Acum este 29 Mar 2024, 07:38

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 297 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pentru tine, Doina
MesajScris: 01 Dec 2016, 13:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Iul 2005, 18:22
Mesaje: 1440
Locatie: Baia Mare
Nume forum:1
Iti multumesc Doina draga pentru frumoasele cuvinte adresate si ma bucur sa te reintalnesc la fel de iubitoare fata de prietenii nostrii, imblanitii. Sa stii c-am rasfoit cu drag topicul si m-a prins o melancolie vazand fotografiile cu Cora. Si acesta este un motiv pentru care ti-am scris.
Linda este in convalescenta momentan, de curand a fost operata (sterilizata). Dupa un consult la medic, acesta a fost verdictul si noi ne-am conformat pentru a nu avea surprize pe mai tarziu.
Este foarte cuminte si ascultatoare (surprinzator de ascultatoare) si ne intreaba: De ce trebuie sa stau in casa cu satelitul asta pe cap?



Si aici o fotografie dupa doua saptamani dupa ce am adus-o acasa.



Mii de pupici draga noastra prietena.

_________________
Gargarita-Implinire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pentru tine, Doina
MesajScris: 01 Dec 2016, 17:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Iul 2005, 18:22
Mesaje: 1440
Locatie: Baia Mare
Nume forum:1
Da, Doina draga. Cred ca acesti caini comunitari sau metisi (cum le spun medicii veterinari) au un instinct de supravietuire si autoaparare mult mai dezvoltat. Noi am fost surprinsi cand am vazut-o pe Linda scormonind pamantul si mancand radacini de plante si bulgari mici de pamant mestecand, atunci cand am adus-o. Biata de ea pe spate era data cu o vopsea verde si blana era lipita de piele. Avea niste manifestari ciudate pentru ca o manca sau probabil o ustura. Atunci cand latra este imposibil sa nu zambesti, are un latrat lung de soprana ragusita. Noi credem ca de la lovitura de la cap are acest latrat. Mama cand a vazut-o mi-a spus: "Carmen, catelusa asta este bolnava. Uite ce cap deformat are." Totul a trecut ingrijind-o si mangaind-o. Sotul meu a invatat-o sa se plimbe pe strada (cu lesa, bineinteles). Cand i se spune cuvantul "frumos" se aseaza in fundulet si isi astepta recompensa, biscuitul umplut cu carne de curcan.
Prea putin conteaza ce rasa este cainele (cel putin pentru noi), multumitor este cand o vezi vioaie, bucuroasa si cum impartaseste iubirea neconditionata fata de tine.
Iti multumesc frumos pentru conversatia avuta si iti doresc din inima tot binele din lume.

_________________
Gargarita-Implinire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pentru tine, Doina
MesajScris: 02 Dec 2016, 08:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2011, 21:23
Mesaje: 1572
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Draga Doina, cu siguranta ai auzit de expresia scara matei, dar de imortalizat ai reusit?
Uite aici :



Toata lumea era atenta:



Deja nu mai prezentam interes...



Prezentarile de sus in jos: motanul Dunga, Nera sau Negruta si una dintre veterane Pitzipoanca.
Pozele sunt facute vara trecuta.

Pupici.

_________________
Gargarita-Orhidee


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pentru tine, Doina
MesajScris: 08 Dec 2016, 12:02 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1


Minunea cea mare a lui MMACI (aflata pe atunci la serbarea cu Mos Craciun) intreba pe Killer:
- La tine vine Craciunul?
Asta se intampla cu multi ani in urma. Apoi Killer ne-a parasit. Sunt convinsa ca pentru el, ca si pentru toti imblanitii plecati sa se joace pe campiile vesnic verzi exista un pic din magia Craciunului in fiecare clipa.
Credinta mea este ca atunci cand vom pleca si noi acolo sus, sufletele acestea pe care le-am iubit si le-am ingrijit cum ne-am priceput noi, ne vor intampina cu drag si ne vor face trecerea mai usoara.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pentru tine, Doina
MesajScris: 08 Dec 2016, 13:54 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
Karmen, imi pare tare rau pentru pierderea Corei. Stiu ce exista in sufletul unei persoane ce isi pierde un prieten imblanit. Eu am pierdut cinci pana acum si de fiecare data am suferit ca dupa pierderea unui membru al familiei.

Si, la fel ca la tine, in viata noastra a aparut neprevazut Thor (i-am dat un nume predestinat in a-l tine sanatos si puternic, dar am uitat ca legendarul Thor a fost si o persoana cu multe probleme).

In 2004, Ax, unul din ciobanestii nostri germani a plecat dupa alte doua episoade de resuscitare. Avea 10 ani si o problema la inima, dar si o predispozitie spre obezitate (problema cu care se confrunta si stapana lui, motiv de vesnice diete). Am suferit mult, si la fel si Lady, lupoaica cu care el a impartit toata viata lui de caine inca din momentul in care l-am adus la firma.
Imi amintesc ca atunci cand l-am instalat in noua lui casuta de aici si s-a vazut singurel (departe de multii lui fratiori si de mama lui) si cu doi lupi mari (Donna si Ringo) ce il priveau deloc prietenos, a inceput sa se tanguie, asa ca am cedat impulsului si am mers la canisa politiei de unde am preluat-o pe Lady (initial ea a fost prima optiune, dar am renuntat pentru ca vroiam un baietel). Amandoi au crescut ca doi frati, dar si cu un accident major cand au devenit iubiti si Lady era sa moara. Timpul si-a urmat cursul, iar ei isi duceau viata avandu-se unul pe altul.

Lady, dupa disparitia lui Ax a devenit apatica, fara pofta de viata. Ii acordam atentie mai mult decat altadata, stateam mai mult cu ea, o ingrijeam suplimentar, dar degeaba. Parea ca vrea sa plece dupa Ax.

La acea perioada facem voluntariat alaturi de Doina la adapost. Dupa ce am hranit puii, am observat ca unul zace in spatele usii tarcului cu ochii incetosati. Era un metis de malinois. L-am luat (presimitind ca sotul meu va fi de acord) si l-am dus la veterinar care dupa examinare m-a intrebat daca ii mai aduc multe mortaciuni. L-am conjurat sa lupte impreuna cu mine pentru a-l salva.
Zilnic, o luna jumatate l-am dus la veterinar pentru tratament. Dupa aceasta perioada s-au vazut primele rezultate. A mai urmat apoi o perioada de inca o luna de carantina.
Ti-l prezint mai jos. Facusem o cusca special pentru el ce era asezata pe o terasa plina cu ghivece cu flori. Florile au fost jumulite de el, drept care le-am indepartat din acea zona pentru ca acestea sa mai avea o sansa de a inflori vreodata. I-am schimbat zgarda si lesa si am introdus un piron in beton pentru lesa (pentru ca a avut mai multe tentative reusite de a evada).



Mai jos, suparat ca nu ajunge la Lady pe care pe o auzea mereu latrand. Suparat era si cand ii vedea pe cei mici (Yuki si Rocky) plecand la plimbare.



Dupa doua luni si jumatate, i-a cunoscut in fine si pe cei mici, dar si pe Lady. Urmeaza dovezile:







Lady a revenit la viata si i-a acceptat lui Thor toate nazbatiile. Nici daca ar fi fost mama lui preadolescentul Thor nu ar fi avut parte de atatea dovezi de dragoste.
Il lasa sa se urce pe botul ei ca sa ajunga la mana mea. O alearga si o incita la joaca, iar ea ii face cheful desi o doare trenul posterior (il taraie) si nu mai este la fel de agila ca atunci cand era tanara.

Intre timp, tanarul Thor ne-a pus la treaba. Intrucat la toate masinile firmei a avut treaba cu sorturile (pe care le-a desfiintat si facut bucatele), dar si cu farurile, am fost nevoiti sa mai ridicam un gard in curte.
Deoarece intra in ateliere si camera paznicului de unde se aproviziona cu diverse obiecte pe care le ascundea in cusca si le distrugea, dupa care ni le scotea in cale ca sa le admiram, am realizat gratii la usi (vara este nevoie de aerisire in acele incinte).
Am inaltat tarcul lor intrucat reusea sa sara usor de acolo si incepea sapatul in gradina. Avea tendinta sa sara la vecin pentru ca auzea acolo latrand alti caini. Oricum aici se certa parte in parte prin gard cu ei. Asta in timp ce el topaia fara grija pe florile din gradinita.
Iata cum arata altadata curtea unde tronau Lady (prim plan) si Ax:



Acum imi este jena sa mai postez fotografii din acea zona.

Ori de cate ori il cert sfarseste prin a ma imbratisa. Este ditamai flacaul acum si este puternic asa cum i-am menit prin nume, dar uneori ma dezechilibreaza. Cu cat il cert mai tare, cu atat se lasa mai jos si apoi cu piciorele in sus ca sa imi arate obedienta.

Aici, suparat pe gardul ce-l desparte de mine:



Semnul de pe nas este achizitie recenta si nu stiu de unde il are. Nu a vrut sa imi spuna.

M-a intrebat cineva daca nu am gasit pe cineva care sa il adopte ca sa scap de el. I-am raspuns ca de cand l-am cipat pe numele meu, l-am cipat si in inima mea pe Thor si mi-l asum.

Ii doresc ca Linda sa te bucure cu sanatatea ei, ca de rest are ea grija.
Ii alint incet buba de la burtica (desi cred ca deja a trecut).

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pentru tine, Doina
MesajScris: 19 Dec 2016, 10:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2011, 21:23
Mesaje: 1572
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Draga Monica, nu am cuvinte sa exprim tot ce simt referitor la povestea prietenilor tai.



Draga Doina, chiar de nu au suflet, tot pisici se numesc. Si sincer aseara cand am impodobit bradul, mi-am amintit toate nazbatiile pe care le facea Pufi de sarbatori, incepand de la furat beteala si globuri din brad si culminand cu darmarea bradului, in fiecare an. Sufletele astea mici, ti se lipesc de suflet si acolo raman.
Te pup.



Mariana ai dreptate referitor la prietenii nostri: ni se lipesc de suflet si nu mai pleaca sau, mai bine spus, nu ii mai lasam noi sa plece.

_________________
Gargarita-Orhidee


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pentru tine, Doina
MesajScris: 03 Mar 2017, 21:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2011, 21:49
Mesaje: 1946
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Noi suntem mărțisoare, ne primești?


_________________
Sorina - Gargarita–Declaratie-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 297 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania