Acum este 18 Apr 2024, 04:44

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ata
MesajScris: 18 Iun 2009, 08:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Noi 2005, 20:16
Mesaje: 174
Nume forum:1
Ata by Malinescu Anda (68 mesaje) , la 24-01-2008
Am citit undeva ca atele de la firme straine cum sunt DMC, ANCHOR, PUPPETS sunt facute de Coats si ca existe niste puncte comune intre ele. Tot acolo am citit ca sunt ate facute in Anglia. Eu stiam altceva, dar va intreb pe voi daca este corect.

Replica: Nu te inseli, Anda, by Bica Nistor (1199 mesaje) , la 24-01-2008
dar se inseala cei ce au scris aceste enormitati. Mergi pe Google si cauta pe fiecare dupa denumire si imagine si ai sa vezi cum este corect. DMC nu are nici o legatura cu Anchor, Jps, Madeira si nici intre ele nu exista vreo alta relatie decat faptul ca au aceleasi caracteristici pentru ata mouline. Scriu in cunostiinta de cauza pentru ca, prietena mea de goblenat este mama de marinar si are o groaza de ata mouline adusa de baiatul ei de peste tot. Am fotografiat mai jos ata Anchor, facuta in Germania, de exemplu.



Replica: As vrea sa stiu daca exista echivalente, by Vasiliu Letitia (1430 mesaje) , la 16-02-2008
daca eu am coduri pentru DMC le pot gasi corespondente in Anchor sau Puppets?

Replica: Incearca aici, Letitia, by Manaila Carmen (105 mesaje) , la 16-02-2008
http://www.wonderful-things.com/floss.htm
m-a interesat si pe mine o data, dar am renuntat pentru ca pretul este cam mare, iar numarul de culori care imi trebuia era urias. Iti urez succes. Ne spui si noua de ce vrei sa stii asta?

Replica: Multumesc foarte mult, Carmen, by Vasiliu Letitia (1430 mesaje) , la 16-02-2008
nu este nici un secret. Vorbeam mai demult intr-un topic de faptul ca am niste planse in tehnica mixta si concluzia finala a fost ca-i mai bine sa lucrez in punct mic. Pentru planse am simboluri DMC si m-am gandit ca daca Rogoblen are in oferta si ate, ma scapa de niste drumuri. Sunt modele mici si frumoase si le-am vazut cum arata si cusute. Cromatic se apropie de Eden.



Replica: Este, by Anisoara Nichita (211 mesaje), la 17-02-2008
tare frumos tabloul tau cu crini. La acesta te referi? Cred ca ar iesi
un goblen deosebit. Numai ca nu prea iese mare, ca trebuie raportat la
marimea florii. Am vazut un goblen la un magazin unde lacramioarele
erau mari cat ciresele de mai... Un kitsch!



Replica: Anecdotica referitor la ata. by Marilena Iamandi (36 mesaje) , la 28-02-2008
Vi s-a intamplat sa nu mai gasiti ata taiata cu numai 20 de minute inainte de a lucra la goblen? Eu am crezut ca am cam... imbatrinit, ca sa ma exprim elegant. Ieri pe cand sortam rufele pentru spalat, am gasit ata! Era lipita de panatalonii mei de casa!
Si cat am cautat-o! Vi s-a intamplat sa vi se agate firele de la goblen pe haine si sa nu va dati seama si sa o cautati si... sub pat?

Replica: Vi s-a intamplat by Ionascu Alexandra (154 mesaje) , la 13-03-2008
sa ramaneti cu gura cascata cand prietena curata dupa fusta ta, ditamai firul de ata, de la goblenul la care lucra mama? Ei bine, da, Marilena, am patit-o si eu, dar altfel. Firul respectiv l-a tras prietena mea de sub fustita mea, in discoteca, de fata cu toata lumea. Si nu se mai sfarsea... M-am simtit cam prost si m-am dat si mare - le-am spus fetelor ca eu cos in acea perioada goblen, adica am cam minciunit. De ce nu ne-o fi dat Dumnezeu si gat rotativ ca sa ne vedem si spatele?



Replica: Da, by Bica Nistor (1199 mesaje) , la 13-03-2008
mi s-a intamplat sa pescuiesc ata prinsa de hainele vecinei mele, venita in vizita sa-mi vada goblenul.

Replica: Am ramas by Radu Alexandra (75 mesaje) , la 14-03-2008
fara ata la Magia Cascadei. Ce fac? Pot comanda pe net ata? Multumesc!

Replica: Da ce s-a intamplat, Alexandra? by Laura Brasoveanu (908 mesaje) , la 14-03-2008
In cate fire ai lucrat? Sau il lucrezi impreuna cu cineva si nu v-a ajuns ata la amandoua?
Sunt pe ultima suta de metri la Magia cascadei, lucrata cu ata ramasa de la vecina mea.
Sunt trei pozitii la care nu ajunge ata pentru al doilea goblen, dar in rest, slava Domnului, am lucrat tot. Vecina mea l-a lucrat cu ata in trei, iar eu cu ata in doua. La ce pozitie nu ti-a ajuns? Poate ramane la mine si iti trimit eu.
Imediat ce il termin, il expun la Colectia mea.

Replica: Alexandra, by Roxana Deli (172 mesaje), la 14-03-2008
poate ar fi bine sa scrii la firma. Gandesc ca ei te-ar putea ghida. Vezi ca ai adresa la Contact. Ai pierdut ata? Eu nu am lucrat Magia, dar am lucrat altele si niciodata nu mi s-a intamplat sa raman fara ata. De la mine mai lucreaza inca doua persoane pe panza canafas cu firul in doua. Ultimei, i se intampla sa nu-i ajunga toate atele.
Nu pot sa cred ca esti chiar ghinionista.

_________________
Anda - Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa înţeleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus în cuvinte.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ata
MesajScris: 02 Noi 2018, 21:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1102
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Dragi gargarite de la TTT, ne dati mai multe detalii despre noua oferta de ate. Se poate desface firul sau este pentru broderie plina?

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ata
MesajScris: 03 Noi 2018, 11:06 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4570
Nume forum:1
Letitia este o ata mouline standard in 6 fire, numai ca este infasurata ghemulet.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ata
MesajScris: 07 Noi 2018, 11:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1102
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Multumesc Monica, este o oferta tentanta.


_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ata
MesajScris: 14 Dec 2020, 20:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1102
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
E posibil sa avem si ale culori?

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania