Acum este 16 Mai 2024, 08:06

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Forumul
MesajScris: 29 Apr 2010, 15:57 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4579
Nume forum:1
Forumul by Admin TTT (4020 mesaje), la 24-05-2008
nostru urmeaza sa-si schimbe curand infatisarea, dar si structura.
In acest sens va cerem ajutorul. Cum sa il structuram? Care ar trebui sa fie topicurile principale?

Replica: Mie by Bica Nistor (1427 mesaje), la 24-05-2008
imi placea si asa. Dar daca va sa il schimbati sa reineti si ideea, ca pe langa goblen, celalalte categorii ce tin de lucrul de mana nu trebuie ignorate. Promovand lucru de mana cu toate categoriile lui veti reusi sa ajutati persoane ce isi doresc sa tricoteze, sa lucreze cu inglita sau cu naveta, sa bricoleze.

Replica: Nu stiu by Vasiliu Letitia (1516 mesaje), la 24-05-2008

care va fi noua structura a forumului si nici daca-mi va placea la fel de mult si vreau sa va spun ca mi-au facut placere imaginile voastre, m-au bucurat ideile voastre pentru care va multumesc foarte mult si sa vedem ce ne aduce timpul.



Replica: Eu, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 24-05-2008
cred ca principalul trebuie sa fie goblenul, cu modul de lucru. Eu, personal, am reusit sa-mi imbunatatesc tehnica multumita forumului. Cred ca merita o atentie in plus. Bineinteles ca lucrul manual in diversitatea lui este si el important si cred ca o sa fie in paginile principale. Femeia Legenda cred ca trebuie promovata in continuare ca pagina principala, - in schimb as dori sa ramana rezervata doar pentru colectiile de goblen, in timp ce fotografiile etc., sa fie in pagini diferite. Cum as putea inrama goblenul meu, este foarte importanta si sper sa fie si pe viitor.

Replica: Eu, by Raluca Popa (923 mesaje), la 24-05-2008
mi-as dori sa existe un buton care sa arate ultimile mesaje scrise (ultimile 50, sa spunem). Astfel ar fi mai usor sa urmaresc ce s-a discutat in ultimul timp. Si as mai fi curioasa cati membri inregistrati are acest forum (este o curiozitate personala, nu o sugestie pentru forum).

Replica: Oricum by Stanoiu Constantin (259 mesaje), la 24-05-2008
o sa-l schimbati, stiu ca o sa fie mai bun si mai frumos si stiu ca nu o sa uitati de pescari harsiti ca mine si nici de o nevasta ca a mea ce lucreaza de toate: goblen, macrame si croitoreste.
Da, Raluca are dreptate. Este nevoie sa stim care au fost ultimele mesaje. Cateodata descoper un topic interesant, dar pe care nu l-am vazut la acel moment in care s-a scris in el.

Replica: As ruga Admina, by Cozea Rodica-Maria (693 mesaje), la 24-05-2008

daca ar putea sa ne spuna cum s-a gandit sa schimbe infatisarea forumului, sa ne spuna cam ce idei ar fi pentru o noua forma. Ne-ar fi de ajutor ca sa ne putem spune si noi ideile si eventual sa putem completa pe structura de baza facuta de TTT. Cand citesc acest forum ma simt ca acasa, intr-o alta odaie a locuintei mele. Imi este foarte familiar, dar asta nu inseamna ca nu imi va placea noua infatisare a forumului. Voi considera ca am facut reamenajarea si reimprospatarea odaitei sufletului meu. Sunt curioasa si astept nerabdatoare sa vad "noul look". Cand se va intampla?

Replica: Si by Alice Popa (248 mesaje), la 24-05-2008
eu am acelasi presentiment: ca daca va fi sa avem ceva nou - va fi in folosul nostru.
Nu ma indoiesc ca vom avea si facilitatile specifice unui forum clasic. La forumurile clasice, ma deranjeaza imginile gif ce-mi distrag atentia si avatarurile.
Pentru topicuri de baza propun a fi inserate cumva si accesoriile separat, mai ales cele noi aparute la vanzare pe site. In plus ar fi nevoie si de o galerie a pictorilor (in ordine alfabetica) care ne plac mai mult si dupa care s-ar putea realiza mai devreme sau mai tarziu un goblen.
Sunt constienta cu nu am venit cu nimic nou ca, in fond, ceea ce am scris se putea realiza oricum si pe actualul forum numai ca nu s-a ocupat nimeni. Au fost doar cateva tentative. Concluzionand nu prea stiu cum ar fi mai bine sa fie structurat.

Replica: Ce,by Doi na (598 mesaje), la 24-05-2008
frumos te-ai exprimat RodiMar. Eu nu am acest talent, dar as vrea sa spun acelasi lucru,
Sunt convinsa ca iubiti animalele, asa ca va exista si un loc pentru ei.
Eu ma gandeam sa avem si:
1. Ucenicii mei - cei pe care i-am contaminat cu virusul goblenului
2. Maestrii mei - cei care m-au invatat sa lucrez goblen
Letitia, sa postezi frumusetea de ceas si la O gargarita pe zi si la un topic nou: Vreau un goblen dupa acest model.


Replica: Propun by Tender Rose (252 mesaje), la 24-05-2008

ca pentru fiecare lucrator ce isi expune goblenul sa aiba astfel:
- Colectia mea unde merg si comentariile, dar sa nu se posteze alte imagini, adica spatiul respectiv sa ramana numai celei ce semneaza colectia (lucru ce l-a spus si Maria);
- si un subtopic unde atunci cand lucrezi un goblen sa scrii cum are Maria acum: Luceafarul - goblenul la care lucrez, unde tot asa - imaginile sa fie postate numai de posesoarea spatiului raspectiv.
Eu cred ca astfel am accesa mai usor fiecare topic din colectie si am stii si fazele lucrului. Am invata mai usor si din experienta celorlalte fete.

Replica: Propun by Ileana Miroiu (818 mesaje), la 24-05-2008
o sectiune separata pentru pernute, fete de masa, peretare unde sa postam idei cu ceea ce ne-ar place. Si acum exista pe forum, dar sunt imprastiate pe forum, de dai numai accidental peste ele.
Sper, din toata inima, ca toata aceasta avere ce se afla acum pe acest forum va fi mutata pe noul forum. Nu stiu daca voi resimtiti asa, dar eu ma aliniez cu RodiMar - este odaita sufletului nostru in micile noastre ragazuri.

Replica: Sunt by Veronica Ene (179 mesaje), la 24-05-2008
convinsa nu ne lasa Admina fara bucuriile noastre de aici, Ileana.
Letitia, este deosebit ceasul.
Uite, o alta propunere plecand de la ceea ce a postat Letitia. Fetele care au creatii proprii si nu luate de la alte firme ce produc goblen in Romania (am inteles ca nu trebuie sa apara un conflict de interese) sa poata sa posteze tot la Colectia mea. Asa am vedea creativitatea lor, modul de inramare si am putea purta discutii si pe acest subiect.

Replica: M-ai uns la by Valery Antemie (768 mesaje), la 24-05-2008
inima, RodiMar.
Eu propun:
Lada cu zestre unde sa postam ce avem cumparat, dar nelucrat
si
Goblenul la care visez
unde sa postam goblenul pe care ne-am dori sa il lucram

Replica: Si by Silvia Agache (137 mesaje), la 24-05-2008
eu vreau forumul actual, dar cu facilitati noi - este OK. Dar si imaginile toate pentru ca vreau sa ma intorc aici tot timpul si sa ma delectez cu imaginile voastre si ce ati mai scris - atat de frumos.
As propune la Accesorii ca sub-topice:
cartele de ata
diagrama
panza
ace
gherghefe
organizatoare
foarfece
lupa
si sa dezvoltam din ceea ce am simtit noi cand am lucrat cu acestea si chiar sa facem propuneri de noi produse care ne-ar putea fi de ajutor.
Da, si un gif care sa ne anunte ce am citit si ce nu am citit.

Replica: O by Zoica Maniu (230 mesaje), la 24-05-2008
alta propunere langa cele scrise de voi:
Cum te descurci cu timpul - cum iti optimizezi activitatea ta ca sa poti sa iti dedici tot mai mult timp goblenului.
Un alt topic: Lucrezi duminica?
Amuzante despre goblen - situatii amuzante in timp ce lucrai goblen
De ce nu ai lucra un anume goblen?
Cred ca si eu ca si Alice - am adus niste idei care oricum sunt prezentate in anume topice de pe acest forum si care oricum le putem prezenta si noi, la ora actuala, intr-o sectiune dedicata goblenului. Tot asa vroiam sa spun ca trebuie si o sectiune Creativitate unde sa aratam ce am creat noi, cu mainile nostru, in afara de goblen. Pe forum, la ora actuala nu prea sunt imagini cu asa ceva, desi unele fete au povestit ca au astfel de talente.

Replica: Frumoasa by Laura Brasoveanu (942 mesaje), la 24-05-2008

tema, ne-ai dat, Monica. Va fi nevoie sa-mi cristalizez putin ideile. In graba de a va asterne gandurile, ati ignorat-o pe Tender Rose caruia este nevoie sa-i uram un bun-venit pe forum. Intrucat am casa plina de musafiri, ma rezum deocamdata la a va anunta ca ne trebuie o sigla. Va propun ca aceasta sa fie o... Gargarita. Voteaza cineva altfel?
Leitia imi place ceasul cu gargarite.
RodiMar iti multumesc ca ai exprimat ce simt si eu fata de acest spatiu virtual.
Alice si Zoica - eu cred ca din idei vine si noua configuratie, asa ca nu va faceti probleme.

Replica: Eu by Untaru Livia (23 mesaje), la 24-05-2008
zic ca ar trebui sa se vorbeasca mai mult despre goblenurile imprimate - cele care le lucram.
Bine ai venit, Tender Rose!

Replica: Bagati,by Marian Topala (541 mesaje), la 24-05-2008

si un link direct lahttp://www.conquiztador.ro Cat lucreaza fetele, noi sa ne delectam cu altceva.

Replica: Raluca, by Bica Nistor (1427 mesaje), la 24-05-2008
inainte de nasterea Mariucai mele, tineam eu o evidenta pentru ca nu vroiam sa scap vreo aniversare. Erau 206 de persoane care scrisesera pe froum. Acum nu mai pot tine evidenta, dar ar fi bine sa existe un clopotel care sa ne anunte cand este ziua cuiva pentru ca asta ne-ar ajuta sa le trimitem ganduri frumoase celor sarbatoriti.
Bine ai venit, Tender Rose!

Replica: Foarte interesante, by Cozea Rodica-Maria (693 mesaje), la 24-05-2008
ideile voastre, fetelor si sunt sigura ca Monica va tine cont de ele. Mi-ar placea si mie sa existe o evidenta a celor inscrisi pe acest forum si de asemenea sa le fie scris alaturat si numele de Gargarita. Celor mai noi de pe forum, in functie de activitate, de dorinta de a face parte din "Clubul gargaritelor" si de ceea ce ii reprezinta sa li se dea nume asa cum avem si noi. Nu am scris la feminin pentru ca nu trebuie sa-i uitam pe baieti.

Replica: Bravo, by Marian Topala (541 mesaje), la 25-05-2008
RodiMar!
Si parerea mea: nu conteaza numarul membrilor, conteaza calitatea.

Replica: Convinsa by Patruleasa Jeni (185 mesaje), la 25-05-2008
ca aceasta lumea minunata de pe forum nu va disparea, cum nu vor dispare nici informatiile despre Astrologie, ma gadesc ca vreti niste idei pertinente pentru cei care vin aici, in principal pentru a afla cum se lucreaza goblenul, tehnici pentru usurarea lucrului. Ar putea exista o puzderie de subtopicuri referitoare de la cum asezam panza pe gherghef si pana la cum aseazm ultimele puncte pe goblen si astfel rezolvam si problema celor trei TTT (Prietenii stiu de ce!).
Sau, putem prelua un incepator si sa il ghidam pas cu pas, noi cele ce cunoastem bine continutul topicelor actuale. Stiu ca asta va insemna timp pentru noi (si eu, recunosc ca sunt cea mai afectata de lipsa lui), dar asta ne va apropia de cele care intra pe forum, le vom cunoaste mai bine si... scopul suprem, le vom ajuta sa aiba un goblen frumos executat, in tehnica corecta si de ce nu, asa cum am observat ca-i aici, si este bine (credeti-ma!) sa zburam impreuna ca niste gargarite adevarate ce suntem. Simt si eu nevoia sa-i multumesc Monicai pentru aceasta grija fata de noi >> putea sa ne puna in fata faptului implinit.
RodiMar, am descoperit citind acest topic, o alta parte din tine, o latura ce m-a emotionat. Oricat de grabita sunt nu pot sa nu astern aceste cuvinte: Sunt fericita ca sunt prietena ta si zbor alaturi de tine pe acest forum!

Replica: RodiMar, by Bica Nistor (1427 mesaje), la 25-05-2008

ai si de la mine nota 10 cu felicitari pentru ideea cu numele de Gargarita, alaturi. Mi s-a intamplat o data sa nu stiu cine este una dintre nominalizatela la premii si cred ca nu eram unica.

Replica: Multumim, by Serban Birtalan (348 mesaje), la 25-05-2008
RodiMar! Esti valabila!
Propuneri:
Regulament la vedere
Modul de corectare
Modul de incarcare a imaginii
Modul in care pot fi configurate imaginile ca acestea sa nu fie nici prea mici si nici prea mari

si
un nume pentru Gargarei!
Nu pentru ca mi-as dori un nume, ci pentru ca vreau sa vad creativitatea voastra la acest capitol. Hi, Hi!

Replica: Serban, by Cozea Rodica-Maria (693 mesaje), la 25-05-2008
eu te vad un Gargarel mereu pus pe sotii. Atentie sa nu citesti gresit, deoarece eu ma refer la nazdravanii. Imi inchipui ca esti o persoana foarte vesela, - spun asta gandindu-ma in primul rand la topicul "Marian si-a luat masina", dar si la alte postari ale tale care m-au facut sa zambesc cel putin daca nu chiar sa rad de-a binelea. Asa ca eu m-am gandit sa fii "Gargarelul sugubat" sau "Gargarelul vesel". Astept fetele cu alte propuneri, iar pe tine cu parerile. Apoi, vine si randul lui Marian ca nu-l lasam pe el deoparte daca "tot si-a luat masina".

Replica: Revin by Tender Rose (252 mesaje), la 25-05-2008
cu o idee preluata din Colectia Oliviei: un topic:
Cum lucrezi goblen cand ai un bebe de 1 an si 3 luni

Pentru ca am vazut ca Serban a descurcat mai toate fetele pe aici cand au avut probleme tehnice, propun Gargarel-PCNET.

Replica: Am by Marian Topala (541 mesaje), la 25-05-2008
o mare rugaminte la voi fetelor: NU imi cautati nume de Gargarel ca iar apar ca un Casanova sau mai stiu eu ce... Stiti voi ce mi-a facut Catalina, prima Gargarita-Sefa...



Replica: Marian, by Laura Brasoveanu (942 mesaje), la 25-05-2008
ca de obicei imi descretesti fruntea. Am sa vorbesc cu Alice sa lucreze mai des, seara, goblen ca tu sa ai ragazul sa ne faci sa zambim. Chiar daca nu v-am multumit, voua, baietilor, niciodata, - asta nu inseamna ca nu ne-am simtit rasfatate de voi.
Si cum banuiesc ca la colectie, vrei sa-i ceri lui Alice sa renunte la goblen in favoarea ta... ei, sa stii, ca aici sunt si eu de acord cu Alice.

Oricum, de nume de Gargarel nu scapi tu si nici ceilalti baieti.

Replica: Ma ashteptam by cucos catalina (1635 mesaje), la 26-05-2008
sa vina shi randul acestei schimbari, ca de fiecare data cand intru pe forum - destul de rar de ceva vreme - gasesc cate un model nou de goblen sau un produs nou personalizat sau imagini proaspete din firma, ceea ce denota activitatea intensa a Gargaritzelor shi Gargareilor TTT. Sincer, parca imi pare rau dupa aceasta infatzishare, dar sunt convinsa ca shi noul look, ma va face sa ma simt "ca acasa". Punctez shi eu ideea de a exista posibilitatea accesarii rapide a ultimelor discutzii de pe forum. Ashtept cu nerabdare shi va urez mult succes.



Replica: Si eu m-am gindit by angela draganoiu (447 mesaje), la 26-05-2008
ca ar trebui schimbata fata forumului. Era evident pentru ca alte forumuri de specialitate sau nu, o fac destul de des pentru ca membrii sa gaseasca mereu ceva nou, asta nu inseamna ca nu ne vom simti bine in noua "casa a gargaritelor". Ca de obicei echipa de la Rogoblen se gindeste la noi cei care formam aceasta comunitate si vine in intimpinarea noastra cu ideii inovatoare. Va multumesc si va felicit.

Parerea mea este ca mesajele noi sa fie semnalizate distinct, as cum o fac alte forumuri. Este bine sa stim citi membrii are forumul si cine s-a mai inscris recent. Si, ar mai fi ceva. Poate ca n-ar fi rau sa existe posibilitatea ca membrii forumului sa comunice in privat de pe forum fara sa amestece activitatea forumului cu ceea ce se poate spune in particular.

Mi se pare util ca atunci cind vrei sa intri pe forum, de pe acelasi calculator, sa o poti face fara sa fie nevoie sa te loghezide fiecare data.

In rest astept si eu noua forumula.

Replica: Admina, by Cornelia Suteu (272 mesaje), la 26-05-2008
esti o draguta daca iti imaginezi ca o gargarita s-ar conforma sa zboare altfel decat dupa regulile ei! Oricum, si acum, fiecare scrie in topicul in care il duce capul (inclusiv eu), asa ca la topice degeaba ma vorbim (pardon... scriem).

Cred ca ar fi necesar doar sa cerem (daca se poate) facilitati, mai putin:
- postarea de gifuri care sunt obositoare si eu, personal, le detest;
- postarea de avataruri care ocupa spatiu si nu dau bine intr-un spatiu dedicat artei;
- profile - nu ma intereseaza
- pentru adresa de mail a bifat doar Floare de cires. Eu nu as bifa aceasta optiune. Cred ca ar trebui sa existe posibilitatea ca cei care vor sa isi dea adresa de mail sa o faca, iar ceilalti sa poata bloca aceasta optiune.
Vreau sa imi pastrez intimitatea si nu doresc sa fiu expusa in toate porcariile ce le poate genera un forum. Am fost nevoita sa cer la un moment dat o parere despre o anumita medicatie pe un forum si de atunci m-am saturat de cate spamuri pe teme medicale sterg.
Nu vreau sa apara ora - este modul meu de a evita sa traiesc sub presiunea timpului nemilos.

Pe scurt, fac o trecere in revista si o sinteza a principalellor facilitati de care are nevoie forumul, din ceea ce am citit mai sus.
1. fiecare, in urma logarii sa aflam ce nu am citit; asta ar inseamna un gif care sa ramana luminos pana ce reusesc sa trec prin paginile necitite;
2. cine isi serbeaza ziua astazi
sau/si
cine isi serbeaza ziua de nastere in urmatoarele 7 zile:
3. Sa avem loc pentru ID sau pentru numele real, dar si pentru numele de Gargarita.
Pentru statistici putem avea:

Ultimii membrii inscrisi
Utilizatori inregistrati
Comunitatea Gargaritelor a postat un numar de x mesaje in x subiecte
Cel mai nou utilizator inregistrat este: x

Floare de cires, mi se pare util ca atunci cind vrei sa intri pe forum, de pe acelasi calculator, sa o poti face fara sa fie nevoie sa te loghezi de fiecare data - aceasta este o setare care tine de browserul fiecaruia si atunci este corect. Daca ramai pe log-out din pagina respectiva... asta este alegerea fiecaruia. Eu sunt mai circumspecta, in primul rand pentru ca scriu de pe computerul baiatului meu care lucreaza de acasa pentru firma.

Nu stiu daca ar trebui sa ne invartim prea mult in jurul cozii referitor la acest subiect pentru ca, in fond, pana acum am scris aici fara facilitati si alte farafastacuri si ne-am simtit excelent.

Replica: Monica, by Adela Aura Vlad (420 mesaje), la 26-05-2008
imi este deja mila de tine. Cred ca ai pus eronat problema. Ai uitat sa mentionezi ca ceea ce se creaza este un forum de firma si al firmei. Poate ar fi fost bine sa iti spun mai multe din experienta mea. O sa-ti scriu pe adresa firmei, maine.
Parerea mea: lasa-l asa!

Replica: Dar, by Ionascu Alexandra (154 mesaje), la 26-05-2008

ce are forumul de trebuie sa il schimbati? Este mai frumos asa decat forumurile pe care le stiu eu unde te incurci.
Adela, de ce iti este mila de Monica?

Replica: Cand am lansat intrebarea, by Admin TTT (4020 mesaje), la 26-05-2008
m-am referit la topicuri. Vroiam sa avem o anume ordine, dar daca gargaritele recunosc ca au un zbor aleatoriu, eu nu ma opun.

Adela, ma simt deja coplesita si cred ca trebuie sa va explic si voua Gargaritelor despre ce este vorba.

Intr-un forum de firma ca al nostru, baza de date a acestuia este comuna cu baza de date a site-ului si este logata cu cea din companie. La ora actuala exista 13 000 de adrese de mail in acest an. Asta nu inseamna ca acestia, cumulati la numarul celor din anii anteriori (nu uitati ca Top Terra Trade are site inca din 1994.) sunt si forumisti, dar intrevine un conflict de interese. Interesul nostru primordial este sa protejam datele clientilor si sa gasim o modalitate de lucru fair-play in aceasta interelatie.
Schimbarea nu va apare curand, in primul rand pentru ca trebuie sa gasesc o solutie la problema de mai sus si in al doilea rand pentru ca am nevoie si eu de timp ce, din pacate, nu curge in favoarea mea. Nu uitati ca forumul actual ar trebui mutat in noul forum (asa cum bine a intuit Ileana) ceea ce inseamna mult mai mult timp decat dispun eu acum.

Voi incerca sa rezolv sugestiile voastre, in masura posibilitatilor. Mi-a placut mult propunerea ca fiecarei forumiste cu rang de gargarita sa ii apara numele alaturi de ID.
Numai ca cine stie programare si stie acum si cum functioneaza forumul...

La intrebarea cati membri suntem va raspund: au scris pe forum pana acum 344 de persoane. Cum unele dintre aceste persoane au intrat doar pentru a scrie o intrebare, socotiti voi daca ei sunt si membrii. Poate pe alte forumuri ce monitorizeaza Games-urile, de pilda, asta are importanta pentru ca se realizeaza o statistica si un trafic ce ridica pagina respectiva la un anumit ranking. Intentia noastra a fost de a va pune la dispozitie un spatiu unde sa se discute despre goblen, in limba romana. La acel moment, acest spatiu nu exista pe net si am simtit ca ar fi benefic clientelor noastre. Ca el a generat o poveste cu Gargarite ce lucreaza goblen, ca a devenit pe neasteptate un spatiu magic, ca fiecare nou topic este un semn al frumosului - meritul va apartine. Si eu tind sa ii dau dreptate lui Marian: nu conteaza numarul membrilor, conteaza calitatea.

Pentru cei care tin la statistici va anunt ca la ora actuala avem Total topice: 15360, Total topice de baza: 1337, Total reply-uri: 14023. Ce ne spune aceasta statistica?
Va spune oare ca Alice s-a oferit sa cumpere umerase pentru peretarul Laurei din Austria? (Cele doua s-au cunoscut pe forum)
Va spune cum Letitia, Adriana, Nico, Bica, Doruletz si celalalte fete au scris mesaje de imbarbatare pentru Laura cand aceasta a aflat ce maladie ii sugruma viata?
Va spune cum un pumn de Gargarite necunoscute Stelutei i-au stat aproape cand aceasta a povestit prin ce necazuri trece?
Va spune grija Letitiei pentru Adina, Gargarita-Norisor?
Va spune despre o donatoare anonima pentru un adapost cu animale aflate in suferinta?
Va spune delicata prietenie dintre Andrei si Catalina, prima Gargarita-Sefa?
Va spune cum RodiMar paseste pe forum ca intr-o alta odaie a locuintei sale?
Va spune ce Femei, venite din legenda si-au postat goblenurile aici?

Va las pe voi sa hotariti ce fel de statistici trebuie sa apara forum, iar eu, atunci cand va veni momentul voi tine cont de fiecare optiune, dupa posibilitati.
Pana atunci, zbor placut pe forumul actual.

Va postez o gargarita pe care Cristi mi-a trimis-o prin mail, intr-o zi in care tocmai descoperisem tradarea unei prietene. Am considerat aceasta imagine ca pe un semn: eu sunt cu fiecare zi mai bogata in prietene pentru ca prin natura muncii mele pot sa ma intalnesc cu voi mereu si sa ma incarc cu prietenia dintre voi si cu spiritul pe care il emanati.
Suna banal, dar va multumesc.



Replica: Reciteam by Rosculet Adnana (276 mesaje), la 26-05-2008
zilele trecute ce-ti scria Victoria la inceputul acestui forum si ades m-am gandit la toleranta ce te caracterizeaza.
Din punctul meu de vedere, un multumesc nu suna niciodata banal. Asa ca eu, personal, iti multumesc.

Replica: Cum by Maria Nistor (5039 mesaje), la 29-05-2008
s-a mai spus si eu cred ca forumul este bine si asa. Am observat in schimb ca sunt multe topicuri pe aceeasi tema in pagini diverse. Daca exista posibilitatea de a le semnala in momentul cand cineva incearca sa le creeze pentru a evita dublurile...
Nu sunt identice binenteleles, in schimb, sunt pe aceeasi tema. Cred ca la asta se refereau si comentariile de mai sus referitor la semnalarea ultimilor mesaje. Eu sunt noua aici, dar a fost o dificultate a mea in a gasi topicurile. Sunt cateva pe aceeasi tema in sectiuni diverse si le cam confundam, nu prea stiam pe unde le-am vazut. Este o parere personala si sper sa dea o idee in plus.

Replica: Da, by Ioana Manescu (142 mesaje), la 29-05-2008
Maria, asa este. Fiecare a scris dupa cum s-a gandit el mai bine si se pare ca acest lucru va continua, asa cum ne anunta si Cornelia, mai sus. Mai exista si campul Cautare care mai da o mana de ajutor celor ce stiu sa caute.
Am facut o trecere in revista a mai multe forumuri si am observat ca fiecare are facilitati. Unele dintre ele chiar mi-au placut pentru ca sintetizeaza pe fiecare sectiune topicuri cu acelasi profil.
Alte facilitati, in afara de cele mentionate: Ce a mai scris un anume membru al forumului, cand a devenit membru.
Nu ma intereseaza statisticile, dar daca exista o majoritate...
Un singur lucru va rog sa nu faceti: sa nu introduceti interdictii sau blocare acces pe motiv de lipsa de activitate - fiecare avem timpul nostru si fiecare vine pe un forum din placerea proprie. In plus, tin la intimitatea mea si nu vreau sa fiu conditionata in nici un fel pentru ca as resimti-o ca pe o hartuire.

Replica: Chiar by Camelia Jura (193 mesaje), la 29-05-2008
nu stiu ce as mai putea adauga vizavi de ce ati scris voi, in afara de faptul ca mie imi este drag acest forum.

Replica: In afara de by Camelia Jura (193 mesaje), la 29-05-2008

faptul ca mie imi este drag acest forum, nu stiu ce as mai putea adauga vizavi de ce ati scris voi...
Uitasem fotografia.



Replica: Ati observat, by Raluca Popa (923 mesaje), la 12-08-2008
schimbarea produsa pe forum?

Replica: Nu-mi aminti, by Vasiliu Letitia (1516 mesaje), la 12-08-2008
nu ma stiam asa "vorbareata" si uite ca statistica ma contrazice...

Replica: Si by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 12-08-2008

nu este bine, Letitia?

Imi plac schimbarile de pe forum. Este mult mai usor acum sa urmaresti ultimele postari. Chiar mi s-a intamplat de multe ori sa nu vad anumite postari in topice mai vechi. Acum sigur nu se va mai intampla asa ceva.

Replica: In seara by Maria Nistor (5039 mesaje), la 12-08-2008
aceasta am avut surpriza sa gasesc forumul schimbat. Imi place foarte mult acum.

Replica: Forumul este OK, by Vasiliu Letitia (1516 mesaje), la 12-08-2008
ca eu sunt asa "vorbareata", nu prea.

Replica: Ce by Ileana Miroiu (818 mesaje), la 13-08-2008
usor este sa vezi ultimele postari. Bravo! De restul, ma bucur sa vad de cate ori am fost pe aici.
Letitia, tu esti o vorbareata mai ales prin imagini si asta imi face placere.

Replica: Forum by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 13-08-2008
Cred ca n-a fost o intmplare sa coincida necesitatea cosmetizarii acestui forum si dorinta mea de-a crea un topic cu Clubul Gargaritelor. Ieri am fost foarte prinsa cu ridicarea coletului ce continea primul meu cadou de gargarita, am trait clipe de emotie, bucurie si nerabdare si asa s-a nascut ideea clubului. Ocupata cu pozatul, descarcatul pozelor, goblenatul si nelipsitele probleme casnice de care nu suntem scutite, nu m-am mai gandit la club. Am fost placut surprinsa in aceasta dimineata sa descopa tema forum. Chiar m-au incantat sugestiile expuse pana acum si m-au ajutat sa-mi clarific framantarile si sa-mi ordonez ideile.

Eu as dori sa vin cu propunerea unei sectiuni numita Clubul Gargaritelor deorece ca topic puteam sa-l creez eu, dar am avut sentimentul ca nu este ceea ce doresc. La acest club ar fi frumos sa fie lansate de catre firma diverse concursuri, competitii la anumite modele de goblenuri, organizarea de festivaluri, carnavale, expozitii (chiar cu vanzare) si lista ramane deschisa pentu cei ce vor sa vina cu noi propuneri.
Voi, gargaritelor, ce spuneti?

Replica: Dar daca by Raluca Popa (923 mesaje), la 13-08-2008
as propune sa dispara limita de pixeli, as cere oare prea mult? Ideea Minervei mi se pare foarte buna.

Replica: Raluca, by Admin TTT (4020 mesaje), la 13-08-2008
ideea de pixeli - in cazul in care imaginile ar fi mai mari, toate gargaritele ce se plang acum de faptul ca stau prea mult in fata PC-ului pentru a li se incarca imaginile (computer prea vechi, conexiune internet proasta) ar renunta sa mai deschida anumite topicuri.
Unul din topicurile incriminate este chiar topicul Ghici?, initiat de mine, unde am ales sa configurez imaginile pe maxim de pixeli. Cum vreau ca si Bica sa poata deschide toate topicele, maximul de pixeli, va ramane deocamdata la fel.

Minerva, referitor la
La acest club ar fii frumos sa fiie lansate de catre firma, diverse concursuri, competitii la anumite modele de goblenuri, organizarea de festivaluri, carnavale, expozitii (chiar cu vanzare) si lista ramane deschisa pentu cei ce vor sa vina cu noi propuneri.
Ced ca aceste idei trebuie puse in practica de voi, gargaritele de pe forum. Noi, gargaritele de la TTT avem partea noastra de activitate si ajutorul nostru poate veni prin sponsorizarea cu premii sau implementarea unor idei.

Daca vrei sa cer webmasterului sa creeze o sectiune Clubul Gargaritelor, tine-ma la curent. Revin pe forum in 2-3 ore.

Replica: M-a bucurat schimbarea. by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 13-08-2008
La cat sunt de vorbareata,chiar am fost "cuminte" pe forum!

Replica: OK, Monica. by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 13-08-2008
Eu doresc aceasta sectiune, dar ea trebuie sa fie supusa votului si cum infiintarea ei depinde de webmaster, lansarea spre vot trebuie facuta dupa certitudine ca ea este realizabila. Deci doresc un sprijin din partea gargaritelor de la TTT.

P.S. Pe cand posibilitatea de accesare a forumului cu scurtatura? Adica sa nu mai fiie nevoie sa intoducem decat parola.

Multumesc si o zi buna va doresc si eu la intreaga echipa TTT.

Replica: Astazi, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 13-08-2008
m-am dezmetecit si eu m-ai bine si vad ca am vorbit mai mult pe forum decat acasa.
Minerva, o provocare a propus-o Nicoleta. Nu ai intentia de a participa?
Si asa pana la sfarsitul lunii, modelul se poate schimba. Cine stie?
Sau poate ne dau o mana de ajutor si Gargaritele TTT.

Replica: Este foarte interesanta, by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 13-08-2008
ideea Minervei de a infiinta un Club al Gargaritelor. Si vad ca este posibil sa avem deja doua competitii. Una cu Printesa desertului si una cu Ingerul iernii sau primaverii (nu prea conteaza care).

In ce priveste infiintarea de sectiuni noi (in limita posibilitatilor bineinteles) cred ca ar fi utila o sectiune de Modele in lucru. Observati deja cate seriale sunt si presupun ca vor fi si mai multe in viitor. Si Maria este cea ce trebuie felicitata pentru ca ea a deschis seria serialelor si impreuna cu Tereza ne-au incantat cu atatea modele deosebite.

Replica: Multumesc, by Raluca Popa (923 mesaje), la 13-08-2008
de lamurire, Monica. Esti draguta ca intotdeauna. Am inteles aspectul.

Replica: Nico, by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 13-08-2008
si eu am intuit necesitatea unei sectiuni Modele in lucru, dar o vad ca o actziune in cadru Clubului Gargaritelor, iar pana cand acesta va avea forma caracteristica a unui club, consider ca este bine sa fie lasat la alegerea celei (celui) care-l lucreaza, din ce sectiune sa faca parte. In cadrul Clubului sa intre numai goblenurile de competitie.

Eu asa as vedea lucrurile. Parerea voastra este altfel?

Replica: Minerva by Admin TTT (4020 mesaje), la 13-08-2008
Deci doresc un sprijin din partea gargaritelor de la TTT.
Concret, cum putem ajuta?

Replica: Eu chiar nu inteleg. by Vasiliu Letitia (1516 mesaje), la 13-08-2008

Gargaritele ce isi fac timp sa stea la o poveste cu noi pe forum oare nu se simt ca facand parte dintr-un club al Gargaritelor (si canile personalizate le reamintesc asta). Daca o Gargarita nu alege sa lucreze un model propus pentru competitie nu este in club? Ce mai este si asta?

Replica: Clubul gargaritelor by Anisoara Nichita (236 mesaje), la 13-08-2008
se poate constitui oricum, ca un topic sau ca o sectiune. Dupa cum se va sugera. Eu ma simt oricum implicata in acest club, macar numai pentru ca am ales sa fiu alaturi de voi, pe acest forum.

Replica: Eu ma by Silvia Har (697 mesaje), la 13-08-2008
gandesc ca ar trebui gandit si apoi sa ne infierbantam... in discutii.
O zi buna!

Replica: Letitia, by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 13-08-2008

eu cred ca suntem mai mult decat un club de Gargarite. Cred ca Minerva s-a gandit la o sectiune a forumului dedicata provocarilor (nu-mi place cuvantul competitie in acest context) si nu la includerea sau excluderea unor gargarite din aceasta familie. Cel putin eu asa va consider.

Eu vad acesta sectiune, chiar daca va fi intitulata Clubul Gargaritelor sau altfel, ca una dedicata modelelor aflate in lucru, in provocare sau nu. Bineinteles celelalte sectiuni sper ca vor ramane asa cum sunt.

Oricum problema mai trebuie discutata.


Replica: Nu ne infierbantam Silvia. by Vasiliu Letitia (1516 mesaje), la 13-08-2008

La caldurile de afara discutiile aste sunt chiar racoritoare.

Replica: Raspunsuri by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 14-08-2008
Monica, pentru ca n-am reusit sa inteleg cum pot folosi copy/paste pe acest forum am sa scriu in reluare noi, gargaritele de la TTT... ajutorul nostru poate veni prin sponsorizarea cu premii si implementare unor idei.
In concluzie, cand am cerut sprijinul m-am gandit in prima faza, la realizarea de catre voi a sectiunii Clubul Gargaritelor si lansarea modelelor noi din luna iulie, intr-o competitie (provocare cum ii place lui Nico).

Motivul pentu care n-am concretizat in ce consta ajutorul pe care-l solicitam si acesta este inca valabil in continuare, este ca am dorit sa las idea sa fie comentata sau inlocuita cu alte ideii.

Pentru Letitia, care vede un pericol de eliminarea unor Gargarite prin infiintarea unui club, vreau s-o asigur ca a tras o concluzie gresita. Eu consider ca prin aceasta actiune, goblenatul nostru va fii mult mai stimulativ, atractiv, dinamic, interesant, creativ si se va realiza si o sistematizare a forumlui, nicidecum excluderea unor sectiuni sau interzicerea unor topicuri care ne aduc divertismentul si recreerea noastra in zilele de sarbatoare.

Prin urmare, eu despre acest subiect, nu prea mai am a comenta.

Dar va anuntz ca eu si Adriana am hotarat sa lucram in competitie, Ingerul primaverii, incepand cu o data pe care o vom stabili impreuna si asta o vom face cu sau fara club. Asa vom vedea pe viu ce implica astfel de actiuni.

Replica: Minerva, by Admin TTT (4020 mesaje), la 14-08-2008
cred ca timpul le va aranja pe toate.
Webmasterul pleaca maine in concediu si revine pe 1 septembrie.

Daca citesti Provocare, (autor Letitia), cu ocazia lansarii modelului de goblen Botezul, ai sa vezi ca nu a fost necesar nici un anunt preliminar. Noi (TTT), pur si simplu, am interferat doar cand am vrut sa dam substanta provocarii. Nici premierea nu a fost batuta in cuie. Fiecare gargarita a primit ce i se potrivea la momentul respectiv sau cele mai noi produse.

Copy+Paste: selectez textul, click dreapta cu mouse-ul, aleg Copy si apoi in fereastra in care scriu, click dreapta cu mouse-ul, aleg Paste. Daca vreau culoare in spatele mesajului, selectez textul, apas pe iconul ce are stilou (de sus, din bara) aleg culoarea si... gata.

Succes!

P.S. Nu uitati, forumul este al vostru, al gargaritelor. Noi, cele de la TTT zburam la treburile noastre.

Replica: Multumesc, Monica. by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 14-08-2008
Unele se mai rezolva si de la sine, iar eu am destul timp. Intre 17-24 august lipsesc si sunt convinsa ca or sa apara ideii noi pana atunci.

Cat priveste modul de operare cu copy+paste, il cunosc. Nu reusesc pe forumul Rogoblen deoarece am restrictie. La click dreapta pe mouse apare: Right click not allowed!

Replica: Am si eu o parere. by Maria Nistor (5039 mesaje), la 14-08-2008
Daca tot este discutia provocarilor, ma gandeam sa dam un timp de gandire pentru a alege mai multe modele, nu doar din modelele noi pentru ca sunt foarte multe modele, asa zise vechi, dar foarte frumoase. Aici poate ne pot ajuta Gargaritele TTT.
Pentru a fi inteleasa ideea mea.
Modele cu aceleasi dimensiuni si numar de culorii, indiferent de tema. Asa fiecare din noi ar putea cauta si in lada de zestre personala pentru a intra sa participe la provocare. Eu nu am cautat inca la modele, dar cred ca sunt modele care sa coincida cu numarul de culori si dimensiuni.
Ce parere aveti?
Sau sa le descoperim noi modelele si sa facem un topic unde pentru inceput sa le aliniem. Sau gasirea unor astfel de modele e o provocare?
Calculator are fiecare in casa pentru a face calculul la cm patrati de goblen, alegerea unei dimensiuni si al unui numar de culori. Aici ca idee din nou am putea cere parerea si ajutorul Gargaritelor TTT. Cu siguranta ne pot indruma asupra modelelor si dimensiunilor care sa corespunda acestui criteriu. Eu as opta pentru o dimensiune tip 20 x 30, cu derivate. Este o parere.
Oare sunt modele cu aceste criteri? Sau gasirea lor este o provocare?

Replica: Mi se pare corect, Maria. by Raluca Popa (923 mesaje), la 14-08-2008
Ar trebui stabilita o dimensiune minima a goblenului si o anume perioada in care gargaritele sa faca propuneri de modele si sa se inscrie la provocare; apoi se stabileste data startului si competitia este gata.

Am citit ca si Letitia vrea sa coase Sirena si are exact 20 x 30 cm. Eu vreau sa incep Origini si cu toate ca este mai mare (30*30) m-as inscrie la provocare.

Replica: Raluca, nu este provocare, by Vasiliu Letitia (1516 mesaje), la 14-08-2008
este o intrebare. Eu consider un dar faptul ca Gargaritele TTT ne realizeaza modele deosebite luand in considerare si propunerile noastre. Daca as lucra la TTT (tot avea Doruletz impresia asta) si va doriti competitie eu as propune un model din septembrie (vor fi si atunci modele noi, nu-i asa?).

Replica: Simt, by Anca Lungoci (376 mesaje), la 14-08-2008
din raspunsurile gargaritelor de la TTT ca tot ce tine de forum ar cam fi treaba noastra si, doar daca este nevoie de o sponsorizare sau o modificare expresa sa apelam la ele.
Am facut astazi cateva sugestii Monicai intr-un mail si mi-a raspuns laconic in sensul sa-mi prezint ideile pe forum si sa le discut cu voi.
Oricum, pe moment eu zic sa mai slefuiesc ideile mele si dupa aceea sa le scriu aici.
Da, Letitia, o provocare ar fi mai buna in luna septembrie pentru ca atunci se intorc toate gargaritele din concediu.
Intrebare pentru Letitia: de ce avea Doruletz impresia ca lucrezi la TTT?

Replica: Anca, by Vasiliu Letitia (1516 mesaje), la 14-08-2008
eu ma refeream la modelele lunii septembrie, (ce vor aparea, - habar n-am care) si referitor la intrebare, pentru ca s-a intamplat sa intreb la prima ora de un model pe care TTT voia sa il puna pe site in ziua respectiva (era vorba de femeia iarna - femeia harpa).
Referitor la propuneri: stii ca si eu imi doresc modele in serie mica, chiar daca au un numar mai mare de culori ,dar...

Replica: Minerva, by Andrei Stancu (195 mesaje), la 14-08-2008
restrictia de a copia de pe forum este data de browserul tau, nu de site-ul de la Rogoblen.
Probabil folosesti Internet Explorer.

Replica: Da, sefa! by Zircu Vali (193 mesaje), la 14-08-2008
Nu uitati, forumul este al vostru, al gargaritelor. Noi, cele de la TTT zburam la treburile noastre
Am inteles! In fond aveti dreptate. Daca ati sta pe forum cine ar mai lucra frumuseti pentru noi?

Minerva eu am Opera ca browser si nu am astfel de probleme cu copy+paste.

Replica: OK. Multumesc. by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 14-08-2008

Am instalat Mozilla Firefox si merge.

Replica: Bravo, by Silvia Har (697 mesaje), la 14-08-2008

Speedy Gonzales! Esti o performera. Eu imi cam incurc degetele...

Replica: Si eu, by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 14-08-2008
dar mai strig cate-un hellp prin jur si uneori chiar sunt auzita.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania