Acum este 28 Mar 2024, 09:55

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: La voi cum vine primavara?
MesajScris: 05 Aug 2009, 09:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
La voi cum vine primavara?,by Vasiliu Letitia (1486 mesaje), la 13-04-2008

Dragi Gargarite care locuiti prin diverse colturi ale lumii, povestiti-ne si noua cum vine primavara la voi.



Replica: Nu eu trebuia by Cozea Rodica-Maria (620 mesaje), la 13-04-2008

sa raspund pentru ca eu locuiesc in tara, dar am vrut sa-mi spun si eu parerea. Eu cred ca primavara vine in doua moduri: in primul rand vine in sufletele noastre si atunci ne aduce multa bucurie si drag de viata, iar in al doilea mod vine calendaristic cu multe flori, pasarele, gaze si mult soare. Oricum ar veni, noi o primim, iar Gargaritele au lasat POARTA larg deschisa SPRE PRIMAVARA.

Astept sa ne scrie si Gargaritele din alte colturi ale lumii.


Replica: Ce frumos, by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 13-04-2008

gargarita RodiMar. M-au impresionat cuvintele tale.
Si, da, primavara vine mai intai in sufletele noastre.


Replica: Acest by Amalia Avramescu (150 mesaje), la 13-04-2008

subiect aduce melancolie si in sufletul meu. Unde sunt primaverile de altadata, din tara mea? Aici, nu simt primavara, simt doar (la vremea primaverii din Romania) o stare de lesin (poate de la vremea care nu mi se potriveste sau poate de la faptul ca nu mai simt anotimpurile dupa cum m-am nascut eu?). Avem o peluza mica in spatele casei, dar in afara de gazon nu avem nimic pentru ca, asa cum face orice roman cand ajunge in strainatate, nu cheltuim suplimentar. O gradinita cu flori inseamna apa si nu vrem sa o adaugam la bills. Uneori mai vad in market, flori ce imi amintesc de Romania si de faptul ca este primavara. Mi-as fi dorit sa am floricele si o gradina a mea, dar nu a venit inca momentul.
RodiMar, m-ai emotionat cu ceea ce ai scris si m-au emotionat si imaginile cu primavara pe care le-am vazut azi in alt topic.
Imi cer scuze pentru toate incurcaturile pe care le-am facut printre topicurile de aici. Nu va cunosc inca, dar promit ca o sa va citesc in weekend.


Replica: La mine n-a venit primavara. by cucos catalina (1631 mesaje), la 15-04-2008

Eu shtiu ca primavara vine atunci, cand pe strada intalnesc, printre ultimii fulgi de nea, batranele cu buchetzele de cate 3 ghiocei shi cateva crengutze de brad shi ma scotocesc in buzunar dupa banutzi, sa cumpar cat mai multe buchetzele, fie de mila batranei, fie de mila ghioceilor, cand prin parcuri vad prima floricica galbena - papadia, din care imi faceam in copilarie prima coronitza din acel an... cand vine prima pereche de berze in cuibul de langa casa lui Munteanu... cand in drum spre casa parintzilor, oamenii ishi fac curtzile curate shi gramezi de iarba shi frunze uscate pier sub furia focului... cand mama imi spune programul de serbare pentru 8 martie shi imi mai cere cate un sfat... cand tata iese in fatza blocului shi curatza copaceiii shi imi aduce un ghiocel din parculetzul de sub balcon pe care il ingrijeshte el... - asha shtiu eu cand vine primavara. Aici nu sunt flori ca la noi, nu am vazut zapada, nu mi-a inghetzat nasul de frig, nu aud pasari ca la noi... martie nu semnifica nimic... Cum sa simtzi primavara?!



Replica: Catalina, by Robotica TTT (243 mesaje), la 15-04-2008

la tine in suflet va fi mereu primavara pentru ca pastrezi amintiri atat de frumoase. Si, daca nu te-am convins, iti trimit o crenguta de liliac de la firma. Daca o sa te uiti atent o sa afli cine a avut aceasta idee. Masina albastra din planul al doilea al imaginii, apartine Agentiei de nunti, Iris. Iar Maini de Aur de la tehnic lucreaza in aceste zile la arcadele pentru viitoarele nunti. Salcia brodeaza huse de mireasa pentru sampanie. Mutulica piguleste invitatii pentru nunta, amuzante, cu intalniri pe Massanger, iar undeva ascunsa, sta o Bambisoara ce pritoceste inimi imense din flori pentru a fi montate pe arcade.
Mai este doar in pas pana in iulie cand iti vei vedea nunta visurilor tale si plaiurile dupa a carei primavara tanjesti. Ai deja un motiv pentru care sa zambesti? Mai multe?
Cand mai ai nevoie de primavara, da-ne doar un semn.
Cu o calda imbratisare din primavara Romaniei,
o Robotica
P.S. Nu uita cuvintele Rodicai: Gargaritele au lasat POARTA larg deschisa SPRE PRIMAVARA...



Replica: Catalina, by Doruletz Mic (1009 mesaje), la 16-04-2008


primavara este o stare de spirit ce vine din inima ta. Sunt convinsa ca toporasii de acasa, isi revarsa parfumul in casa ta cea noua, ori de cate ori iti amintesti de ei.



Replica: Cata, by Lucia Marina (218 mesaje), la 16-04-2008

fii barbata! Fara nostalgii - viata este scurta si ca maine iti vei aminti cu regret de aceste clipe. Ai luat deja viata in piept. La cat esti de puternica, stiu ca te vei scutura de aceasta stare si vei razbii! Ca doar esti Prima noastra Gargarita-Sefa!
Iti urez sa-ti gasesti un locusor in noua ta locatie, dupa sufletul tau.



Replica: Multzumesc, Robotzico! by cucos catalina (1631 mesaje), la 16-04-2008

Mai ai timp sa livrezi shi primavara! Bravo! Super liliacul shi up-date-ul activitatzilor din firma. Imi imprimavarez starea de spirit, ca am luat o pauza prea mare, iar pe Mutulica nu-l pot face sa ashtepte prea mult...

Multzumesc pentru toporashi, Doruletz!

Multzumesc, Lucia, de incurajare. Voi cultiva eu primavara, aici!

P.S. Va trimit aceste floricele, care imi sunt tare dragi shi eu le spun "albastrele". Nu shtiu exact cum se numesc, dar infloresc primavara in parcul de langa blocul copilariei mele.



Replica: Primavara by Mocanu Didina (154 mesaje), la 17-04-2008

vine in sufeltul nostru. Suntem melancolici si radem ades spunand ca avem astenie de primavara. Clima fiind diferita, cumparam flori mai in fiecare an si le asezam la fereastra. Faptul ca distanta dintre locuinta noastra si job este mare, ne petrecem doar duminicile acasa si atunci ingrijesc si eu primavara mea.
Un gand de primavara pentru toate!
Florile tale, Catalina, seamana cu florile de in, numai ca acelea au frunze ascutite.
Fetelor si Robotica, - indemnul vostru pentru Catalina, pare a fi si indemn pentru mine. Multumesc.

Replica: Nu stiu daca si alt popor cunoaste sentimentul ce se cheama dor, by Vasiliu Letitia (1486 mesaje), la 01-05-2008

dar noi, romanii, il cunoastem pe deplin. Mie mi-e dor de locurile natale si totusi cand stau la sat mai mult de o saptamana, mi-e dor de viata trepidanta a orasului. In primavara aceasta mi-a fost dor de o "mica bijuterie" ce crestea in padurea de unde culegeam viorele si cum nu aveam imagini am rascolit internetul si, cine cauta...
La noi i se spunea "urechea cucului", - este un fel de ciuperca de culoare rosu aprins si creste pe ramuri uscate. Copii fiind, atrasi de coloritul ei o consideram floare, dar luata din mediu ei natural se usca repede. Era o imagine superba, un mic cerculet de foc pe un ram uscat intre frunzele generoasei toamne salutand o noua primavara...



Replica: Este by Ileana Miroiu (807 mesaje), la 01-05-2008

pentru prima oara cand le vad sau citesc despre aceste ciuperci. Sunt ciudate ca aspect. Sunt otravitoare?
Eu banuiesc ca mai mult decat dorul de viata trepidanta, este dorul de locul tau, de casa ta actuala. Eu, cel putin asa simt. Abia astept sa ajung in locurile mele dragi, ma pregatesc de parca as sta cel putin o luna si sfarsesc dupa o saptamana prin a ma reintoarce acasa.
Dorului, unii ii spun nostalgie, in alte tari, dar parca nu este la fel...
Citat:
Va trimit aceste floricele, care imi sunt tare dragi shi eu le spun "albastrele".
. La noi li se spune veronica.

Replica: Nu stiu, Ileana. by Vasiliu Letitia (1486 mesaje), la 02-05-2008


Sunt rare si frumoase si apar doar primavara.

Replica: Un palmier inflorit by Maria Nistor (4973 mesaje), la 03-05-2008



Replica: Margarete gigant? by Maria Nistor (4973 mesaje), la 03-05-2008


_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: La voi cum vine primavara?
MesajScris: 01 Mar 2019, 16:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2011, 11:07
Mesaje: 5626
Locatie: Romania
Nume forum:1

_________________
Gargarita-Izvor-Nesecat-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: La voi cum vine primavara?
MesajScris: 01 Mar 2019, 16:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2011, 11:07
Mesaje: 5626
Locatie: Romania
Nume forum:1
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Saschiu

_________________
Gargarita-Izvor-Nesecat-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania