Acum este 17 Mai 2024, 09:14

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 3138 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158 ... 314  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2010
MesajScris: 27 Iul 2010, 08:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Georgeta, accept cu placere cafeluta ta.
Bica, tare incurcate sunt caile Domnului. Ce as face eu in locul tau? Cred ca as lasa sa treaca un pic de timp pentru a vedea cum se desfasoara lucrurile.
Am inteles ca nepotul s-a inscris la facultate, dar nu am inteles de ce sta deja cu voi. Banuiesc pentru ca nu poate face naveta pentru munca? Oare castigul de la o terasa se poate compara cu cel dupa terminarea unei facultati?
Nu ma simt in stare sa te sfatuiesc prea mult, situatia ta este destul de delicata, mai ales cand esti la mijloc si vrei sa ajuti pe toata lumea.
Sunt sigura ca pana la urma se vor rezolva toate, poate este doar un pic de tensiune de moment care va trece.
Te imbratisez cu drag.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2010
MesajScris: 27 Iul 2010, 08:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2007, 23:15
Mesaje: 2524
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Bica, nu cred ca sunt in masura sa-ti dau un sfat, dar iti pot impartasi din experientele proprii. Mama si tata l-au sustinut in facultate pe fratele mai mic al mamei, l-au sustinut financiar caci facultatea o facea la Brasov (cu multi ani in urma). Imi aduc aminte si acum cat de suparata eram ca tot ce era mai bun in frigider se facea pachet pentru unchiul meu (era inainte de revolutie cand stim cu totii cat de greu gaseai o bucata de carne). Ani la rand ma simteam data deoparte caci atunci cand venea unchiul meu acasa toata atentia se indrepta spre el, inclusiv o mare parte din bani. Anii au trecut si totul s-a uitat, inclusiv binele facut. Unchiul meu s-a indepartat de noi, s-a casatorit, si-a facut familia lui si sunt ani de zile in care nu ne vedem. Nici chiar la inmormantarea tatalui meu nu a venit (nu am stiut cum sa dam de el, nemaiavand acelasi telefon). Dupa asta a venit o singura data la mormantul tatalui meu (care l-a sustinut cel mai mult, chiar daca ii era cumnat, nu frate).
Nu-l judec pe unchiul meu, stiu ca fiecare dintre noi avem problemele noastre, dar am o strangere de inima cand ma gandesc la tot ceea ce s-a facut pentru el.

In ceea ce priveste decizia ta, eu consider ca in principiu ea este buna, dar faptul ca insusi nepotul tau "a simtit gustul banului' si nu mai pare interesat de facultate, arunca un mare semn de intrebare asupra acestei decizii.

Singura care poate analiza situatia la rece esti chiar tu: pune in balanta avantajele si dezavantajele acestei decizii (eu cand nu ma pot hotari intr-o problema iau o foaie de hartie, o liniez la mijloc si in stanga imi trec avantajele, iar in dreapta dezavantajele, apoi analizez ore in sir aceste aspecte, chiar imi notez pe hartie ganduri si idei, apoi recitesc totul).

Ma gandesc ca inima ta mare te-a facut sa vezi poate lucrurile mult mai frumoase decat sunt in realitate, dorinta ta de a ajuta te-a impins sa iei o hotarare ce iti poate afecta echilibrul familial (pentru mine echilibrul din interiorul familiei reprezinta totul).

_________________
Cristina - Gargarita Trestia-cu-Doua-Flori


Ultima oara modificat de Dosinescu Cristina pe 27 Iul 2010, 08:29, modificat 1 data in total.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2010
MesajScris: 27 Iul 2010, 08:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Dec 2009, 20:44
Mesaje: 938
Locatie: Deva
Nume forum:1
Dragele mele, ma alatur si eu la cafeluta. Dat fiind faptul ca ploua, la sat este mult noroi, dar si sub pretextul platii unor facturi am reusit sa "evadez" pentru doua zile la oras. Abia astept sa zbor printre topice sa vad ce s-a mai scris. Va pup pe toate si va urez o zi buna si spor la cusut.

Bica, imi pare rau ca o inima mare ca a ta este pusa sa aleaga. Este greu, dar sunt convinsa ca vei face "asa cum trebuie".

_________________
Gargarita Gratia-Fanteziilor


Ultima oara modificat de Gramescu Ana pe 27 Iul 2010, 08:31, modificat 1 data in total.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2010
MesajScris: 27 Iul 2010, 08:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Ian 2010, 12:27
Mesaje: 504
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Dupa o noapte cam scurta, voi servi cu o deosebita placere din cafeluta ta, Georgeta.

Bica, imi pare nespus de rau sa te stiu necajita.
Parerea mea este ca ar trebui intrebat si nepotul ce ganduri are si cum vede el rezolvarea situatiei. De comun-acord, dupa expunerea tuturor implicatiilor, sunt convinsa ca veti ajunge la solutionarea tuturor neajunsurilor. Oricum el ar trebui sa-si dea seama ca nu puteti voi sa-l sustineti din punct de vedere material.
Pupici pentru Mariuca, un gand cald tie si lui Bicu, si cateva raze de lumina care sa va calauzeasa tote gandurile.

_________________
Gargarita-Raza-Blanda-de-Lumina


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2010
MesajScris: 27 Iul 2010, 09:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2009, 12:21
Mesaje: 104
Nume forum:1
Bicuta, hai ca vin eu cu un calcul de Bucuresti, nu te mai necaji.
Stai bine pe scaun si reflecta.

Acest calcul l-am facut eu nepoatei vecinei mele care acum este studenta anul trei la litere.
Pentru a rezista haosului de acum, nepotului tau, ii trebuie un salariu de aproximativ 1400 de lei. Suma suna bine dar pe „arsita” de acum, nu stiu ce sa zic.
Nepoata vecinei mele a stat la ea pana a inceput scoala. Cand a inceput scoala, a intrebat in stanga si in dreapta daca sunt amatoare de chirie platita pe din doua. Ca sa fiu mai clara, totalul chiriei pe jumatate. Jumatate ea si jumatate colega ei de apartament. Ca atare, si-a gasit o colega de grupa care a fost bucuroasa sa imparta o casa cu ea.
Calculul pe care l-am facut prezinta cheltuielile unei luni cu 30 de zile.
Am calculat pentru ea astfel:
1. jumatate chirie 300 lei.
2. transportul pana la serviciu si la facultate cu metroul 25 lei abonamentul – fara reducere de student la zi.
3. intretinere 140 lei – suma maxima.
4. lumina 50 lei – aproximativ.
5. internet 35 lei – ca nu se poate altfel.
6. cablu TV 37 lei – cel mai ieftin abonament.
7. cosul zilnic 15 lei pe zi ori 30 de zile egal 450 lei – fara paine.
8. una paine pe zi 1 leu ori 30 de zile egal 30 lei.
9. cosmetice si alte trebuinte 30 lei.
10. economie la banca 200 lei.
11. alte cheltuieli neprevazute 100 lei
Total 1397 lei pe luna. Pentru a supravietui iti trebuie 1800 lei pe luna, deoarece in calculul meu nu am pus cartile, caietele, hartia pentru referate, calimarile pentru imprimanta, CD-urile pentru referatele cu prezentare PPt, DVD-urile pentru cercurile speciale si multe altele. Ea a reusit sa se incadreze in aceste cheltuieli si trebuie sa recunosc ca face economii la sange.
Pe vara isi mai cauta un serviciu mai usor si mai pune deoparte un ban. Am uitat sa mentionez ca taxa ei la facultate era de 2800 lei pe an. Acum, nu mai stiu ce sume se mai platesc la facultate, ca mai nou este mai ieftin la particular decat la stat.
In speranta ca poate te-am deslusit un pic, te pup mult de tot si nu mai fi suparata.
O zi frumoasa, Bica si lasa soarele sa patrunda in inima ta ca meriti, bunicuta cu suflet frumos.
Cu drag,
Georgeta

_________________
Georgeta - Gargarita-Ce frumoasa sunt eu azi!


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2010
MesajScris: 27 Iul 2010, 10:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2005, 13:40
Mesaje: 2636
Nume forum:1
Beau si eu o cafea rapida alaturi de voi. Am intrat numai sa va salut si sa ma pun la curent un pic cu ce se mai intampla pe aici.
Bica, problema ta este destul de complicata. Gandirea ta inteleapta si practica cred ca iti va da raspunsul la intrebari. Mariuca se simte bine?
Mihaela, drum bun.
Sambata plecam si noi spre casa si deja nu mai am rabdare.
Va imbratisez cu drag pe toate.

_________________
Mona - Gargarita-Gingasie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2010
MesajScris: 27 Iul 2010, 10:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2006, 11:36
Mesaje: 3681
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Buna ziua, dragi gargarite!
Am citit despre nelinistile Bicai si am citit si exemplul tau, Georgeta. Eu sunt de parere ca fetele sunt mai calculate sau mai mature, daca pot spune asa, in ceea ce priveste viitorul lor si dedicarea de care dau dovada, mai ales cand vine vorba de scoala. Poate nepotul Bicai ma va contrazice si de aceea sper sa gaseasca o modalitate sa reuseasca sa continue totusi facultatea.
Bica, sper sa revina linistea si echilibrul in familia ta.

Va doresc tuturor o zi buna.

_________________
Dani - Gargarita-Blandetea-Lumii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2010
MesajScris: 27 Iul 2010, 10:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2004, 09:01
Mesaje: 1064
Locatie: Portugalia
Nume forum:1
Mona, multumesc. Initial trebuia sa fiu in tara acum, dar avand cateva probleme cu masina am lasat pe astazi.
Poate o sa fie totul bun si sa ajungem cu bine.
Va imbratisez cu drag.

_________________
Mihaela-Stefania - Gargarita-Floarea-Copilariei


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2010
MesajScris: 27 Iul 2010, 10:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2005, 13:23
Mesaje: 2345
Locatie: Bacau
Nume forum:1
Am venit si eu sa va salut.
Mihaela, drum bun si sa ne auzim cu bine.
Bica, nu sunt in masura sa iti dau sfaturi, dar stiu ca tu vei sti cum sa rezolvi situatia. Pupici Bicului pe frunte ca mi l-am imaginat incruntat.

Fetelor, la Bacau parca s-a rupt cerul asta noapte. Acum este pericol de inundatie in oras (aceeasi problema de acum 5 ani). Speram sa nu fie asa grav pe cat se anunta.

V-am pupat si aveti grija de voi.

_________________
Adriana - Gargarita-Bijuterie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2010
MesajScris: 27 Iul 2010, 11:55 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2005, 00:35
Mesaje: 453
Locatie: Constanta
Bica, stiu din proprie experienta ca rautatea oamenilor este mare, iar cand vine vorba de rude, invidia este cu atat mai mare. Daca parintii nepotului au deja aceasta atitudine negativa, poate este mai bine sa faci tot ce poti pentru cei care iti sunt cel mai aproape. S-ar putea ca lucrurile sa iasa prost cu nepotul care poate se va tine sau nu de scoala, iar atunci fata ta va fi indreptatita sa spuna ca banii obtinuti cu greu prin munca ei sunt pentru un scop care merita intr-adevar, si anume, propria fiica.
Nu vreau sa te necajesc, draga Bica. Este doar parerea mea, asa cum vad eu lucrurile la rece.
Stiu multe familii dezbinate de invidia rudelor si de probleme legate de bani. Eu iti doresc sa iasa totul bine si nepotul sa se tina de treaba. Dar trebuie sa iei in calcul si varianta mai putin placuta cu toate dezavantajele ei. Mi-a placut in acest sens si parerea Cristinei care a prezentat propria experienta legata de recunostinta rudelor, cat si lista Georgetei, care oricum mi se pare la unele puncte destul de ieftina pentru timpurile astea.
Sper sa iei decizia cea mai potrivita si sa nu o regreti.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 3138 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158 ... 314  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania