Acum este 16 Apr 2024, 21:00

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Trăiește aici și acum!
MesajScris: 16 Ian 2022, 19:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Apr 2020, 12:51
Mesaje: 3978
Nume forum:1
Mai ții minte povestea bătrânei care a primit o ladă cu pere coapte?
În fiecare zi mânca para care se strica, lăsându-le pe cele bune pentru mâine. Iar următoarea zi se strica altă pară și ea din nou o mânca pe aceea. A continuat să facă așa zi de zi, până când s-au terminat perele. În cele din urmă, bătrâna nu a gustat nicio pară bună.
O poveste plină de adevăr. Și tristă. Și moralizatoare.
Credem că trebuie să mai răbdăm un pic, să mai adunăm puțini bani, să mai economisim ceva și să mai îndurăm niște limitări.
Iar apoi… Dar, nu există niciun „Apoi”! Există aici și acum!
De unde vine această convingere că fericirea trebuie câștigată sau meritată? Dobândită? Așteptată?

Ce să aștepți? Bătrânețea? Neputința? Lipsa completă de dorință? Sfârșitul?

_________________
IuliiaB - Gargarita-Crin-Rosu
Gargarita anului 2022


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trăiește aici și acum!
MesajScris: 16 Ian 2022, 19:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Apr 2020, 12:51
Mesaje: 3978
Nume forum:1
Ieri am stat de vorbă cu o vecină.
O întreb: „Ce ești atât de tristă?” Ea a oftat îngândurată, a zâmbit trist și mi-a răspuns: ”Nu am reușit să clipesc, că viața a trecut…” Desigur, am început să o liniștesc, la care ea a rostit o frază care, de fapt, m-a făcut să scriu această postare.

„Mă tot gândeam – voi câștiga bani, voi construi o casă, vor crește copiii și voi începe să trăiesc pentru mine. Îmi voi face o tunsoare la modă și voi purta doar rochii. Mereu am umblat în pantaloni, dar visam la rochii. Dar pantalonii sunt comozi. Copiii au crescut, casa este construită, bani avem, dar… încă mai port blugi. Și am aceeași coafură – o coadă prostească în vârful capului.”

Îmi doream să o înveselesc cumva: „Și care-i problema?
Mergi la coafor! Cumpără-ți o rochie la modă!”
Ea a zâmbit obosită: „Nu vreau. Am obosit. Înțelegi, realitatea nu a fost pe măsura așteptărilor. În această agitație continuă, nici nu am observat cum am îmbătrânit.”
Odată am citit o zicală frumoasă: „Drumul numit „mai târziu” duce către o țară numită „niciodată”.

Morala:
Trăiește aici și acum! Acționează! Nu va exista o a doua viață în acest corp. Mănâncă și bea din cele mai frumoase tacâmuri și pahare. Mănâncă mancarea preferată – lasă papilele gustative să te sufoce cu plăcere. Poartă rochii elegante, încalță pantofii preferați, mergi sub privirile pline de admirație la cumpărături. Citește cărți, călătorește.
Și cel mai important – nu lăsa pe mai târziu, nu economisi din tandrețe, bunătate, gingășie. Iubește la maxim!
Îmbrățișează-ți, sărută-ți familia. Fă-le complimente.
Fii generos cu dragostea. Toate acestea te vor face un om fericit.
O zi frumoasă și binecuvantata.

_________________
IuliiaB - Gargarita-Crin-Rosu
Gargarita anului 2022


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania