Acum este 16 Apr 2024, 20:04

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Demers psihanalitic pentru Romania
MesajScris: 08 Noi 2011, 10:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2007, 23:48
Mesaje: 2651
Nume forum:1
Am primit in dar mai multe ghivece cu crizanteme decat imi incap mie in balconul meu ce serveste drept mic rai cu flori pe perioada calda a anului.
Am platit un om al strazii ce mi-a sapat si afanat o zona, la vedere, din fata blocului.
A doua zi am sadit crizantemele in pamant, iar in jurul lor am semanat gazon cu flori (gazonul nu creste mai mare decat floricelele ce ar avea in primavara nu mai mult de 20-25 cm).
Le-am udat timp de o saptamana si eram chiar mandra de coltul frumos ce se vedea din toate partile in fata blocului nostru.
Asta-noapte, cineva a furat toate crizantemele.

Nic, incep sa-mi inteleg copiii ce au ales sa emigreze in Australia si care mi-au spus ca nu vor sa-si creasca pruncii aici.

_________________
Bica - Bunica-de-Gargarita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Demers psihanalitic pentru Romania
MesajScris: 08 Noi 2011, 11:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Iul 2007, 17:00
Mesaje: 1075
Nume forum:1
Bica, si daca toti copiii crescuti in bun-simt pleaca, cine mai face demersuri psianalitice pentru Romania?
Eu imbatranesc, tu imbatranesti, Nic la fel, si la un moment dat nu vom mai putea combate si pe acest front. Si atunci? Va fi asa cum se scrie in statistici? O natiune moarta, urmare a lipsei natalitatii, dar si o lipsa a spiritului romanesc in care ne-au crescut bunicii?!
Uneori ma intreb daca eu mai stiu care este diferenta intre valoare si non-valoare. Unde se termina normalitatea si unde incepe haosul?

_________________
Ramona - Gargarita-cu-Suflet-de-Poet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Demers psihanalitic pentru Romania
MesajScris: 08 Noi 2011, 11:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Noi 2004, 03:53
Mesaje: 537
Nume forum:1
Am citit in ziar astazi ca un inspector scolar a gasit la o scoala dintr-un sat o frecventa slaba a elevilor. Facand cercetari a descoperit ca parintii se scoala tarziu si de aceea copiii lor intarzie la scoala.

_________________
Nic - Eu si Gargarita mea


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Demers psihanalitic pentru Romania
MesajScris: 08 Noi 2011, 15:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2005, 03:07
Mesaje: 296
Locatie: USA
Nume forum:1
Traiesc intr-o tara civilizata unde se gasesc de toate in parcul din spatele condominiumului meu pentru ca acesta este marginit de o padure. Vad si vulpi si arici si pisici destule.
Am fost atentionati ca vulpile nu ne vor ataca pentru ca se tem de noi fiind in arealul nostru si ca este necesar sa protejam aricii, adica de ii gasim in parcare sa ii ducem pe zona verde a parcului.
In parc exista terenuri de tenis si de la geamul meu vad cum jucatorii se opresc si iau ariciul de pe teren, frumos si il duc spre zona cu iarba. Nu ii dau cu piciorul, nu il fac minge de fotbal cum am vazut in tara mea ca se fac cu pisicile.
Pisicile se inmultisera pentru ca le ajutau vecinii cu mancare. Administratorul ne-a cerut sa il ajutam si sa le gasim stapani. S-a rezolvat rezonabil, adica intreaga comunitate a lucrat si lucreaza ca animalele fara stapan sa ajunga fie la PetCare, fie la o persoana ce sufera de singuratate.


Asta mi-a venit in minte, ca diferenta, acum dupa ce am citit aici cum a fost tratata o persoana ce vrea sa faca ceva in folosul comunitatii.

_________________
Amelia - Limbajul prieteniei nu opereaza cu vorbe, ci cu intelesuri.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Demers psihanalitic pentru Romania
MesajScris: 08 Noi 2011, 15:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009, 20:18
Mesaje: 8398
Locatie: VALCEA
Nume forum:1
Bica imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. Dar asta este Romania si nu stiu cine o va schimba pentru ca asa cum a fost spus, copii buni pleaca.
La noi problema este gunoiul. S-a ajuns la nesimtirea de a se arunca pungile de gunoi direct de pe geam sau balcon.

_________________
Gargarita-Doua-Frunzulite


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Demers psihanalitic pentru Romania
MesajScris: 08 Noi 2011, 15:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Vai, cata nerusinare, Bica!
Oare cand se vom reusi sa ne stergem aceasta emblema de tara de hoti, care din pacate, o certificam pe zi ce trece.
Imi pare rau si ma doare tare, caci este tara noastra.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Demers psihanalitic pentru Romania
MesajScris: 08 Noi 2011, 15:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Adelina, eu daca as vedea pe cineva care face asa ceva, as lua punga si i-as arunca-o inapoi pe fereastra, sa curete la el in casa, daca ii mai convine.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Demers psihanalitic pentru Romania
MesajScris: 08 Noi 2011, 16:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2007, 11:56
Mesaje: 901
Nume forum:1
Adelina, nu stiu cine a povestit aici pe forum cum fiindca statea la parter si vecinii ii lasau plasele cu coji de pepene sub geam, a luat plasa, a sunat la usa si le-a aruncat-o pe holul acelora, de cum a deschis usa.
A mai povestit si de niste chiloti+tampon murdariti de ciclu, aruncati de la etajul 3, unde era petrecere. Acolo, dupa ce a sunat, a intrat in mijlocul musafirilor si apoi a aruncat.
Eu nu as avea curajul sa fac asa ceva, dar va intreb, daca facem asa, credeti ca oamenii acestia se vindeca?

_________________
Mariuta - Gargarita-Oda-Gargaritelor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Demers psihanalitic pentru Romania
MesajScris: 08 Noi 2011, 16:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2010, 11:56
Mesaje: 4526
Locatie: Italia
Nume forum:1
Maria Zanfir scrie:
Adelina, nu stiu cine a povestit aici pe forum cum fiindca statea la parter si vecinii ii lasau plasele cu coji de pepene sub geam, a luat plasa, a sunat la usa si le-a aruncat-o pe holul acelora, de cum a deschis usa.
A mai povestit si de niste chiloti+tampon murdariti de ciclu, aruncati de la etajul 3, unde era petrecere. Acolo, dupa ce a sunat, a intrat in mijlocul musafirilor si apoi a aruncat.
Eu nu as avea curajul sa fac asa ceva, dar va intreb, daca facem asa, credeti ca oamenii acestia se vindeca?

Mariuta, eu cred ca ar fi ca un dus rece pentru ei. Cel putin se vor gandi de doua ori daca sa mai faca acel gest sau nu.
Bica, imi pare nespus de rau pentru florile tale. Mie care imi plac florile, iti inteleg mahnirea. Nu stiu ce altceva sa mai adaug.

_________________
Alia - Gargarita-Oaza-Plina-de-Speranta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Demers psihanalitic pentru Romania
MesajScris: 08 Noi 2011, 16:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Mariuta, nu se vindeca, dar macar gunoiul lor e in casa la ei si nu pe strada. Si oricum nu vor invata niciodata.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania