Acum este 25 Iun 2026, 06:39

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum spunem NU?
MesajScris: 31 Iul 2009, 14:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Oct 2007, 05:07
Mesaje: 183
Nume forum:1
Cum spunem NU? by Veronica Ene (179 mesaje), la 28-05-2008

Azi am avut o zi criminala. Toata lumea m-a cautat la telefon (fix + celular), toti de la servici au avut nevoie de mine, rude, cunostiinte si prieteni mi-au solicitat ajutorul. Am avut un moment in care am simtit ca ma sufoc si ca imi crapa capul. Ades ma cert ca nu pot sa spun NU, atunci cand trebuie pentru ca asta imi complica viata.
Voi reusiti sa spuneti NU? Cum o faceti? Cum refuzati pe cineva ca acesta sa nu se simta jignit, dar nici tu, ultimul om ca nu l-ai ajutat?
Ades cand incerc sa evit sa dau o mana de ajutor pentru ca imi mananca timpul propriu, ma simt ca o uscatura nesimtita.



Replica: Este o gluma, by Maria Nistor (4968 mesaje), la 28-05-2008


dar depinde de caz se poate pune in practica, cade semnalul la telefon si nu se aude nimic, evident se intrerupe convorbirea.

Replica: Nici, by Doruletz Mic (1008 mesaje), la 28-05-2008


eu nu pot spune nu. Ma bucur, totusi, mai tarziu, ca am procedat astfel. Pentru ca, uneori m-as simti nemangaiata sa-mi aduc aminte ca am spus NU.



Replica: Cu bun, by Ioana Manescu (142 mesaje), la 29-05-2008

simt si cu cerere de indurare pentru timpul tau, poti obtine o derogare si spui NU.

P.S. La mine nu functioneaza.

Replica: Nici la by Camelia Jura (193 mesaje), la 29-05-2008

mine. Cred ca se intampla pentru ca nici noi nu suntem refuzati cu NU, de cei care care ne cer ajutorul.



Replica: Nu by Marian Topala (535 mesaje), la 29-05-2008


pui niciodata NU sau... te faci ca ploua sau dormi.


Replica: Cum spunem NU by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 29-05-2008

Nici eu nu pot spune NU si uneori ma supar pe mine pentru asta. De multe ori fac pentru altii ceea ce pentru mine nu fac, ba ca nu am timp, ba ca nu am chef.

Replica: Exista doar citeva persoane pe care nu le pot refuza by Enache Mihaela-Ema (331 mesaje) la 29-05-2008

Replica: Daca by Maria Zanfir (564 mesaje), la 30-05-2008


cineva are nevoie de mine, este musai sa ajut ca nu are cine. Si nu spun NU.


Replica: Cum spunem NU? by Adina Jigaranu (165 mesaje), la 30-05-2008

Am apasat ceva din greseala, deci dublu post. Scuze.
Revenind: daca este din familie: hai domne, ma lasi?!?
daca este coleg: hai domne, ma lasi?!?
daca este persoana oficiala: imi cer scuze, momentan nu se poate.

Replica: Corect, by Oana Stancu (355 mesaje), la 30-05-2008

Adina, cu amendamentul urmator:
- NU, pentru ca nu pot eu;
- NU, pentru ca nu eu am timp;
- NU mai reveni ca nu am cum sa te ajut;
- NU, pentru ca eu sunt obosita si vreau sa ma odihnesc;
Gargaritelor un NU transant arata ca suntem oameni si nu zei de care trebuie sa profite fiecare cand are el/ea nevoie. Daca nu luati masuri, o sa ajungeti roabele lui DA in detrimentul linistii si echilibrului vostru.

Replica: Uneori, by Ileana Miroiu (807 mesaje), la 30-05-2008


incerc sa ma eschivez, dar de cele mai multe ori ma las folosita si, pana la urma, imi ramane o farama de multumire in inima si adorm mai usor.



Replica: Din micuta mea experienta de viata... by Adina Jigaranu (165 mesaje), la 30-05-2008

Am invatat ca daca ajuti un om apoi o sa intinda coarda, finalizand prin a te lua de prost. Bineinteles, nu generalizez.

Replica: Si by Ileana Miroiu (807 mesaje), la 30-05-2008


eu spun: corect, Adina. Poate nu te considera prost, dar este convins ca tu esti constant disponibila pentru el. Daca o singura data il refuzi, atunci sigur te va tine minte si, uneori prietenii iti devin dusmani, uitand tot ceea ce ai facut tu o data pentru ei. Si, asta pentru cu nu pot sa fiu constanta in NU.

_________________
Veronica - Gargarita-Dragoste-Impartasita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania