Acum este 29 Apr 2024, 17:57

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 304 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 31  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ikebane - goblene lucrate de Ovidia
MesajScris: 08 Oct 2011, 19:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2010, 21:34
Mesaje: 2128
Locatie: Morelia, Mexic
Nume forum:1
Ovidia, in afara de faptul ca lucrezi pe culori, ai vreo tehnica anume la cusut? Nu de alta, dar sincer, esti foarte rapida. Si nu-mi spune ca ai timp, pentru ca eu nici cu timp liber nu apuc sa cos atat de mult.
In plus, vreau sa te intreb, atunci cand cosi pe culori, cum faci ca spatele sa aiba un aspect ingrijit?
Te pup si sper sa-mi poti raspunde la aceste indoieli.

_________________
Gargarita-Leoaica tanara, iubirea


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ikebane - goblene lucrate de Ovidia
MesajScris: 08 Oct 2011, 19:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2011, 21:35
Mesaje: 5568
Nume forum:1
Superb. Eu nu pot sa ma bucur inca de al meu, poate ma poti ajuta. Mai am 55 mm la fond si am pierdut ata. Se vede la al meu ca am incercat cu o alta si se vede deosebirea.
La mai multe!

_________________
Rodi - Gargarita-Ocean-de-Iubire-si-Emotii


Ultima oara modificat de Admin pe 08 Oct 2011, 19:45, modificat 1 data in total.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ikebane - goblene lucrate de Ovidia
MesajScris: 08 Oct 2011, 19:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mar 2006, 02:19
Mesaje: 223
Nume forum:1
Ovidia, de ce nu ii duci calare? Si seara, la fel. Ai scuti ceva drum si ai castiga timp.
Pupici dulci si spor la ikebanele tale in continuare.

_________________
Svetlana - Nu putem trai fara prietenie, dupa cum nu putem trai fara apa si foc.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ikebane - goblene lucrate de Ovidia
MesajScris: 09 Oct 2011, 07:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12491
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Draga Danuta am sa-ti explic in baza ultimului model si anume Ikebana cu stanjenei.
Ultima culoare este intodeauna fondul sau culoarea cea ma frecventa, deschisa sau impastiata.
Prima data aleg culorile cu simbolurile mai inchise (predominant spre negru) cum ar fi de exemplu triunghiul negru. Ma uit sa fie si mai mult pe panza, ca sa pot acoperi o suprafata mai mare si sa am un punct de referinta. Pe langa patratele sa am si aceste pete lucrate. Uita-te la episodul nr.1 unde am lucrat doar cu o culoare. Apoi iau o alta nuanta din aceeasi gama. Daca prima ata este maro (nr. 15) a doua tot o nuanta de maro (nr. 14). Tot cu simbolul mai accentuat. Acum maro sunt doar 4 nuante si deci aleg ultima cea mai deschisa (nr. 12) ca intre ele ca ramana spatiu pentru a patra (nr. 13). Dupa aceea nu mai stau sa calculez mereu, vor fi si portiuni unde doar umplu. Asa am terminat cu maro, vezi episodul nr. 2.
Urmeaza verdele. Incep iar cu simbolul mai inchis si anume jumatate de cerc negru. Fiindca nu distingeam bine simbolurile (de pe metit nr. 9 si 10) am ales cea cu nr. 8 mai deschisa (discul negru spre dreapta). Am ales dupa s intors pentru ca era mai compact. Iar la ultima nuanta de verde deja era mult de umplut (episodul nr. 3).
Sper ca m-am facut inteleasa. Nu prea stiu sa explic. Atasez si fotografie cu atele si ordinea culorilor.



Spatele imi este cam greu sa-ti spun ca nici eu nu ma prea pricep. Cand trebuie sa tai ata, incerc sa intorc unde am lucrat si pe acelasi rand. Doar la capete imi permit sa intorc din jos in sus.
Daca trebuie sa sar dintr-o parte in alta si nu am nimic pe panza, nu-i nimic, dar ata se fie mai deschisa decat fondul. Daca nu intorc ata si tai. De la urmatoarea fac un nod la ata si tai surplusul in asa fel incat sa para ca este pusa din nou.
Daca este ceva cusut ma uit ca ata cu care cos sa fie mai deschisa, daca nu ori o tai si incep din nou cu ea (cu nodul de mai sus) ori ma leg de ce este cusut. Daca am de cusut doar cateva puncte cu o culoare diferita incerc sa ma leg pe marginea celeilate fara sa se observe prea mult. Atasez si spatele cum arata acum.



La maro inchis am facut nod. Atentie nici nu tebuie sa exagerezi su ele ca nu se vede bine. Aleg aceasta tehnica cand nu am de ce sa ma leg sau chiar daca ma leg se va vedea pe culoarea care o voi coase (fondul de regula). Am scris un roman, dar nu stiu daca m-am facut inteleasa.
Cum fac eu nodul:



Draga Rodi, ti-l aduc cand vin in tara. Sper sa nu uit. Iti trebuie mult?

Draga Svetlana, din pacate calutii mei nu sunt invatati nici la ham si nici la calarit. Sunt numai asa de frumusete. Poate doar cu prastia ar mai fi o speranta.

Va multumesc dragele mele pentru vizita si cuvinte frumoase.
Pup dulce.

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Ultima oara modificat de Admin pe 11 Noi 2011, 09:58, modificat de 3 ori in total.
metit nr. 9; dupa s intors - Ovidia nu am stiut sa corectez aici.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ikebane - goblene lucrate de Ovidia
MesajScris: 09 Oct 2011, 14:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2011, 21:35
Mesaje: 5568
Nume forum:1
Multumesc mult Ovidia, esti o draguta. Scuze, nu avut timp sa citesc prea multe despre gargarite, nu am stiut ca acum nu esti in tara. Am avut curaj sa cer ata pentru ca ai spus ca locuim in acelasi oras. Numai faptul ca te-ai gandit sa ma ajuti conteaza pentru mine.
Astazi am gasit ata, am dat mai multe explicatii pe alt topic. Multumesc din suflet.
La Ikebana cu liliac vreau sa incerc tehnicat ta.
Pup.

_________________
Rodi - Gargarita-Ocean-de-Iubire-si-Emotii


Ultima oara modificat de Admin pe 09 Oct 2011, 15:58, modificat 1 data in total.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ikebane - goblene lucrate de Ovidia
MesajScris: 09 Oct 2011, 16:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12491
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Imi pare rau ca nu te pot ajuta in acest moment, draga Rodi. As fi facut-o cu draga inima.
Spor la treaba iti doresc.
Pup dulce.


_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ikebane - goblene lucrate de Ovidia
MesajScris: 09 Oct 2011, 16:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2007, 23:48
Mesaje: 2651
Nume forum:1
gogu mimi-ovidia scrie:
Draga Svetlana, din pacate calutii mei nu sunt invatati nici la ham si nici la calarit. Sunt numai asa de frumusete.
Ovidia, la ce domeniu aveti voi acolo, eu as deschide un parc cu vizitare, cu cumparat produse ecologice (si nu duci lipsa, slava Domnului!) si seminte si bulbi de flori, butasi, dar si calarie de placere. Asa ca as dresa caii sa stie sa se lase calariti.

Te felicit pentru cum ai reusit sa prezinti Danutei modul tau de lucru.

_________________
Bica - Bunica-de-Gargarita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ikebane - goblene lucrate de Ovidia
MesajScris: 09 Oct 2011, 16:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12491
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Draga Monica, vroiam sa nu ma repet si sa spun inca o data culoarea nr 10 de pe metit. Scuza-ma ca iti dau de lucru.
Draga Bica, sincer asta era destinatia. Doar ca lipsa banilor isi spune cuvantul. Si nici unul dintre noi nu stie sa calareasca.
Ma bucur ca ai inteles imi era frica ca am incurcat borcanele.
Pup dulce.


_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ikebane - goblene lucrate de Ovidia
MesajScris: 09 Oct 2011, 16:46 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4576
Nume forum:1
Ovidia, eu nu inteleg ce inseamna metit.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ikebane - goblene lucrate de Ovidia
MesajScris: 09 Oct 2011, 20:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12491
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Draga Monica eu stiam ca metit inseamna cartonul cu atele. Scrie si in dreapta sus, sub numar. Inseamna ca am gresit din nou. Scuza-ma, te rog.
Pup dulce.




Ovidia, scrie METTT. TTT de la firma noastra si ME codificare pentru carton.
Noi le spunem cartoanelor, cartele de culori/ate.

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 304 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 31  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania