Acum este 19 Mai 2024, 02:34

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce cauta englezul in Romania?
MesajScris: 20 Ian 2010, 15:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Ce cauta englezul in Romania? by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 12-11-2006
De acord, il parafrazez pe Caragiale care avea o problema cu un neamt ajuns in Bulgaria. Am stat ce am stat, asteptand ca atacurile la adresa romanilor lansate intr-un cotidian de mare tiraj britanic sa inceteze. N-au incetat pentru ca, nu-i asa, nimic nu este intamplator. Totul se petrece si nu m-ar mira ca in spatele povestii sa fie, de fapt, vreun diferend diplomatic vechi de zeci de ani.
Radeam ieri in redactie, dar radeam amar: God save the Queen from tuberculosis. Dintr-o data, numarul cazurilor de tuberculoza din Anglia s-a triplat. Explicatia? Muncitorii veniti din Romania si Bulgaria. Sunt tot mai multe accidente? Avem pe cine sa dam vina: romanii si bulgarii. Hoti? Droguri? Carduri copiate? Este clar: romanii si bulgarii.
Am devenit, peste noapte, explicatia tuturor dezastrelor ce afecteaza Anglia. Doamne-fereste de vreun cutremur sau uragan! Sa nu zic razboi. Prietenii nostri englezi uita, totusi, ca huliganii in sport au aparut prima data la ei, ca printul mostenitor promoveaza orice, numai moralitatea in familie, nu. Afectati de intrarea Romaniei in UE omit, de fapt, ca fac afaceri frumoase in tara noastra.
Povestea instalatorului polonez care a cutremurat Franta, absolut inutil, se transforma in povestea muncitorului roman in Anglia. La nivel mondial exista o egalitate ca in fabula lui Grigore Alexandrsscu. Va mai aduceti aminte ,,Cainele si catelul? Cam asa procedeaza Anglia care vrea egalitate, dar doar pentru cetatenii care au avut sansa sa se nasca intr-o anumita parte a lumii.
Noi, ceilalti, acceptatii, trebuie sa ne obisnuim cu ideea de a fi stigmatizati. Au fost cativa compatrioti de-ai nostri in cine stie ce banda internationala, gata, banda respectiva este romaneasca! A copiat un american un card de credit ajutat de un roman? Pai a fost ideea romanului, care l-a atras in acest joc murdar pe american.
M-am saturat de aceasta egalitate pe hartie, de amenintari cu clauza de salvgardare. Daca nu aveti nevoie de noi, ok. Spuneti-o deschis ca sa stim, poate ne orientam spre alte orizonturi. Nu ne mai dati in fiecare zi senzatia ca trebuie sa va pupam talpile pentru ca ne primiti la masa voastra cand, de fapt, ne tratati mai rau decat pe ultimul picol.
Aud, in alta ordine de idei, ca romanii din Spania si-au facut partid. Desteapta idee! Pe cand o intrare in parlamentul spaniol?
Totusi, m-am luat cu vorba si nu am raspuns la intrebarea din titlu. Chiar, ce cauta englezul in Romania? Daca suntem nedemni de Europa si nu avem drept de munca in tarile alese, cum se pot manji oare cu banii facuti pe spinarea noastra?
Florin Campeanu


_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania