Acum este 29 Mar 2024, 11:46

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 05 Oct 2009, 14:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Naluca - nevoia de dragoste la copii by Silvia Har (697 mesaje), la 31-05-2008

Ceea ce un copil nu primeste, nu poate darui la rindul lui mai tirziu, cind devine adult.




Replica: Pericole by Ileana Miroiu (818 mesaje), la 31-05-2008



Replica: Depinde, Silvia. by Pricopie Ioana (387 mesaje), la 01-06-2008
Trebuie sa dau acum un exemplu personal aici ca sa te contrazic. Sunt si oameni care daruiesc multa dragoste atunci cand devin adulti, chiar daca nu au primit-o cand erau copii. Exemplul cel mai concludent: sotul meu. El a cules faramite de dragoste ce ramaneau de la sora lui mai mica cu un an ca el. Dar acum, ajuns la randul lui tata, isi retraieste copilaria alaturi pe puiul nostru.
M-a impresionat povestea Nalucii lui Doruletz si nu pot decat sa o admir pe aceasta pentru bogatia sufletului ei.


Replica: Sotul tau, by Lacramioara Popescu (291 mesaje), la 01-06-2008

a cules farame de dragoste, eu am cules cateva de la mama mea. Erau alte timpuri, Ioana - macar parintii comunicau cu noi, aveau timp macar sa ne intrebe cu cine ne-am jucat.
In ziua de astazi, copilul ramane cu cheia de gat, cu sandvisul rece in frigider si smotruiala parintilor obositi, seara, ca nu si-a facut temele, corect. Exista o generatie prea obosita ca sa se preocupe de proprii copii. Din pacate, te considera dusman, daca incerci sa atragi atentia.

Replica: Soacra mea, by Pricopie Ioana (387 mesaje), la 01-06-2008
nu a avut niciodata timp pentru sotul meu, niciodata nu l-a ascultat ce dorinte are, ce vise. El a incasat papara si pentru sora lui care facea prostii si ramanea nepedepsita. Apoi au mai venit inca doi baieti la diferenta de 8 si respectiv 14 ani de sotul meu.
Poate ca suntem o generatie prea obosita ca sa ne ocupam de copiii nostri.
Eu l-am dat exemplu pe sotul meu pentru ca am vazut in anii de cand ne cunoastem cat de mult l-a afectat aceasta lipsa de dragoste din partea mamei (tatal iese din discutie, este ca si cum nu ar exista). Iar noi acum ca parinti incercam sa-i daruim baiatului nostru toata dragostea si intelegerea noastra

Replica: Daca, by Serban Birtalan (348 mesaje), la 13-06-2008
Naluca nu canta la pian, sa ia aminte de la pisicul tau, Doruletz.

P.S. Nu am mai gasit topicul initial cu Naluca.


_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 19 Noi 2009, 22:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
In dorul Nalucii mele...


_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 20 Noi 2009, 18:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Aug 2006, 04:27
Mesaje: 3102
Locatie: Romania
Nume forum:1
Dorulet ce mai face Nalucuta? Cum ii mai este?
Pupici si astept vesti.
Fotografia ta m-a emotionat mult si stiu ca tu suferi si mai mult de dorul ei, am simtit asta in cuvintelele tale.

_________________
Alexa - Gargarita-Minune-de-Mama


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 05 Dec 2009, 12:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Feb 2007, 20:48
Mesaje: 142
Nume forum:1
Doruletz, ce mai face Naluca? Mi-e dor de tine.


_________________
Felicia - Cu cat ne iubim mai mult prietenii, cu atat ii vom flata mai puţin.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 07 Dec 2009, 21:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Alexa, Adelina, tocmai timpul alocat Nalucii ma tine departe de forum.

In familia ei s-a intamplat ceva grav, iar mami a ei este internata intr-un sanatoriu de boli nervoase.
Din pacate, cea care sufera si este pasibila sa suporte traumele in care e implicata familia ei, acum, este Naluca.

Sunt atat de oripilata de tot ce s-a intamplat incat nu stiu cum as putea sa atenuez povestirea mea incat sa nu va intristez. O mama care, probabil, nu a avut parte nici ea de o educatie, dar nici de afectiune de la parintii ei. Am descoperit ca este si mitomana (mincinoasa), printre altele. Dar, cand afli ca ai avut parte de fabulatii si, toate, in jurul propriului sau copil, eu... nu pot sa duc si aceasta povara cu mine. In plus, am o sila inascuta pentru minciuna. Asa sunt cei care au Sagetatorul, acolo, undeva, in planetele din horoscopul sau natal. Si eu il am.

Mama Nalucai a fost luata de acasa, in camasa de forta si tarata de cei de la ambulanta prin fata copilului.
Cum tatal nu a fost de gasit, iar celalalt copil era la bunici, Naluca s-a ascuns intr-o nisa de la blocul in care locuiesc. Cand m-am intors de la servici am gasit un copil socat, inghetat de frig si flamand. Am vrut sa o duc acasa la ea, dar a urlat de au iesit vecinii ce mi-au povestit, in auzul ei, ce s-a intamplat. Am luat-o la mine, am imbaiat-o ca sa o incalzesc, am vorbit mereu cu ea, i-am pregatit lapte cu gris (cum ii place ei) si am culcat-o in patul meu. O tineam cu capul in poala mea si, dupa ce a adormit, am vrut sa ma retrag. Iar a tipat, de m-a speriat. Striga un singur lucru. Nu, singura!
M-am invoit de la servici a doua zi si am incercat sa iau legatura cu rudele ei. Tatal ei mi-a spus ca nu are cu cine sa o lase pe Naluca si o sa o duca la camin. El mi-a spus ca Naluca are alta varsta decat cea sustinuta de mama, mi-a povestit o groaza de lucruri despre viata lui, alaturi de mama Nalucai, lucruri ce, sincer nu ma interesau, dar mi-au creat alt tablou despre viata din casa lor. Daca ma credeti, eu nu stiu ce sa mai cred si pe cine sa mai cred.

Am gasit o solutie de moment. Asa cum stiti, eu il am pe fratele meu si atat. Dar, cu ani in urma, am adoptat o batranica ce locuieste la un cvartal distanta de mine, careia ii spun bunica mea. Imi este draga pentru ca are aerul bunicii mele, dar si pentru ca la un moment dat m-a ajutat mult. La randul meu, am ajutat-o pe fetita ei, inainte ca aceasta sa se casatoreasca. Asa m-am facut eu cu bunicuta si nepoata. Intre noi este o relatie frumoasa si ne cautam una pe alta pentru un sfat sau numai pentru o vorba frumoasa. Am sunat-o si am intrebat-o daca nu este dispusa sa aiba grija de Naluca mea, un timp. A fost de acord contra unei sume de bani (bani pe care ii achit eu, dar ea stie ca vin de la una din bunicile Nalucei).
Cu acordul tatalui, fetita doarme la bunicuta mea si isi petrece mai tot timpul in casa acesteia. Seara, ne intalnim putin, vorbim, ne rasfatam cu cate un ceva facut de mine, special pentru ea si bunicuta.
Am insa un gust amar si o mare tristete in suflet ori de cate ori o vad. Ma intreb cu ce oare a gresit fetita aceasta dulce de are o astfel de viata?

_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 07 Dec 2009, 22:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Doruletz, esti un om deosebit de ai grija de acest sufletel necajit. Tare m-a intristat povestea ta si a ei. Sper ca lucrurile sa revina la normal si pentru ea, daca va mai fi posibil acest lucru. Te imbratisez cu drag si trimit o imbratisare si Nalucii.

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 07 Dec 2009, 22:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 16:28
Mesaje: 1745
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1


Eu sunt Adina, impreuna cu sotul meu la festivalul berii. Nu avem bebe, dar am nevoie de timp liber, o adevarat naluca.

_________________
Dina - Gargarita-Sinceritate


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 07 Dec 2009, 23:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Aug 2006, 03:00
Mesaje: 819
Nume forum:1
Doruletz, tare imi sfaraie inima cand citesc despre Naluca. Biata de ea! Prin cate trece un copil care are ghinionul de a nu avea, de fapt, parinti.

Adina, ce vrei sa spui cu: Nu avem bebe, dar am nevoie de timp liber, o adevarat naluca.
Este un joc de cuvinte legat de suferintele Nalucii? Sau, legat de timp?
Referitor la prezentare, dupa ce o duce Admin la Vreti sa ne cunoastem, vin sa te salut.
Pupici.

_________________
Ileana - Gărgăriţa-Balsam-pentru-Suflet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 10 Dec 2009, 23:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2007, 23:48
Mesaje: 2651
Nume forum:1
Doruletz, este dureros ce se intampla cu aceasta fetita. Ma gandesc ca poate bunicuta ta ar putea sa o ajute sa scape de traume, incetul cu incetul. Insa, imaginea mamei imbracate in camasa de forta, nu o va uita niciodata.
Cand vei mai putea, te rog sa ne mai scrii despre acest pui, atat de batut de soarta. Ii doresc sa fie aparata de relele lumii.

_________________
Bica - Bunica-de-Gargarita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Naluca - nevoia de dragoste la copii
MesajScris: 11 Dec 2009, 10:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2005, 13:23
Mesaje: 2345
Locatie: Bacau
Nume forum:1
Doruletz, esti un suflet de aur. Naluca este o norocoasa ca ai aparut in viata ei. Sper sa reusesti sa gasesti o solutie la aceasta situatie (pentru ca stiu ca tu te ocupi si te vei ocupa de ea).
Te mai asteptam cu vesti si iti trimit o imbratisare mare.

_________________
Adriana - Gargarita-Bijuterie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania