Acum este 29 Mar 2024, 09:09

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Poveste de iarna
MesajScris: 27 Dec 2012, 12:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Oct 2007, 05:07
Mesaje: 183
Nume forum:1

_________________
Veronica - Gargarita-Dragoste-Impartasita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Poveste de iarna
MesajScris: 27 Dec 2012, 14:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2007, 23:48
Mesaje: 2651
Nume forum:1

_________________
Bica - Bunica-de-Gargarita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Poveste de iarna
MesajScris: 05 Ian 2013, 16:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Mar 2008, 18:55
Mesaje: 2265
Nume forum:1

_________________
Marieta - Gargarita-Ikebana-Gingasa


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Poveste de iarna
MesajScris: 19 Ian 2013, 17:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Mai 2006, 17:00
Mesaje: 1436
Nume forum:1
Magia zapezii de altadata

Puritatea din noi vine de la zapada

Puritatea zapezii reinvie toate amintirile dulci ale copilariei, toate jocurile ei minunate, ne readuce din gandul copilariei trecute mirosul focului din soba pe cand privesti prin geamul inghetat cum afara se joaca nestingherite buchete imense de fulgi de nea. Sunt convinsa ca puritatea decorului hibernal aminteste de propria noastra puritate. De puritatea omenirii intregi.

Misticii par sa fie de acord cu faptul ca tot ce exista in univers pe plan fizic ar trebui sa aiba o echivalenta in planul spiritual. Asa cum se intampla cu lacrimile umane care exprima o paleta intreaga de simtaminte, asa si fenomenele fizice, meteorologice, sunt o reprezentare a universului spiritual. Zapada este un mesaj divin care ne este adresat si pe care il receptam, captam, primim in functie de starea noastra emotionala, la un moment dat.

Spre exemplu, de fiecare data cand ninge, eu simt o anumita purificare pe care nu pot sa mi-o explic. Imi place extraordinar de mult ca afara este atat de rece incat imi ingheata nasul ca al renului Rudolf al lui Mos Craciun, ca mi se inrosesc atat de tare obrajii ca unei pustoaice rusinate de cate o nazbatie infaptuita sau de catre avansurile unui baiat simpatic, imi place sa ma imbrac gros cu manusi si fular, ador vijelia necrutatoare si ceata imbacsita care se lasa, ninsoarea si sunetul si parfumul inghetat al zapezii cand calc pe covorul ei alb, aroma rece care imi umple plamanii imi da chef de viata, dar, mai ales, iubesc noptile acelea albe si luminoase in care plapuma pufoasa a omatului si si cea a cerului limpede se contopesc.



Zapada este purificarea lumii

Fenomenul zapezii este interpretat in felurite moduri in functie de domeniul care il cerceteaza : meteorologie, fizica, chimie. Dar mai sunt si cei care accepta ca apa, in toate formele ei chimice, inseamna o infinitate de posibilitati : origine a vietii, purificare, regenerare, curatire a sufletului, a trupului, a mintii! Asta trebuie sa intelegem noi, ca zapada ne este trimisa de catre puterile divine pentru a ne purifica, a ne inalta spiritual.

Ceea ce nu stie toata lumea este ca prin caderea ei silentioasa, dar rece si calda in acelasi timp, zapada gingasa ne invata ca in viata avem nevoie de gentilete, candoare, caldura. Zapada proaspata este alcatuita din pana la 95% aer, ceea ce o transforma intr-un foarte bun izolator termic, iar fiecare fulg de nea este format din aproximativ 100 de cristale de gheata.

Nu pot sa ma aduc vorba despre zapada, fara sa nu fac conexiunea cu sarbatorile de iarna, cu Mosii plini de cadouri, de finalul de an. Pe langa imaginea peisajului de iarna, cu feeria zapezii, cu puritatea si magia fiecarui fulg de nea asemenea unui mic ingeras, cu caldura, lumina si patima lemnelor trosnind in soba, cu figurile reprezentative ale Domnului Iisus Hrisos, dar si pe cea a lui Mos Craciun, inevitabil ma gandesc si la traditiile noastre unice romanesti : colindatorii zgribuliti inotand in nameti cu traistele pline cu nuci, portocale si bomboane, la cei cu capra, ursul, plugusorul, sorcova, la abundenta de mancaruri cu gust si parfumuri atat de romanesti, pana la colindele atat de autohtone ale lui Stefan Hrusca, care face ca fiecare fibra din tine sa vibreze a Craciun.

La final, as vrea sa va conving pe toti ca anotimpul acesta rece, care este dispretuit de multi dintre semenii nostri, este, in realitate, extrem de calduros pentru suflet, poate si numai pentru faptul ca este atit de pur si senin.

Iarna, cu omatul ei calduros si protectiv reprezinta un nou inceput, un nou inceput in ciclul anotimpurilor, pentru ca acum natura se purifica de toata zapusala verii, de tot praful, dar si de frunzele ofilite ale toamnei, se incarca cu energie pozitiva pentru anotimpurile ce vor veni cand se va dezbraca strat cu strat; un nou inceput de an in care ne punem toate sperantele, ne facem mii de planuri si vise.

Iarna este anotimpul minunilor inghetate, al miracolelor, al sarbatorilor, al magiei, al brazilor impodobiti, a mirosului de portocale si scortisoara. Sunt de parere ca albul zapezii este cel mai frumos si mai pur alb!

Articol scris de: Ghimpeteanu Andreea
Preluat de la Mayra.ro

_________________
Adnana - Gargarita-Mereu-Primavara

Nu ma jeli,
nu sunt un mit,
sunt doar un inger fericit.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Poveste de iarna
MesajScris: 20 Ian 2013, 13:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Adnana, iti multumesc.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania