Acum este 19 Mar 2024, 13:51

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 242 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 25  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 30 Sep 2011, 03:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2010, 21:34
Mesaje: 2128
Locatie: Morelia, Mexic
Nume forum:1
Wow, Dani, am avut parte de multe surprize placute in ultima vreme, dar comentariul tau a fost ca cireasa de pe tort. Iti multumesc din suflet si imi pare bine sa aud ca ai avut un rezultat positiv dintr-o sugestie din partea mea.
Georgeta, nu pot decat sa aplaud noua ta atitudine pozitiva si sa confirm faptul ca sunt excelente ouale de prepelita. Si eu am sa le consum din nou.
Te pup.
Mult succes tuturor, totul depinde de noi insine.

_________________
Gargarita-Leoaica tanara, iubirea


Ultima oara modificat de Admin pe 30 Sep 2011, 08:40, modificat 1 data in total.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 30 Sep 2011, 12:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12450
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Draga Georgeta eu am tinut o mie de cure, dar nu a functionat nimic. Asa ca spor in ceea ce faci.
Pup dulce.

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 30 Sep 2011, 12:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5499
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Fetelor, ce stiti despre dieta Rina90? Eu am mai avut o tentativa, dar am abandonat-o cand a murit bunica mea, pentru ca la momentul respectiv era ultima mea grija. Ce-i drept am putut tine cu usurinta 21 de zile din cele 90 si am si slabit cam 3 kg pe care nici nu le-am pus la loc.
M-as mobiliza sa incep de luni. Sunt doritoare care sa ma insoteasca?
Daca doreste cineva informatii, sa imi comunicati ca ofer tot ce am adunat eu pana acum.

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 30 Sep 2011, 12:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Mai 2011, 07:34
Mesaje: 1064
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Dragi gargarite doritoare de a slabi, haideti sa va spun si povestea mea cu dietele. Eu am fost de cand ma stiu mai plinuta, pentru ca pe la 4 ani am avut niste probleme si doctorii au bagat in mine vitamine pana mi-au modificat metabolismul. M-am ingrasat constant de-a lungul anilor, bineinteles tot incercand mereu sa tin tot felul de diete din acestea minune care spun ca in "x" zile slabesti "y" kilograme sau in fiecare luna se dau jos "z" kilograme. Desigur ca mergea cateva zile si apoi se punea la loc cat dadeam jos, daca nu mai mult. Si tot asa din aproape in aproape pana am sarit de suta de kile, de nu ma mai incapea nimic si ma durea spatele de nu mai stiam de mine, pana cand m-am hotarat sa pun piciorul in prag si am luat legatura cu o doamna doctor nutritionist care m-a invatat cum sa mananc si sa traiesc sanatos. Mi-a dat si diete, fiecare tinea 22 de zile (un ciclu de cate 11, repetat de 2 ori), dupa care se schimba. Vreau sa zic ca aceste diete nu erau stricte, nu se mergea pe ideea "fructului oprit". Ma intreba in fiecare luna (ma duceam lunar la control la ea) ce-mi mai doresc, la ce mai poftesc si imi baga in dieta de toate, pana chiar si cartofi prajiti, pizza, salate cu maioneze, tarte, tot felul de prajituri si toate nebuniile care imi dadeau mie prin cap. Am reusit sa slabesc in 6 luni 38 de kilograme, fara sa-mi fie foame nici macar o data si tin si in prezent acest regim pentru ca inca mai vreau sa dau jos putin. Acest regim se bazeaza totusi pe niste reguli foarte stricte referitoare la combinatii de alimente si la orele de masa si daca sunteti interesate, o sa vi le postez si voua. Va pup si va doresc curaj in a lua decizia cea mai potrivita cand vine vorba de sanatate. Daca am putut eu, poate oricine.

_________________
Arina - Gargarita-Focul-Saruta-Lumina


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 30 Sep 2011, 13:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5499
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Arina, te rog sa postezi informatiile. Nici Rina nu este restrictiva, ideea de baza este la combinarea alimentelor.

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 30 Sep 2011, 14:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Elza, spune-mi despre Rina, te rog.
Arina, iti multumesc anticipat.
Am avut peste suta, am dat jos in doi ani 20 de kilograme, dar a urmat efectul yo-yo. Cand 5 kg in sus, cand tot atatea in jos. Nu resusesc sa ies din aceasta faza de platou.

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 30 Sep 2011, 15:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5499
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Silvia, dieta aceasta are la baza principiul disocierii mancarii. Alimentele sunt impartite in 4 grupe alimentare de baza, in functie de substantele nutritive pe care le furnizeaza organismului: proteine, amidonuri, carbohidrati, vitamine. Astfel, ai patru tipuri de zile de dieta din punct de vedere al combinarii alimentelor, care se repeta pe parcursul celor 3 luni.
In fiecare zi micul dejun este compus din fructe sau sucuri de fructe/legume, o gustare tot din fructe/legume pana in pranz.
Pranzul este format din grupul de alimente din ziua respectiva, de exemplu pentru proteine, alegem de exemplu lactate (atentie insa nu se amesteca proteinele, cum ar fi carne si iaurt) + o salata + o supa de pui.
Cina este formata din jumatate din cantitatea pe care ai mancat-o la pranz, fara supa.
Dupa pranz nu se mai consuma fructe.
In ziua de carbohidrati la cina se consuma ceva dulce si obligatoriu 3 patratele ciocolata amaruie.

Sa va dau un exemplu pe zile:
Proteine: din fructe;
pranz: branza de vaci o cutie + salata rosii +supa pasare 250 ml strecurata;
cina: 1/2 cutie branza vaci +1/2 salata

Amidon:
pranz: mazare cu salata de varza;
cina: jumatate din cantitatea de la pranz;

Carbohidrati:
pranz: paste cu sos de rosii;
cina: o felie de tort sau 3 cupe de inghetata sau o prajitura de la cofetarie + cele 3 bucatele de ciocolata amaruie care sunt obligatorii. Aici in loc de prajitura eu mai beam o cola mica light.


Vitamine:
In aceasta zi se consuma doar fructe si legume, fructe uscate, seminte uscate, sucuri de fructe. In ziua aceasta eu mancam ceva din 2 in 2 ore, iar dimineata aveam puse de cu seara un pumn de stafide la inmuiat in 150 ml apa, le mancam pe acestea si beam apa aceea.

In fiecare dimineata se poate bea cafea, dar fara zahar/miere;

Eu m-am inteles foarte bine cu ea, este usor de tinut din punctul meu de vedere, plus ca pana se obisnuieste oragnismul portiile pot fi ceva mai mari.

In principiu cam acestea sunt "regulile".

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Ultima oara modificat de Admin pe 30 Sep 2011, 18:31, modificat 1 data in total.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 03 Oct 2011, 08:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Mai 2011, 07:34
Mesaje: 1064
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Pentru cine este interesat, o sa va postez, asa cum v-am promis, regulile dupa care m-am ghidat eu in dieta mea. Vreau sa mentionez ca inainte sa ma duc la acea doamna doctor, mi-am facut un sir lung de analize de sange pe care mi le-a solicitat si pe baza carora mi-a alcatuit dieta personalizata.
Regulile ar fi:

1. In fiecare zi se mananca la aceleasi ore.
2. Este recomandat ca pe parcursul zilei sa se serveasca 3 mese principale, mic dejun, dejun si cina si doua gustari, intre mesele principale.
3. Intre oricare doua mese, ar trebui sa treaca cel putin 2 ore.
4. Dupa ora 19:30 – 20:00 nu se mai consuma nimic. Doar apa.
5. Uleiul rafinat de floarea soarelui va fi inlocuit cu ulei de masline presat la rece extravirgin sau de samburi de struguri.
6. Se vor alege doar paste fainoase integrale, cele mai inchise la culoare, nu cele rafinate si din faina alba (spaghette, paste etc).
7. Orezul brun este de preferat celui alb pentru ca nu este rafinat.
8. Inlocuirea, cel putin partiala, a oualor de gaina cu cele de prepelita (au mai putin colesterol – la o masa se pot consuma 6-8 oua de prepelita).
9. Se consuma doar sucuri naturale obtinute in casa, nu din comert cu coloranti, conservanti si zahar.
10. Fructele se consuma intotdeauna pe stomacul gol si fara a fi combinate cu altceva, de obicei la una din gustari.
11. Digerarea alimentelor consuma calorii, deci mancati cat mai incet.
12. Consumul de apa, cu sau fara lamaie, este aliatul numarul 1. Nu se bea apa niciodata in timpul mesei si nici imediat dupa masa. Cel putin 15 minute dupa. Se consuma cel putin 2 litri de apa pe zi, de preferinta plata.
13. Faceti miscare ori de cate ori aveti ocazia si in special dupa cina. Metabolismul se incetineste si se consuma mai multe calorii pentru orice activitate.
14. Nu rontaiti absolut nimic intre mese. Nu sariti peste mese. Se poate sari doar peste cina.
15. Nu va cantariti in fiecare zi. O data pe saptamana este suficient pentru a se putea vedea diferentele.
16. Nu confundati apetitul cu foamea. Mancati de foame si nu de pofta.
17. Se consuma maxim 2 felii de paine pe zi si de preferinta paine de secara integrala, nu alba sau graham.
18. Se consuma doar iaurt semidegresat cu 1 – 1,5 % grasime.
19. La foame „iminenta” incercati cu: apa, ceaiuri, muraturi, telina, morcovi, 2-3 bucatele de carne rece, la alegere.

Dieta mai contine cate 2 ceaiuri pe zi, unul dupa masa de pranz si celalalt inainte de culcare, care sunt combinatii de cate 3 plante terapeutice din lista urmatoare: tei, macese, iasomie, papadie, ginseng, coada calului, leustean, cozi de cirese, galbenele, ienupar, urzica vie, brusture si soc.
Daca am trezit interesul cuiva, pot sa va dau si exemplu de cum arata 11 zile de dieta.
Va pup si va doresc succes in lupta cu kilogramele.

_________________
Arina - Gargarita-Focul-Saruta-Lumina


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 03 Oct 2011, 09:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Elza si Arina, eu va zic bogdaproste pentru ca v-ati rupt din timpul vostru si ati scris despre exemplul vostru aici. O sa incerc sa combin cele doua tipuri de diete, poate mai dau jos ceva, ca tare ma mai doare spatele cand merg (si cred ca este de la greutate).

Citat:
Daca am trezit interesul cuiva, pot sa va dau si exemplu de cum arata 11 zile de dieta.
Nici nu stiu cum sa-ti multumesc, Arina.

Va pup pe amandoua cu multumiri.

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 03 Oct 2011, 09:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Mai 2011, 07:34
Mesaje: 1064
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Silvia, stiu cum este cu durerile de spate care nu te lasa nici macar sa faci cumparaturi usoare, iar cand am scapat de ele am zis ca m-am nascut a doua oara. Fie numai pentru asta si tot merita sa incerci, sa-ti activezi vointa si sa incepi sa-ti modifici nu doar greutatea, dar implicit si viata. Nu-ti pot descrie in cuvinte ce inseamna sa pot sa intru in blugi cu care ma imbracam in liceu sau sa pot purta o bluza mulata fara sa ma gandesc obsesiv ca se vad colaceii. Eu iti doresc multa vointa si sa nu uiti ca depinde doar de tine. O sa postez si una din diete, dar ceva mai tarziu, ca este mult de scris si am nevoie de macar jumatate de ora libera.
Te pup.

_________________
Arina - Gargarita-Focul-Saruta-Lumina


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 242 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 25  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania