Acum este 25 Apr 2024, 22:10

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Gargarei si gargarite mititele in momente dificile
MesajScris: 02 Oct 2010, 09:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2262
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Dragi mamici, am gasit pe undeva pe forum o discutie pe tema unui topic in care sa vorbim despre problemele cu care se confrunta micutii nostri de orice varsta si in care sa incercam sa gasim/oferim pe cat posibil solutii la aceste probleme.

Ideea mi-a venit in aceasta dimineata, dupa cateva ore de nesomn din cauza faptului ca micutii mei au nasucurile infundate. Nu au facut si nu au febra si alte cele, sunt vioi, "vorbesc", zambesc, doar ca respira foarte greu si mi se pare ca se si inneaca de la nasul infundat. Le pun ser si apa de mare in nasuc, desfund cu pompita, dar la Mirela cel putin se aude in continuare un muc "rebel". Va rog solutii, doctorita lor a spus sa le pun niste picaturi, dar nu prea vad nici un rezultat, singurele solutii sunt "tortura" cu pompita si seringa la pus ser in nasuc. Dar si aceste remedii sunt pasagere, dupa scurt timp problema reapare si mi se rupe inima cand ii vad cum fornaie.

Multumesc in avans si sper sa folosim cat mai mult acest topic, mai ales ca printre noi sunt si mamici mai "cu vechime" care pot oferi solutiile lor, dar si proaspete mamici care chiar nu mai stiu ce sa faca in unele situatii. Iar pentru copilasii nostri, in stadii atat de diferite ale existentei lor, acest topic nu poate fi decat ceva foarte benefic.

Pupici.

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gargarei si gargarite mititele in momente dificile
MesajScris: 02 Oct 2010, 09:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2007, 23:15
Mesaje: 2524
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Oana, si eu am avut aceleasi probleme cu Alex cand era micut. Pompita era o adevarata tortura, pana cand am descoperit acele pompite care merg cu curent electric, sunt un fel de aspirator, mult mai eficiente decat cele manuale. Initial mi-a fost teama sa o folosesc, dar dupa un "instructaj" facut de doctorita de familie si cu ajutorul sotului in a-l imobiliza pe pitic, am reusit sa desfundam nasucul destul de bine (in prealabil inmuiam mucozitatile nazale cu ser fiziologic. De asemenea se mai gasesc in farmacii niste capsule (imi pare rau, dar nu-mi mai amintesc cum se numesc) care contin ulei mentolat si se picura pe perna sau pe cearceaful piticilor si emana un miros mentolat care ajuta la desfundarea cailor respiratorii nazale.

Ai foarte mare grija cu aceste mici probleme cu infundarea nasului, se pot infecta mucozitatile nazale si se pot propaga si la ureche.
Sanatate multa, multa piticilor tai!

_________________
Cristina - Gargarita Trestia-cu-Doua-Flori


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gargarei si gargarite mititele in momente dificile
MesajScris: 02 Oct 2010, 13:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Mare problema cu nasucurile astea mici. Toti medicii mi-au indicat "batista bebelusului" - un dispozitiv care se ataseaza la aspirator. Pana la urma l-am cumparat si desfund mai bine nasucul lui Alexandru.
Oana, multa sanatate minunilor tale si cate un pupic pe manuta.

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gargarei si gargarite mititele in momente dificile
MesajScris: 02 Oct 2010, 14:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Oana, putem sa ne luam de mana, caci de ieri si noi suntem in aceeasi situatie. Eu recunosc ca am fost norocoasa caci este a doua oaua cand Dario raceste, de cand s-a nascut. Acum un an a mai racit, chiar inainte de a implini un anisor.
Oricum si noi tot cu apa de mare si cu pompita de ne desfundam. Pediatrul, anul trecut mi-a zis ca este de ajuns asa caci nu trebuie sa fim prea invazivi. Acum un an resuseam mai bine, caci statea la tras si reuseam sa il imobilizam, anul acesta este o fugareala continua.
In completare, ceiut cald de tei si supita calda, cat poate sa o suporte.
Mai am si o alifie pe baza de 7 plante de la farmacie, putin mentolata pe care o punem sub nasuc si il mai desfunda cate putin.
Din pacate, trebuie doar sa ne inarmam cu rabdare pentru ca atata timp cat nu face febra si cat simptomele nu sunt foarte grave si pe perioade foarte lungi, este bine sa nu exageram.
Noi ca o ultima masura, apelam la aerosol, dar cred ca anul acesta nu este mod de a il prinde.
Vom vedea peste vreo doua zile.

Multa sanatate la pitici si chiar ma bucur ca ai deschis acest topic.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gargarei si gargarite mititele in momente dificile
MesajScris: 03 Oct 2010, 10:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Mar 2008, 11:54
Mesaje: 775
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Oana, am avut si eu cu Mihaita problema aceasta. I-am pus apa de mare in nasuc si am incercat sa desfundam nasucul cu pompita, lucru care s-a dovedit destul de dificil de realizat. Cand a implinit 2 ani am cumparat un nebulizator care este foarte util in perioada rece. Noi i-am facut aerosoli si pentru a combate tusea, folosind o solutie de ser fiziologic, ACC si dexametazona, in proportiile recomandate de medic.
Finutei mele cele mici i-a recomandat iarna trecuta medicul aerosoli cu cele descrise mai sus, dar totusi mi se pare cam mult dexametazona la copii asa de mici (finuta era cam de varsta piticeilor tai).
Raluca, cand i-am facut lui Mihaita prima data aerosoli era si el destul de mic si am cam avut probleme, pentru ca nebulizatorul era cu compresor, facand zgomot destul de mare. Acum am eliminat aceasta problema, nebulizatorul nostru fiind cu ultrasunete; fina mea a facut sedinte de aerosoli in somn fara incidente.
Va pup pe toate si le doresc multa sanatate piticeilor, iar voua cat mai multa rabdare sa depasiti cu bine sezonul rece (e valabil si pentru mine, ca dorm iepureste cand Mihaita e racit).

_________________
Ioana - Gargarita-Gerbera-Rosie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gargarei si gargarite mititele in momente dificile
MesajScris: 04 Oct 2010, 01:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2010, 21:34
Mesaje: 2128
Locatie: Morelia, Mexic
Nume forum:1
Draga Oana, imi pare foarte bine ca ai deschis acest topic.

Multumesc lui Dumnezeu, am cateva luni bune de cand nu mi se imbolnavesc copiii, dar am avut multe, multe probleme cu Albert intre varsta de 2-4 ani. A inceput prima oara cu raceli dese, il duceam la doctor si tocmai din cauza atator medicamente pe care ni le recomanda doctorul, Albert a inceput sa se imbolnaveasca foarte mult, pana la punctul cand aproape nu mai respira pe nas, deloc. Acelasi doctor ajunsese sa dea diagnosticul de astm si alergie, ceea ce era foarte eronat.
Am dat peste o doctorita foarte buna si, in plus, am inceput eu sa ma informez despre medicamente si simptome pe internet. Nu mai avem nici o problema acum.
Cedric, de nou nascut, urma pe acelasi drum al imbolnavirilor dese, numai ca ne-am trezit la timp si nu le-am mai dat medicamente puternice, de exemplu antibiotic mai mult de 7 zile la rand, antihistaminice, analgezice etc.

Am un tip foarte bun pentru tine: fa ceai de musetel si pune-le cateva picaturi in nasuc la bebelusi, se simte cam aiurea, dar este foarte eficient. In plus, baia de aburi, adica sauna, este excelenta pentru desfundarea cailor respiratorii. Ai grija sa nu-i imbraci foarte gros cand ii culci, pentru ca bebelusii sau copiii mici, in general, transpira destul de mult, cel putin mie mi se intampla cu ai mei. Si cat mai putine medicamente. Chiar daca pe moment iti rezolva problema, pe termen lung singurul lucru ce il vor face este sa slabeasca sistemul imunitar al copiiilor. Multa grija de asemenea la ce tip de medicament iti recomanda doctorul. De exemplu, o febra pana in 38 de grade se rezolva rapid numai cu paracetamol si o baie cu apa putin calda. La fel, dupa ce ii vaccinezi sau cand o sa inceapa cu dintisorii.

Te pup si mult succes. Sa ne tii la curent cu noutati.

_________________
Gargarita-Leoaica tanara, iubirea


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gargarei si gargarite mititele in momente dificile
MesajScris: 04 Dec 2010, 09:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2262
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Nico, daca Alexandru e doar cu o luna mai mare decat Matei si Mirela, inseamna ca si noi ne pregatim de dinti. Copiii mei rod tot ce prind in mana, fie ca e degetul lui mami sau o jucarie.

In plus, Matei uneori indeasa jucariile in gura parca asa cu ciuda, parca nu stie ce sa faca sa se linisteasca. Asta sa fie oare? La tine cum a debutat episodul cu dintii?

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gargarei si gargarite mititele in momente dificile
MesajScris: 04 Dec 2010, 09:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Asa este, Oana. Este de la dintisori.
Si Alexandru de vreo doua luni roade tot ce prinde, dar de vreo doua saptamani are dureri mai mari. Eu il dau cu gel special pentru gingii si peste noapte, cand il doare prea tare, ii dau nurofen. Sper ca la ai tai sa fie ceva mai usoara aceasta perioada.
Pupici pentru cele doua minuni si pentru mamica lor.

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gargarei si gargarite mititele in momente dificile
MesajScris: 04 Dec 2010, 09:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Iul 2005, 18:22
Mesaje: 1440
Locatie: Baia Mare
Nume forum:1
Oana, cand ne mai arati niste fotografii cu ingerasii tai? Tare dor imi este sa-i vad. De cate ori ii vad, zambesc, la cat sunt de scumpi si dragalasi.

Te rog sa le dai un pupic mare, mare din partea mea.

_________________
Gargarita-Implinire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gargarei si gargarite mititele in momente dificile
MesajScris: 04 Dec 2010, 09:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2262
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Karmen, am postat o fotografie mai recenta cu ei, aici: http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=83&t=1615&p=77174#p77174
Sa va impartasesc si ceva mai vesel. Zilele trecute, Mirela a ras din proprie initiativa la Matei. Stateau amandoi pe burtica si dintr-o data a inceput sa rada in hohote. A fost frumos fiindca pana atunci radea doar daca o gadilam noi, iar la Matei doar zambea. Dar atunci a inceput sa rada de-a binelea.

Nico, ii doresc lui Alexandrel sa treaca de aceasta perioada cat mai repede. Iar tie, draga mea, iti doresc multa putere si multa rabdare.

Pupici.

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania