Acum este 25 Iun 2018, 16:09

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Este bataia rupta din Rai?
MesajScris: 17 Feb 2010, 13:49 
Neconectat

Nume forum: Minerva
A fi mama de baiat sau de fetita, cum o fi mai usor?
Incep prin aceasta intrebare, o intrebare pe care cu siguranta, vine o vreme cand fiecare mamica si-o pune si vin cu o poveste care poate nu-mi face cinste dar consider ca este bine sa va povestesc.
Primesc un telefon, de curand, de la diriginta fiului meu si-mi aduce frumoasa informatie ca Flavius nu a fost la scoala in ziua respectiva si mai are si alte absente. Il sun si-mi raspunde pe tonul normal al barbatului in devenire, ca se afla intr-un loc, la intins cabluri, munca la negru pe care si-a propus s-o practice in timpul liber (nu pot intra in amanunte, cu parere de rau). Continua pe un ton la fel de normal, ca tocmai a iesit de la scoala si n-a mai trecut pe-acasa, ca sa nu piarda din timp, patronul oferindu-le si ceva de mancare.
Am intuit imediat ca sunt pusa in fata unei situatii penibile si n-aveam habar de unde sa incep. Tot ce stiam, era ca fiul meu este indragostit si ca orice tanar al acestor vremuri, doreste in buzunar, ceva mai mult de cat putem sa-i oferim.
Tot ce am putut face in acel moment a fost sa ma inarmez cu multa rabdare. Am verificat daca treaba cu cablurile este reala si l-am asteptat sa vina acasa.
Dupa o scurta chestionare, i-am privit fata care ma mintea cu acelasi ton cu care-mi spunea si adevarul.
Cand i-am pus pe tapet, fara menajamente, frumoasa lui fapta, a trecut la reprosuri si o serie de cuvinte, caror le-am facut fata cu greu. Toata scena s-a terminat cu o bataie zdravana, pe care i-am tras-o cu propria-i curea. Fiecare lovitura imi aducea in suflet o durere ce n-ar reusi nici o Organizatie de protectie a copilului dupa tot mapamondul.
A urmat zile in care n-am mai vorbit, timp in care eu a trebuit sa merg la scoala, sa semnez declaratia ca am luat la cunostinta de absentele lui.
M-am opus categoric, sa fie si el chemat asa cum se obisnueste in astfel de cazuri, motivand ca-mi pare o situatie penibila si fara urmari pozitive.
Ma vad obligata sa-mi aman terminarea acestei povestioare, timp in care, poate veniti cu parerile voastre sau critici, pe marginea acestui subiect.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 

Subiectul mesajului: Re: Clubul Mamicilor Gargarite Fericite
MesajScris: 17 Feb 2010, 14:05 
Neconectat

Nume forum: Cri Zuza
Eu am adus floricele pentru toate mamicile.

Minerva, si Laura povesteste despre o situatie similara cu baiatul ei cel mic. Dar nu l-a batut. Mi s-a ridicat parul pe spinare cand am auzit de bataie. Parintii mei nu m-au batut niciodata.
Dar, cred ca aici suntem putin off-topic.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 

Subiectul mesajului: Re: Clubul Mamicilor Gargarite Fericite
MesajScris: 17 Feb 2010, 14:19 
Neconectat

Cristina, poate ai dreptate. De aceeasi parere este si sotul care m-a mustrat tacit, cu o privire care o stiu de mult si spune ca intelepciunea nu consta in puterea muschilor.
Cu toate astea, nu dau curs pareri tale de off-topic si cu toate ca nici eu nu sunt de acord cu bataia, am ajuns la concluzia ca in unele situatii, este rupta din rai.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 

Subiectul mesajului: Re: Este bataia rupta din Rai?
MesajScris: 17 Feb 2010, 18:45 
Neconectat

Nume forum: Onuta
Minerva, parerea mea scurta si la obiect este ca nu, bataia nu este rupta din rai, la fel cum nici cearta nu ajuta la nimic. Cred asta si o spun din propria-mi experienta.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 

MesajScris: 17 Feb 2010, 19:01 
Neconectat

Nume forum: Bica
Am citit ce ai scris, dar mi-a venit rau dupa ce am citit cum l-ai batut pe Flavius. Minerva, daca mie mi-a fost atat de rau, imi imaginez ce rau iti este tie.
Am batut in tinerete un caine si de cate ori imi aduc aminte, ma ia o stare de rau care ma seaca de energie, dar extrapolata aceasta actiune la o mama, imi imaginez de ce te inteapa inima (cum spuneai, dimineata, la Cafenea).

Nu mi-am batut niciodata fetita pentru ca nu mi s-a parut normal. Nici eu nu am fost pedepsita astfel de parintii mei, oameni simpli de la tara.
Fetita mea a fost o rasfatata si de aici au decurs multe neajunsuri, dar cu rabdare si tact, am avut rezultate. Si astazi, cand este la randul ei mamica, bate din picior la mine si imi porunceste sa fac aia sau aia, acum. Eu, zambesc si ii spun sa ia aminte la felul cum se comporta cu mine pentru ca asa se va comporta si Mariuca cu ea. Ii aduc aminte ca eu am avut timp sa ma ocup de ea, dar Mariuca nu va avea aceeasi sansa din partea ei si, sigur, nu ii va fi usor.

As vrea sa nu te mahneasca ceea ce scriu, dar iti scriu ca fiicei mele, imaginandu-mi ca Flavius este copilul ei.
Cere-ti iertare de la el si roaga-l sa se aseze langa tine si sa discutati, ca doi adulti toate cate le aveti a vi le spune. Nu vei reusi sa ii deschizi sufletul baiatului tau, usor pentru ca se simte umilit, jignit si fara entitate. Te-ai gandit ce se va intampla daca cineva dintre prietenii lui sau chiar prietena lui ar vedea urmele curelei pe el? Sigur, stima fata de el insusi ar scadea dramatic si increderea si siguranta i-ar disparea. Iar un viitor cap de familie chiar are nevoie sa sa-si formeze un caracter care sa-l ajute in formarea lui viitoare.

Baietii care primesc corectii corporale de la parinti (si, mai ales, de la mama) sunt primii care clacheaza intr-o relatie cu o femeie si, la randul lor vor alege, in cazul in care sunt suparati, tot la violenta sau la statutul de supunere totala fata de femeie (mototolul). Acelasi lucru se va simti si in familia lui. Va socoti normal sa rezolve prin corectii corporale, sotia si copiii.

Am in jurul meu, exemple cutremuratoare. Copii care au fugit in lume, ca sa isi castige o paine, departe de parinti, copii ce au crezut in vorbele anturajului in care ajung (atunci cand prietenii descopera ca sunt molestati si rad de el si ii elimina din grup) cel mai bine in inchisoare. In cel mai rau caz, ajung pe listele Politiei, la Disparut. Copii ce au sfarsit prin a-si lua zilele.
Copilul tau este averea ta, pasaportul tau pentru echilibrul tau ca mama. Oare ti-ai putea ierta vreodata unul din cazurile cutremuratoare, de mai sus?
In cel mai bun caz, peste ani, vei simti doar suferinta cand copilul tau te va ignora, te va minti ca sa scape de prezenta ta, va dori sa fie cat mai departe de tine. Vremurile in care copiii spuneau M-a batut mama si asa am devenit om, nu mai exista (erau pe timpul bunicii mele). Sunt alte coordonate dupa care copiii isi judeca parintii si, din pacate, acum au la indemana, o multime de posibilitati de a actiona, culmea, in detrimentul lor, dar si al parintilor. Trebuie sa le intelegem irationalitatea (valabila , acum, pe toate canalele de televiziune) si sa ii ajutam.
Asa ca, ia-l langa tine, trateaza-l ca pe un adult, asculta-i problemele si incearca sa i le intelegi, conlucrati impreuna spre ce tinde el. Ajuta-l sa se dezvolte sa devina ceea ce viseaza. Numai astfel te va tine in suflet ca pe o bijuterie. Si, numai astfel, tu ii poti dezvalui cat il iubesti.
Si, parerea mea, Minerva, este ca bataia nu a fost niciodata rupta din Rai.
Nu te supara pe mine pentru ca am scris ce simt, dar tare nu vreau sa ramai si fara Flavius.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 

MesajScris: 17 Feb 2010, 19:10 
Neconectat

Nume forum: Anca
Iti dau dreptate Oana, atat bataia cat si certa, in astfel de cazuri nu ajuta. Din contra, te face sa fi si mai impotrivitor si chiar sa iei unele decizii pe care mai tarziu sa le regreti.
Minerva, dupa parerea mea, intrebarea care ar trebui pusa acum, de ce s-a ajuns la aceasta situatie, unde s-a gresit si ce se poate repara ca sa nu fie prea tarziu.

P.S. Bica, ai perfecta dreptate.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 

MesajScris: 17 Feb 2010, 19:44 
Neconectat

Nume forum: Silvia
Cu rusine, recunosc ca si eu mi-am baut fetele cand erau mici pana intr-o zi cand cea mare mi-a spus ca se omora daca o mai bat. Avea cam 10 anisori si i-am poruncit sa imi arate cum se omoara. S-a dus la geamul deschis de la bucatarie (stateam la bloc, atunci) si s-a urcat ca o pisica pe geam, de-am zi ca o si scap. Tocmai atunci a venit mama si i-am povestit. A zis ca ma calca in picioare daca mai bat fetele. Adevarat, parintii mei nu m-au batut. Seara am vorbit cu sotul meu care mi-a spus ca ii face rau cand vede ca bat fetele, dar ca nu mi-a spus niciodata ca sa nu ma supar. M-am simtit prost atunci si cam o luna, tot am fost suparata pe ei ca nu ma inteleg. Am cautat nod in papura la ei (mama si sotul meu), dar am observat ca ei discutau cu fetele cand greseau, le ajutau cand cadeau si aveau mai multa rabdare decat mine. Mi-a luat ceva timp pana a disparut impulsul de a le mai palmui.
Acum, mi se intoarce inima in mine cand imi amintesc, mai ales cand le vad cum alearga in fata mea sa imi ia sacosele din mana, ca sa nu ma obosesc.

Am scris undeva: Ceea ce un copil nu primeste, nu poate darui la rindul lui mai tirziu, cind devine adult. Sigur, este adevarat.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 

MesajScris: 17 Feb 2010, 22:02 
Neconectat

Nume forum: Coco
Minerva, de mine nu au stiut parintii doi ani de zile. Se gandeau sa imi faca slujba. Asa l-am pedepsit pe tata ca m-a batut cu cureaua si pe mama ca nu a luat atitudine. M-au dat disparut, dar am trecut pe langa zeci de politisti care nu m-au recunoscut. Am muncit cu carca, de toate: descarcat vagoane, incarcat camioane etc. Am facut banii si am trecut granita fara acte. Am muncit la negru in fosta Iugoslavie si m-am intors doar pentru ca un prieten isi facea nunta. Am terminat scoala, mai tarziu, nu stau cu parintii, dar pe mama o vizitez ca imi este mila de ea ca o bate tata.
Bataia este rupta din iad.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 

MesajScris: 17 Feb 2010, 22:04 
Neconectat

Nume forum: Nico
Minerva, ma bucur ca ai deschis acest topic.
Bataia nu este rupta din rai. M-a cutremurat ceea ce a scris Bica, dar cata dreptate are. Este adevarat ca uneori ne pierdem rabdarea si primul impuls este sa lovim, dar asta nu inseamna ca este solutia cea mai buna. O discutie (desi una singura nu cred ca va fi suficienta) cu Flavius va rezolva problema, sunt sigura. Daca in tine gaseste o prietena care il ajuta sa inteleaga unde greseste, nu va mai simti nevoia sa minta.
O calda imbratisare pentru tine, Minerva si sper sa ai o relatie cat mai buna cu fiul tau. Sa te ierte ca l-ai batut, dar mai ales, sa te ierti tu pe tine.

Silvia Har scrie:
Ceea ce un copil nu primeste, nu poate darui la rindul lui mai tirziu, cind devine adult.
Asa este, Silvia.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 

MesajScris: 17 Feb 2010, 22:18 
Neconectat

Am asteptat cu nerabdare sa mi-se elibereze locul la calculator si sa-mi continui povestioara. M-am bucurat cand, putin mai devreme, am intrat pe forum si-am constatat ca povestioara mea a devenit un subiect de dezbatere intr-un topic separat.
Aveam nevoie de voi si-mi doream din tot sufletul sa va aud parerile.
Dragele mele, eu nu am fost batuta in copilarie si nici n-am urmat scoli de specializare in acest sens.
Trebuie sa recunoc ca m-am bucurat de foarte multa libertate si poate acesta a fost motivul pentru care am fost o fetita poznasa. Tatal meu mi-a aratat cureaua si chiar am fost pedepsita in cel mai hazliu mod, dar am dat motive si n-am fost certata fara sa fiu vinovata , niciodata. Erau de preferat pedepsele tatalui meu decat cicaleala fara rost a mamei mele. Conflictul intre generatii a existat si va exista, totdeauna.
Se spune ca incepi sa iei lectii pentru a fi mama, chiar din copilarie. Mi-am iubit jucariile dar cu toate acestea, n-am ezitat sa le distrug pentru a le descoperi principiul de functionare. Si, cu toate ca am fost un copil crescut la tara, intr-o familie modesta, am avut suficiente jucari de care-mi amintesc cu mare placere.
Dar, ceea ce-mi amintesc mai clar in acest moment, sunt juramintele care mi le-am facut atunci pentru cand am sa fiu mama: sa elimin pe cat posibil din numarul conflictelor.
Acesta sa fie explicatia pentru care am acceptat cercelul in ureiche a lui Flavius?
Revenid la firul relatarii, Bica, afla ca nu am probleme cu inima. Problemele mele de sanatate care ma tin departe de calculator sunt din cauza unei proaste circulatii (la ce te poti astepta la o fumatoare) si problema oculara (varsta nu iarta ocupatiile mele de solicitare in exces a ochilor)
Spun un va urma si cedez pentru un scurt timp, locul la calculator.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 

Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa: