Acum este 16 Apr 2024, 07:48

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 17 Feb 2010, 19:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Doruletz, tot mahnita?

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 09 Apr 2010, 21:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2005, 13:40
Mesaje: 2636
Nume forum:1
Ce mai face Naluca? Doruletz, nu s-a schimbat situatia ei?

_________________
Mona - Gargarita-Gingasie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 11 Apr 2010, 15:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Silvia, Mona, Naluca este tristetea inimii mele. Am primit, in virtutea depozitiei mamei Nalucei, interdictie de a o vedea. Culmea, la ora la care a depus marturie impotriva mea, pe numele ei era deja eliberat un certificat medical ce atesta ca nu are discernamant. Asta e! Nu degeaba, justitia este legata la ochi.
Naluca s-a aflat in control parental, mai intai intr-o casa de copii si apoi a fost incredintata unei familii de la tara. A fost internata de cateva ori la neurologie, iar acum o luna i s-au schimbat parintii care au grija de ea.
Tatal este plecat din tara, mama, tot in sanatoriu, iar in rest nu mai stiu nimic.
Sincer, imi este cumplit de dor de Naluca mea.

_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 11 Apr 2010, 16:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1102
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Ce trist destin are fetita asta, draga Doruletz. Dar eu nu am reusit sa inteleg ce-a fost atat de grav de mama ei a trebuit dusa in camasa de forta la sanatoriu, cum de tatal isi paraseste copiii si sotia bolnava, de ce la bunici nu s-a gasit un loc si pentru Naluca si de ce ti-a fost interzis s-o vezi?


_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 11 Apr 2010, 16:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Letitia, mama a primit mai multe diagnostice pe masura ce sotul si rudele ei s-au ingrijit de ea. Mie asa imi place sa cred ca aceasta le-a fost intentia. Una din obsesiile mamei a fost ca sotul ei si mai apoi eu, vreau sa ii fur copila. A inventat atatea lucruri urate, de sotul ei a ajuns pentru o noapte in arestul politiei, iar eu am fost hartuita de n-intalniri la procuratura si politie, urmare a plangerilor ei. Cei care se ocupa de actul juridic mi-au explicat ca ei nu aveau de unde sa stie ca reclamanta are lipsa de discernamant (trebuia sa funizez eu probe sau sa astept ca ei sa faca rost de probe), asa ca am fost anchetata pentru toate fanteziile ei, din care rezulta ca am rele intentii vizavi de Naluca.
In demersul acesta haotic si de neinteles al justitiei (unde nimeni nu are rabdare sa asculte pana la sfarsit, unde nu stie cel ce te ancheteaza astazi despre ce s-a intamplat cu numai o saptamana in urma, vizavi de o reclamatie similara) s-a facut legatura intre mine si bunicuta ce se ocupa de Naluca. Legatura am facut-o eu, pentru a arata bunele mele intentii fata de copil. Astfel copila a fost luata de acolo si intrucat tatal era parat, bunicii de negasit, aceasta a fost dusa intr-un centru pentru copii.
Despre mama stiu ca avea devieri de comportament ce au dus si la incedierea propriei locuinte, de mai multe ori.
Dupa ce a iesit din arest, tatal si-a pierdut slujba. Stiu doar ca numai dupa o saptamana era si plecat din tara.
Bunurile lor au fost vandute de banca. Informatiile le-am aflat, intamplator de la un vecin.
Despre bunici si rolul lor, nu am ce sa-ti spun ca mai multe nu stiu.

Referitor la intrebarea ta, sunt la fel de perplexa si am si scris: Am primit, in virtutea depozitiei mamei Nalucei, interdictie de a o vedea.

Imi doresc sa uit marasmul prin care am trecut in numele unei cauze bune si as prefera sa nu mai vorbesc despre trairile mele.

Ti se pare improbabil ca o familie sa se destrame asa, in patru vanturi? Discutam cu colegii mei situatia aceasta si raspunsul lor m-a naucit. Lor li se pare normal, tinand cont de educatia parintilor, de conditiile lor de viata, la limita subzistentei, de societatea bolnava in care traim.

Mie nu mi se pare normal, dar refuz sa ma mai implic. Considera-ma o lasa, dar nu imi doresc sa raman fara serviciu (umbland pe la procuratura, politie, judecatorie), nu vreau sa ma trezesc cu o nebuna la usa mea, tipand obscenitati. Am pierdut, in neant, o relatie de suflet, datorita implicarii mele si am avut parte si de oprobiul fratelui meu. Drept sa iti spun, asta m-a durut cel mai tare.
Si, considera-ma din nou o lasa pentru ca refuz sa mai discut pe acest subiect. Mintea mea (normala, zic eu) refuza sa priceapa ca aceasta este lumea in care traiesc.


_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Ultima oara modificat de Doruletz Mic pe 11 Apr 2010, 16:44, modificat 1 data in total.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 11 Apr 2010, 16:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Mar 2008, 18:55
Mesaje: 2270
Nume forum:1
O, Doamne, ce tristete.

_________________
Marieta - Gargarita-Ikebana-Gingasa


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 11 Apr 2010, 17:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 3542
Nume forum:1
Doruletz, cate vesti triste!
Acum ca ma gandesc mai bine, este bine venit topicul De meditat.(http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=67&t=4181&sid=d3b62dea3ebc3e7c3782e10e8144f13b)

_________________
Anca - Gargarita Pacea-Armoniei


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 11 Apr 2010, 17:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1102
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Iti inteleg durerea si iti respect hotararea si as vrea sa-ti mai spun ca esti una dintre gargaritele cu suflet mare pe care imi face placere s-o intalnesc cat mai des pe forum.


_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 11 Apr 2010, 17:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Letitia, cine stie? Poate intr-o zi ne vom intalni in fata Operei din Paris, eu tinand o Naluca frumoasa langa mine, iar tu zambind vesela. Asa, ca in tabloul lui Pallares.


_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 11 Apr 2010, 17:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Feb 2009, 01:36
Mesaje: 259
Nume forum:1
Doruletz, esti minunata, iar tablourile postate de tine, m-au hotarat sa intru pe forum, astazi. Iti multumesc. Sunt minunate.

_________________
Tudora - Nimeni nu stie cat imi iubesc prietenii, decat sufletul meu care este mut.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania