Acum este 25 Apr 2024, 21:18

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mama
MesajScris: 18 Ian 2010, 16:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Mar 2008, 18:55
Mesaje: 2270
Nume forum:1
Mama by RASA MARIA (139 mesaje), la 01-10-2008
Textul nu-mi apartine, l-am primit si m-am gindit ca v-ar placea si voua

Iesind cu o alta femeie

Cu putin timp in urma am iesit cu "o alta femeie". In realitate, fusese ideea sotiei mele.
"Tu stii ca o iubesti!" - imi zise intr-o zi, luandu-ma prin surprindere. "Viata este foarte scurta, dedica-i timp".
- "Dar eu te iubesc pe tine", am protestat.
-"Stiu, dar o iubesti si pe Ea, de asemenea".
Cealalta femeie pe care sotia mea dorea sa o vizitez era Mama mea, vaduva de niste ani, dar serviciul si copiii mei faceau ca sa o vizitez numai ocazional.
In seara aceasta am chemat-o sa o invit la cina si la film.
- "Ce s-a intamplat? Esti bine?" m-a intrebat.
Mama mea este tipul de femeie pe care, o chemare seara tarziu, noaptea, sau o invitatie surpriza este un indiciu de veste rea.
- "Am crezut ca ar fi placut sa petrec ceva timp cu Tine", am raspuns."Amandoi, singuri. Ce parere ai?"
Reflectand un moment la asta, zise:
- "Mi-ar placea foarte mult".
Vinerea aceasta, in timp ce conduceam, dupa serviciu, sa o iau, ma simteam nervos, nervozitatea care precede o intalnire. Si, pentru Dumnezeu!, cand sosii la casa ei, am vazut ca si Ea era foarte emotionata. Ma astepta in poarta, imbracata in vechiul ei palton, isi incretise parul si imbracase o rochie cu care sarbatorise ultima aniversare de nunta. Fata ei radea si iradia lumina ca un inger.
"Le-am spus prietenelor mele ca o sa ies cu fiul meu si au fost foarte emotionate", imi povesti urcand in masina.
Am fost la un restaurant nu foarte elegant, dar foarte primitor.
Mama mea se sprijini de bratul meu ca si cum era "Prima Doamna a Natiunii". Cand ne-am asezat a trebuit sa-i citesc meniul. Ochii ei vedeau numai cifrele mari. Pe la mijlocul aperitivelor, mi-am ridicat privirea spre ea. Mama mea, asezata pe partea cealalta a mesei, doar ma privea. Un suras nostalgic se vedea pe buzele ei.
- "Cand erai micut, eu eram cea care iti citea meniul. Iti amintesti?".
- "Atunci, este momentul sa te relaxezi si sa-mi permiti sa-ti inapoiez favoarea", am raspuns.
In timpul cinei am avut o conversatie agreabila, nimic extraordinar, doar ne-am pus la zi unul cu viata celuilalt. Am vorbit atata, ca am pierdut filmul.
- "Voi iesi cu tine altadata, dar numai daca ma lasi sa te invit eu", spuse mama mea. Cand am dus-o acasa imi parea rau ca ne desparteam, am sarutat-o, am imbratisat-o si i-am spus cat o iubesc.
- "Cum a fost intalnirea?" a vrut sa stie sotia mea cand m-am intors in noaptea aceea.
- "Foarte placuta, iti multumesc". Am privit-o recunoscator spunandu-i: "Mult mai mult decat mi-am imaginat". Cateva zile mai tarziu ,Mama mea muri de un infarct. Totul a fost atat de rapid, ca nu am putut face nimic.
Dupa putin timp am primit un plic de la restaurantul unde cinasem cu Mama. Continea o nota care spunea: Cina este platita anticipat, eram aproape sigura ca nu voi putea fi aici, oricum am platit pentru tine si sotia ta. Niciodata nu vei putea intelege ce a insemnat noaptea aceea pentru mine. Te iubesc! Mama ta.
In acest moment, am inteles importanta de a spune la timp TTe iubesc! si sa le dam fiintelor noastre dragi spatiul pe care il merita. Nimic in viata nu este mai important decat Dumnezeu si Familia ta. Da-le timp pentru ca ei nu pot astepta.
Daca Mama ta traieste, distreaz-o !
Daca nu, aminteste-ti-o !
Daca ai Mama, retrimite acest mesaj. Faci sa reactioneze pe cineva care a uitat putin aceasta fiinta minunata care este mama.
Si aminteste-ti mereu: Dumnezeu iarta, dar timpul nu iarta niciodata. Nici nu se intoarce!

Replica: Maria, by Anca Lungoci (376 mesaje), la 01-10-2008
uite si aici: De cate ori ai spus firesc Te iubesc!?
[link lipsa].

_________________
Marieta - Gargarita-Ikebana-Gingasa


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Mama
MesajScris: 05 Apr 2010, 13:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2009, 11:12
Mesaje: 632
Nume forum:1

_________________
Adela - Gargarita-Vis-de-floare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Mama
MesajScris: 05 Apr 2010, 22:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 3542
Nume forum:1
Adela, iti multumesc ca ai impartasit cu noi, aceasta lectie de viata.

_________________
Anca - Gargarita Pacea-Armoniei


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Mama
MesajScris: 06 Apr 2010, 07:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Feb 2007, 17:32
Mesaje: 123
Nume forum:1
Numai prin astfel de exemple ne dam seama cat de fericite suntem.

_________________
Ulivia - Prietenia este umbra serii, care se inteteste odata cu apusul soarelui vietii.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Mama
MesajScris: 07 Apr 2010, 09:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Ian 2006, 23:15
Mesaje: 3387
Locatie: Suceava
Nume forum:1
Extraordinar! Asta da vointa de viata.

_________________
Iulia - Gargarita Iulie

Răcoarea serii
peste fânul din car
odihnesc stele...


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Mama
MesajScris: 11 Apr 2010, 15:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Minerva, m-a purtat pe firul Tudor Gheorghe si am gasit:



M-a cuprins melancolia. Bunica mea este cea care m-a invatat acest cantec ca sa i-l cant mamicii mele de ziua ei.

_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania