Acum este 29 Mar 2024, 07:15

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 01 Iul 2011, 21:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Iul 2007, 17:00
Mesaje: 1075
Nume forum:1
Lori, scoate-le sonorul imediat acestor grobieni. Nu au nici un drept sa-si dea cu parerea, asa ca nu-i ierta. Stopeaza-le imediat avantul pentru ca de suferit, suferi tu. Mare noroc ca Irina nu stie despre ce este vorba si Slava Domnului ca nici nu va stii.
De cei care nu stiu sa-si educe copiii, vai de copiii lor! Stii ce decurge in vreme de aici.
Hai, capul sus! Nu-mi este teama ca nu vei stii sa te protejezi.
Pupici pentru Irinuca (aplica-i unde vrei tu ca iti trimit din plin).

_________________
Ramona - Gargarita-cu-Suflet-de-Poet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 02 Iul 2011, 08:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mar 2009, 06:10
Mesaje: 594
Locatie: Brăila
Nume forum:1
Multumesc pentru sustinere si incurajari, gargarite frumoase.
Eu ii zic Domnului multumesc ca este numai atat. Sa fie sanatoasa. In rest vedem noi ce om face cu ochisorul. Mai bine un ochi care fuge decat alte probleme de sanatate.
In ceea ce ii priveste pe ceilalti, am inceput si eu sa ignor si sa ii las in plata Domnului, numai ca ma ingrijoreaza lipsa de educatie si cred ca toate sperantele noastre ca ne va merge mai bine noua, ca natie, se cam naruie. Fara educatie, suntem aproape ca si inexistenti.
Ei, noi sa fim sanatosi, ca relele trec!

P.S. Multumesc si cer iertare in acelasi timp, manutei harnice si magice care matura si sterge praful prin postarile mele.

_________________
Gargarita-Lie-Ciocarlie-Voiosie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 02 Iul 2011, 15:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Aug 2005, 22:09
Mesaje: 1237
Nume forum:1
Lori, uite ce am gasit scris de Laura.

Mi-am propus ca in fiecare zi sa fac ceva bun pentru sufletul meu. Intr-una din zilele trecute, dupa orele de lucru, am stabilit cu o colega ce are un program infernal la munca, dar si un copil autist ca voi trece eu sa-i iau piciul si sa il duc la plimbare.

Nici nu va imaginati ce lume este in sufletul unui copil autist. Piciul este de o frumsete rapitoare, are niste ochi de inger si este avid de tot ce este frumos. Din pacate are un contact intermitent cu lumea noastra si reactioneaza numai la stimulii de el stiuti. Ne-am plimbat indelung, tinandu-ne de mana, am privit vitrinele luminate si colorate, ne-am extaziat batand din palme, cand in parc un catel alerga dupa o minge aruncata de stapanul sau. Am mancat o tarta cu fructe la cofetarie, dupa care am simtit ca este obosit. Am urcat in microbuz si fericiti am luat loc pe scaune. Neinspirata, l-am lasat pe el la margine. Microbuzul s-a umplut de lume in statia urmatoare si o femeie, imbracata frumos si cu o poseta plina de catarame stralucitoare a ajuns in dreptul scaunului nostru. Piciul, fermecat de cataramele stralucitoare a inceput sa le alinte cu degetelele lui delicate. Brusc, cucoana, s-a intors iritata si-a strigat la mine: Spune-i perversului sa-si tina mainile acasa! Am ramas fara aer si apoi i-am explicat ca este un copil bolnav, dar iubeste frumosul si a mangaiat catarama pentru ca i s-a parut frumoasa, in stralucirea sa. A urmat un noua replica naucitoare pentru mine: Si de ce nu-ti tii tampitul acasa? I-am raspuns ca se cunoaste ca nu are copii. Mandra si infoiosata mi-a confirmat ca nu are si-i fericita. Cum se apropia statia la care urma sa cobor am facut ce nu am facut niciodata in viata mea. M-am sculat de pe scaun si l-am ridicat pe pici pe scaunul lui si apoi am strigat: Hei, lume: Femeia de langa mine (si am indicat-o cu degetele) sustine ca piciul acesta este pervers pentru ca i-a mangaiat cu aceste degetele (si i-am ridicat manuta sa o vada toata lumea) catarama de la poseta si imi indica sa imi tin copilul tampit acasa. Si tot ea (si iar am aratat-o cu degetul) este foarte mandra ca nu este mama. L-am dat repede jos pe pici si ne-am indreptat spre usa pentru ca microbuzul oprise in statie. Si bine am facut pentru ca piciul nu trebuia sa auda reactia celor din urma mea, la adresa femeii. Mama cainilor (exprimare eufemistica!) era cel mai des invocata.

Imaginea uimirii cucoanei fata de reactia celor din jur mi-a ramas intiparita pe retina, apoi am incercat sa o alung din mintea mea. Nu merita! Dar... nu am reusit!

Nu stiu daca am procedat corect. Cred ca acea femeie s-a simtit cumplit de lezata de reactia oamenilor si cum eu am generat toata istoria, m-am simtit responsabila cu ranirea indirecta a unui om. La momentul acela mi-am zis ca are nevoie de o lectie. De ce Doamne am fost eu cea care am instrumentat asa ceva?

Dar nu crezi, RodiMar ca uneori trebuie sa avem si o reactie? Ca si noi trebuie sa contribuim cumva la insanatosirea acestei soocietati ce apartine mai mult copiilor nostri, decat noua?

_________________
Geta - Gargarita-Alinare

Să fugi de fapta rea creştine,
Ascult-al Domnului cuvânt
Şi făptuieşte numai bine
Din leagăn până la mormânt


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 16 Aug 2011, 08:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2009, 08:13
Mesaje: 1606
Nume forum:1
Pe 14 august Alexandra a participat la crosul organizat cu ocazia zilelor orasului Tulcea. Toata familia s-a insirat pe traseu pentru a incuraja copii (au mai participat si nepotii).
La start, o fetita cade si spre disperarea mamei (cred ca are o problema), nu mai vrea sa alerge. Merg pe trotuar pe tot traseul, mama tot certa copilul (sora mea era in spatele lor) si ajung la sosire. Organizatorii anunta ca se dau premii pentru cel mai tanar si cea mai tanara participanta. Ghiciti ce a facut mama? A venit si a inscris copilul ca si cum ar fi alergat, iar premiul pentru cea mai tanara participanta i-a revenit ei.
Tragedia abia acum vine.
Alexandra a vazut cum a cazut fetita si ca nu a mai alergat. A fost dezamagita, suparata, a plans pana am reusit eu sa ii explic ca asa se mai intampla in viata.
Mamei respective i-am aratat obrazul. Mai in gluma, mai in serios i-am propus ca fata ei sa mai faca odata traseul, dar in alergare.
Daca eu nu fur copii altora nici pe ai mei sa nu-i fure nimeni.

P.S. Monica, iertare pentru greseli (sigur sunt), dar am calmat copilul si mie revolta inca nu mi-a trecut.


_________________
Gargarita-Potir-plin-de-Daruri


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 16 Aug 2011, 08:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2007, 23:48
Mesaje: 2651
Nume forum:1
Georgeta, imi pare tare rau.
Te rog eu ca data viitoare sa iti iei copilul de mana si martorii si sa lupti pentru dreptate. Copiii nostri trebuie sa invete ca adevarul si dreptatea pot sa triumfe. Stiu ca esti o mama leoaica si stiu ca ai puterea sa faci asta pentru ca pruncii tai sa invete o lectie de capatai: nimeni nu imi fura drepturile!
Despre mama respectiva nu mai spun nimic. Aducerea ei in acest subiect spune totul. Despre lectia de viata pe care a invatat-o copilul ei, spun doar pacat! Acestia sunt viitori adulti handicapati, urmare a exemplului propriu furnizat de catre parinti. Sunt cei ce vor dori sa se strecoare in viata prin hotie, manipulare, minciuna. Mare pacat!

Pup manutele micutei Alexandra si spune-i ca Bica stie ca ea a fost cea care a castigat crosul si ca sunt convinsa ca tot ea va castiga si in crosul vietii si ca va fi mereu premianta si premiata.

_________________
Bica - Bunica-de-Gargarita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 16 Aug 2011, 08:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2009, 08:13
Mesaje: 1606
Nume forum:1
Ce nu imi place este faptul ca la asemenea intreceri (cel putin la noi in oras) au limita de varsta. La acest cros cel mai tanar trebuia sa fie nascut in 2001, iar Alex este in 2003. Inaintea ei erau nascuti in anii 1997. "96,"70, "95. Singurul lucru care a mai calmat-o a fost afisul, unde a vazut ca nu scria si anul 2003. Acum asteapta sa mai creasca, dar va participa la crosul din octombrie.
Pana atunci asteapta a doua tura de Ciuperca - 2600 m. Si la atletism vreau sa o inscriu din toamna, dar din cate am aflat nu are copii asa mici si cei de aici se indoiesc de calitatile ei.
De ce nu locuiesc intr-un oras mai mare?

_________________
Gargarita-Potir-plin-de-Daruri


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 16 Aug 2011, 10:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Noi 2006, 07:31
Mesaje: 355
Nume forum:1
Georgeta, sunt de acord cu Bica.
Cand baiatul meu era la gradinita a participat la un raliu cu masinute cu pedale. Pentru ca noi am venit cu masinuta noastra (tocmai o primise cadou) au vrut sa ne descalifice. Am insistat sa aflam de ce nu este buna a noastra si asa am aflat ca a noastra este prea noua. Le-am promis o sumedenie de reclamatii pentru aceasta discriminare si, in final, am primit diploma de castigatori.
Oricum, stiu prin ce ai trecut si ce gust amara ai avut pe suflet pentru ca si eu am trecut prin asa ceva. Imi pare rau pentru tine, dar si pentru Alexandra. Este greu de inteles o astfel de nedreptate pentru un copil.
Eu sunt cam ca Ramona noastra de aici, din gradina. Cand ma aprind, cu greu ma stingi, mai ales cand am de-a face cu nesimtirea.
Zic si eu ca Bica:
Bica Nistor scrie:
Pup manutele micutei Alexandra si spune-i ca Bica stie ca ea a fost cea care a castigat crosul si ca sunt convinsa ca tot ea va castiga si in crosul vietii si ca va fi mereu premianta si premiata.

_________________
Cornelia - Adevarata prietenie este ca sanatatea; valoarea ei este rar apreciata, pana cand ai pierdut-o.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 16 Aug 2011, 12:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2008, 21:18
Mesaje: 1171
Nume forum:1
Georgeta, imi pare rau ca Alexandra ta a avut parte de o astfel de amaraciune. Sunt de acord cu tine. Mama este o nesimtita si nesimtire sadeste si in copilul ei.
Anapoda si chestia cu limita de varsta, din pacate.
O pup pe Alexandra si ii doresc ca astrele sa fie bune cu ea si sa nu mai intalneasca in cale nesimtite.

_________________
Jeni - Gargarita dintre Astre


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 30 Oct 2011, 11:28 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
Buna ziua.

Am observat ca adresa mea de e-mail (xxxteam@yahoo.com) apare postat pe forumul Dvs. Va rog sa o cenzurati conform Legii nr.677/2001, Legii nr.506/2004 si Directivei 95/46/EC,D.2003/31/EC.

http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=67&t=2814&start=30


Modificat la cererea celei in cauza.
http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=67&t=2814&p=26599#p26599

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 30 Oct 2011, 13:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Noi 2006, 07:31
Mesaje: 355
Nume forum:1
Imi aduc aminte in amanunt de acest caz.
Acum gign face apel la lege, dar ce a facut ea, ce a fost? Nu cumva a fost furt si trebuia pedepsit? Si ce daca era in spatiul virtual? Ca exista legi acum si pentru spatiul virtual.
Cum s-a simtit Dani cand si-a vazut munca expusa spre vanzare de altcineva?
Nu, articolele respective de lege nu au efect, pentru ca ea expunand la vanzare goblenul lui Dani, cu adresa ei si-a asumat acest risc. Doar fiindca era o adresa publica, cu acordul ei, a vazut-o si Iulia si ne-a adus-o pe forum.
Nu te supara, dar respectiva trebuie taxata pana la calendele grecesti si nu trebuie iertata.
Chiar o sa merg sa vad ce inseamna gign team pe google si nu numai. Pana atunci ii spun rusine!

_________________
Cornelia - Adevarata prietenie este ca sanatatea; valoarea ei este rar apreciata, pana cand ai pierdut-o.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania