Acum este 15 Mar 2024, 07:10

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum lucram ca dosul goblenului sa fie perfect?
MesajScris: 04 Iun 2009, 16:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2006, 21:34
Mesaje: 172
Nume forum:1
Cum lucram ca dosul goblenului sa fie perfect?, by angela draganoiu (421 mesaje) , la 13-03-2007
Va propun o discutie despre cum lucram goblenurile, adica despre tehnicile voaste de lucru astfel incit pe dos modelul sa fie identic cu fata. Eu ma stradui din rasputeri sa lucrez asftel incit sa reiasa modelul la fel si pe dos.
Voi cum procedati?

Replica: Gargarita, by Doruletz Mic (987 mesaje), la 20-03-2007
tot in aceasta sectiune (Cum incep lucrul la un goblen) am gasit un raspuns de la Admina. Si o Gargarita mai povesteste ceva...

Replica: Am revenit cu fotografii by Admin TTT (3820 mesaje), la 30-03-2007
Iata, in imagine, cum arata fata si spatele unui model de goblen cusut corect.



Replica: V-ati prins, deja, nu? by Admin TTT (3820 mesaje) (office@rogoblen.ro) , la 30-03-2007
Pentru cei care nu stiu, este vorba despre modelul:
10.51 Inger cu lumina

P.S. Desi motivul este indicat pentru sarbatoarea de Paste, l-am incadrat intr-un peisaj de iarna, pentru contrast.



Replica: Intr-adevar, by angela draganoiu (421 mesaje), la 02-04-2007
un goblen lucrat perfect. Felicitari celei care l-a realizat, dar pe mine ma intereseaza tehnica pentru ca asta ma omoara. Ma stradui din rasputeri sa-mi iasa asa, dar nu reusesc intotdeauna. Deci, m-ar interesa tehnica unui astfel de lucru.

Replica: Sfaturi, va rugam. by Flavia Coman (3 mesaje), la 21-09-2006
Dragele mele, toate ati spus cat de drag va este cusutul, dar pentru noi incepatoarele, nu ati spus nimic. Care este strategia de abordare a unei diagrame? Si eu colorez campurile pe diagrama, dar cand este vorba de cusut, voi cum faceti? Incepeti cu o culoare si terminati toate punctele de aceeasi culoare sau faceti cate un patrat plin? Sau incepeti cu culorile inchise si apoi cu celelalte? Cred ca v-ati prins despre ce este vorba. Si inca ceva, - am vazut la o doamna din Ploiesti ca goblenul ei este la fel si pe fata si pe spate. Am vazut pe internet. De necrezut! Cum se face asta?
Va pup si astept sa imi raspundeti, una din voi.

Replica: Arta unui goblen cu diagrama, by angela draganoiu (421 mesaje), la 19-03-2007
Aceeasi discutie as vrea si eu s-o purtam aici pentru ca tehnica goblenului este in aparenta simpla insa analizata mai in profunzime reiese ca nu prea este asa.

Si mie imi plac goblenurile cu diagrama. Ma fascineaza sa vad ca modelul creste cu fiecare punct, cu fiecare casuta lucrata. Sigur, nu pot sa spun ca le refuz pe cele imprimate unde imaginatia poate lucra altfel, schimbind culorile, insa, dupa parerea mea, acestea nu se pot lucra la lumina artificiala. Eu, de exemplu, nu pot pentru ca nu vad foarte bine, iar culorile se amesteca si nu mai iese modelul corect pe cind la cele cu diagrama nu poti gresi culorile pentru ca ti le da diagrama.

Ma intereseaza si pe mine tehnica de lucru astfel incit sa iasa acelasi model si pe dos. Eu incerc sa trec culorile pe dedesubt (citeva puncte) si sa fac in asa fel incit sa nu se vada pe dos ca am trecut culoarea. Nu fac noduri, evident, si incerc atunci cind schimb culorile sa le pun cit mai aproape de locul unde trebuie schimbata culoarea.

Si pe mine m-a imbolnavit de goblen o colega prin 1998 si am regretat de multe ori ca nu m-am apucat mai de mult, dar cum ati spus, mai bine mai tirziu decat niciodata.

As vrea sa ne spuna lucratoarele mai experimentate ce tehnica folosesc pentru ca modelul sa iasa identic si pe dos.

Replica: Gargaritelor, by Doruletz Mic (987 mesaje), la 20-03-2007
tot in aceasta sectiune (Cum incep lucrul la un goblen) am gasit un raspuns de la Admina.

_________________
Angela - Gargarita-Floare-de-Cires


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Cum lucram ca dosul goblenului sa fie perfect?
MesajScris: 04 Iun 2009, 19:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Ian 2009, 02:18
Mesaje: 7
Nume forum:1
Pentru ca goblenul sa iasa bine si pe spate si sa nu mai apara acele spatii libere, trebuie sa te obisnuiesti sa cosi astfel: in randul cusut de la stanga la dreapta, punctul trebuie facut de sus in jos, iar in momentul in care te intorci cu un rand de la dreapta la stanga, punctul se coase de jos in sus. Astfel cusatura iese dubla si pe spate. Daca trebuie sa faci un rand vertical, de jos in sus, punctul se coase invers (adica de sus in jos), iar daca doresti sa cosi randul de sus in jos, punctul se coase de jos in sus. Poate ca este mai greu de inteles la prima citire, dar incearca si vei avea o surpriza placuta. Daca nu intelegeti, intrebati. Raspund cu placere. Si eu am fost la randul meu ajutata de o prietena.
Atentie, daca se lucreaza in acest fel cu ata in trei fire, goblenul va iesi mai gros si se va lucra si mai greu.

_________________
Velena - Gargarita-Magie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Cum lucram ca dosul goblenului sa fie perfect?
MesajScris: 04 Iun 2009, 19:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Ian 2008, 05:31
Mesaje: 2
Nu-mi iese modelul si pe dos la fel ca pe fata, by CORINA PETRONELA BOLAT (3 mesaje), la 03-05-2007
Oricat as incerca, nu reusasc sa gasesc tehnica unui goblen cusut corect. Bine ca nici nu am cine stie ce experienta. Adevarul este ca nici nu prea am timp. Dar avand in vedere ca vreau sa achizitionez un nou goblen, as vrea sa mai invat de la voi cate ceva. La peisaje mi se pare ca este mult mai greu sa realizez si dosul la fel ca fata.
Voi ce sugestii imi dati?

Replica: Rabdare, by Doruletz Mic (987 mesaje), la 03-05-2007
este cuvantul. Eu incep cu o nuanta inchisa pe care o duc cat de departe pot. Apoi folosesc urmatoarea ata care este in contrast cromatic cu cealalta. Cand ajung in situatia de a sari pe spate las ata in ac in asteptare si dupa ce lucrez si cu restul atelor, fac pasii pe sub ata lucrata. Asa imi iese spatele curatel, dar nu ma intreba cat ma supara acele ce-mi stau in asteptare.



Replica: Fata si dos. by catrinescu iuliana (19 mesaje), la 22-11-2007
Eu nu merg cu multe ace, mi se pare mai greu asa, in schimb merg cat pot cu ata si daca trebuie sa sar, am grija cand vin cu cealalta culoare sa prind sub ochiuri firul lasat liber, iar cand termin trec ata pe sub 3-5 puncte maxin si tai cat mai aproape de baza, fara a face noduri. Nu-ti imagina ca iese perfect si ca-l poti inrama si pe dos, ca este tot aia, pentru ca nu este asa si nici nu cred ca poate face cineva un goblen cu doua fete.

Cum arata goblenul tau pe spate?, by Lacramioara Popescu (261 mesaje), la 31-05-2008
Referitor la spate, tot timpul incerc sa ii dau valoare goblenului, lucrandu-l cat mai ingrijit. Multi spun ca nu se vede, - ca se inrameaza, dar eu nu ma pot impaca cu ideea unui lucru de mantuiala. Ce-o sa zica cei ce raman dupa mine si desfac goblenul meu sa ii puna o alta rama? Cand l-o vedea, poate l-ar arunca si la gunoi.

Preluat din Colectia Tender-Rose

_________________
Corinapb - Nimeni nu poate trai fara prieteni, chiar daca stapaneste toate bunurile lumii.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum lucram ca dosul goblenului sa fie perfect?
MesajScris: 25 Mai 2010, 13:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2010, 13:07
Mesaje: 11
Locatie: spania
Nume forum:1
In privind goblenurilor deja pictate, credeam ca doar mie mi se intampla. Aproape termin Leagan de panselute, este varianta imprimata, dar nu sint deloc multumita de rezultat. Ma deranjeaza mult vederea, culorile se amesteca in anumite locuri, efectiv nu stiu ce culoare va trebuie sa folosesc pentru anumite puncte si nu mi-a iesit deloc frumos. Eram iluzionata cu acest goblen si acum sint cam dezamagita ca nu mi-a iesit ceea ce trebuia. Ca sa nu mai spun ca la anumite culori mi s-a rupt ata in timpul cusutului, este vorba de calitatea atei aici sau de faptul ca lucrez cu firul in 3? Dosul este catastrofa. Sunt anumite reguli de pastrat in ceea ce priveste goblenul imprimat?
Va rog frumos invatati-ma si pe mine va rog pentru ca sint incepatoare.
Va pupic.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum lucram ca dosul goblenului sa fie perfect?
MesajScris: 25 Mai 2010, 13:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2006, 11:36
Mesaje: 3681
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Nic, nu stiu ce sfat as putea sa iti dau pentru ca nu am cusut niciodata pe panza pictata. Intr-adevar mi se pare si mie mai dificil de urmarit si iti inteleg frustrarea.
In ceea ce priveste lucrul cu firul in 3 (trei) mie nu mi s-a intamplat sa mi se rupa ata. Doar un goblen l-am cusut asa (Fantezie cu umbrela), restul cu firul in doua.
Poate iti vor da mai multe sfaturi gargaritele care au cusut pe panza pictata.
Succes!

Uite ce am gasit despre punctul de goblen:
Camelia Jura scrie:
Punctul clasic (petit point) sau punctul frantuzesc este cel mai des utilizat în realizarea unui goblen. Este un pas usor de realizat. El se executa pe firul orizontal al pânzei înaintînd de la stânga spre dreapta, iar la întoarcere, de la dreapta spre stânga (vezi fig.1). Punctele vor avea aceeasi înclinatie. Pe fata lucrului punctul va fi înclinat de la stânga spre dreapta, iar pe dos, înclinatia va fi inversa.


_________________
Dani - Gargarita-Blandetea-Lumii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum lucram ca dosul goblenului sa fie perfect?
MesajScris: 25 Mai 2010, 15:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2010, 13:07
Mesaje: 11
Locatie: spania
Nume forum:1
Am crezut ca este mai simplu sa lucrezi pe pinza deja pictata, dar pe masura ce inaintezi in lucru, incepi sa confunzi culorile si mai ales in Leagan de panselute care este un joc imens de culori si de nuante, la un moment dat eu m-am blocat. Mi-am dat seama ca am gresit luind un goblen asa de complicat dupa ce am inceput sa lucrez la el, avind in vedere ca sint incepatoare, dar odata inceput trebuie sa merg inainte.
Sincer va spun nu am curaj sa vi-l arat. Poate urmatorul, care ca fi Cenusareasa.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum lucram ca dosul goblenului sa fie perfect?
MesajScris: 25 Mai 2010, 16:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2006, 11:36
Mesaje: 3681
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Nic, te asteptam sa postezi serialul tau atunci cand consideri ca este momentul.

Modalitatea pe care o folosesc eu atunci cand incep cu un fir este urmatoarea: iau doar un fir dintr-o culoare, il pun in doua, iar capetele le bag prin urechea acului astfel incat la celalalt capat sa ramana o bucla. Trec acul prin ochiul panzei si bucla ramane pe partea cealalta (spatele goblenului), iar la intoarcere trec acul prin bucla ramasa in urma si astfel nu mai este nevoie nici de nod si nici sa lasi fire pe spate pe care apoi sa le acoperi din cusut. Sper ca am fost cat de cat clara.

Mesaj preluat din topicul Doua sau trei fire?.

_________________
Dani - Gargarita-Blandetea-Lumii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum lucram ca dosul goblenului sa fie perfect?
MesajScris: 25 Mai 2010, 22:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2010, 13:07
Mesaje: 11
Locatie: spania
Nume forum:1
Multumesc mult, Mi-ai dat un sfat nemaipomenit.
Acum te voi intreba daca tu consideri ca este mai bine sa cosi cu ata in 2 sau in 3 fire? Primul goblen pe care l-am lucrat am pus ata in 3 fire. Nu a iesit rau, dar la anumite culori mi se desprindea un fir tot timpul. Am crezut ca nu este ata bine toarsa.
Tu ce crezi?


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum lucram ca dosul goblenului sa fie perfect?
MesajScris: 26 Mai 2010, 08:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2006, 11:36
Mesaje: 3681
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Din punctul meu de vedere, cusutul cu ata in 3 este mai dificil, implica mai multa dexteritate, dar rezultatul final este mai bun, in sensul ca panza este umpluta frumos si uniform. Insa, cusutul cu ata in doua fire este mai simplu, goblenul este mai finut, iar dupa ce este inramat oricum nu se mai vad acele portiuni mai rare. Acest lucru am observat ca se intampla la culorile inchise. Din cate am inteles unele gargarite cos in trei fire doar culorile inchise, restul cusand in doua fire.

Mai multe detalii si sugestii gasesti aici: http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=160.

Succes!

_________________
Dani - Gargarita-Blandetea-Lumii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum lucram ca dosul goblenului sa fie perfect?
MesajScris: 04 Iul 2010, 11:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Dec 2006, 15:43
Mesaje: 219
Nume forum:1
Lin, metoda de lucru a lui Dani este la indemana.
Ce goblen lucrezi? De altfel, nu ti-am vazut colectia, dar nici un serial in lucru. Sau nu ai postat?

_________________
Margareta - Gargarita-Cu-o-Margareta-poti-face-o-primavara!


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania