavara
MesajScris: 08 Iul 2009, 11:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Toamna de basm - Poarta spre primavara by Doruletz Mic (1000 mesaje), la 11-04-2008

fac o pereche tot asa cum Terasele iubirii, fac pereche cu Mireasa Domnului.
Cum suntem in Postul Pastelui mi-am adus aminte de o prietena, o pustoaica (cum zice Ramona) de numai 72 de ani ce lucreaza, fara ochelari, goblen. Are deja lucrat Terasele iubirii si m-am gandit sa ii fac o bucurie de Paste cu Mireasa Domnului.
Modelul lucrat, postat mai jos este al Oliviei.



Replica: Doruletz, by Frunza Nicoleta (3224 mesaje), la 11-04-2008

cred ca te referi la Mireasa din munti. Intr-adevar sunt o pereche potrivita. Cred ca i-ai face o mare bucurie "pustoaicei" tale.

Replica: La by Doruletz Mic (1000 mesaje), la 11-04-2008


Mireasa din munti, ma refeream, Nicoleta, dar cu gandul la Postul Pastelui, tot cu gandul la El. Provin dintr-o familie unde traditiile se pastreaza mai ales din punct de vedere religios. Tinem postul traditional, dar daca nu respectam si postul spiritual, in familia noastra nu exista post. Nu sunt habotnica, dar asa cum am prins de la ai mei, ma smeresc cum se spune. Admit ca fiecare lucru si faptura are rostul ei pe pamant, nu hulesc, de pilda, (cum se zice la noi) ploaia sau vantul si fac o introspectie a ceea ce sunt vizavi de cei din jur. Ma simt o fiinta iubita de Divin pentru ca am parte de bucurii in fiecare zi, pentru ca ma lasa sa ma trezesc in fiecare dimineata, sanatoasa, pentru ca am prieteni curati la suflet. La noi in casa este obiceiul ca cei de care iti aduci aminte in aceste zile, trebuie cinstiti. In ziua de azi, asta inseama sa iei seama la nevoile lor, la dorintele lor si sa daruiesti de la tine catre ei, fie vorbe bune, fie daruri - fiecare dupa cum poate.
La voi exista anume obiceiuri in Postul Pastelui?

Replica: Mi by Oana Stancu (355 mesaje), la 12-04-2008

se pare potrivita alaturarea, in ambele cazuri, mai ales ca toate sunt realizate dupa picturile aceluiasi Kinkade.
Pushtoiacele acestea sunt un fenomen. Stiu o pushtoiaca de 96 ani care nici nu concepe sa nu faca si cozonac de Pastele acesta.
Referitor la Postul Pastelui, tot mostenire din familie: postul traditional este o optiune personala si nu te lauzi cu ea. De pilda, eu nu stiu daca sora mea tine sau nu, post. In acelasi timp exista si interdictia de a blama pe cel ce nu tine post pentru ca asta ar echivala cu barfa.
Nu m-am gandit niciodata la sensul acesta pentru cuvantul smeresc, Doruletz.
Cred ca esti un om tolerant. Eu ma supar pe vremea rea.

Replica: Si eu m-am tot intrebat, by Parvu Irina (61 mesaje), la 12-04-2008


daca Toamna face o pereche buna cu Poarta. Si, chiar vroiam sa pun intrebarea din topic.
Mie mi-a placut de cand a aparut, acest model la Rogoblen: Mireasa din munti. Ceea ce m-a frapat a fost titlul pe care l-au ales.
La noi in casa se tine tot un fel de post spiritual desi eu fiind acasa as putea sa gatesc de post, dar sotul meu nu este incantat. Dimineata cand ne trezim aprindem candela si ramane asa pana seara. Seara, ne purificam sau ne smerim cum zice Doruletz, adica ne povestim greselile. Eu si sotul meu suntem din acelasi sat si acolo, bunii ne-au invatat ca trebuie sa spunem cand gresim ca sa fim iertati. Se fac vorbe de spovedanie catre lume, un fel de spovedanie ca la preot, dar in familie este un fel de conversatie. Cred ca este mai mult un fel de a te ierta pe tine. Iar cand discuti cu cineva greselile parca te mai usurezi, dar si poti avea niste avantaje pentru te apropii mai mult de cel ce face marturisire si poate il ajuti sau te ajuta el pe tine.
Nu este bine sa te superi pe vremea, Oana. Asa stiu eu de la bunii mei.

Replica: Cand am vazut, by Pricopie Ioana (387 mesaje), la 12-04-2008

prima oara Mireasa din munti, am simtit o cum ma cuprinde o pace interioara, ca si cum insasi Divinitatea se abatuse asupra capului meu. Si sufletul meu a fost la fel de placut impresionat si cand am vazut Terasele iubirii. Din nefericire sunt cam dificile pentru experienta mea in ale goblenului.
La fel de potrivite una cu alta sunt si Poarta cu Toamna de basm. Fac o pereche reusita: una vesteste viata, reinnoirea, iar cealalata din contra, sfarsitul.
Si la noi in familie postul este mai mult spiritual. Din cauza serviciului sotului care este solicitant nu pot gati mancare de post. Dar, in sufletele noastre stam si privim cu smerenie catre Cel de sus, aprindem candela si spunem cate o rugaciune. Si abia asteptam noaptea de Inviere ca sa mergem sa luam lumina.
Venim acasa si stam toti la masa si ne simtim mai apropiati ca oricand de Divinitate.

Replica: Ioana, by Zoica Maniu (230 mesaje), la 12-04-2008

parca as fi scris eu, ceea ce am citit scris de tine referitor la Mireasa din munti si Terasele iubirii. Interesant si titlul de la Terasele iubirii. De oriunde ai intra logic in tablou, ajungi tot la bisericuta si de acolo parca nu simti nevoia sa mai pleci. Ma atrage lumina ce o simt in biserica, dar si pacea ce o degaja apa peste care trece puntea aceea delicata. Pentru cei neputinciosi a urca treptele catre iubire, exista un loc de popas sub copacul acela misterios si nu este singurul loc de odihna. Mireasa provine de la denumirea data in biblie, bisericii. M-am intrebat adesea ce ma atrage la aceste doua tablouri. Ei, bine, la fel ca la tine - impresia de bine pe care mi-o creeaza si misterul pe care il aduc culorile.
Noi tinem post, dar acesta nu se marturiseste fata de cei ce nu tin. Sensul cred ca este ca nu trebuie sa fii trufas si sa-l faci pe cel ce nu tine sa se simta pacatos. Intrucat suntem doar prietene virtuale mi-am permis aceasta confesiune publica, tocmai pentru a raspunde la intrebare.

Replica: Zoica, by Pricopie Ioana (387 mesaje), la 12-04-2008

mi-ar fi placut si mie sa pot tine postul tot sau macar o parte din el. Dar mie nu mi s-a dat o educatie religioasa in adevaratul sens al cuvantului. La mine in casa nu s-a tinut niciodata post. Mama nu m-a dus la biserica frecvent. Mergeam eu cand simteam nevoia. Practic m-am autoeducat.
Dar in sufletul meu sunt credincioasa, mereu cand iau o decizie ma gandesc ce ar zice El despre asta si incerc sa fac mereu fapte bune.

Replica: Eu by Zoica Maniu (230 mesaje), la 12-04-2008

cred ca fiecare ne nastem cu credinta, dar o constientizam numai in anumite momente ale vietii. Baiatul meu poarta cruciulita cu sfintenie la el, dar nu pentru ca i-am spus noi sau pentru ca asa a vazut la noi. Asa simte el. Merge cu prietenii lui la biserica, dar nici asta nu i-am spus noi si nici nu a vazut la noi. Si nici la bunicii lui. Pur si simplu, asa s-a nascut. La varsta aceasta nu arata ca ar vrea sa aiba vreo alta aplecare spre religie.
Postul il tinem pentru ca asa a prins sotul meu la parintii lui. Eu am preluat acest obicei de la el. In primii ani imi ziceam ca imi face bine la silueta, dar apoi am constientizat ca postul te ingrasa, iar acela nu mai era post atat timp cat era facut in numele siluetei.
Acum il tinem cu ciorbe din legume si mancaruri din legume ce nu contin si cartofi care pe mine ma ingrasa. Fac multe salate cu tot felul de legume. Am observat ca dupa un astfel de post ma simt mai sanatoasa si parca judec mai limpede.
Doamne ce de-a obiceiuri! Doruletz, smerenia cum este la voi, la noi se practica in Postul Craciunului cand este si Ziua de iertare catre frati - adica iti ceri iertare de la cei carora le-ai gresit.
Pre-spovedania de la voi, Irina - este tare ciudata. Este pentru prima oara cand aud de asa ceva. Cred ca este benefica. La noi exista marturisirea si spovedirea in fata preotului.
Oana, m-am gandit si cred ca sensul sa nu te lauzi cu postul, tine si de ceea ce ai mentionat tu.
Si la noi se aprinde candela in aceasta perioada, dar nu in toate zilele. In cele mai importante care sunt in aceasta perioada si numai cand suntem cu totii acasa. Candela are dublu rol pentru ca uleiul este aromat si ne parfumeaza casa.

Replica: Dragele mele, by Amalia Avramescu (150 mesaje), la 13-04-2008

nu aduc nimic nou daca va spun ca cele patru goblene, luate cate doua, fac pereche.
In ceea ce priveste postul, noi nu tinem aici in America. Poate si faptul ca si micul dejun si pranzul ni-l luam la pub-ul din apropiere.
Eu cred ca smerenia, marturisirea si spovedania si iertarea catre frati ar fi bune de aplicat tot anul pentru ca ne este atat de usor de gresit. Aici este greu sa iti faci prieteni si cu atat mai putin sa ii si mentii. Ducem dorul prietenilor de acasa, a legaturilor ce s-au stabilit cu atatia ani in urma. Din traditiile noastre nu am pastrat mult aici, dar cozonacul si ouale rosii nu lipsesc. Am adus reteta mamei de cozonac si va spun ca in fiecare an, castig noi abonati la felia din aceasta prajitura. Nu dam de pomana ci facem o adunare cu prietenii pe peluza din curtea interioara unde pe masa de Pastele nostru pun si cozonac si oua rosii. Vreau sa va spun ca, daca alte alimente mai raman pe masa dupa petrecere, aflati ca oualele si cozonacul dispar inainte de a se sparge petrecerea. Modul in care totusi ma ajut pentru a-mi pastra traditia este ca la plecare, pentru cei care nu au venit cu toata familia, pun putin cozonac si un ou-doua intr-o punguta pentru acasa. Rudelele mele se ocupa de Iesirea la morminte si de Lumina in Romania. In fiecare an primesc o lumanare care s-a aprins cu Lumina, prin colet. Eu o aprind cand mai avem probleme sau daca nu, in ziua cand este Pastele o aprind si ma simt ca si cum as avea Lumina.

Replica: Eu sunt din Canada by Mocanu Didina (143 mesaje), la 13-04-2008

si azi am vazut ca exista plata cu cardul si mi-am comandat Poarta despre care mi-a vorbit o prietena din Romania.
Celalalte modele despre care vorbiti le-am vazut, dar nu am avut curajul la momentul acela. Acum sunt pregatita sa ma apuc de Poarta care este dupa sufletul meu.
Si fiindca exista si o intrebare in acest topic, va raspund si eu. Nu tinem post, dar nici nu uitam de Pastele de acasa dupa care avem o oarece melancolie. Imi pare rau ca nu m-am priceput niciodata sa fac cozonac, iar ouale rosii ce rost mai au fara cozonac? Cand venim in tara, ne face mama cozonac ca sa ne treaca pofta - dar atunci nu este sarbatoare decat pentru noi (ca noi venim in iulie-august in Romania). Prietenii sunt bijuterii. Daca ai si nu stii sa ti-i pastrezi, ramai sarac. Si noi, la fel, Amalia. Avem prieteni de putem sa ii numaram pe degetele de la o mana. Cand ajungem in tara, ei sunt cei care ne iau de la aeroport, la ei stam pana ajungem acasa, la tara. In Canada (eu stau langa Toronto) avem numai o familie de prieteni cu care ne intalnim mai des.

Replica: Bine ai venit, Didina by Frunza Nicoleta (3224 mesaje), la 13-04-2008

pe forum. Sunt triste cuvintele voastre si stiu ca dorul de tara si prieteni este mare. Dar daca atunci cand veniti in tara are cine sa va astepte inseamna ca aveti prieteni adevarati, chiar daca putini.

La fel ca Ioana, nu am primit o educatie religioasa asa cum primesc copiii din ziua de azi si nici nu se tine post in familia mea. Din pacate, nu am prins religia ca obiect de studiu in scoala. Dar sunt credincioasa si cred ca acest lucru nu tine neaparat de faptul ca mergem la biserica si daca tinem sau nu post ci de cum ne purtam cu cei din jurul nostru.

Replica: Bun by Bica Nistor (1238 mesaje), la 13-04-2008


venit si de la mine!
Cred ca este prea multa unanimitate aici ca sa mai scriu si eu acelasi lucru despre lucrarile lui Kinkade.
Referitor la post, noi il tinem vinerea. La nasterea fetitei mele, intr-o vineri, medicul ce ma mosea, dadea din cap si-mi spunea ca sunt tanara si ca o sa mai am copii. Mi-a fugit gandul ca vrea sa spuna ca mi-a murit copilul si atunci mi-am adus aminte de o femeie din satul bunicii pe care o vazusem cand nastea si moasa ii spunea ca are copilul ca si mort, ca are cordonul in jurul gatului. Pana a nascut, femeia aceea s-a rugat urland sa o ajute Fecioara. Si eu, atunci pe loc am promis Fecioarei ca o sa postesc si o sa aprind Lumina in fiecare vineri daca ea imi salveaza copilul. Nu stiu nici in ziua de astazi, daca fetita mea chiar avea probleme, dar promisiunea mi-am tinut-o. Asa s-a obisnuit si sotul meu si fetita mea care acum este mama.
In rest - cozonacul si ouale nu lipsesc de pe masa in ziua de Paste si nici din cosuletele cu care mergem la morminte.

RodiMar, ai vazut primavara mult-visata de tine?

_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania