Acum este 05 Mai 2024, 18:53

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Va place sa coaseti cu culori multe sau mai putine?
MesajScris: 05 Iun 2009, 17:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1102
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Cate culori? - Va place sa coaseti cu culori multe sau mai putine?, by Vasiliu Letitia (1426 mesaje), la 25-09-2007

De ceva timp ma chinuie o intrebare si cine ma poate ajuta sa gasesc un raspuns daca nu voi. Imi place sa cos goblen, dar pana acum nu mi-am pus problema cu cate culori. Daca firma a propus 27, foarte bine. Dar cand se ajunge la 100? Voua va place sa coaseti cu culori multe sau mai putine? A cusut cineva un goblen cu 100 de culori, e o tehnica diferita?

Replica: Mi s-a pus pe inima! by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 25-09-2007


Am crezut ca mor, ca raman fara vedere, ca o ajung la spitalul de nebuni.
Sa va relatez povestea mea. Am comandat la un tip de care am aflat eu ca face schita pentru goblen la comanda. Mi-am zis sa fac si eu o surpriza de proportii in familia mea.
Am ales o fotografie (mire si mireasa) am trimis-o si mi-a iesit ca are fix 124 nunate. M-a costat schita putin. Mi-a ajuns schita acasa, am desfacut-o si am vazut scris ce ate trebuie sa folosesc - coduri de ate de la o firma straina. Am revenit la cel ce imi facuse diagrama si am cerut ajutor pentru ca dupa doua luni nu gasisem toate atele indicate, ma costase deja o caruta de bani ceea ce gasisem, iar eu chiompaneam, cautand pe harta lui al cornite (asa am denumit eu schita respectiva) sa cos cu atele pe care le aveam. Ajutorul mi-a venit numai partial pentru ca nici omul cu schita nu avea toate atele pe stoc. Alta caruta de bani! As fi lasat totul balta, chiar le-as fi aruncat pe toate la gunoi daca nu era amorul meu propriu. Povestisem la atata lume ca eu fac goblen cu chipurile alor nostri, mire si mireasa, bla-bla... Toata lumea ma intreba cum mai merge, cat mai am. Eu, - pasul melcului. Deja, aveam momente cand uitandu-ma la ce faceam ma apuca greata. Ba, la un moment dat, mama mea mi-a propus sa il arunce ea, ca se saturase de ochii mei inrositi, de incordarea cu care ma vedea ca lucrez goblenul. Am scrasnit din dinti si am continuat. Dupa un an si jumatate de lucru, am ajuns la final. Nu am gasit toate atele, asa ca le-am inlocuit si eu cu ate de care am mai gasit prin comert si care mi s-au parut ca sunt cele mai apropiate. Cand, in fine, l-am terminat mi l-am asezat in fata si l-am privit: imi displacea total. De la o distanta de 2 metri de el, totul este perfect. De aproape se vede ca este facut, cum sa zic, - ca din pixelii de la imaginile de pe computer. Bine, toata lumea l-a admirat, a fost un cadou nemaipomenit, toti l-au apreciat, - mai putin eu.
Mai aveam unul cu multe culori, inceput - de la alta firma, l-am dat cadou unei colege.
Ma crezi ca timp de un an nu am mai avut puterea sa pun mana pe un goblen? Cand o colega de-a mea a terminat un goblen dupa numai o luna, am zis ca fac si eu comanda. Asa am aflat de Rogoblen si de atunci lucrez numai de la ei.
Am si eu o curiozitate: vrei sa te apuci sa lucrezi un goblen cu 100 culori? Atentie la povestea cu leopardul...


Replica: Pe cealalta parte cum iese? by Vasiliu Letitia (1426 mesaje), la 25-09-2007


Replica: 100 culori, by crutescu elisabeta (5 mesaje), la 26-09-2007

Draga Letitia,

Am si eu o poveste, - admiram de mult o reproducere dupa Vermeer, nu poti cumpara originalul, il lucrezi! Am comandat la aceeasi firma de care se vorbeste aici; pe site este scris 57 culori, am zis ca o sa mearga, am comandat si surpriza are 75 de culori, este un cosmar sa-l lucrezi, nu mi place cum iese si zace abandonat. Parerea mea este ca nu conteaza asa de mult sa aiba multe culori. Eu am lucrat multe (desi preferatele mele sunt florile) de la Rogoblen si toate figurile din goblen fie icoane fie portrete au iesit extraordinar; multe persoane au vazut goblenurile neinramate si au crezut ca sint picturi, nu se vad pixelate.
Spor la lucru!


Replica: Buna by Hainal-Roman Oana (107 mesaje), la 26-09-2007


Am facut si eu greseala sa achizitionez un alt goblen de la o alta firma, - multe culori, reproducere dupa un pictor nu mai stiu care. Ideea este ca diagramele erau prost realizate (nu se compara cu cele de la Rogoblen), plus ca diferentele dintre nuantele culorilor erau foarte mici. Stiu ca m-am incurcat ingrozitor la un moment dat si am renuntat. Pentru prima data de cand cos goblen, am renuntat la acel model.
Cam asta este experienta mea legata de modelele cu multe culori. Parerea mea este ca modelele de la Rogoblen sunt pentru toate gusturile, si pentru cei care prefera mai multe culori, si pentru cei care prefera mai putine. Eu una, prefer varianta de mijloc.
Aveam asa, o retinere in a coase goblenuri cu fete (icoane, portrete, etc.), dar m-am convins ca nu am motive pentru acest lucru, intrucat varianta mea pentru Madona Indurerata a iesit foarte bine la fata. Va urez spor la treaba!!
Cu drag,
Oana


Replica: Letitia, by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 26-09-2007


vrei sa stii cum este pe spate? Mai bine nu ma intreba!
Elisabeta,
tu ai norocul ca nu te-ai fudulit (proasta de mine!) la tot poporul ca faci un goblen cu doua persoane din familia ta, ca le faci cea mai mare surpriza, ca esti cea ma grozava, bla-bla. Cred ca Dumnezeu a vrut sa imi dea o lectie pentru fudulia mea, dar si pentru prostia mea. M-am bucurat ca am dat putin pe schita, dar imi luam cateva taiorase faine, poate chiar de la Versaci din banii pe care i-am dat pe ate. Acum am si o groaza de ate scumpe (ca aia nu iti vand la metru ci la jurubita) ce zac intr-un sertar.
Oana
stiu despre care firma este vorba. Pe ala chiar l-am dat unei colege cand am vazut despre ce este vorba! Trei nuante cand era nevoie doar de una? Doamne, pazeste-ma! Nu as mai incerca pentru ca nu vreau sa fac alergie la goblen. Stii ceva? Goblenul (cel daruit) nu este lucrat de colaga mea nici in ziua de azi! Desi s-a straduit si ea!
Ai dreptate, Oana sa alegi modele cu numar medii de culori. In fond noi nu traim 100 de ani! Prefer sa las in urma mea mai multe semne (a se citi goblenuri) decat sa las lucruri neterminate.
Am observat ca multe din rogoblenuri (asa le zic eu) au fost furate, ba de unul, ba de altul pe internet. Am vazut un site care se numeste ioanagoblen ce a furat si imagini si modele si slava Domnului nu s-a oprit la un model. Le-a cam luat pe majoritatea de la Rogoblen. Ei, dar asta este alta poveste - poate o sa deschid eu un topic candva cand o sa fiu putin mai libera.

Replica: Sa-i bata Dumnezeu pe banditi, by Georgeta Petrea-Manta (140 mesaje), la 26-09-2007


Eu am patit alta. Am cumparat un goblen ca sa il lucrez de la o firma care are tare multe si frumoase. Mi-am ales unul, l-am inceput si nu intelegeam de ce sunt atat de multe semne ca niste puncte ce se intersectau cu altele. Unele din culori, ziceam, e bine, dar unele, de ce? Baiatul meu m-a gasit intr-o seara cu parul zbarlit si m-a intrebat ce am, iar eu i-am zis adevarul ca imi smulsesem parul din cap de nervi. S-a uitat el schema si dupa aceea m-a intrebat cati bani am dat pe goblen. Mi-a explicat ca schema este o facatura - ca este doar un scanare de la imaginea pe care o lucrez si apoi pus intr-un program si a iesit hartia dupa ce dat-o la imprimanta. Si apoi tot de la program afli culorile. Dar nesimtitul ala de mi-a vandut modelul nu s-a obosit sa faca nimica altceva. Adica mi-a vandut un goblen care numai goblen nu este si nu se poate lucra. Eu am o mana beteaga si daca o fortez la lucru imi amorteste rau. Asa cum a zis si Laura, multi golani fac bani pe spinarea noastra. Acum lucrez rogoblenuri si sunt multumita. Lucrez icoane pentru biserici, manastiri si preoti si ei sunt tare multumiti de lucrul meu.
Doamne ajuta!

Replica: Apropos de firme ce produc goblene, by Valery Antemie (768 mesaje), la 26-09-2007


Eu m-am hotarat sa cumpar din Romania goblene pentru nemtoaicele mele cand am descoperit ca Rogoblen este certificata. In Germania conteaza mult fiindca ti certifica ca acea firma are o organizare, persoane scolarizate, o linie de productie, un serviciu de control al calitatii, adica, cu cuvintele mele, ca produsul merita cumparat. Asa ca am fost mandra cand dupa ce am adus in Dusseldorf primele rogoblenuri si le-am facut cadou amicelor mele nemtoaice, acestea le-au lucrat si mi-au mai cerut. Acum fac chiar ele comenzi pe care le primesc acasa.
Asa ca, fetelor, trebuie cascat ochii bine la ce cumperi. Nu vreau sa dau lectii ca si eu sunt o patzita. Am cumparat atatea produse dupa ureche - nu ma refer aici la goblene - si ce papara am mancat! Dar asa-i in viata! Cat traiesti inveti, dar e bine sa le spui si altora ca sa nu fie toti ametzitzi ca mine!


Replica: Bestiala poza, Valery! by Hainal-Roman Oana (107 mesaje), la 26-09-2007



Replica: Din imaginea pe care o atasez,, by Maria Zanfir (518 mesaje), la 27-09-2007

intelegeti cate culori imi place sa am la un goblen pe care il cos?



Replica: Chiar nimeni nu a cusut goblene cu multe culori si sa fie si multumita? by Vasiliu Letitia (1426 mesaje), la 27-09-2007


Alice, tu ce parere ai?


Replica: Nu am cusut un goblen cu multe culori, by Alice Popa (222 mesaje), la 27-09-2007

pentru ca eu am avut numai experienta de la Rogoblen - tot Marian este de vina!
Glumeam! El m-a indemnat sa ma calmez cu goblenul!
Nu, Letitia! Nu am cusut nici un goblen cu mai mult de 40 de culori. Hobbyul meu a fost pictura pana ce am terminat liceul. Dupa liceu am dat ochii cu grafica pe PC si de atunci tot asta fac. Am fost recrutata inca din facultate de o multinationala si la ei, tot grafica.
Cand merg acasa eu ma laud cu goblenul, mama cu o noua lucrare. Mai nou lucreaza in ulei.
Nu stiu daca m-ar tenta un goblen cu multe culori. La cat de putin timp am! Imi place sa fiu cocheta si in competitie cu colegele mele elegante si asta imi ia timp. Citesc in week end cand Marian joaca tenis, basket sau fotbal. Imi place sa stau de vorba la telefon cu prietenele pe care nu le vad in cursul saptamanii. In plus, tot ce tine de garsoniera - este tot treaba mea.
Incerc sa-ti justific de ce nu m-ar tenta sa lucrez un goblen cu mai multe culori, dar nu mai am putere sa scriu ca-mi pica ochii de somn.
Noapte buna!

Replica: Cristina spunea by Vasiliu Letitia (1426 mesaje), la 01-10-2007

ca ar fi frumos daca am gasi ca modele de goblen unele imagini postate la "Va place pictura" si atunci daca avem posibilitatea aceasta, este bine sa renuntam din cauza numarului mare de culori?


Replica: Trebuie sa va spun by Vasiliu Letitia (1426 mesaje), la 04-10-2007

ca va admir pentru ca ati incercat ceva ce eu acum ma pregatesc sa fac. Nu voi trece direct la 100 ci, voi incerca intai cu 50. Cred ca este o tehnica diferita de lucru la modelele cu multe culori...

Replica: Succes Letitia! by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 04-10-2007


Dar nu as vrea sa fiu in locul tau!
Scuze, nu am intrat pe forum de mult pentru ca am cam stat la cratita - am avut musafiri.



Replica: Am citit si rascitit mesajele voastre by Vasiliu Letitia (1426 mesaje), la 07-10-2007

si inteleg ca traim intr-o lume grabita si fiecare vrea sa-si termine goblenul cat mai repede. Eu cred ca totusi nu depinde foarte mult de numarul de culori, cat de timpul pe care-l aloca fiecare acestei pasiuni. Ma bucura faptul ca si goblenul cu multe culori are adepti si le multumesc celor ce mi-au raspuns (nu numai prin intermediul forumului). Ca o concluzie, eu am inteles ca de la doua culori la... cine mai stie cate, doar pasiunea conteaza.


Replica: Cite culori? by Mariliv Livia (8 mesaje), la 13-11-2007

Buna dimineata doamneor,

Am lucrat goblen in mai multe culori. Cele mai multe au fost 63, cam asa ceva. Tabloul se numea Regina Ingerilor. Este frumos, imi place sa ma laud, nu? Cred ca pentru a lucra cu mai multe culori ai nevoie de vointa si in special timp, sa nu fi deranjata prea des, si sa nu lungesti timpul de executie total, - prea mult ca sa te plictisesti. Atele ramase incercati sa le folositi cosand acelasi model in cruciulite pe canafas. Va fi un cadou frumos.
Livia M

Replica: Raspuns punctual: by Bica Nistor (1186 mesaje), la 13-11-2007

Am inceput un model cu numai 12 culori!
Felicitari, Livia si bun venit pe forum!



Replica: Gargaritelor truditoare de la Rogoblen!, by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 14-11-2007

Ia mergeti voi la http://www.claudia-goblen.ro/catalog/Kat_2007_Pag_030.pdf
si priviti cu atentie la cele doua frumuseti (singurele, de altfel) de pe acea pagina!
Sunt modele de la Rogoblen pe care vi le comercializeaza tinerii cu nerusinare. Nu fac nici o referire la celalalte pentru ca diferenta este ca de la cer la pamant!
Cand voi avea timp voi face un topic cu acest subiect.


Replica: Livia, la modelul tau, by Vasiliu Letitia (1426 mesaje), la 21-11-2007

nu ti s-a parut panza un pic mai rara?
In urma cu ceva timp am vazut si eu siteul la care te referi, Laura si pe langa faptul ca se incarca foarte greu nu am vazut ceva sa-mi placa foarte mult. Ma bucur ca apar firme de goblen, dar ma astept sa aduca modele noi nu sa schimbe pe ici pe colo cate o nuanta, asta o putem face noi daca dorim.

Replica: Sa by catrinescu iuliana (19 mesaje), la 24-11-2007

stiti ca eu am achizitionat de la firma aceasta, doua modele pe care nu le-am mai vazut pe alte site-uri, iar din punctul meu de vedere nu cred ca putem vorbi de imitarea cuiva, atata timp cat 90% din modele sunt reproduceri dupa picturi celebre. Dar de la site la site, difera acuratetea imprimeului, nuantele si intensitatea culorilor, calitatea atelor, etc. Sper sa nu fiu pusa iar la zid pentru observatia asta.

Mi se pare mie sau tu nu ai fost la adresa indicata de mine, by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 25-11-2007

in postarea de mai sus, Iuliana? Erau doua modele de la Rogoblen foarte cunoscute. Ei, daca te duci acum, la aceeasi pagina nu le mai vezi - a ramas locul gol. Ori cineva i-a atentionat ce am scris eu aici, ori s-a intamplat altceva. Cred ca Admina stie mai multe. Oare am putea afla si noi cum de au disparut parazitii ce traiau pe spinarea celor de la Rogoblen? Si nu ma refer aici numai la cei pe care i-am mentionat in acest topic.
In ceea ce priveste faptul ca doua firme se pot inspira dupa lucrarea aceluiasi pictor - aici ai perfecta dreptate si chiar ai pus problema, pertinent. Nu cred ca cineva ar putea avea cea impotriva acestei idei enuntate de tine.

Replica: Care sunt firmele de la care ati luat tzeapa? by Bogdana IP (7 mesaje), la 04-12-2007

Puteti sa-mi spuneti si mie care sunt firmele de la care ati luat tzeapa? Nu stiu daca politica site-ului permite, dar tare as vrea sa stiu si eu, pentru ca tocmai ma pregatesc sa fac niste comenzi pentru Craciun, pentru mine si familie, si n-as vrea sa dau o caruta de bani si sa ma fac de ras. Daca nu puteti sa-mi spuneti pe forum, poate sa-mi trimiteti un mail pe adresa bogdana_ip@yahoo.com


Replica: Bogdana,, by Bica Nistor (1186 mesaje), la 22-01-2008

frunzarind forumul am dat peste intrebarea ta. Stii, este dificil sa spui ca ai luat teapa de la o firma sau alta. Eu nu as putea zice asa ceva. Cand cumpar de la o firma, nu prea stiu multe despre componentele ce iti alcatuiesc setul pe care il cumperi. Il desfaci si daca nu ai experienta altui set de goblen il lucrezi si pari multumita daca iti ajung atele sau daca acestea se armonizeaza frumos. Nu faci un caz din faptul ca ai lucrat greu pe acea panza. Mai tarziu vezi in magazin un goblen de la alta firma si il cumperi. Vezi diferenta si abia acum iti faci o idee. Asta are parca o ata mai buna, iti spui, dar nu prea esti multumita de panza. Si, daca modelul e mai mai marisor, sa vezi ce repede scoti panza ai vinovata de faptul ca nu poti avansa.
Vezi la o colega ca lucreaza un goblen de la alta firma. Acum, chiar ai cu cine sa discuti, schimbi impresii despre toate: panza, ate, diagrama. Chiar iti plac atele mult, dar nu prea esti incantata de diagrama - prea multe culori, chiar exagerat de multe!
Intr-o zi primesti cadou un goblen inceput de vecina si pe care aceasta spune ca nu il mai poate continua. Il continui tu desi nu prea esti multumita. Este poate datorita faptului ca nu l-ai ales tu, dar nu iti place mai nimic de la el. Dupa ce il termini, o alta vecina te atentioneaza ca ai primit cadou un dar de pret pentru ca modelashul acela costa... si iti spune pretul, iar tu iti spui ca niciodata nu vei cumpara de la acea firma ce are preturi atat de mari.
Da, socotesc ca sunt pacalita atunci cand patesc ca Gargarita Renata ce striga dupa o diagrama lipsa.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania