Acum este 30 Apr 2024, 08:16

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dragoste Impartasita - goblen lucrat de Cristina Zabava
MesajScris: 28 Sep 2009, 11:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Noi 2008, 14:22
Mesaje: 267
Locatie: Neamt
Nume forum:1
Dragoste Impartasita - goblen lucrat de Cristina Zabava by Zabava Cristina (187 mesaje), la 26-07-2009




Replica: Un prim pas by Zabava Cristina (187 mesaje), la 26-07-2009


M-a tinut o groaza de timp plasarea panzei in goblen.
Poate m-ati putea ajuta putin, gargaritelor? Am facut bine asa, sau cum ar trebui sa fac?

La urmatorul pas va voi arata de mai aproape. Promit!


Replica: Eu by Onuta O (1329 mesaje), la 26-07-2009

nu ma prea pricep la panza Zweigart, n-am lucrat niciodata un model din acesta, dar observ la tine ca ti-ai marcat pe panza patratelele; se lucreaza si fondul?
Pe cartela nu vad ata alba, iar daca nu se lucreaza, asta ar insemna ca acele grafice ce le-ai facut nu vor fi acoperite.
Inca ceva, cand treci acul prin punctul unde este marcat cu creionul, nu se murdareste ata?


Replica: Cristina, by Manaila Carmen (150 mesaje), la 26-07-2009


se pare ca vei fi nevoita sa lucrezi fondul, daca ai caroiat panza cu creion. Modele pe panza Zweigart au in lucru, Daniela, Maria si Zvarluga. Da o cautare dupa Zweigart si te vei lamuri.
Eu iti doresc un ac harnicut.


Replica: Fetelor, by Zabava Cristina (187 mesaje), la 26-07-2009


nu am nici o problema cu zonele insemnate cu creion.
Si nu se lucreaza fondul, dar nici nu m-am gandit ca as avea o problema cu asta.

Eu automat am folosit un creion de-al meu de la desen, care foarte usor se sterge (apropo de asta eu il sterg cu o radiera speciala pentru desen, care se modeleaza si nu lasa urme, nici nu se maruntiseste). Am incercat deja, daca va faceti griji. Nu, nu se murdareste deloc ata.


Replica: Slava by Manaila Carmen (150 mesaje), la 26-07-2009


Domnului, Cristina! Imi statuse inima!


Replica: Cristina, by Alice Popa (248 mesaje), la 26-07-2009

spor si rabdare! Este un model tare frumos.


Replica: Un inceput by tanasa clementina (1370 mesaje), la 26-07-2009

frumos, Cristina. Astept noi episoade si mult spor iti doresc.


Replica: Fetelor, by Zabava Cristina (187 mesaje), la 26-07-2009


multumesc mult de tot, gargaritelor!
Grija pe care mi-o purtati imi umple sufletul cu bucurie.

Nici nu-mi pot inchipui ce-ai putut simti cand ai vazut atatea patratele facute de mana si nici un fir da ata alba pe cartela! Multumesc pentru grija, Carmen.

O sa incep in curand sa mai sterg din linii, fetelor, si am sa incerc cat mai curand sa postez un nou episod.


Replica: Cristina, by Tudorancea Rodica (262 mesaje), la 27-07-2009


abia astept sa vad si restul narciselor. Ac sprinten!


Replica: Cristina, by Adriana Nicuta (4558 mesaje), la 27-07-2009

m-am linistit cand am vazut ca ai scris ca poti sterge caroiajul. Ar fi fost pacat sa ramane pe un model asa de frumos. Aripioare la ac la gargarita ta!

Deja astept un nou episod.


Replica: Nu va faceti griji. by Zabava Cristina (187 mesaje), la 27-07-2009


M-a tinut mult numai pana ce m-am hotarat asupra modelului (cand iei ceva din banii tai de buzunar tare grija mai ai, nu?) si acum, dupa ce am asteptat (parca secole) sa ajunga la mine, acuma, cand il am la indemana, sa stric totul?! Nici vorba!

Multumesc, inca o data, pentru grija. Voi mai lucra astazi la el, ca mai am ceva timp liber pana miercuri.


Replica: Un pas - secund. by Zabava Cristina (187 mesaje), la 28-07-2009

Am mai lucrat putintel la goblen si am sa mai lucrez si in seara asta.
Si ca s-o pot incepe ca lumea pe fetita, am schimbat stilul de a prinde panza si am folosit si eu pioneze.



Replica: Cristina, by Adriana Nicuta (4558 mesaje), la 29-07-2009


se contureaza si gargarita. Aripioare la ac!

Replica: Adriana, by Zabava Cristina (187 mesaje), la 29-07-2009

multumesc frumos!
Intradevar, usor, usor, dar sigur, se contureaza si ea.


Replica: Imi by Popescu Alexandra (493 mesaje), la 29-07-2009

place cum se contureaza. Sper ca ti-au fost de folos sfaturile mele lasate la Cina.
Totusi, ma ingrijoreaza acele linii de creion. Piticul meu a trasat din greseala o liniuta cu creionul pe panza mea si am incercat cu radiera si nu iese, dar daca tu zici ca iese ma linistesc putin. Astept proba. Ar fi pacat sa nu se ia, asa ca iti tin pumnii.
Pupici si spor la lucru si vestita urare aripioare de inger la acusor!
Alexa


Replica: Alexa, by Zabava Cristina (187 mesaje), la 29-07-2009

multumesc frumos. Intradevar, mi-ai fost o reala inspiratie. Si sper sa aplic foarte in curand cele invatate.
Iar despre linii, am sa incep sa mai sterg din ele ca sa vedeti si voi ca merge.


Replica: Al treilea pas. by Zabava Cristina (187 mesaje), la 30-07-2009


Am mai cusut putintel si tare imi mai place cum se imbina nuantele acelea de verde.
Acum voi mai lucra putintel la capusorul gargaritei si sper sa am si mai mult spor fiindca se apropie sfarsitul de saptamana.



Replica: Cristina, by Ramona Marculescu (198 mesaje), la 30-07-2009


este nemaipomenit de frumoasa. Nu-mi vine sa cred cat de frumos se aseaza punctele in cruce pe panza. Iti urez din toata inima, ac cu aripioare.
Pupici.


Replica: Doamne ce frumos este! by Iordanoiu Elena Daniela (364 mesaje), la 31-07-2009


Imi plac toate goblenurile din aceasta serie. Cand a fost sa cumpar, am zis ca iau unul singur si apoi am luat doua, dar le-as lua pe toate, daca as avea cum sa le am in ladita si sa ma apuc dupa ce termin Cina.
Doamne, abia astept sa ma apuc de ea, dar intai trebuie sa rezolv problema cu goblenul Declaratie de iubire si apoi sa mai fac inca unul din colectie, Micul gradinar. Apoi gata! Trec la Cina si am nevoie de sfaturile voastre foarte mult. Nu vreau sa gresesc nici un ochi, vreau sa fie o capodopera, asa cum a zis parintele.

Este super goblenul si sper ca liniile te-au ajutat si iti doresc motorase turbo la ace.

P.S. Cand citeam mesajele gargaritelor si am scris acest mesaj, bebe mic s-a miscat pentru prima oara de cateva ori. Ce sentiment frumos! Impatasesc acest lucru cu voi, gargaritelor.

Replica: Cristina, by Adriana Nicuta (4558 mesaje), la 31-07-2009

se contureaza foarte frumos. Aripioare la ac!

Daniela, cred ca lui bebe mic ii place pe forum!


Replica: Multumesc pentru continua sustinere. by Zabava Cristina (187 mesaje), la 31-07-2009

Multumesc foarte frumos, gargaritelor. Bucuria de a posta aici si de a mai schimba o vorba cu voi, ma ajuta sa lucrez la goblen, zilnic.
Uneori, cand sunt mai obosita si am impresia ca nu mai pot face nimic sau sunt mai suparata (ca de exemplu astazi, ca nu mi-a mers prea bine la antrenament) ma apuc de goblen si repede uit de griji: pur si simplu ma cufund printre patratele, ma uit cum trece acul prin gaura, si cand incep sa trag ata si vad cum se mai formeaza o bucatica, ma linistesc.

Ramona, multumesc frumos.
Si eu am fost surprinsa cat de bine incepe sa iasa. Am mai schimbat putin presiunea cu care trag ata si lasand putin mai liber, firul arata mai bine.

Daniela, multa sanatate tie si bebelusului tau. Mi-ai pus un zambet pe fata cand am auzit (si nu eram prea bine dispusa).
Iar tu pe care le-ai luat din colectie? Tare imi mai plac si mie, toate din colectia aceasta cu gargarite, si as vrea sa mai iau macar Micul Gradinar, dar deh! alocatia este limitata. As vrea sa incep dupa asta si un goblen (in punct de goblen, nu in cruciulita). Ma gandeam sa iau Gheisa. Este intr-o singura culoare si nu cred ca ar mai trebui sa desenez patratelele. In plus, de acuma m-am mai obisnuit, iar ochiul meu vede mai bine unde trebuie sa impung pentru culoarea/punctul respectiv.

Adriana, multumesc frumos si tie. Am sa incerc sa mai postez un episod, duminica si am sa incerc sa am, cum a zis Daniela, motorase turbo la ac. Ha! Ha!


Replica: Cristina, by Iordanoiu Elena Daniela (364 mesaje), la 31-07-2009

Micul gradinar l-am achizitionat si eu cu toate ca oscilam intre alte trei, dar la indemnul Minervei l-am luat pe acesta si o sa ma apuc de el saptamana viitoare, imediat cum termin cu gargarita.
Interdictia de a sta cat mai mult in pat linistita inca am si, este mai greu cu diagrama dar, intr-o parte ma descurc eu intr-un fel cand este pasiune.
Ma bucur ca am reusit sa aduc un zambet pe fata ta si sunt sigura ca o sa mai primesti si alte mesaje care te vor face sa zambesti.
Spor la goblenat in continuare si sanatate baietelului.


Replica: Daniela, by Zabava Cristina (187 mesaje), la 31-07-2009

cu modele atat de frumoase, la care din cate am auzit se adauga lunar cate ceva, este si greu sa aleg. Mereu am sentimentul acela saltaret, de a le face pe toate.

Cu diagrama eu mai am probleme cand sunt puncte si intr-un capat, si in celalat, dar merge pana la urma, usurel si fara graba, savurand fiecare impunsatura, o adevarata placere!

Si, ai dreptate, numai faptul ca vin aici imi aduce o liniste interioara si un zambet cat de mic pe buze.

Multumesc frumos si iti urez si tie spor la lucru in continuare.
O sa incepi un serial cand te apuci de Micutul gradinar, nu?


Replica: Cristina, by olteanu rodica (1133 mesaje), la 01-08-2009


imi pace entuziasmul tau, dorinta de a lucra. Eu simt atata optimism la tine ca de cate ori citesc ce scrii parca imi transmiti si mie din energia ta. Iti doresc sa ai spor la acest model si in continuare sa lucrezi tot ce-ti doresti.

P.S. Sa ti se implineasca sentimentul acela saltaret.


Replica: Cristina, by Iordanoiu Elena Daniela (364 mesaje), la 01-08-2009

pana acum, din cate imi aduc aminte, am facut doua comenzi, dar si acestea au fost imense ca valoare. Am spus ca atunci cand fac o comanda sa o fac si asa a si fost. Bugetul il depaseam de fiecare data, dar sotul (saracul!) nu imi zicea nimic caci si el spunea ca vrea, nu stiu ce, pentru masina.
Ai dreptate, la colectia lucrata, in ultimul timp s-au adaugat ceva modele, modele mici pentru copii de aici din India si acusica vine si Gargarita si Tweety si normal, Micul gradinar la care o sa fie serial si sa vad ce fac cu Declaratia.
Am vazut multe modele noi si le-as lua, dar nu am cum, macar sa le stiu ca le am si de apucat ma apuc eu cand o sa le vina randul.

Cateodata, cand citesc mesajele de pe forum ma apuca dorul de lucrat si apoi cand am timp, am si un spor fantastic. Profit si eu acum cat mai pot, caci din decembrie nu stiu cat timp o sa am si as vrea sa fac cat mai multe. Doamne ajuta!

Spor in continuare!


Replica: Cristina, by Onuta O (1329 mesaje), la 01-08-2009

timid apare si gargarita ta.
Imi place cum iese, dar eu tot stau "ca pe ghimpe" cand vad patretele marcate cu creionul, chiar daca ai spus ca se sterg si nu vor ramane urme.
Iti doresc in continuare aripioare la ac si mult spor la gargarita.
Pupici.


Replica: Spor la lucru si voua! by Zabava Cristina (187 mesaje), la 01-08-2009

Multumesc frumos, gargaritelor!
Si mie imi aduceti un val de energie si de dor pentru panza cand intru pe forum.
Onuta, o sa incerc sa termin o anumita parte din goblen ca sa pot sterge macar din centru patratelele, sa ne linistim si noi cu ele.

Daniela, eu sunt prea strangareata din fire si nu as putea sa fac asa de loc. Din cauza asta presupun ca o sa fiu si mai selectiva cu modelele pe care le aleg, unul pe rand (adica comand unul, il lucrez, il termin si tot asa) incat nu cred ca voi deschide o ladita de zestre. Si chiar daca as deschide, mai mult de doua pe rand nu as avea in ea.
In orice caz, eu nu ma plang. Sunt bucuroasa ca imi iese frumos si uniform, ca Slava Cerului am manute cu care pot lucra si desena, si ca am o vedere buna cu care sa citesc diagramele.
Iarasi, ma bucur ca mi-am gasit o placere din aceasta fara stat la calculator. Fiindca, vezi tu, eu in ultimul timp aveam impresia ca vad mai greu, ca mi se acomodeaza mai greu ochii la distante mari. Dar din pacate, nici mai putin la calculator, nu prea reuseam.
Acuma, multumita voua, pot spune nu si sa inchid calculatorul.

Rodica, multumesc atat de mult pentru cele spuse. Eu incerc sa fiu optimista de obicei, iar in ultimile zile, fiind mai obosita si nereusind cine stie ce la antrenament (tenis) eram cam suparata, cam deprimata si pesimista.
Dar cu putin goblen, cu putina distragere de la cele din jur, cu putina vorba pe forum si acum cu un comentariu ca asta m-ati facut sa zambesc, din nou.

Va multumesc mult, mult de tot.


Replica: Nu ne mai arati nimic, Cristina? by Onuta O (1329 mesaje), la 03-08-2009



Replica: Onuta, by Zabava Cristina (187 mesaje), la 11-08-2009


am fost bolnavioara si nu am avut nici apetit de mancare, nici de viata.
Asa ca, din pacate, nu prea am prins sa lucrez prea mult, dar o sa postez in curand.
Multumesc pentru grija.


Replica: Cristina, by Adriana Nicuta (4558 mesaje), la 11-08-2009

sper ca esti mai bine si nu a fost nimic grav. Sa iti revii repede ca sa te intorci pe baricade. Te-am pupat si ai grija de tine.

Replica: Speram sa te faci bine, by Condrasov Gabriela (306 mesaje), la 11-08-2009

in curand si sa ne mai delectezi cu cate un episod din modelul inceput.

In privinta laditei de zestre si eu am spus la fel, la inceput (in urma cu un an) si acum am acumulat cinci modele in ea, plus inca trei in lucru. Nu am putut rezista tentatiei, chiar mi-am facut si o lista in care sunt trecute cam 36 de modele pe care doresc sa le achizitionez, dar imi este teama ca nu voi putea niciodata sa o finalizez, pentru ca de cate ori apare cate un model nou si imi place, il cumpar.

Te pupic dulcic si insanatosire grabnica.


Replica: Un nou episod. by Zabava Cristina (187 mesaje), la 11-08-2009

Adriana, este foarte posibil sa fi fost putina insolatie, in combinatie cu oboseala. Dar acuma ma simt mult mai bine si, ca dovada, m-am apucat sa lucrez iarasi. Am inceput cu rosu astazi.

Gabriela, multumesc frumos. Chiar acuma am facut o fotografie noua.

Si este posibil sa patesc si eu asa. In orice caz, profit de faptul ca mi se apropie ziua, majoratul mai bine zis, pe 25 octombrie, ca sa cer la ai mei sa-mi plateasca un model. Ha! Ha!
Dar cred ca o sa comand doua, fiindca tare-mi mai sunt drage, Vara margaretelor si Gheisa.


Replica: Cristina, by Onuta O (1329 mesaje), la 11-08-2009

ma bucur ca esti mai bine.

Pe gargarita ta o descoperim din ce in ce mai mult.
Aripioare la ac iti doresc.
Pupici.


Replica: Cristina, by Adriana Nicuta (4558 mesaje), la 12-08-2009

ce tinerica esti! Si cred ca ce iti doresti de ziua ta, chiar ai sa primesti!

Aripioare la ac!


Replica: Inca un episod. by Zabava Cristina (187 mesaje), la 15-08-2009


Onuta, multumesc frumos de grija, ma simt mult mai bine, acum. Spor la lucru si motoras la ac!

Adriana, multumesc frumos Intotdeauna mi-a placut sa lucrez cu acul. Strabunica mea obisnuia sa ma invete tot felul de lucruri, dar din pacate multe le-am uitat, dar unele mi le mai amintesc cand revad cum se face.
Si de, sper, dar stii cum este, in viata nu ti se pot implini toate dorintele.
Motoras si la acul tau iti doresc.

Am mai lucrat putintel la una din aripioare, dar acuma mi-am dat seama ca am gresit un punct negru: l-am facut in jos, in loc sa-l fac in sus si ma gandesc cum sa tai ata ca sa-l refac. Pe de alta parte, sunt tentata sa-l las asa si sa adaug un punct de alta culoare in schimb.


Replica: Cristina, by Bica Nistor (1422 mesaje), la 15-08-2009

as vrea sa iti dau un sfat competent, dar nu stiu cum ai lucrat si imi este teama sa nu gresesc. Eu l-as lasa deocamdata asa.


Replica: Bica, by Zabava Cristina (187 mesaje), la 17-08-2009

acuma ma faci curioasa de mor.
Ce este?
Am gresit cu ceva?!


Replica: Cristina, by Dosinescu Cristina (258 mesaje), la 17-08-2009

se pare ca goblenul tau trezeste o adevarata emotie, daca bebele Elenei a miscat pentru prima oara cand mamica lui privea goblenul tau.

Elena, iti doresc sanatate si o sarcina si nastere asa cum le-am avut eu pe amandoua, fara probleme, fara complicatii si doi pitici foarte cuminti si sanatosi.


Replica: Cristina, by Adriana Nicuta (4558 mesaje), la 17-08-2009

mult spor! Cum ai procedat pana la urma cu punctul gresit?! La asta se refera si Bica.

Replica: Inca un episod. by Zabava Cristina (187 mesaje), la 17-08-2009

Adriana, stati linistite, nu este unul prea grav. La aripioara care se formeaza acuma, este un punct negru acolo, se vede? La acela am facut un punct in jos, in loc sa fie un punct in sus. Am ceva ata acolo, fiindca a trebuit sa sar cateva puncte ca sa ajung la el, asa ca pot taia, baga pe dedesubt si reface cu negru, punctul.

Am mai lucrat putin la fetisoara si a inceput sa se contureze bine.
Am terminat si o prima aripa.



Replica: Gargarita by Onuta O (1329 mesaje), la 17-08-2009


ta are si obrajori!
Aripioare de gargarita iti doresc la ac.
Pupici.


Replica: Da, by Bica Nistor (1422 mesaje), la 18-08-2009


Cristina. La asta ma refeream pentru ca tu scrisesi:
Am mai lucrat putintel la una din aripioare, dar acuma mi-am dat seama ca am gresit un punct negru: l-am facut in jos, in loc sa-l fac in sus si ma gandesc cum sa tai ata ca sa-l refac. Pe de alta parte, sunt tentata sa-l las asa si sa adaug un punct de alta culoare in schimb.
Ma bucur ca nu este grav.
Praf magic pe acul tau!


Replica: Multumesc, by Zabava Cristina (187 mesaje), la 18-08-2009


Onuta. Chiar nu m-am gandit la asta, dar ai dreptate! Are obrajori, si foarte frumusei.

Bica, aah deci asta era! Ma gandeam ca este ceva mult mai serios, legat de tot modelul sau mai stiu eu ce. O sa-l refac fara probleme, stati linistite.
Ma bucur in schimb ca nu mi-am ales un model mai greu pana ce ma obisnuiesc cu schema alb-negru continuata de pe o pagina pe alta.

Si va spun gargaritelor, eu plec pentru cateva zile la munte asa ca o sa lucrez in continuare acolo.
Spor la lucru va urez voua.


Replica: Sa by olteanu rodica (1133 mesaje), la 18-08-2009

ai vreme buna, Cristina. Distreaza-te ca maine, poimaine esti majora si sa mai vezi obligatii.

Te pup si daca zici tu ca o sa lucrezi si la munte, spor la lucru!


Replica: Cristina, by Adriana Nicuta (4560 mesaje), la 24-08-2009

cred ca te distezi de minune!


Replica: Cristina, by Malin Antonia (81 mesaje), la 24-08-2009


ce face gargarita ta? Si-a impartasit dragostea?


Replica: Da, by Zabava Cristina (187 mesaje), la 31-08-2009

m-am distrat de minune. Am si mers putintel prin Europa si m-am plimbat, dar nu prea am avut timp sa lucrez.
O sa mai fac de acum in colo si sper sa prind cat mai mult pana ce incepe scoala.


Replica: Te asteptam by Adriana Nicuta (4560 mesaje), la 31-08-2009


cu fotografii din plimbarea ta. Si cu episoade noi.


Replica: Un nou episod by Zabava Cristina (187 mesaje), la 07-09-2009

Scoala incepe intr-o saptamana si mai sunt in jur de 40 de zile pana la ziua mea.
Chair voi face 18 ani! Nu-mi vine sa cred.

Am fost destul de ocupata cu unele evenimente, dar tot am mai lucrat ca sa ma mai relaxez. Si chiar am patit o data sa lucrez pana la trei noaptea fiindca nu ma puteam opri.


Replica: Surprize, surprize! by Onuta O (1329 mesaje), la 07-09-2009


Dar, ai respectat culorile de pe cartela? Fata mi se pare cam intunecata.
Aripioare la ac in continuare saptamana asta, sa termini modelul pana incepe scoala.
Pupici.


Replica: Onuta, by Zabava Cristina (187 mesaje), la 08-09-2009


am fost foarte atenta.
Am facut o fotografie mai buna ca sa iti dai seama. Aceea am facut-o pe noapte si lumina nu era asa de buna.

Nu cred ca o pot termina intr-o saptamana, dar incerc sa fac cat mai mult: am de facut studii la oase din diferite unghiuri, la biologie si alte proiecte legate de arta si anatomie, am antrenament la tenis de 3 ori pe saptamana (cate 3-4 h in acea zi), trebuie sa ajut prin casa si in rest (sa spal si sa fac ceva mancare).
Daca mai mentionez si faptul ca este acum US Open la tenis, ca vreau sa termin un puzzle de 1000 de piece (mai am vreo 30 de piese) si sa prind si sa citesc, se aduna ceva ceva intr-o zi!



Replica: Cristina mica, by olteanu rodica (1133 mesaje), la 08-09-2009

(iti zic asa pentru ca mai avem o Cristina pe forum), esti plina de surprize. Ai atatea preocupari ca ma uimesti. Ma bucur ca ai incadrat si goblenul printre ele.
Iti doresc o viata frumoasa sa se deschida in fata ta, acum cand te apropii de majorat.
Sa ai intelepciunea de a lua hotarari corecte, dar sa te bucuri inca de copilarie.
Mult succes in tot ce ti-ai propus.


Replica: Cristina , by Neacsu Alina (134 mesaje), la 08-09-2009


sa ai mult mult spor in continuare.
Ma bucur ca mai exista si cineva apropiat de varsta mea care are o pasiune atat de mare pentru goblenat. Si mie imi place extrem de mult, dar nu am incercat niciodata ceea ce faci tu. Dar niciodata nu este prea tarziu.


Replica: Cate by Adriana Nicuta (4560 mesaje), la 09-09-2009


activitati ai intr-o zi! Imi place tot ce ai zis ca faci si chiar te invidiez putin (dar in sensul bun) pentru ele.

Aripioare la ac!

Replica: Cristina, by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 09-09-2009

aproape ca am obosit doar citind activitatile pe care le ai intr-o zi. La fel ca si Adriana, te invidiez ca ai atata energie.

Goblenasul tau este tare dragalas si ai avut ceva spor. La fel ca si Onutei, mi s-a parut la inceput ca gargarita ta este cam "bronzata". Dar cred ca era de la aparatul de fotografiat. Sa ai mult spor!


Replica: Fetelor, by Zabava Cristina (187 mesaje), la 09-09-2009

multumesc mult, mult de tot!
Desi nu este chiar asa mult. Doar pare, cand incepi sa insiri ce faci pare de parca tine o vesnicie, dar timpul trece repede in realitate, iar cand esti tanar, doar ai multa energie de consumat!

Rodica, multumesc frumos! Iar deocamdata decizia mea este de a merge la medicina, ca mama, doar ca ea este la medicina generala, iar eu vreau la stomatologie.

Alina, multumesc si tie, dar iti spun, sentimentul pe care il am atunci cand lucrez la goblen este unic! Daca ai ocazia, incearca si tu.

Adriana, Nicoleta, va multumesc. La mine in familie si mama si tata erau cu sportul, dar in mod special tata. El a jucat tenis cel putin 20 de ani iar mama tot felul de sporturi. Ii placea cate putin din toate. Mie, am de la amandoi, asa ca fac tenis mereu si cate putin din celelalte.

Iar fptpgrafiile, de obicei, le fac seara asa ca lumina de la spoturile acestea nu este chiar cea mai buna pentru a observa culorile. O sa incerc sa fac una peste zi, data viitoare.

Asa, si am mai lucrat putin azi, dupa ce m-am trezit de pranz. Am spalat vasele, dar dupa aceea inca am mai avut multa dorinta de a lucra, asa ca a mers foarte bine si repede.
Acum, gargarita are ochisorii gata, iar, in sfarsit, am reparat punctul acela gresit de la aripioara.


Replica: Cristina, by Dosinescu Cristina (258 mesaje), la 09-09-2009

cat de dulce si gingasa este gargarita!
Profita de tinerete la maxim si ai sa vezi ca pe masura ce anii trec, iar tu esti deja obisnuita cu un ritm alert, viata nu ti se va mai parea atat de tumultoasa.


Replica: Cristina, by Onuta O (1329 mesaje), la 09-09-2009

mai am o intrebare. Cum tu ai facut acele grafice, un patratel din acela are un cm?
Multumesc.


Replica: Pot sa-ti raspund eu la aceasta intrebare. by Dosinescu Cristina (258 mesaje), la 09-09-2009

Gargaritele sunt pe Panza Zweigart, 5.4 puncte/cm. Se lucreaza in punct cruce. Un patratel facut de Cristina are 10 puncte (asa cum sunt pe diagrama). Deci un patratel nu are 1 cm, ci aproximativ 2 cm.

Cristina, corecteaza-ma daca gresesc.

Replica: Da, by Zabava Cristina (187 mesaje), la 09-09-2009


exact doi centimetri are patratelul. Tocmai am masurat ca sa fiu sigura. Iar in rest tot ce ai spus asa este, Cristina. Multumesc.

Iar eu nu simt nici o graba de a creste. Ritmul pe care ni l-a dat Domnul este numai bun.
In schimb mie imi place sa am viata cat mai activa asa ca ma gandeam sa incerc ceva scufundari, parasutism si tot felul de sporturi extreme, dar si schi, catarat etc. Dar, desigur, toate la momentul potrivit, daca el vine.


Replica: Va multumesc by Onuta O (1329 mesaje), la 10-09-2009


pentru raspuns.
Pupici.


Replica: Cristina, by RASA MARIA (138 mesaje), la 11-09-2009


tu esti in clasa a XII-a?

Replica: Cristina, by Mona J (787 mesaje), la 12-09-2009


incet, incet se apropie de final gargarita ta. Cred ca te gandesti deja la urmatoarea pentru ca sunt tare dragute.


Replica: Gargarita by tanasa clementina (1370 mesaje), la 13-09-2009


ta se apropie se sfarsit. Esti cu adevarat si tu o gargarita prin multitudinea activitatilor ce le faci.
Bafta in toate!

Replica: Spor la goblenat, by Stefanescu Elena (2775 mesaje), la 13-09-2009


succes la scoala, un an nou bun si note cat mai bune!

Replica: Un nou episod. by Zabava Cristina (187 mesaje), la 27-09-2009


Acum ca scoala si antrenamentele au inceput serios, nu prea am avut timp sa stau la calculator. Dar fiti sigure ca am mai lucrat la goblen.
Este foarte relaxant, mai ales in timp ce fac pauze de la invatat. Iarasi tare imi mai place sa lucrez cat timp studiez pentru permis, adica cand fac recapitulari (nu va faceti griji, asta numai la portiuni mari de aceeasi culoare, ca sa nu gresesc punctul).
Si Maria, nu, eu tocmai am intrat in a XI-a.
Mona, ai dreptate! Tare m-am mai gandit sa-mi iau Micul Gradinar, dar deocamdata trebuie sa mai astept. Cate unul pe rand pot sa-mi iau, dar vreu si Triptic cu cale si Florala marina, dar si Gheisa pentru camera mea. Dar nu stiu pe care sa mi-l iau mai intai.

Clementina, Elena, multumesc frumos. Am un program stabil, iar la scoala merge foarte bine, deocamdata.

Incerc sa prind cat mai mult sa lucrez acum la inceput de an scolar, ca tare as mai vrea sa-l termin pana de ziua mea, ca sa comand unul din modelele mentionate mai sus.

_________________
Cristinel - Gargarita-Tenismena


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Dragoste Impartasita - goblen lucrat de Cristina Zabava
MesajScris: 02 Oct 2009, 23:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Noi 2008, 14:22
Mesaje: 267
Locatie: Neamt
Nume forum:1
Incet, incet se contureaza si rochita gargaritei!

Si tare bine mai arata noul site cu forum cu tot! Bravo fetelor.
Desi cred ca o sa ma tina ceva timp pana ma obisnuiesc cu paginile acestea mai complicata.


_________________
Cristinel - Gargarita-Tenismena


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Dragoste Impartasita - goblen lucrat de Cristina Zabava
MesajScris: 03 Oct 2009, 06:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7274
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Rochita gargaritei este foarte frumoasa, Cristina.
Mai ai putin si este gata goblenasul tau.
Iti doresc sa ai numai note bune, teme putine si timp liber cat mai mult sa poti goblena.
Pupici.

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Dragoste Impartasita - goblen lucrat de Cristina Zabava
MesajScris: 03 Oct 2009, 07:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2005, 13:23
Mesaje: 2345
Locatie: Bacau
Nume forum:1
Este aproape gata, gargarita ta.

Aripioare la ac!

_________________
Adriana - Gargarita-Bijuterie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Dragoste Impartasita - goblen lucrat de Cristina Zabava
MesajScris: 03 Oct 2009, 08:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2007, 23:15
Mesaje: 2524
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Felicitari, Cristina. Te-am inscris automat in concursul lunii octombrie.Te rog la urmatoarea postare sa notezi episodul cu numarul 2. Mi-am permis sa fac o derogare de la regulament tinand cont de faptul ca suntem in casa noua si ne este mai greu sa ne obisnuim cu fiecare "camera".

Te imbratisez cu dragoste de gagarita.

_________________
Cristina - Gargarita Trestia-cu-Doua-Flori


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Dragoste Impartasita - goblen lucrat de Cristina Zabava
MesajScris: 03 Oct 2009, 23:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Noi 2008, 14:22
Mesaje: 267
Locatie: Neamt
Nume forum:1
Onuta, multumesc frumos! Deocamdata am duminica si luni, libere, din cauza grevei acestea. Dar mai am foarte putin de lucrat la modelul acesta si voi pierde sansa sa lucrez mai mult, deoarece nu mi-am comandat inca alt model.
Ma gandesc sa comand Gheisa acum, iar in apropierea zilei mele (deci cam peste 20 de zile cand sper sa fi terminat deja Gheisa) sa comand Aproape de cer.

Adriana, multumesc frumos. Urmatorul episod va fi cu o gargarita gata.

Multumesc frumos, Cristina! Si intradevar, gasesc mai greu camerele, acum ca avem mai multe categorii si denumiri noi. Dar am gasit sectiunea cu concursurile din octombrie si iti multumesc frumos pentru ca m-ai inscris.
Desi nu stiu daca merit onoarea, la cat de repede lucrez eu, dar imi voi da toata silinta sa fiu cat de cat competitiva si sa lucrez mai mult luna aceasta.

O seara placuta, fetelor!

_________________
Cristinel - Gargarita-Tenismena


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Dragoste Impartasita - goblen lucrat de Cristina Zabava
MesajScris: 04 Oct 2009, 00:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2007, 23:15
Mesaje: 2524
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Cristina, oricare gargarita are aceasta onoare si faptul ca esti tanara, mergi la scoala, la antrenamente, mai ai si alte activitati specifice varstei, dar iti faci timp si pentru goblen este un lucru demn de admirat. Stiu ce inseamna viata de sportiv, fetita mea (si de cateva luni si baiatul) face gimnastica aerobica tinzand spre profesionalism si are antrenamente zilnice, concursuri, deplasari etc si inteleg foarte bine aceasta viata.

Iti doresc ca fiecare punct pe care-l faci pe goblenasele tale sa fie un strop de noroc si de fericire aduse in viata ta, viata sa-ti ofere tot atatea bucurii.

Te imbratisez cu dragoste de Gargarita.

_________________
Cristina - Gargarita Trestia-cu-Doua-Flori


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Dragoste Impartasita - goblen lucrat de Cristina Zabava
MesajScris: 04 Oct 2009, 07:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2005, 03:17
Mesaje: 1982
Locatie: Slatina
Nume forum:1
Gargarita-Tenismena, este o placere sa te avem printre noi.
Cine ti-a insuflat dorinta de a lucra goblen pe langa atatea alte activitati?
Felicitari! Nici ca se putea sa te invete mai mult de atat sa iubesti frumosul.

_________________
Rodica - Gargarita Raza-De-Soare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Dragoste Impartasita - goblen lucrat de Cristina Zabava
MesajScris: 04 Oct 2009, 22:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Noi 2008, 14:22
Mesaje: 267
Locatie: Neamt
Nume forum:1
Cristina, multumesc frumos pentru cuvintele rostite si toate cele bune, tie si copiilor tai! Sa creasca cat mai mari!
Si eu, acum (cand este iarna si este mai greu sa joci tenis afara) ma duc la sala de doua ori pe saptamana si fac aerobic. Este destul de dificil, mai ales daca nu faci regulat.
Ii urez bafta in continuare si sa aiba cat mai putine emotii la competitii.

Rodica, multumesc tare mult si tie.
De a lucra goblen, nimeni nu mi-a insufletit, eu singura am dorit sa lucrez, considerand ca este un alt mod de a picta.
M-au ajutat foarte mult bunica si strabunica mea (din partea mamei), care m-au invatat cand eram mica sa cos diferite modele pe panza, sa lucrez cu masina de cusut, sa adaug diferite accesorii, sa impletesc si alte activitati manuale. Tare imi mai placea sa carpesc si sa cos nasture langa nasture pe o bucata de material, intr-un model. Ele aveau un fel de croitorie din cate am inteles si lucrau mult la comanda.
Dar goblen nimeni nu m-a incurajat sa lucrez, considerand ca niciodata nu as avea rabdarea necesara pentru a-l termina, pentru a nu face noduri, a nu gauri panza sau cine mai stie ce gandeau ele. Si intr-adevar, considerand cata energie aveam, cat de nerabdatoare si cum imi placea mie sportul de pe atunci, aveau unele motive sa creada asa.
Doar de curand, de cand m-a ajutat enorm desenul sa imi "modelez" rabdarea, sa mi-o cresc, ajungand sa lucrez si cate 6 ore pe zi non-stop la un desen, abia acum am luat in calcul sa lucrez si modele mai mari de goblen.

Iar in dupa-amiaza aceasta mi-am depus urmatoarea comanda. Abia astept sa vina!
Este formata din Gheisa si Florala Marina. Am hotarat sa le comand pe amandoua acuma datorita cheltuielii transportului, asa ca nu voi mai comanda nimic luna aceasta, dar in schimb imi voi putea deschide in sfarsit o ladita de zestre. Chiar daca este ea mai mica, este a mea si tare draga imi mai este.

_________________
Cristinel - Gargarita-Tenismena


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Dragoste Impartasita - goblen lucrat de Cristina Zabava
MesajScris: 04 Oct 2009, 23:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2005, 03:17
Mesaje: 1982
Locatie: Slatina
Nume forum:1
Bravo, Cristina!
Imi amintesti tare mult de mine. In copilarie, in loc sa ma joc cu copiii ma asezam frumos intre batranelele care ieseau cu lucrul de mana la 'colt'. Unele crosetau, altele tricotau. Am invatat de la fiecare cate ceva.
Imi amintesc ca eram in clasa a cincea cand am lucrat pentru mine si o sora mai mica rochite tricotate incepute de sus pe andrele circulare. Pe vremea mea erau case ale pionierilor unde se faceau diferite cursuri. Acolo, am invatat si eu sa lucrez in masina de cusut. Cand fratii mei cereau bani pentru diferite lucruri eu ceream pentru carti de cusaturi, de crosetat, de tricotat. Le am si acum. Sunt amintiri frumoase.
Iti doresc sa ai foarte multe momente placute in orice faci.

_________________
Rodica - Gargarita Raza-De-Soare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania