Acum este 18 Apr 2024, 02:20

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Doua sau trei fire?
MesajScris: 05 Iun 2009, 19:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Mar 2008, 11:54
Mesaje: 775
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Si eu sunt nou-venita! by Pricopie Ioana (387 mesaje), la 05-04-2008
Buna seara tuturor Gargaritelor si Gargareilor. Citesc de cand am inceput sa cos goblen acest forum dar nu am indraznit sa scriu. Acum am insa si eu nevoie de ajutorul vostru daca vreti sa mi-l dati. Lucrez goblen de foarte putin timp (cateva luni). Acum sunt la al doilea goblen, Iconita. Mi se pare totusi ca lucrand cu ata in 2 (culorile inchise) nu iese cum ar trebui. Imi poate cineva explica si mie clar daca pot lucra in 3 fire culorile inchise si in 2 fire culorile deschise? Nu e diferenta prea mare? Acest goblen vreau sa-l dau cadou unei persoane foarte dragi mie si de asta vreau sa iasa perfect (desigur, cat de perfect se poate tinand cont ca sunt o incepatoare). Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Replica: Bine ai venit! by Maria Nistor (4810 mesaje), la 05-04-2008
Sper sa fi cat mai activa pe acest forum. Ai goblenul bine intins pe rama? Daca da, cred ca iti da aceasta impresie pentru ca e culoarea inchisa. Acelasi lucru il observ si eu, dar odata scos de pe rama isi revine si nu prea mai e diferenta. Personal nu prea cred ca e o idee buna de a coase in trei si doua fire in acelasi goblen. Sper sa fie si alte pareri lamuritoare.

Replica: Pe by Bica Nistor (1186 mesaje), la 05-04-2008
de alta parte, sa stii ca eu am lucrat cu firul in trei si nu se observa diferenta. Ce dar deosebit ai ales pentru a face un cadou. Esti un om deosebit, Ioana.
Bun venit in cuibul nostru de Gargarite si speram sa zbori cat mai des alaturi de noi.


Replica: Multumesc by Pricopie Ioana (387 mesaje), la 05-04-2008

Multumesc pentru raspunsurile voastre atat de prompte! Mi-e si jena sa vorbesc la per tu cu voi, stiind ca eu abia sunt mamica, iar Bica de exemplu e bunica (sa-ti traiasca nepotica, Bica). Ca sa raspund la intrebare, da, am deja goblenul intins, am si lucrat din el, mai am doar culorile deschise. Mie personal mi se pare ca ar fi trebuit ata in mai multe fire, ca sa se vada frumos. Tot pe acest forum am citit ca o Gargarita (imi cer scuze ca nu-mi mai aduc acum aminte numele ei) a zis ca ea lucreaza culorile inchise cu firul in 3, pentru a da profunzime. Va promit ca am sa atasez si eu o imagine atunci cand va fi gata (cat mai curand, dar nu se stie cu baietelul meu cat ma va lasa sa lucrez). Sper sa nu radeti de mine. Calitatea goblenului meu lasa mult de dorit, fata de ce am vazut in colectiile voastre.
Va multumesc inca o data!


Replica: Bine ai venit pe forum Ioana! by Racovita Adriana (3858 mesaje), la 05-04-2008
Te anunt ca nu esti singura care are aceasta problema. Si eu cos Iconita, si sa stii ca la fel este si la mine. Si, sincer, nu doar la acest model am observat asta, si ma refer doar la culorile inchise. Dar sa stii ca si Maria are dreptate. Dupa ce il scoti de pe rama nu se mai vede diferenta prea tare. Eu m-am gandit ca poate tai ata prea lunga (ca sa nu o inlocuiesc prea des), deh, comoditatea!. Se mai subtiaza si ea de atata trecut prin panza. Dar rezultatul final - O MICA COMOARA.
Uita-te la colectia Nicoletei.
Spor la cusut!

Replica: Bun by Ileana Miroiu (778 mesaje), la 05-04-2008
aterizat pe forum, Ioana. Daca ai avut panza constant bine intinsa, cand ii dai drumul de pe gherghef, aceasta isi revine la normal si nu se mai vede panza. Asa procedez eu, dar sa stii ca uneori am trisat si am lucrat si cu fir in trei (nuantele inchise) si cu fir in doua (nuantele deschise). Chiar nu a sesizat nimeni nici o diferenta. Sa ai spor la lucru!

Replica: Si by Bratu Marta Renata (62 mesaje), la 06-04-2008
eu am patit ca tine la culorile inchise, dar nu am mai avut ce face la primul lucrat pentru ca nu il lucrasem pe gherghef. La urmatorul nu am intins bine panza si tot s-a vazut. Daca nu ai bine intinsa panza pe gherghef, chiar nu ai nici o sansa, - se va vedea panza.
Iti urez sa ai spor, alaturi de, bine ai venit pe forum.

Replica: Bine ai venit, Ioana! by Cozea Rodica-Maria (582 mesaje), la 06-04-2008
Am vazut ca deja multe Gargarite ti-au urat bun venit. Ma alatur si eu membrelor clubului si iti urez si eu acelasi lucru. Eu cos in doua fire pe gherghef, dar dupa ce il iau de pe gherghef nu se mai vede panza. Tu incearca daca vrei si in trei fire, dar eu nu pot sa spun nimic in aceasta privinta pentru ca nu am incercat. Iti doresc spor la lucru si activitate intensa pe forum.

Replica: Va by Pricopie Ioana (387 mesaje), la 06-04-2008
multumesc pentru primirea calduroasa si urarile de bun venit. Sper sa termin cat mai repede Iconita ca sa o pot si inrama si sa v-o arat si voua.

_________________
Ioana - Gargarita-Gerbera-Rosie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: In cate ate se coase goblenul?
MesajScris: 18 Mar 2010, 13:02 
Neconectat

Membru din: 18 Mar 2010, 12:29
Mesaje: 4
Buna.
Sunt noua aici, ma numesc Alina.
Am cumparat 3 goblene si am inceput sa lucrez la 2 din ele.
Pe foaia cu instructiuni de lucru scrie: "Din cele 6 fire se extrage un fir ce se introduce in ac cu partea ce are capetele libere." Deci de aici se intelege ca se lucreaza in 2 fire. La inceput nu mi s-a parut nimic in neregula. Apoi, pe masura ce am avansat am observat ca unele fire erau mai subtiri si se vedea panza, dar m-am gandit ca atunci cand scot panza de pe cadrul de lemn nu o sa se mai vada.
Primul aproape l-am terminat, Lacul lebedelor, dar cand l-am ridicat si am privit inspre lumina am observat multe gaurele mici.
Trebuie sa lucrez in trei fire? Nu este problema de ate, deoarece cred ca mi-au ramas pentru inca doua goblenuri.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Doua sau trei fire?
MesajScris: 18 Mar 2010, 13:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Ian 2006, 23:15
Mesaje: 3387
Locatie: Suceava
Nume forum:1
Draga mea, parerile sunt impartite.
Eu spre exemplu de cand ma stiu, cos in trei fire.
Ai aici si link-ul in care le explicam fetelor cum fac http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=2845.
Am incercat o data sa cos si in doua fire, dar am patit ca si tine si de atunci am cusut numai in trei fire.
Pupici

_________________
Iulia - Gargarita Iulie

Răcoarea serii
peste fânul din car
odihnesc stele...


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Doua sau trei fire?
MesajScris: 18 Mar 2010, 17:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 16:28
Mesaje: 1745
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Eu cos cu trei fire, adica tai o lungime de ata, separ 3 fire si le bag pe ac. Eu asa cos, nu mi s-a parut greu niciodata si nici nu se mai observa acele gaurele din panza.
Sper sa fie de folos si sa te ajute. Fiecare are un stil diferit de a coase, asa ca sa iei in seama si celelate sfaturi de la Gargarite.

_________________
Dina - Gargarita-Sinceritate


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Doua sau trei fire?
MesajScris: 18 Mar 2010, 17:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Feb 2009, 08:25
Mesaje: 440
Locatie: Moreni, Dambovita
Nume forum:1
Cat despre lucrul in doua sau trei fire, eu una lucrez in doua fire. Chiar daca uneori dupa terminarea goblenului se mai vad mici portiuni de panza cand acesta este inramat nu se mai observa.
Eu una am incercat sa cos in 3 fire si mi s-a parut dificil pentru ca ata trecea foarte greu prin panza si pana la urma ajungea sa se subtieze de se vedea panza mai rau ca la doua fire.
Am vazut ca mai sunt gargarite care cos in 3 fire numai la nuantele inchise.
Pupici

_________________
Lenus - Gargarita-Ingerul-de-langa-noi


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Doua sau trei fire?
MesajScris: 18 Mar 2010, 17:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 3542
Nume forum:1
Eu sunt pentru trei fire, acopera mult mai bine panza.
Modele lucrate de mine pana acum, sunt in doua fire, si este drept, este mult mai simplu de lucrat. Dar finalul este mult mai frumos in trei.

_________________
Anca - Gargarita Pacea-Armoniei


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Doua sau trei fire?
MesajScris: 10 Apr 2010, 21:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2010, 21:34
Mesaje: 2128
Locatie: Morelia, Mexic
Nume forum:1
Salutari, in primul rand, tuturor!
Ioana, mai inainte de toate, te felicit pentru ca esti mamica, si eu am doi copii mici si sunt fericirea vietii mele. Am si sot, animale, cariera, goblene etc., dar copiii sunt cu adevarat esenta de a fi a unei persoane.

In ceea ce priveste cusutul cu doua sau trei fire al unui goblen, eu sunt convinsa de faptul ca la doua fire un goblen iese foarte fin, foarte delicat, daca pot sa spun asa. Pana acum un an, eu lucrasem numai la trei fire, mi se parea ca umple bine randurile, in schimb cand am trecut la cusutul cu doua fire ( asa cum de altfel apare in instructiunile de lucru ale setului de goblen), mi-am dat seama ca e o diferenta foarte mare in ceea ce priveste calitatea, aspectul atat pe fata cat pe dos, cat si rapiditatea la lucru. Ata fiind mai subtire, e mai usor s-o treci pe sub alte puncte si nu se rupe asa des. Intradevar, se vede uneori urzeala panzei, dar depinde si de calitatea atei. Eu sunt ferm convinsa ca lucratul cu doua fire confera un rezultat final asa cum trebuie sa iasa un goblen, ca o pictura.

Sper sa-ti fie de folos sfatul meu.
La revedere!
Dana C.

_________________
Gargarita-Leoaica tanara, iubirea


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Doua sau trei fire?
MesajScris: 11 Apr 2010, 07:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Si eu am cusut la inceput in doua fire, si se vedea urat portinuea de panza, mai ales in locurile in care erau pete mari de culoare inchisa (negru, maro). Insa fetele de pe forum m-au "invatat" sa lucrez in trei fire, varianta pe care nu o incercasem, deoarece imi era teama sa nu raman fara ata. La inceput am lucrat la Crizanteme doar fundalul negru cu trei fire. Acum lucrez aproape totul cu trei fire (doar in zonele in care sunt multe culori concentrate pe cm patrat, mai bag cate o culoare in doua fire. De inramat inca n-am apucat sa inramez nimic ce am cusut cu trei fire. Insa sunt sigura ca nu o sa se observe diferenta.

_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Ajutor
MesajScris: 17 Apr 2010, 20:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Mar 2010, 19:26
Mesaje: 75
Nume forum:1
Va rog mult fetelor sa imi spuneti si mie in cate fire se coase? Am avut bucuria sa primesc Veghea ingerilor si nu stiu in cate fire sa-l incep?In 2 sau in 3, fiindca nu stiu daca in 2 fire se acopera panza? Va multumesc mult.

_________________
Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima.


Ultima oara modificat de Admin pe 18 Apr 2010, 15:39, modificat 1 data in total.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania