Acum este 28 Apr 2024, 08:11

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 253 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cina cea de taina - goblen lucrat de Daniela
MesajScris: 09 Sep 2009, 09:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Oct 2005, 10:05
Mesaje: 479
Locatie: Targoviste
Nume forum:1
Cina cea de taina - goblen lucrat de Daniela by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 14-08-2009

Imi este putin teama de acest goblen dar, cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa reusesc sa il termin repede si bine.
Am multe intrebari in mine: de unde sa incep? Ma sperie si dimensiunea si cand am vazut cate fire sunt m-a luat tremuratul. Sincer imi este teama, dar sper sa il termin.
Va postez doar imaginea de control caci la ate am trei imagini, daca doriti sa vedeti si firele le postez.
Maine este sarbatoare, asa ca de luni o sa ma apuc de Cina, in paralel cu Micul gradinar si sper ca pana atunci sa termin si gargarita la care nu mai am prea mult.

Toate bune.



Replica: Daniela, by Maria Nistor (5001 mesaje), la 14-08-2009


cu ajutorul lui Dumnezeu si cu pasiunea ta pentru goblen sigur o sa-l termini.
Asteptam si imagini cu cat mai multe detalii.

Spor din plin la goblenat!

Replica: Eu, by Olariu Ioana (1250 mesaje), la 14-08-2009


chiar sunt curioasa cate ate are modelul acesta (cred ca enorm de... multe).
Iti doresc aripioare la ac si rabdare.
Pupici.

Replica: Daniela, by Adriana Nicuta (4425 mesaje), la 14-08-2009


ai sa reusesti sa il termini. Sa fii tu sanatoasa si ai sa vezi ca ai sa faci multe.
Pupici

Replica: Daniela, by Popescu Alexandra (429 mesaje), la 14-08-2009

ma bucur ca imi tii companie la acest miracol la proiectul vietii mele, cred ca si la tine este la fel.
Iti doresc spor la lucru si pupici.
Oana am postat eu o imagine cu atele, la mine.

Replica: Multumesc, Alexa. by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 14-08-2009


Ioana, in total sunt 39 de culori.
Da, ai dreptate este proiectul vietii mele, asa cum a zis si parintele: este o adevarata capodopera si abia asteapta si el sa termin ca sa sfinteasca icoana si sa ne fie de folos in casa. A mai sfintit inca un goblen de al meu si era tare mandru de ce a iesit, dar cand va sfinti Cina, nu stiu unde o sa o sfinteasca, caci va fi imensa.
Daca suntem sanatosi facem multe, dar la mine exista si o mare teama.
Cred ca luni o sa pun primul fir si o sa va arat si voua.

Spor la Cina, Gargarita!

Replica: Cand by Olariu Ioana (1250 mesaje), la 19-08-2009


ne arati un prim episod?

Replica: Onuta, by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 20-08-2009


m-am cam speriat, sincera sa fiu. Inca nu am facut nimic, dar sper sa imi termin tot ce mi-am propus zilele acestea si sa ma apuc de el.
M-am apucat de Gradinar si mai am un pic la fundal la gargarita.
Este cam greu caci timpul meu a inceput sa se micsoreze de cand cu diversificarea mancarii pentru fata.
Dar promit ca o sa va arat.
Multumesc de grija.

Replica: Sperietura, sperietura! by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 22-08-2009

M-am cam speriat degeaba, sincera sa fiu. In afara faptului ca este de dimensiuni foarte mari, este usor de facut, caci are portiuni mari cu aceiasi culoare, pot spune ca ma plictisesc de cat fac cu o culoare.
Am inceput vineri la acest goblen si am facut putin si sper sa am spor mai mult saptamana care vine.
Cineva facuse un pronostic cam cat dureaza sa faci acest goblen, dar nu mai stiu pe unde este. Tare as fi curioasa daca l-as termina pana cand se naste bebe mic. Ce ziceti pana in decembrie il termin? In conditiile in care dupa ce termin Micul gradinar si Declaratia o sa lucrez doar la Cina. Ce ziceti?
Onuta - pot sa iti spun ca am facut primul rand cu firul maron de la dreapta spre stanga pana la portiunea cu maron deschis, din care am facut aproape jumatate. Lucrez foarte incet caci panza este cam grea, dar la sfarsitul saptamanii viitoare va promit un prim episod. Este facut putin acum, dar este un inceput si asta conteaza, nu?

Spor la treaba!

Replica: Daniela, by Dosinescu Cristina (145 mesaje), la 22-08-2009


cred ca va fi o adevarata provocare pentru tine. Abia astept sa vad primele puncte.

Replica: Cristina, by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 22-08-2009


este o adevarata provocare si abia astept sa vad cum se contureaza. Incet incet, dar sigur.

O sa va tin la curent si o sa va trimit fotografii ori de cate ori am ocazia, dar sigur o data pe saptamana o sa vedeti ce am lucrat.

Multumesc pentru incurajare.

Replica: Sa, by Fanica Fina (90 mesaje), la 24-08-2009


ai spor, Daniela si sa ti se implineasca visul sa o termini pana la Craciun!

Replica: Totusi, by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 27-08-2009


este putin cam greu acest goblen si ma refer la faptul ca este grea panza; este multa panza, dar este frumos. Tot timpul as lucra la el, zi si noapte daca s-ar putea.
La sfarsitul saptamanii o sa vedeti ce am facut.
Fina, Doamne ajuta sa mi se indeplineasca acest vis, sa il termin pana de Craciun.

Replica: Daniela, by Rosculet Adnana (276 mesaje), la 27-08-2009

adaug si eu: Sa ti se implineasca visul!

Replica: Daniela, by Popescu Alexandra (429 mesaje), la 27-08-2009


vreau sa iti spun ca imi doresc sa ti se implineasca visul, sa o termini pana in decembrie. Acesta este si visul meu. Tu ai festonat marginile, eu m-am cam chinuit, dar am reusit in doua zile. Cred ca daca aveam mai mult timp, reuseam sa o festonez in cateva ore. Am recurs la festonat deoarece nu vreau sa risc sa se destrame, mai ales ca avem ceva de lucru la ea. Astept un episod.
Pupici pentru toti. Pentru Iusty si bebe, mai multi.

Replica: Alexa, by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 27-08-2009


eu pana acum nu am festonat niciodata panza de la goblen. In cel mai rau caz, un singur fir s-a destramat, sa zic asa. O sa vad pe parcurs daca incepe sa se desire o sa il festonez daca nu, il las asa.
Doamne Ajuta sa nu se indeplineasca visul la amandoua.
Multumim de pupici si ti-i intoarcem dublu.

Replica: Daniela, by Bica Nistor (1380 mesaje), la 27-08-2009


vino repede si corecteaza:
Doamne Ajuta sa nu se indeplineasca visul la amandoua
.

Replica: Ups! by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 28-08-2009

Doamne Ajuta sa ni se indeplineasca visul la amandoua.
Nu a fost cu intentie, Alexa.

Replica: Va tin pumnii, by Frunza Nicoleta (3275 mesaje), la 28-08-2009


si va urmaresc cu drag. Sa vi se implineasca visul si sa ne incantati cu cat mai multe episoade din acest goblen deosebit.

Replica: Daniela, by Bica Nistor (1380 mesaje), la 28-08-2009

cine ar putea crede ca a fost cu intentie cand acesta este visul tau, aproape de cand ai intrat pe forum?
Iti port o simpatie aparte ca esti atat de ambitioasa si te lupti sa-ti faci timp liber pentru lucrat goblen cand ai si o gargarita mica, dar si probleme de sanatate.
Stiu ca celor ce viseaza asa cum visezi tu, Domnul le implineste visele.
Urarea este si pentru tine, Alexa mea cea draga.

Replica: Bica, by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 28-08-2009

nu pot decat sa iti multumesc pentru aceste vorbe.
Legat de problemele de sanatate: am avut si inca mai am probleme cu sarcina ceea ce ma obliga sa stau cat mai mult relaxata si in pat, in mod special. Acesta este si unul din motivele pentru care lucrez asa de mult.
Ii multumesc lui Dumnezeu ca imi pot face timp sa lucrez si ca Iusti este sanatoasa si ma lasa sa mai lucrez cateva fire si in timp ce este treaza.
Tata le spune la toti ca sunt ambitioasa si ca daca imi propun ceva, mai devreme sau mai tarziu o sa realizez acel lucru.

Multumesc inca o data Bica.

P.S. La mine este deja miezul noptii, dar am vrut sa iti raspund in mod special si tie si Elenei.

Replica: Daniela by Admin TTT (3970 mesaje), la 31-08-2009

m-a delegat pe mine sa postez un prim episod din Cina cea de taina.
A lucrat multisor, tinand cont ca este vorba de un model atat de mare unde panza atarna greu.
Din mailul primit de la Daniela am mai aflat ca s-ar putea sa nu mai aiba net o perioada.
Si, nu stiu de ce, dar printre randuri am citit putina tristete. Nu ma indoiesc ca voi, Gargaritelor veti sti sa o imbarbatati.



Replica: Daniela, by tanasa clementina (1306 mesaje), la 31-08-2009

nu sunt un oratoriu atat de bun, dar imi place ca esti o luptatoare si tot ce ti-ai propus, se vede ca duci la bun sfarsit. Sa-ti dea Domnul multa sanatate si tie, bebelui cel mic si de asemenea printesei tale.
Mult spor la acest minunat proiect al tau, Cina cea de taina.

Replica: Imi by Popescu Alexandra (429 mesaje), la 31-08-2009


place ce vad. Te astept cu un nou episod.
Vineri voi posta si eu. Imi pare rau pentru acea neintelegere de la Cafenea.
Mie chiar imi facea si imi face placere sa lucram in companie. Tu stii cel mai bine cum este si la mine aceasta Cina. Este proiectul vietii noastre asa ca hai sa ii dam "bataie" sa o terminam (am citit prin forum ca dureaza cam sase luni), dar noi avem un termen si ar fi pacat sa nu ne tinem de promisiunea facuta noua insine.
Tu ce fel de gherghef folosesti? Eu am un gherghef cam mare, facut de sotul meu si este putin cam greu.
Pupici dulci pentru toti si spor cat mai mult la lucru.

Replica: Daniela, by Adriana Nicuta (4425 mesaje), la 31-08-2009


ai cusut foarte mult. Iti doresc mult spor al el.
Sper sa il termini atunci cand ti-ai propus.
Te imbratisez cu multa dragoste si iti trimit un zambet mare.

Alexa te asteptam si pe tine.

Replica: Tristete, by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 02-09-2009


ca nu pot sa mai vorbesc cu voi.
Multumesc, Admina pentru postare.
Sper ca maine sa am si eu net, dar nu depinde de mine.
Am lucrat ceva la el, dar am si stat de lucru si lucrez in special cand doarme fata pentru ca altfel nu am cum.
Mai nou, Iusti a inceput sa se catere si trebuie sa stau cu ochi pe ea ca pe butelie.

Gherghef
Nu pot lucra cu gherghef. Am incercat de nenumarate ori si m-am lasat pagubasa. Eu indoi panza si o prind cu ace de siguranta daca este prea mare. La acest goblen, deocamdata, este in regula sa il tin ca pe un papirus. Voi vedea in viitor ce si cum voi face.
De surfilat pe margine inca nu m-am apucat, dar daca as pune o panza si as trage la masina? Nu stiu cum sa ma fac inteleasa mai bine. Iau o bucata de panza mai mult lunga decat lata si o indoi pe marginea goblenului si apoi trag la masina. Este bine asa?
Si eu sper sa termin acest goblen pana de Craciun, dar....
Pana acum am facut 12 randuri.
Vineri, un alt episod caci sambata si duminica nu prea am timp de lucru.
Alexa, imi doresc din tot sufletul ca aceasta dorinta a noastra sa se finalizeze la timp.
Clementina, sarut-mana pentru urari.

Replica: Daniela, by Flori M (365 mesaje), la 03-09-2009

ma gandesc ca daca il tivesti cu panza o sa atarne si mai greu.

Replica: Chiar by neacsu alina (90 mesaje), la 03-09-2009


ca este proiectul vietii pentru oricare gargarita.
Motoras la ac iti doresc si astept cu nerabdare noi episoade.

Replica: Alina, by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 04-09-2009


in viitorul apropiat o sa vezi doua sau trei episoade.

Sunt sigura ca nu o sa se observe ceea ce am lucrat de la un episod la altul, dar eu sunt tare mandra de ce am facut pana acum.
Flori, ai dreptate. O sa fie si mai greu daca mai pun si panza. O sa vad ce o sa fac. Multumesc de sfat.

Replica: Episod 2 - pentru concurs. by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 04-09-2009




Replica: Episod 3 - pentru concurs. by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 04-09-2009




Replica: Episod 4 - pentru concurs by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 04-09-2009

Lenus - sper sa vezi ca am lucrat de fiecare data cel putin doua randuri care se intind pe trei planse.

Daca vrei detaliu ca sa vezi fiecare rand lucrat, la fiecare episod iti pot da si asa ceva.



Replica: La prima vedere, by neacsu alina (90 mesaje), la 04-09-2009

nu se observa nimic. Insa, daca ma uit cu atentie, am vazut cat de mult ai inaintat. Ai lucrat pe inaltime. Inaintezi cu pasi repezi. Ma bucur pentru tine.
Felicitari din toata inima si iti doresc sa-l termini in perioada de timp care ti-ai stabilit-o. Sa ai mult mult spor.

Pupici.

Replica: Stai linistita, Daniela. by olteanu rodica (980 mesaje), la 04-09-2009


Se vede destul de clar ca ai lucrat cei 40 cm pentru cele patru episoade.
Da-i bataie! Acusi vine Craciunul, nici nu simti lucrand.

Replica: Imi by Popescu Alexandra (429 mesaje), la 04-09-2009

place, ai avansat destul de mult tinand cont de "greutatea" modelului.
Pupici dulci, dulci, pentru pitici.

Replica: Daniela, by tanasa clementina (1306 mesaje), la 04-09-2009


ai lucrat destul de mult tinand cont cat este de greu acest model. Nu-mi ramane decat sa iti urez mult spor si multa sanatate.
Pupici pe manuta, printesei tale.

Replica: Mult spor in continuare by Radeanu Teodora (24 mesaje), la 04-09-2009

iti doresc si sa termini modelul cat mai repede si sa vedem si noi cat mai multe episoade. Tot respectul, din partea mea pentru ca ai ales acest model, foarte mare si complex.
Ac cu viteza turbo!

Replica: Daniela, by Adriana Nicuta (4425 mesaje), la 04-09-2009

mult spor la acest proiect grandios. Si tu si Alexa sunteti de admirat.

Replica: Doua by Silvia Har (678 mesaje), la 06-09-2009

gargarite pe care le admir. V-am numit pe voi doua, Alexa si Daniela.
Ac sprinten, in continuare.

Replica: Multumesc, by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 08-09-2009

multumesc din suflet pentru incurajari. Daca ati stii cat ma ambitioneaza... In fiecare seara cand vine sotul acasa, ii arat ce am mai facut la goblen. Este foarte fericit si in acelasi timp mandru si vad pe chipul lui bucuria. Si el ca si noi, abia asteapta sa vada goblenul terminat.

Saracul sot, nu mai zice nimic cand vine acasa si nu gaseste anumite lucruri pe care de obicei le gasea facute. Cand ii arat goblenul si il rog sa imi faca fotografie pentru a putea sa il pun pe forum, ii trece toata supararea si se bucura alaturi de mine.

Va multumesc inca o data pentru incurajari si abia astept ca la jumatatea lui decembrie sa termin acest proiect grandios.

Imi cer mi de scuze daca nu intru si in topicele voastre sa va incurajez, dar sa stiti ca sunt alaturi de voi si va incurajez si fara sa ma vedeti pe forum. Sa stiti ca undeva sunt si eu.

O sa va incant ochisori cu inca 3 episoade.

Motorase la ace va doresc.

Replica: Episodul 5 by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 08-09-2009




Replica: Episodul 6 by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 08-09-2009



Replica: Episodul 7 by Iordanoiu Elena Daniela (306 mesaje), la 08-09-2009

Lenus, toate episoadele sunt pentru concurs.



Replica: Daniela, by neacsu alina (90 mesaje), la 08-09-2009

pic cu pic se face mare. Ai avansat foarte mult.

Ac sprinten iti doresc in continuare.

_________________
Daniela - Gargarita-Statornica-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Cina cea de taina - goblen lucrat de Daniela
MesajScris: 23 Sep 2009, 09:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2005, 13:23
Mesaje: 2345
Locatie: Bacau
Nume forum:1
Replica: Ai avut spor, by Adriana Nicuta (4555 mesaje), la 09-09-2009

caci vad ca ai cusut si la Cina. Iusti este cumintica, asa ca ai mult spor.


Replica: Episodul 8 by Iordanoiu Elena Daniela (345 mesaje), la 11-09-2009



Replica: Episod 9 by Iordanoiu Elena Daniela (345 mesaje), la 11-09-2009



Replica: Episod 10 by Iordanoiu Elena Daniela (345 mesaje), la 11-09-2009



Replica: Episod 11 by Iordanoiu Elena Daniela (345 mesaje), la 11-09-2009



Replica: Episod 12 by Iordanoiu Elena Daniela (345 mesaje), la 11-09-2009


Dupa doua ore, am reusit si eu sa postez ce am mai lucrat.

Lenus, toate sunt pentru concurs.

Ce ziceti gargaritelor de cele doua goblenuri?


Replica: Imi by Popescu Alexandra (486 mesaje), la 11-09-2009

place tare mult cum se contureaza.
Dar, totusi, am o nelamurire. Nu iti este greu sa cosi fara gherghef, nu se modifica panza? Adica, ma refer, sa nu faca pisc?
Uite, eu nu am incercat, dar daca imi dai un semn si imi spui ca este OK, am sa scot si eu rama si il rulez.
Te pup dulce dulce si ma bucur ca Iusti este mai bine. Deduc eu, din sporul ce l-ai avut.


Replica: Alexa, by Iordanoiu Elena Daniela (345 mesaje), la 11-09-2009

Iusti este mai bine, este pe antibiotice. Doctorita a spus sa ii dam niste pastile doar in caz de febra mare, dar noi i le-am dat preventiv caci oricum facea febra. Este tot miorlaita si vrea in brate, dar...

Imi este foarte drag goblenul acesta, Alexa. Nici nu imi vine sa il dau jos din mana.

In legatura cu ghergheful - eu nu pot lucra pe gherghef. Am incercat la toate goblenurile, dar nu am reusit. Panza nu se modifica decat daca tu o strangi prea tare si daca iti transpira mana exagerat. Nu am avut nici un fel de problema, dar ideea este sa nu tragi prea tare ata cand cosi ca sa nu se modifice forma.
Am avut un goblen care era cas - sa zic asa - si cand l-am inramat a iesit super bine. Nu stiu ce i-au facut cei de la firma de inramat, dar a iesit super bine. Aveam mari emotii, dar a iesit frumos.
Lenus, tu punctezi episoadele care ti se pare ca sunt OK. Eu am facut fotografii de fiecare data cand, ori s-a terminat ziua, ori am lasat goblenul din mana. Si am postat toate episoadele ca sa se vada cum am lucrat. Este decizia ta, ce punctezi si ce nu. Nu am numarat niciodata punctele sa vad daca sunt la numar si nici nu o sa fac asta niciodata caci lucrez din placere.
Lenus, bafta multa si fruntea sus!

Spor la goblenat in continuare.


Replica: Episod 13 by Iordanoiu Elena Daniela (345 mesaje), la 13-09-2009

Lenus, este lucrat pe inaltime.


Replica: Episodul 14 by Iordanoiu Elena Daniela (345 mesaje), la 13-09-2009




Replica: Daniela, by tanasa clementina (1359 mesaje), la 13-09-2009

m-ai uimit ce spor ai avut, tinand cont de dificultatea acestui goblen. Ma refer in modul de a-l tine in timpul lucrului.
Ac fermecat iti doresc.


Replica: Daniela, by Stefanescu Elena (2763 mesaje), la 13-09-2009

multumesc pentru ca imparti cu noi acest frumos goblen. Imi doresc sa-l lucrez si eu. Multa sanatate si spor la goblenat.


Replica: Daniela, by neacsu alina (124 mesaje), la 14-09-2009

este un goblen de vis. Abia astept sa vad noi episoade.

Mult spor iti doresc si mult, mult timp ca sa il termini cat mai repede.


Replica: Spor la el! by Adriana Nicuta (4555 mesaje), la 17-09-2009


Este frumos! Multa sanatate lui Iusti!


Replica: Episodul 15 by Iordanoiu Elena Daniela (345 mesaje), la 20-09-2009



Replica: Episodul 16 by Iordanoiu Elena Daniela (345 mesaje), la 20-09-2009




Replica: Cu parere de rau, by Iordanoiu Elena Daniela (345 mesaje), la 20-09-2009

doar doua episoade saptamana aceasta. Saptamana viitoare o sa fie mai multe caci o sa termin celalalt goblen care m-a tinut in priza, rau de tot. Nu ma asteptam sa iasa asa de frumos Micul gradinar.

Sper sa va placa ultimul episod care este o imagine mai mare, ca sa vedeti cum s-a conturat. Sper sa va placa si voua.

Spor in continuare.

Replica: Daniela, by Adriana Nicuta (4557 mesaje), la 21-09-2009

are culori frumoase. Mult spor sa ai!

Replica: Fii by olteanu rodica (1091 mesaje), la 21-09-2009

sigura ca ne place, Daniela. Iti dau curaj, nu este greu deloc doar ca eu l-am lucrat pe gherghef rotund. Nu stiu cum poti sa lucrezi fara gherghef sau rama, dar daca tu poti, este in regula.
Mult spor in continuare iti doresc.

Replica: Ai by Popescu Alexandra (486 mesaje), la 22-09-2009

avansat destul de mult. Eu am facut o pauza; saptamana trecuta nu am pus nici macar un firicel la goblenase.
Pupici dulci, dulci la toti.

_________________
Adriana - Gargarita-Bijuterie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Cina cea de taina - goblen lucrat de Daniela
MesajScris: 02 Oct 2009, 08:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Oct 2005, 10:05
Mesaje: 479
Locatie: Targoviste
Nume forum:1
Replica: Ajutor! by Iordanoiu Elena Daniela (376 mesaje), la 25-09-2009

Va rog sa imi dati si mie un sfat. Nu stiu cum sa continui sa lucrez. Pe inaltime sau pe latime? Mie imi este mai usor pe inaltime, dar mi-e sa nu se vada ca am lucrat asa. Astazi mai pot lucra pe latime si inaltime caci este coltul mesei si nu se observa, dar de saptamana viitoare chiar nu stiu.

Multumesc.


Replica: Daniela, by olteanu rodica (1159 mesaje), la 25-09-2009


eu stiu ca in mod normal se lucreaza pe latime. Nu este obligatoriu sa lucrezi de la un capat la altul al modelului, este suficient sa lucrezi la rand diagramele trecand cate putin dintr-una in alta.
Tu lucreaza cum iti este mai usor, dar te sfatuiesc sa lasi masa la sfarsit. Ai de lucrat mult cu culori deschise si risti sa se murdareasca.
Mult spor si sarcina usoara!


Replica: Multumesc, Rodica. by Iordanoiu Elena Daniela (376 mesaje), la 25-09-2009


Fata de masa o lasam oricum la sfarsit si tot ce mai este de lucrat cu culori deschise. Deci, tu zici ca nu este nici o problema sa lucrez pe inaltime, dar sa nu ma opresc exact la marginea plansei, ci sa continui si pe plansa din lateral ca sa nu se vada. Am inteles bine? Oricum, deja imi este teama de acest goblen. Este frumos, dar este si greu. Foarte multe culori pe centimetru. Imi doresc sa il termin pana in decembrie si sa iasa frumos.
Ideea este ca s-ar putea sa vin in tara luna viitoare si nu o sa mai pot lucra asa de mult.
Multumesc pentru tot.
Diseara o sa vedeti cel putin trei episoade. Se lucreaza greu si pentru ca este mult material.

Replica: Nu by olteanu rodica (1159 mesaje), la 25-09-2009

ma refeream ca tu poti sa lucrezi cum vrei, referindu-ma la distanta pe care lucrezi.
Eu l-am lucrat pe diagrame, adica nu am mers de la un capat la altul al goblenului.
Indicat este sa lucrezi pe latime, iese uniform. Nu este musai sa tii cont de ce spun eu, - iti dai seama singura daca iese bine sau nu.


Replica: Rodica, by Iordanoiu Elena Daniela (376 mesaje), la 25-09-2009

poti sa imi arati si mie cateva fotografii de la acest goblen? Asa o sa imi dau seama exact cum ai lucrat tu si o sa am o idee mai clara.

Multumesc


Replica: Cand by olteanu rodica (1159 mesaje), la 25-09-2009

am lucrat eu Cina, nu aveam aparat sa postez episoade. Imi pare rau, nu stiu daca are cineva un topic cu Cina in serial, dar poti sa cauti.
Lucreaza-l ca pe orice alt model, fara sa-ti faci atatea probleme. Esti o fata isteata, o sa reusesti.


Replica: Rodica, by Iordanoiu Elena Daniela (376 mesaje), la 27-09-2009


multumesc pentru incurajari. Am citit mesajul tau de cum l-ai trimis, dar nu am mai putut sa iti raspund. Daca ti se pare ca undeva am gresit sau mai stiu eu ce, te rog sa ma atentionezi. As vrea sa iasa bine aceast goblen.
Saptamana aceasta nu prea am avut timp de lucrat, dar 3 episoade va pot aduce. Imi obosesc ochi foarte repede cand lucrez la acest goblen. Plansa este prea marunta si in unele zile chiar nu pot sa fac nimic.
O saptamana cat mai spornica.


Replica: Episodul 17 by Iordanoiu Elena Daniela (376 mesaje), la 27-09-2009



Replica: Episodul 18 by Iordanoiu Elena Daniela (376 mesaje), la 27-09-2009


Replica: Episodul 19 by Iordanoiu Elena Daniela (376 mesaje), la 27-09-2009



Replica: Culorile se imbina foarte frumos by Condrasov Gabriela (306 mesaje), la 27-09-2009

in acest model. Intr-adevar este un pic obositor pentru ochi, dar cu pasi mici vei ajunge la final.

Este foarte frumos, mult spor sau, cum spui tu, "O saptamana cat mai spornica!"


Va mai pup o data!


Replica: Daniela, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 28-09-2009


mult spor! Eu zic ca te descurci de minune si o sa fie spectaculos la final.

_________________
Daniela - Gargarita-Statornica-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cina cea de taina - goblen lucrat de Daniela
MesajScris: 02 Oct 2009, 16:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2007, 23:15
Mesaje: 2524
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Daniela, nu ne mai arati nici un episod la Cina cea de taina?

_________________
Cristina - Gargarita Trestia-cu-Doua-Flori


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cina cea de taina - goblen lucrat de Daniela
MesajScris: 02 Oct 2009, 18:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Noi 2008, 04:21
Mesaje: 3338
Nume forum:1
Frumos lucrat, Daniela. Mult spor iti doresc pe mai departe.

_________________
Clementina - Gargarita-Croitoreasa Desavarsita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cina cea de taina - goblen lucrat de Daniela
MesajScris: 02 Oct 2009, 18:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2005, 03:17
Mesaje: 1982
Locatie: Slatina
Nume forum:1
Daniela, ce mai face Cina?
Te astept cu noi episoade. Mult spor!

_________________
Rodica - Gargarita Raza-De-Soare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cina cea de taina - goblen lucrat de Daniela
MesajScris: 05 Oct 2009, 05:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Oct 2005, 10:05
Mesaje: 479
Locatie: Targoviste
Nume forum:1
Rodica, Cina este putin in asteptare, ca sa zic asa. Nu am mai lucrat la acest goblen de ceva timp din cauza concursului. Acum nu stiu daca o sa pot sa tin in mana goblenul (am avut o mica problema cu masina, dar in afara de durerea de mana, toti suntem ok) dar maine o sa fac tot posibilul sa mai lucrez caci imi este tare dor de goblenat.
Cum fac un nou episod, cum o sa va arat.
Va marturisesc ca imi este greu, la sfarsitul lunii o sa revin in tara si nu o sa mai am asa de mult timp de lucrat.
Multumesc pentru grija si suport.

_________________
Daniela - Gargarita-Statornica-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cina cea de taina - goblen lucrat de Daniela
MesajScris: 05 Oct 2009, 10:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2005, 13:23
Mesaje: 2345
Locatie: Bacau
Nume forum:1
Daniela, "o mica problema cu masina" mi-a dat fiori. Ma bucur ca sunteti bine si ai grija de manuta ta.

_________________
Adriana - Gargarita-Bijuterie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cina cea de taina - goblen lucrat de Daniela
MesajScris: 06 Oct 2009, 06:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Oct 2005, 10:05
Mesaje: 479
Locatie: Targoviste
Nume forum:1
Adriana, ieri dupa un masaj, unde m-a rupt in doua tipa, acum pot sa ridic si eu mana. Este cumplit, dar nu este nimic rupt la mana si asta este cel mai important.
Multumesc pentru vorbe.

Spor la goblenat!

_________________
Daniela - Gargarita-Statornica-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cina cea de taina - goblen lucrat de Daniela
MesajScris: 06 Oct 2009, 07:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2262
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Cate diagrame are acest model? Cam asta ar fi curiozitatea mea in aceasta dimineata.
Mai asteptam si alte episoade.
Multa sanatate si spor si timp de goblenat!

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 253 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania