Acum este 22 Iun 2026, 11:39

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Picur de ploaie
MesajScris: 19 Oct 2009, 07:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1218
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Picur de ploaie by Vasiliu Letitia (1516 mesaje), la 15-04-2008
Ploua,
dar ploua atat de incet
de parca ploaia isi numara stropii
pe degete...
Ploua,
pe obrazul magnoliei
prea false valsuri
si-n meri japonezi
recviemuri...



Replica: Despre ploaie by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 15-04-2008
Ploua infernal,
Si noi ne iubeam prin mansarde.
Prin cerul ferestrei, oval,
norii curgeau in luna lui Marte.

Peretii odaii erau
nelinistiti, sub desene in creta.
Sufletele noastre dansau
nevazute-ntr-o lume concreta.

O sa te ploua pe aripi, spuneai,
ploua cu globuri pe glob si prin vreme.
Nu-i nimic, iti spuneam, Lorelei,
mie-mi ploua zborul, cu pene.

Si ma-naltam. Si nu mai stiam unde-mi
lasasem in lume odaia.
Tu ma strigai din urma: raspunde-mi, raspunde-mi,
cine-s mai frumosi: oamenii?... ploaia?...

Ploua infernal, ploaie de tot nebuneasca,
Si noi ne iubeam prin mansarde.
N-as mai fi vrut sa se sfarseasca
niciodata-acea luna-a lui Marte.



Replica: "Prin ploaie sunt un trecator, by Vasiliu Letitia (1516 mesaje), la 20-04-2008
Eu glasul ploii il ador..."



Replica: Cantand in ploaie... by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 20-04-2008



Replica: Nu by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 20-04-2008
am cantat niciodata in ploaie si cred ca nu trebuie sa uit sa fac acest lucru, la prima ploaie de vara. Dupa ce voi experimenta acest lucru, va povestesc.
Voi ati cantat in ploaie?
Nico - la poezia ta ar trebui ceva corectat...

Replica: Multumesc, by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 20-04-2008
Doruletz, nu observasem.

Si mie vara imi place sa stau in ploaie, ma eliberez parca de toate grijile si lumea pare mai frumoasa. Nu cant ca nu am voce deloc.



Replica: Ador ploile de vara... by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 21-04-2008
Va pot spune doar ca trebuie sa incercati. Doruletz este minunat. Dupa ce incerci abia astept sa vorbim.



Replica: Despre ploaie by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 21-04-2008



Replica: Buna dimineata, ploaie! by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 23-04-2008



Replica: La Iasi by Hainal-Roman Oana (107 mesaje), la 23-04-2008
ploua de asta-noapte intruna. Bate vantul si este si destul de frig. In fata blocului in care locuiesc mai aveau putin si terminau cu instalatul tevilor si cu mizeria - acum va mai dura cateva zile pana finalizeaza treaba.
Gargarita-Floare-Calatoare

Replica: In ce zona by Pricopie Ioana (387 mesaje), la 23-04-2008
din Iasi stai, Oana? Si la mine este acelasi dezastru in fata blocului, la fel ca peste tot in oras as putea spune. Iar ploaia de asta-noapte chiar a fost de groaza, bebele meu se tot trezea cand auzea stropii de apa batand in geam.

Replica: Stau by Hainal-Roman Oana (107 mesaje), la 23-04-2008
in Alexandru cel Bun.

Replica: Ploaie by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 07-06-2008
de vara.



Replica: Ploi, by Vasiliu Letitia (1516 mesaje), la 07-06-2008
ploi de vara vin peste noi
vin prin tei, parfumatele ploi,
intra-n suflet si-acolo raman,
ploi fragile cu miresme de fan
......
ce trecatoare, si ploaia si noi!

Replica: Dupa ploaie. by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 09-06-2008
Nu zici ca inainte de a face aceasta fotografie, batuse gheata.



Replica: Dragele de ele! by Laura Brasoveanu (942 mesaje), la 09-06-2008
Cat sufera si ele! Sunt din gradina bunicii, Adriana?

Replica: Ploaia by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 09-06-2008
Sunt din gradina bunicii, dar fotografia este de pe 10 mai. Ma gandeam ca nu mai ramane nimic din gradinile bunicii dupa gheata. Si in aceasta seara a plouat la Bacau, iar prin centru a batut iar gheata.


_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania