Acum este 29 Mar 2024, 00:24

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 845 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80 ... 85  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2019
MesajScris: 29 Noi 2019, 23:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Bună seara dragile mele.
Bună seara draga Monica.
Acum am ajuns si eu acasa. Sper ca voi sunteți bine.
Un sfârșit de săptămână cat mai placut.
Pup dulce.



Asemenea si la tine, Ovidia!

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2019
MesajScris: 30 Noi 2019, 07:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6042
Nume forum:1
Buna dimineata draga Monica si dragi gargarite!
Va doresc un weekend minunat si un calduros " La multi ani !" tuturor celor care poarta numele Sf. Andrei.
Cu drag,



Si lui Andrei al tau, Leana, un cald <La multi ani!>.

_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2019
MesajScris: 30 Noi 2019, 18:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iul 2005, 01:47
Mesaje: 7951
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Bună, dragă Monica,
Bună, dragi gargarite,
Concediul s-a terminat, astazi este sărbătoare si am avut parte de leneveală. Imi lipsește acul si Îngerul meu. Abia aștept ziua de luni (după serviciu).

Seară magică!





Seara binecuvantata si tie, Lenuta!

_________________
Lenuta - Gargarita-Simfonia-Culorilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2019
MesajScris: 01 Dec 2019, 14:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iul 2005, 01:47
Mesaje: 7951
Locatie: Tecuci
Nume forum:1

_________________
Lenuta - Gargarita-Simfonia-Culorilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2019
MesajScris: 01 Dec 2019, 16:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6042
Nume forum:1
La multi ani, dragi gargarite de pretutindeni!
La multi ani, Romania!

_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2019
MesajScris: 03 Dec 2019, 14:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Feb 2017, 12:48
Mesaje: 1383
Locatie: Craiova
Nume forum:1
Denumirile populare ale lunilor anului pastreaza tot farmecul traditiilor si exprima tot interesul pe care omul vechi il avea pentru fenomenele naturale si pentru felul in care natura, de care se lega (si se mai leaga) soarta unui popor cu ocupatii preponderent agricole, se schimba sub ochii lui.
Ianuarie – Gerar/ Genarie/ Ghenarie/ Calindariu – cuvantul « ianuarie » (lat. ianua inseamna drum, cale, trecere) isi are originea in limba latina si deriva din numele zeului Ianus Bifrons (Ianus cel cu doua feţe), reprezentat, intotdeauna, cu cele doua fete lipite, privind in directii diferite, catre trecut si catre viitor, catre anul vechi si catre anul care incepe, insemnand totodata « Inceputul » si « Sfarsitul ». Denumirea populara – Gerar – face trimitere la temperaturile scazute ale iernii, dar si la faptul ca, in functie de acestea, oamenii « stiau » cum va fi primavara. Daca nu era ger in ianuarie, atunci se anunta sa fie in martie, aprilie, iar daca de Boboteaza « crapau pietrele » era foarte posibil sa ninga in februarie.
Februarie (din latinescul februarius) – Faurar/ Luna lupilor – are legatura cu fierar (mester faurar al uneltelor agricole, pregatite in aceasta luna pentru lucrarile agricole din primavara).
Martie (din slavonescul martii, dar derivat si de la numele zeului roman al razboiului Mars) – Martisor/ Germănar (Incolţitorul) – denumirea populara face aluzie la nenumaratele legende ale Martei (prezente in toata Peninsula Balcanica), la noi numita frecvent Dochia (Baba Dochia – de unde si traditiile legate de zilele Babei), legende in care intamplarile redau confruntarea/ « razboiul » dintre iarna si primavara.
Aprilie (din slavonescul aprili) – Prier/ Traista-n Baţ – Prier trimite la luna prielnica, iar Traista-n bat este denumirea pentru imprejurarile in care luna aprilie se dovedea a fi capricioasa, friguroasa, secetoasa si cu vant.

_________________
Gargarita-Floare-de-Merisor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2019
MesajScris: 03 Dec 2019, 14:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Feb 2017, 12:48
Mesaje: 1383
Locatie: Craiova
Nume forum:1
Mai (lat. maius) – Florar/ Frunzar/ Pratar (din latinescul pralum – pajiste) reflecta timpul infloririi, al inverzirii, de aceea oamenii obisnuiau sa spuna ca este vremea in care «raiul coboara pe pamant».

Iunie (din sl. Ijuni si de la numele zeitei Junona, patroana casatoriilor) – Ciresar/ Ciresel – vremea la care se coc ciresele.

Iulie (din sl. Ijuli) – Cuptor si-a castigat aceasta denumire datorita temperaturilor ridicate, adesea caniculare.

August (din latinescul augustus) – Gustar/ Secerar – Gustar marcheaza primul “gustat” al strugurilor, Secerar trimitand la primul secerat si, in general, la inceputul recoltatului de cereale, fructe, legume.

Septembrie (din grecescul septemvrios) – Rapciune (lat. raptionem – seceris)/ Vinitel/ Viniceriu – este prima luna de toamna, cu vreme schimbatoare, dar si perioada in care se recolteaza strugurii si se prepara vinul.

Octombrie (sl. Oktovrii)– Brumarel – cad primele brume, iar daca ploua mult si marunt, aceasta luna poate anunta o iarna grea.

_________________
Gargarita-Floare-de-Merisor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2019
MesajScris: 03 Dec 2019, 14:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Feb 2017, 12:48
Mesaje: 1383
Locatie: Craiova
Nume forum:1
Noiembrie (sl. nojenbri) – Brumar – indica o vreme si mai rece decat in Brumarel.

Decembrie (lat. december) – Undrea/ Andrea/ Ningău – Undrea face luzie la “intepaturile” gerului, iar Andrea este o pronuntie populara referitoare la Sfantul Andrei, a carui zi se sarbatoreste la sfarsitul lui noiembrie, dupa care incepe ultima luna a anului. Daca va ninge in Undrea, vara urmatoare, luna iunie mai ales, va fi ploioasa.

Dragile mele, am pus aici denumirile populare arhaice ale lunilor anului ca sa le stiti si voi si cei din preajma voastra.
Mie imi plac mult cuvintele vechi, unele regionalisme si arhaisme si le si folosesc pe unele frecvent si sper sa nu fie uitate, sa se transmita din generatie in generatie si sa stie si nepotii nostri in ideea ca ar putea sa simta si ei cat de cat legatura cu stramosii nostri.
Eu am copilarit la tara printre bunicute si babute si am retinut multe cuvinte, expresii, zicatori, descantece si obiceiuri din batrani.
Poate nu sunt nascuta foarte de demult (nu sunt cea mai in varsta din Gradina), dar stiu si va pot transmite multe de-astea de la sate adunate.
Va imbratisez cu drag.

_________________
Gargarita-Floare-de-Merisor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2019
MesajScris: 03 Dec 2019, 16:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Aug 2005, 22:09
Mesaje: 1237
Nume forum:1
Georgetta, chiar despre decembrie nu stiam.
Multumesc.

_________________
Geta - Gargarita-Alinare

Să fugi de fapta rea creştine,
Ascult-al Domnului cuvânt
Şi făptuieşte numai bine
Din leagăn până la mormânt


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2019
MesajScris: 04 Dec 2019, 08:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Bună dimineața draga Monica.
Bună dimineața dragile mele.
Astazi in sfârșit am stat mai mult in pat. O zi frumoasa va doresc si plina de căldură.
Pup dulce.



Esti o fericita, Ovidia! Dar nu ma plang ca toata saptamana, nici macar in weekend nu voi putea sta mai mult in pat. Voi fi, in schimb, cu pruncii mei si asta ma va incarca inca o saptamana.
Iti doresc o zi binecuvantata si plina de reusite.

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 845 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80 ... 85  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania