Acum este 28 Mar 2024, 14:19

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 166 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Am si eu o intrebare
MesajScris: 25 Dec 2021, 10:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6039
Nume forum:1
Dragă IuliiaB, multumim pentru explicatiile ilustrate.
Sunt foarte clare si, cu siguranta, o vor ajuta pe Lenuta.
Este intr-adevăr, o mare satisfactie sa-ti petreci goblenul prin toate etapele, inclusiv inramarea.
Si mie îmi place să îmi inramez singura goblenele, cu rame diverse, dar până acum nu am realizat singura niciun passepartout, caci mi se par greu de realizat.
De aceea, prefer ramele de la Rogoblen - TTT, caci vin cu passepartout-uri atent asortate cu goblenele si ramele.
Însă pentru modelele mai micuțe, de exemplu zodiile, folosesc ramele din comerț.
Nu stiu daca este bine, dar eu lipesc goblenul cu bandă dublu adeziva direct pe cartonul de la rama.






_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Am si eu o intrebare
MesajScris: 25 Dec 2021, 17:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Apr 2020, 12:51
Mesaje: 3876
Nume forum:1
Felicitari, Leana sunt foarte frumoase Zodiile.
Cred ca fiecare metoda de inramare este buna daca rezultatul este cel dorit. Cu cat mai multe metode, cu atat mai multe posibilitati de inramare si fiecare poate sa-si aleaga varianta optima.

Crăciun fericit alaturi de cei dragi!
Te îmbrătisez cu drag,
IuliiaB

_________________
IuliiaB - Gargarita-Crin-Rosu
Gargarita anului 2022


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Am si eu o intrebare
MesajScris: 08 Ian 2022, 22:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Apr 2020, 12:51
Mesaje: 3876
Nume forum:1
Draga Monica,

La modelele de dimensiuni mai mici comandate am primit diagrame alb-negru de dimensiuni mari. Am lucrat Foisorul de vanatoare cu diagrame mari si recunosc ca mi-a fost incomod. Se pot schimba diagramele cu unele de dimensiuni clasice? Am in vedere Peisaj de iarna care asteapta in ladita.

Multumesc anticipat pentru raspuns,
IuliiaB

_________________
IuliiaB - Gargarita-Crin-Rosu
Gargarita anului 2022


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Am si eu o intrebare
MesajScris: 24 Ian 2022, 13:25 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
IuliiaB, imi pare rau, dar odata modificate pe site, din diagrame cu semne mici in diagrame cu semne mari nu se mai mai poate face nimic.
Cele cu semne mici se arhiveaza, ies din rutina fiselor de productie, se updateaza informatiile contabile conform cu noile produse (cele cu semne mari) si asa se comercializeaza.
Esti unicata intre clientele noastre, - toate si-au dorit doar diagrame cu semne mari, nici una cu semne mici. De aceea efortul nostru este de a le transforma pe toate doar in modele de goblen cu diagrama alb-negru marita. De altfel, noile modele se produc doar cu diagrama cu semne mari.

In afara de a iti trimite o calda imbratisare, altceva nu pot sa fac.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Am si eu o intrebare
MesajScris: 24 Ian 2022, 19:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Mar 2010, 21:30
Mesaje: 786
Nume forum:1
Recunosc ca și eu m-am înțeles mai bine cu plansele mai mici, cele A4 dar, pe de alta parte cumva am înțeles transformarea. Eu personal m-am gândit la doamnele (și domnii de ce nu) mai în vârstă și ei înțeleg mai bine semnele de pe o plans A3 fata de una A4.
Lucrez într-o optica medicala și de multe ori în timpul consultațiilor, doamnele îmi mărturiseau ca folosesc o lupa pentru diverse activități de acest gen.
Prefer sa manevrez mai greu plansele, dar sa știu ca majoritatea are un confort.

P.S. In câțiva ani va voi mulțumi pentru aceasta transformare.

_________________
Iioana - Gargarita-Mister-Feminin


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Am si eu o intrebare
MesajScris: 25 Ian 2022, 09:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Apr 2020, 12:51
Mesaje: 3876
Nume forum:1
Draga Monica,

Multumesc pentru raspuns. Presupun ca plansele fiind mai mari este mult mai comod. Problema este ca sunt mai multe si te descurajeaza cand vezi cat de multe sunt.
Daca tot se modifica diagramele ar putea exista si varianta A4 - coala standard de hartie? Atunci ar fi mai usor de manevrat si presupun ca mai usor si voua la imprimat.
Oricum, te descurci cu orice fel de diagrama daca modelul te atrage.

Spor la lucru si calde imbratisari,
IuliiaB

_________________
IuliiaB - Gargarita-Crin-Rosu
Gargarita anului 2022


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Am si eu o intrebare
MesajScris: 09 Mar 2022, 20:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Apr 2020, 12:51
Mesaje: 3876
Nume forum:1
Draga Monica,

Am primit cadou primul meu goblen imprimat (o ikebana). Pot inscrie in concurs acest goblen? Nu am văzut până acum goblen imprimat inscris in concurs si nu stiu daca pot sa-l inscriu sau sa-l las in ladita. Precizez ca este model TTT.

Multumesc anticipat pentru raspuns,
IuliiaB

P.S. Atele de la goblen nu sunt pe cartela, ca la modelele clasice cu diagrama dar sunt toate, împreună cu fotografia de control.

_________________
IuliiaB - Gargarita-Crin-Rosu
Gargarita anului 2022


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Am si eu o intrebare
MesajScris: 10 Mar 2022, 12:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Draga IuliiaB au mai fost inscrise in concursul anual goblenuri imprimate in anii trecuti. Din pacate, nu imi amintesc anul. Cred ca am avut si eu o felicitare daca nu ma insel. In afara de fotografiile ce trebuie postate (inscriere, episoade obligatorii intermediare, episod de siguranta) era obligatoriu si fotografie la spatele goblenului ca sa se vada evolutia. Sper ca ti-am raspuns la intrebare.
Pup dulce.

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Am si eu o intrebare
MesajScris: 10 Mar 2022, 14:30 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
Dragile mele, exista o percepere eronata a acestor noi diagrame (care nu sunt prea noi - operatiunea de marire a inceput acum vreo 5 ani). Ele au 60 x 90 puncte/A3.
Daca ati lucrat modele de goblen de la Rogoblen, cu siguranta stiti ca acestea erau in format A3 (80 x 120 puncte/A3) si uneori o bucata de A4, chiar si atunci cand aveau semne mici.
Deci diagramele nu erau listate in format A4.

S-a marit semnul si nu diagramele. Asta inseamna inca 1-2 diagrame in plus fata de cele anterioare, cele cu semne mici. Mai inseamna un ochi odihnit, un lucru relaxant, o placere sa lucrezi.
IuliiaB, cere la un centru de copiere sa iti copie in format A4, o plansa A3. Vei observa diferenta. Dupa mine sunt deosebit de obositoare.
Observatie: un model listat in format A4 va avea dublul diagramelor A3, deci cu adevarat ar fi chiar multe diagrame.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Am si eu o intrebare
MesajScris: 10 Mar 2022, 14:32 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
IuliiaB, se poate inscrie si goblen imprimat. Restul ti-a explicat Ovidia.

Aripioare la ac!

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 166 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania