Acum este 29 Mar 2024, 14:51

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul dupa ce l-am terminat?
MesajScris: 05 Oct 2011, 08:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009, 20:18
Mesaje: 8398
Locatie: VALCEA
Nume forum:1
Cosmina, cu ce gel de dus speli? Si mai ales cum procedezi?
Dragele mele, si pe mine ma bate gandul sa le spal inainte de a le inrama. La fel ca si Ovidia am pitici pe creier si mi se pare mie ca nu ar fi curate.
O sa vad cum o sa procedez cu curatarea.
Eu ma gandeam sa il duc la o curatatorie in oras.
Va pup.

_________________
Gargarita-Doua-Frunzulite


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul dupa ce l-am terminat?
MesajScris: 05 Oct 2011, 10:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Mai 2010, 22:28
Mesaje: 988
Locatie: Spania
Nume forum:1
Adelina, eu am spalat Cosulet cu pisicute, cu apa calduta si detergent pentru haine delicate (pe care il folosesc la hainutele Arianei), dar nu am fost multumita de rezultat. Nu l-am mai putut calca sa fie la forma initiala, s-a strambat mult la colturi, sau nu stiu cum sa explic, dar a ramas stramb. A fost singurul pe care l-am spalat.
Pupici.

_________________
Gargarita-Frumusetea-Zorilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul dupa ce l-am terminat?
MesajScris: 05 Oct 2011, 11:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2010, 17:28
Mesaje: 5839
Locatie: Pitesti
Nume forum:1
Eu am spalat goblenul Iarna. Era cusut de multa vreme si avand culori deschise care se murdarisera, am decis ca trebuie sa il spal. Am folosit un detergent lichid pentru rufe colorate si apa calduta. L-am lasat in apa cam 2-3 ore, l-am clatit iar apoi l-am pus pe un prosop si am presat cu un alt prosop sa se mai scurga din apa. Goblenul meu era tare stramb la colturi (cand l-am cusut nu cred ca a fost panza intinsa foarte bine) si asa umed cum era, l-am pus din nou pe rama si l-am intins sa il indrept. Nu am avut probleme cu decolorarea, dar din pacate rama comandata pentru el este mai mare cu 1 cm, asa ca trebuie sa improvizez ca sa il pot inrama.
Acesta este sigurul goblen pe care l-am spalat, cele pe care le-am terminat in ultimul an si am reusit sa le inramez, nu au mai fost spalate.

_________________
Gargarita-Poveste-Suava-si-Agera


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul dupa ce l-am terminat?
MesajScris: 05 Oct 2011, 17:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2010, 21:34
Mesaje: 2128
Locatie: Morelia, Mexic
Nume forum:1
Buna ziua, gargarite dragi!

Abriela, uite ca mi-ai oferit o idee interesanta: fiind goblenul umed, se mai poate indrepta atunci cand este stramb. Eu am aceasta problema cu un goblen pe care l-am cusut mai demult, de fapt a fost ultimul goblen cusut cu trei fire. In plus, lipsa de experienta din partea mea a facut sa-mi iasa stramb lucrul. Acest aspect afecteaza de asemenea atunci cand se pune problema inramarii, fiind stramb goblenul, trebuie luate din margini pentru ca sa nu se vada urat inramarea.
Macar acest lucru am sa-l incerc.

Ceva sfaturi in legatura cu scamosarea? Ma repet, nu este ceva drastic, dar se vad putin opace culorile. Poate sa trec putin cu mana umeda peste goblen. Asa imi curat eu covoarele de multe ori, pentru ca avand pisici, va imaginati restul.

Va pup si va urez toate cele bune.

_________________
Gargarita-Leoaica tanara, iubirea


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul dupa ce l-am terminat?
MesajScris: 05 Oct 2011, 20:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Danuta, cu privire la scamosare nu stiu ce sa-ti spun, caci nu mi s-a intamplat sau nu a fost ceva grav cat sa-i dau atentie. Cat despre curatatul goblenului, iti spun si cum procedez eu. Nu il dau jos de pe rama. Pregatesc un pic de apa calduta cu detergent lichid (de preferat pentru rufe colorate). Iau cu mana doar spuma care se formeaza si dau pe deasupra panzei. Apoi sterg usor cu o carpa umeda. Las sa se usuce pe rama si apoi il pun la presat intre paginile unei carti. Nu am incercat niciodata sa calc goblenul. Procedez in acest mod doar daca este cazul, la majoritatea goblenelor nu am aplicat acest tratament. Sper sa iti fie de folos.

P.S. Stiu ca mai era un topic in care se discuta acesta problema, dar nu stiu daca mai exista.

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul dupa ce l-am terminat?
MesajScris: 05 Oct 2011, 20:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Am gasit unul din topicele in care se discuta aceasta problema.

http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=1622

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul dupa ce l-am terminat?
MesajScris: 05 Oct 2011, 21:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2010, 21:34
Mesaje: 2128
Locatie: Morelia, Mexic
Nume forum:1
Multumesc, Nico.

_________________
Gargarita-Leoaica tanara, iubirea


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul dupa ce l-am terminat?
MesajScris: 29 Ian 2014, 14:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7274
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Oare daca pun pe o pata de mucegai a unui goblen solutie de vanish este o idee buna?
Cred ca stiti povestea mea cu mucegaiul, dar nu mai retin daca atunci cand le-am spalat am incercat si cu vanish. As incerca acum, dar parca mi-e teama. Ce credeti?

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul dupa ce l-am terminat?
MesajScris: 29 Ian 2014, 14:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Onuta, sa stii ca eu folosesc vanish cand le spal, doar ca nu pun direct pe goblen, ci intr-un lighean cu apa calduta pun un capac de vanish, amestesc un pic (cu mana) ca sa se dizolve si dupa bag goblenul. Il las in apa intre 15-30 de minute, dupa care il scot si il clatesc in apa rece pana nu mai iese spuma din el. Si nu mi s-a intamplat sa se decoloreze/imprastie nuantele.

Nu stiu cat te-am ajutat cu explicatiile, insa eu iti tin pumnii sa gasesti solutia cea mai buna.

_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul dupa ce l-am terminat?
MesajScris: 29 Ian 2014, 22:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7274
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Lena, multumesc.
Am pus vanish direct pe pata si am lasat sa actioneze cam 30 minute. Cum pata este mai veche, nu a iesit de tot, dar parca s-a mai dispersat putin. Oricum, ma bucur ca am luat decizia de a incerca sa le mai curat o data.

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania