Acum este 19 Apr 2024, 05:08

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shi pentru ca a inceput postul
MesajScris: 14 Aug 2009, 13:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2008, 13:49
Mesaje: 267
Nume forum:1
Shi pentru ca a inceput postul, by cucos catalina (1632 mesaje), la 15-11-2006

va propun o retzeta, un deliciu! Oricum prazul este mai delicios decat ceapa in mancaruri. Parerea mea!
Praz umplut cu orez

Ingrediente: 7 fire de praz, 2 lingurite pasta de tomate, ulei, sare, apa.
Umplutura: o ceasca orez, miezul de la praz, sare, piper, ulei.

Se curata prazul, se spala si se taie in bucati lungi de 4-5 cm. Se scoate miezul, ramanad numai 2 foi dinspre exterior, rezultand un tub. Separat, se pune ulei intr-o cratita si se lasa pe foc. In uleiul incins se adauga miezul de la praz, tocat marunt, impreuna cu orezul. Se lasa pe foc pana se rumenesc. Se adauga o ceasca de apa, se sareaza si se pipereaza dupa gust. Se amesteca bine si se lasa pe foc pana se umfla orezul. Se umplu bucatile de praz cu compozitia din cratita. Se rumenesc usor bucatile de praz umplute. Separat, se subtiaza pasta de tomate cu apa si se adauga sosul asfel obtinut in cratita unde au fost rumenite bucatile de praz. Se baga cratita la cuptor pentru 30-35 de minute si se serveste fierbinte.
Pofta buna!



Replica: Imi ploua in gura by Venera Chiriac (112 mesaje), la 15-11-2006

Si eu si Silviu tinem post si ideea ta este grozava. Nemaipomenita! Praz cu orez = o bunatate. Ieftin si usor de realizat. Intr-o ora sunt gata - am timp sa dau si cu aspiratorul in camera, sa fac ordine la baie si sa asez masa pentru Silviu. Eu aranjez masa in diverse feluri - niciodata la fel si lui Silviu ii place. Daca vine catranit de la job, ii iese o seara buna, macar.
Va pupici, Venera



Replica: Alta retzeta de post. by cucos catalina (1632 mesaje), la 16-11-2006

Satala de cartofi cu linte

1 cana de linte
2 cartofi fierti in coaja
2 rosii fara seminte taiate cuburi
4 fire de ceapa verde sau o ceapa rosie de marime mijlocie
Pentru sos: 1/4 cana suc de lamaie, 3/4 cana ulei de masline, 2 catei usturoi pisat, sare si piper dupa gust

Instructiuni pentru preparare:

Lintea se pune la fiert cu un morcov, o ceapa, putina sare si o foaie mica de dafin. Dupa ce a fiert ce strecoara lintea, se raceste si se pune intrun castron, sa adauga cartofii cuburi, rosiile si ceapa apoi se toarna sosul (toate ingredientele pentru. sos se pun intrun borcan cu filet si se agita pentru omogenizare). Se consuma dupa aproximativ 2 ore (sa intre sosul in legume).
Pofta buna!

Shi supa de linte este foarte buna. Nu va place?




Replica: Cred ca nu am mancat niciodata. by Laura Brasoveanu (912 mesaje), la 16-11-2006


Nici nu stiu cum arata lintea. Tu ai mancat? Cum este? Seamana cu fasolea?


Replica: Lintea by cucos catalina (1632 mesaje), la 17-11-2006

este foarte buna la gust, contzine fier, magneziu, proteina, este saraca in grasimi shi seamana cu mazarea; boabele cresc tot in pastai, doar ca sunt mai mici. Este o leguma preferata de orientali; in restaurantele de la noi cu specific oriental potzi gasi lintea in diferite combinatzii cu alte legume sau pasata sub forma de pateu, shi, sa nu uit, si in supa. Mi se pare un deliciu. Sa incerci, Laura, apoi sa ne spui. O comparatzie la gust nu-tzi pot sugera, pentru ca nu prea mananc legume din familia lintei.


Replica: Da, by Laura Brasoveanu (912 mesaje), la 17-11-2006

Catalina, as incerca, dar cand am vrut sa cumpar, am observat ca sunt numai pungi de1 kg. O sa caut prin alta parte, poate gasesc la 1/2 de kg. Daca nu imi place?
Alta reteta mai ai? Eu am mancat astazi fasolica. Stii reteta: ceapa calita in ulei cu apa, pana se inmoaie, fasole fiarta (schimb trei ape la ea), putina sare, putin bulion, o frunza de dafin si patrunjel. Cu muraturi, alaturi - a fost grozava. Am baut si un ceai indulcit cu miere si parfumat cu lamaie alaturi de o chifla. Acum pe seara, mai beau un suc de lamaie si mai mananc o para si, - gata ziua! Tu?



Replica: Eu, Laura? by cucos catalina (1632 mesaje), la 18-11-2006

M-am suparat putzin pe mine. Am ceva petreceri shi evenimente in acest week end shi saptamana viitoare shi cealalta, pana la sfarshitul lui noiembrie. Shi am inceput sa ma gandesc la hainele pe care le voi imbraca. Am inceput saptamana aceasta sa probez shi am constatat ca nu am cu ce sa ma imbrac. Asha ca, mananc de vreo cateva zile dimineatza biscuitzei fara zahar in compozitzie cu taratze de grau, faina de soia shi grau shi grasime vegetala shi pana seara la shapte nu-mi mai este foame deloc; Doar in timpul amiezei mananc fortzat un fruct, sa nu fie brusca trecerea peste masa de pranz. Seara acasa imi fierb cartofi, ii tai cubuletze maricele ii amestec cu morcov crud, varza, masline, gogoshari in otzet, pun sare shi otzet shi mananc fara paine. Apoi beau ceai de coada shoricelului (doua trei cani), mai fac ceva prin casa shi inainte de culcare, imi pun CD-ul cu exercitzii pentru abdomene shi fesieri shi incerc sa urmaresc instructorul. Nu reushesc - normal - shi cu toata febra mea musculara femurala, abdominala, cobor dimineatza shi urc seara cele shapte etaje. Ce sa fac? Din primavara am renuntzat la sport, am inceput sa mananc orice indiferent de ora, stres shi creshte burtica, iar pantalonii shi fustitzele nu cresc! Am 1.68 inaltzime shi 58 kg, - este greutatea mea de ani de zile. Acum am trecut la 61 kg, deci devin furnizoare de retzete gastronomice ushoare, pana imi revin cu talia.

Sa incerci salata, Laura, daca pana acum nu ai preparat acest fel. Pofta buna!




Replica: Reteta mea, by Laura Brasoveanu (912 mesaje), la 19-11-2006


cam drastica:
Suc de miere+mere+zeama de lamaie+apa minerala. Nu iti este foame deloc. La pranz salata de legume. Am mancat si fasolica. Seara, fructe. Am auzit insa ca fructele, seara, ar actiona ca o masa cu grasimi. Si eu cu acestea ma alintam, seara. Uf! Si eu am aceeasi problema cu garderoba.


_________________
Catalina - Gargarita-Mac, Prima-Gargarita-Sefa


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania