Acum este 28 Apr 2024, 15:01

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 808 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 81  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor
MesajScris: 07 Oct 2009, 12:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Bine v-am regasit in casa noua Gargarite dragi.
Si mie imi era tare dor de voi, dar din pacate timpul liber pare ca a intrat la apa, dar din cand in cand intru sa vad ce mai faceti.
A inceput scoala si printre planificari, orare si lectii mai gasesc cate o jumatate de ora maxim si pentru goblen. Sper sa am timp zilele astea sa va arat ce am mai lucrat. Sa stiti ca gandul meu zboara mereu spre voi si, chiar daca intru mai rar, asta nu inseamna ca nu sunt alaturi de voi.

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor
MesajScris: 07 Oct 2009, 12:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2007, 23:15
Mesaje: 2524
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Nicoleta, ma bucur ca ai aparut din nou alaturi de noi. Scoala a inceput intr-adevar in forta anul acesta si iti spun asta din experienta de mamica. Miky este in clasa a III-a si are multe teme si portofolii si alte altele...

_________________
Cristina - Gargarita Trestia-cu-Doua-Flori


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor
MesajScris: 07 Oct 2009, 19:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2008, 21:18
Mesaje: 1171
Nume forum:1
Am avut un soc (placut!) cand am deschis forumul si de cateva zile tot incerc sa ma loghez.
Am reusit!
Ma bucur sa va reintalnesc in aceasta casuta noua.
Pup fiecare gargarita, in parte.

_________________
Jeni - Gargarita dintre Astre


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor
MesajScris: 07 Oct 2009, 19:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2009, 12:21
Mesaje: 104
Nume forum:1
Dragele mele un ceai de iasomie, dar in seara asta cu lamaie, este bun? Si sa stiti ca mai am si pricomigdale si clatite cu sherbet de trandafiri. E, ce ziceti imi faceti o vizita?
Eu va astept cu mare drag si sunt bucuroasa de oaspeti.
Doruletz Mic, ce bine imi pare ca esti aici. Mi-a fost dor de tine rau de tot. Imi lipseste si Laura si Floricica si Mariuta si Bica si lista mea este asa de mare.
Naluca cred ca este bine. Daca nu te superi Doruletz, cati ani are Naluca? Anul acesta a mai baut must? Cred ca stii de ce intreb.
Cam multe intrebari ...
Va imbratisez mult de tot si va doresc un somn linistit si odihnitor.
Cu drag,
Georgeta

_________________
Georgeta - Gargarita-Ce frumoasa sunt eu azi!


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor
MesajScris: 07 Oct 2009, 23:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2007, 23:15
Mesaje: 2524
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Noapte buna, gargarite harnicute!

_________________
Cristina - Gargarita Trestia-cu-Doua-Flori


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor
MesajScris: 08 Oct 2009, 05:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Oct 2005, 10:05
Mesaje: 479
Locatie: Targoviste
Nume forum:1
Georgeta, poti sa teleportezi o clatita si la mine?

Eu simt ca innebunesc incet, incet aici cu tembeli astia. Abia astept sa ajung in tara unde lumea este mai civilizata si te poti intelege oriunde si oricand.
Ma credeti ca am inceput sa numar zilele si sa plang cand raman cu fata, ca vreau sa ajung in tara mai repede? Nu stiu cat o sa mai rezist cu hotii astia.
Haideti sa va povestesc ca sa stiti: in martie noi am fost plecati in concediu. Cand ne-am intors factura de curent a venit tripla. Si a continuat si lunile urmatoare. Am schimbat contorul si nimic.
Intre timp cei de la securitate, care ar trebui sa pazeasaca casa si pe noi s-au schimbat. Este aceeasi firma, dar alti oameni. Aseara sotul a vorbit cu unul din vechii paznici care i-a spus ca vecinul fura curent de la noi. Noi am observat ca era zidul spart langa panou si apoi ciment de jur imprejur, dar nu am bagat de seama. De atunci tot am trait cu impresia ca cineva fura curent. In fine, factura a venit in continuare de trei ori mai mult cu toate ca noi facem economie pe rupte. Astazi a venit cica sa ne arate pe unde fura curent si de frica nu a mai zis absolut nimic. A inceput sa de-a din umeri sa zica ca nu stie.
Mama imi zice tot timpul sa ma linistesc ca vede Dumnezeu, dar numai noi stim cum ne descurcam si apoi macar de ar fura unii cu o cocioaba, dar fura astia cu vila. Au familie care ii ajuta in casa plus femeie care vine in fiecare zi. Daca ar fura niste amarati am zice ca ne facem pomana, dar vecini cica au si un fel de service. Nu stiu, nu am vazut, dar mi-a zis soferul.
O iau razna, am inceput sa lucrez goblen cu si mai multa indarjire si sa ma joc cu fata si mai mult ca sa uit de hoti acestia.
Voi ce ati face? Nu avem nici o dovada concreta. Decat o vorba: acest cablu. M-am tot uitat sa vad pe unde se duce dar este pus in pamant si pe deasupra ciment. In pamant si nu se vede absolut nimic.

In fine, sunteti invitatele mele la o cafeluta si mai incolo la o salata de vinete si una de ardei copti.

_________________
Daniela - Gargarita-Statornica-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor
MesajScris: 08 Oct 2009, 07:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2009, 12:21
Mesaje: 104
Nume forum:1
Daniela, buna dimineata! Buna dimineata si voua gargarite harnicute.
Daniela am citit ce ai scris si singurul lucru pe care poti sa il faci in acest moment este sa vezi ce este prevazut in lege referitor la consumnul de lumina. Adica, daca este prevazut in calcul numarul de persoane sau cel de aparate.
Al doilea, se poate dovedi ca voi in perioada facturata nu ati fost acasa deci, documente din care sa reiasa acest lucru.
Este foarte bine, si se poate, sa cereti o expertiza si conform normelor internationale se poate calcula pe zile consumul fiecarui aparat. Este adevarat ca dureaza o gramada dar adevarul trebuie sa fie bine inteles de fiecare.
Nu trebuie sa te enervezi dar, trebuie sa dovedesti ce s-a intamplat.
Incearca sa faci fotografii cu firul care este conectat la contoarul tau si ca sa fii si mai sigura cerere debransare timp de 3 saptamani.
In cazul in care, si dupa debransarea de trei saptamani, factura vine tot incarcata, singura solutie este reclamatie mult mai sus decat la furnizorul de curent electric.
Si ca sa te linistesc un pic si in casa socrilor mei, unde nu locuieste nimeni de 4 ani de zile, a venit factura incarcata. Am rezolvat sa zic destul de greu, dar unde-i lege nu-i tocmeala. Nu te lasa batuta.
Eu iti doresc succes si sa stii ca daca ar exista teleportarea tare ar fi bine. La anul nu mai fac sherbet ca este foarte mult de munca si la asa o munca, un borcan tine prea putin. Oricum, te servesc cu mare drag cu o clatita.
O zi minunata si ... "Fii barbata, Zoe!" - Of! Caragiale cate dreptate a mai avut!
Cu drag,
Georgeta

_________________
Georgeta - Gargarita-Ce frumoasa sunt eu azi!


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor
MesajScris: 08 Oct 2009, 08:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Sa stii ca am fost convinsa ca nu s-a salvat ce am scris eu, ieri. Mi-am propus sa intru aseara, dar m-a zapacit o raceala. Ma simt obosita si usor turmentata, asa ca, cum am ajuns acasa, cum m-am pregatit de culcare.
Ma bucur ca pot sa reintru, incet in ritmul forumului.
Despre Naluca, o sa va fac un rezumat, imediat ce am mai mult timp. Acum, este si ea racita.

Daniela, am patit si eu. M-am vaitat la o vecina si apoi am intrat in casa. Dupa putin timp, mi-a bubuit cineva cu pumnul in usa. Era sotul vecinei care nu are obiceiul sa sune. M-a smuls din usa si m-a tras dupa el, asa brutal, cum ii este felul. Parca eram o papusa de carpa in mainile lui. A bubuit cu pumnul si cu picioarele in usa vecinului de alaturi si cand acesta a deschis usa, vecinul meu ex-halterofilul, i-a strigat: De la ea nu furi nimic, golanule, ca te omor cu mana mea. Mi-a dat drumul la mana si i-a pus mana in gat pirpiriului meu de vecin. M-a oripilat violenta la care eram, intr-un fel partasa si m-am intors cu spatele, dand sa plec. Numai ca vecinul ma arata cu degetul si mi-am zis ca nu este frumos sa plec daca el imi pledeaza cauza. Cat a intrat el in casa pirpiriului, eu am intrat in apartamentul meu, cu inima cat un purice si jurandu-mi ca nu o sa mai spun, niciodata vecinei, pasurile mele.

Bref, halterofilul a depistat imediat unde se conectase pirpiriul ca sa fure curent de la mine si l-a pus pe acesta sa desfaca legaturile.
De atunci nu am mai avut probleme cu factura la curent, iar pirpiriul cand ma vede se lipeste de pereti si imi spune un sarut-mana, sfios.
Nu este o metoda de a rezolva o astfel de problema, ti-am povestit doar prin ce am trecut eu.

Nico, ma bucur mult ca ai revenit.

Raluca, am multe de povestit despre Naluca mea, draga. Aseara mi-a telefonat si, tragandu-si mucii pe nas, m-a intrebat daca vine sa imi faca un ceai, daca sunt si eu racita. Va dati seama ce sufletele minunat este?
Stiti cum face Naluca ceai? Eu pun apa in ibric la fiert, ea scoate cana. Eu tai o felie de lamaie si o pun in cana, ea pune doua lingurite cu miere de albine (reusind sa faca o dara de miere, intre borcan si cana). Cand aduc ibricul cu ceai langa cana, pe cana este deja strecuratoarea asezata de Naluca. Cat spal eu ibricul si strecuratoare, pun lamaia si mierea la loc, Naluca amesteca ceaiul. Apoi, se intoarce catre mine si imi sspune: Doruletz, ti-am facut ceaiul.

Georgeta, printre amintirile cele mai dragi mie, din copilaria mea, este serbetul din petale de trandafiri. De cate ori mergeam la bunica, aceasta imi aducea un pahar mare cu apa (de la racitor, ca nu existau frigidere pe atunci) si o lingurita de serbet. Tin minte ca descantam lingurita aceea de serbet si o ora. Parfumul acela inconfundabil mi se plimba prin memorie acum.

Da, Caragiale este contemporan cu noi.

Va doresc o zi buna si frumoasa ca a mea, mai putin raceala.

_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor
MesajScris: 08 Oct 2009, 08:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2005, 03:17
Mesaje: 1982
Locatie: Slatina
Nume forum:1
Buna dimineata, gargaritelor.
De doua ore tot incerc sa intru pe net si degeaba. Cand imi luasem gandul si vroiam sa opresc PC-ul, ce vad? Conectare internet. Uraaaa!

Va invit la o cafea. De aseara am dureri mari in spate. Sotul zice ca plamanii nu dor, dar pe mine acolo ma doare. Cred ca am racit rau de tot, tot corpul parca este o 'buba'coapta'.
Cred ca o sa stau la pat cum n-am stat de cinci ani incoace.
Va pup pe toate, va doresc o zi buna si spor la goblenat. Astazi fara mine.

_________________
Rodica - Gargarita Raza-De-Soare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor
MesajScris: 08 Oct 2009, 08:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Rodica, roaga-l pe sotul tau sa iti faca o frectie cu carmol, ia si o aspirina (si/sau paracetamol) si odihna la pat o sa te refeaca.
Nu, plamanii si ficatul nu dor.
Refacere usoare!

_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 808 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 81  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania