Acum este 18 Apr 2024, 04:24

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce credeti ca ar atrage cumparatorul de goblen?
MesajScris: 12 Oct 2009, 10:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1102
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Ce credeti ca ar atrage cumparatorul de goblen? by Vasiliu Letitia (1516 mesaje), la 08-06-2008

Ma refer la goblenul cusut, nu la kit?
Foarte multa lume se plange de faptul ca nu se vinde sau se vinde la preturi mici. Oare modelele nu sunt pe placul cumparatorilor, oare goblenul este o arta ce nu-si gaseste locul in interioarele moderne sau este de vina doar promovarea?



Replica: O buna by Maria Nistor (5039 mesaje), la 09-06-2008

parte din vina o are promovarea.
Eu m-am pus in conditia de cumparator si am inceput sa caut goblene lucrate. Am cautat atat in Suceava, Radauti cat si in Piatra Neamt. Unde am fost? Magazine cu caracter traditional, bazar, - peste tot unde vindeau kit-uri, etc. Precizez am stat in Romania cateva luni de zile dupa mai multi ani de stat in afara. Va garantez ca nu a fost usor sa descopar unde le vand.
Primul loc unde le-am gasit a fost Radauti: un singur magazin de obiecte de artizanat. Erau lucrate de o cooperativa, dar nu prea aveau de-a face cu goblenul, - calitatea lasa de dorit. Nu erau inramate, in schimb erau inchise in carton tip passpartout. Modelele nu prea spuneau multe, pretul nu era deloc mic. Eu nu as fi dat bani pe asa ceva si chiar daca nu sunt modesta, in momentul acela am fost bucuroasa ca stiu sa le lucrez si nu trebuie sa le cumpar.
Singurul loc unde intradevar erau destul de multe si frumoase a fost bazarul Suceava.
Ma intreb daca un strain care vine in tara noastra chiar bine intentionat si interesat umbla in bazare. Precizez ca trebuie sa cunosti bine locurile sau cineva care le cunoaste sa te indrume, altfel nu prea ai rezultate. Ce sa spun? Poate nu prea sunt eu descurcareata.


Replica: Cand by Hainal-Roman Oana (107 mesaje), la 09-06-2008

mai ajungi in Radauti, Maria, mergi pe strada 1 Mai, pe langa sediu RAUCL (regia local de apa si canal). Vei gasi acolo un magazin cu niste goblene de nu vei sti de unde sa alegi, atat in punct clasic cat si in punct in cruce. Magazinul vinde si accesorii (ace de toate marimile, passpartout, rame, gherghefe), si cred ca si pentru broderie. Au si site, dar nu cred ca este fair-play sa-l postez aici.

Recunosc, m-am simtit putin lezata cand ai zis ca ai gasit un singur magazin, cand eu stiu magazinul acesta de ani de zile si de fiecare data cand merg acasa, trec inevitabil si pe acolo, fie si numai pentru a arunca o privire la lucrarile expuse.

Gargarita-Floare-Calatoare


Replica: Oana, by Anca Lungoci (376 mesaje), la 09-06-2008


Maria se referea la modelele gata lucrate. De altfel, Letitia si accentueaza aceasta: ma refer la goblenul cusut, nu la kit
Da, gandesc si eu ca nu este fair-play sa faci publicitate la o alta firma pe un forum de firma.


Replica: Nu by Maria Nistor (5039 mesaje), la 09-06-2008


trebuie sa te simti lezata. Ideea mea este ca trebuie sa te indrume cineva ca sa le gasesti site-ul. L-am gasit si eu pe net cand m-am intors aici; iti garantez ca am intrebat in oras unde se gaseste un asemenea magazin, dar nu am primit nici o informatie, dar cine nu dispune de net, cum face?
In Piatra Neamt nu am gasit nici un magazin cu asa ceva, dimpotriva unde le-am dus la inramat m-a intrebat daca nu vand?
Precizez, asta este experienta mea personala in ce priveste cumpararea de goblene lucrate. Ideea de baza este ca nu sunt promovate.


Replica: OK. by Hainal-Roman Oana (107 mesaje), la 09-06-2008


In magazinul respectiv sunt si modele lucrate. Poate lezata este intr-adevar un cuvant prea greu. Parerea mea, totusi, este ca daca persoanele pe care le-ai intrebat nu sunt interesate de acest domeniu, nu vor sti oricum sa te indrume spre un astfel de magazin, fie ca este din Radauti, fie ca este din Piatra Neamt, fie ca este de oriunde in lumea asta.

Sunt de acord cu tine ca goblenele nu sunt promovate, poate si din cauza ca am ajuns sa fim atat de grabiti in lumea asta incat uitam sa ne mai uitam in jur si sa cautam frumosul, dar in schimb ne impodobim casele cu tot felul de kitsch-uri de bazar (si nu ma refer la goblenele din bazarul din Suceava pe care zici ca le-ai vazut). Eu imi amintesc si de faptul ca la un moment dat am vrut niste ace speciale pentru goblen si in tot Iasul, in toate merceriile in care am intrat, nu se gaseau. Este si asta o parte a problemei.
Cam atat.
Gargarita-Floare-Calatoare


Replica: Exista by Grigorita Carmen Laura Tereza (1265 mesaje), la 09-06-2008


si persoane carora le plac foarte mult goblenurile, dar sunt prea sarace pentru a le cumpara. In schimb, cei cu bani (si vorbesc la modul general), chiar daca le plac, cred ca le considera demodate si prefera sa cumpere alte lucruri, unii fiind chiar snobi. Dar daca le dai degeaba, nu cred ca te-ar refuza cineva.


Replica: Eu by Maria Nistor (5039 mesaje), la 09-06-2008


nu am intrebat pe strada, am cautat informatii la magazinele unde vand kit-uri, alte magazine, magazinul de artizanat (unul de langa posta mare din oras), - treci pe acolo sa vezi si tu goblenele pe care le au si o sa-mi dai o parere, sigur nu le-au vandut.
Te intreb si alt lucru: tu cate magazine ai mai gasit care vand goblen lucrat?
Cand o sa ai ocazia sa treci prin bazar cauta unde vinde goblene, - precizez ca sunt destul de multe. Chiar si in bazar am intrebat si nu au stiut sa-mi spuna daca se gaseste asa ceva sau nu de persoane care vand si ele acolo. Promovarea asta, unde-i pana la urma?
Nu mai revin asupra argumentului pentru a nu plictisi, - recomand in schimb lucratoarelor de goblen aceasta experienta (de a cauta magazine cu goblene lucrate, - cand au timp bineinteles) si sa o imparta cu noi.


Replica: Intr-un,by Baloiu Victoria (58 mesaje), la 09-06-2008


timp erau anunturi despre vanzarea goblenurilor in revista Casa Lux. Ulterior nu le-au mai introdus.


Replica: Nu by Alice Popa (248 mesaje), la 09-06-2008

pot sa raspund la intrebare pentru ca nu m-a interesat acest capitol. Nu pot insa sa nu remarc ca am vazut goblene lucrate pe care respectiva intentiona sa le vanda. Voi ati cumpara un goblen unde de pe spate se simt trecerile repetate de ata, atat de dese si atat de multe, de ziceai, uitandu-te la fata goblenuri ca este plin de noduri? Ideea pe care vreau sa o scot in evidenta este ca nu poti incerca sa vinzi un goblen care nu este executat corect.


Replica: Raspunzand by Ramona Marculescu (198 mesaje), la 09-06-2008


strict la intrebare: calitatea lucrului, modul de prezentare.


Replica: Depinde by Veronica Ene (179 mesaje), la 09-06-2008


si ce cauta cumparatorul: subiect, marime, cost mic. Poate sa dea peste un goblen lucrat impecabil fata-dos, dar sa nu rezoneze cu subiectul sau sa i se para prea mic (sau prea mare)...


Replica: Nu poti vinde by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 09-06-2008


un goblen care nu este lucrat corect. Si fata si dos!
Eu chiar nu am vazut un magazin care sa vanda goblenuri lucrate la mine in oras.


Replica: Si by Sandu Camelia (7 mesaje), la 10-06-2008


pe mine ma intereseaza sa aflu daca exista cumparatori de gobelnuri lucrate. Intr-adevar, calitatea lucrului conteaza, dar am observat ca promovarea nu exista. Ma intereseaza sa-mi suplimentez veniturile.


Replica: Haideti by Sandu Camelia (7 mesaje), la 10-06-2008


sa ne gandim la o solutie de promovare in afara tarii. Acolo unde intr-adevar este apreciat lucrul de mana! Eventual un site dragut in mai multe limbi de circulatie internationala...


Replica: Cred by Enache Mihaela-Ema (383 mesaje), la 10-06-2008

.


Replica: Recitind ce s-a scris in topic by Vasiliu Letitia (1516 mesaje), la 14-06-2008


nu pot sa nu remarc faptul ca Maria si-a gasit un potential client sau poate un intermediar la firma de inramare. Imi amintesc cu placere ca si in orasul meu exista candva un magazin de prezentare a unei firme care facea rame blondel, si care era o mica expozitie. Intram des sa vad cum arata modelele cusute pe care firmele le propuneau, imi placea si amabilitatea domnului care prelua comenzile si urmaream pentru ca, o data pe an firma prelua comenzi si pentru rame sculptate. Aveam cateodata sansa sa vad acelasi model cu diferite optiuni in materie de rame.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce credeti ca ar atrage cumparatorul de goblen?
MesajScris: 28 Feb 2010, 20:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 22:02
Mesaje: 7
Nume forum:1
Am si eu o intrebare. Ati vandut vreodata un goblen?

_________________
Respecta-l pe prietenul tau, daca vrei sa iti fie prieten.


Ultima oara modificat de Admin pe 28 Feb 2010, 20:30, modificat 1 data in total.
Corectat


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania