Acum este 18 Apr 2024, 02:51

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 82 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 04 Ian 2012, 19:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7274
Locatie: Iasi
Nume forum:1
De multe ori dau Previzualizeaza mesajului, dar neatentia sau graba ma fac sa cred ca scriu corect si trec mai departe. Monica, eu imi plec capul si imi cer iertare.
Iti trimit o imbratisare si un pupic dulce ca zmeura.


Onuta, daca si tu iti ceri iertare, eu ma duc sa ma culc. Cred ca sunt ani de cand nu am mai corectat ceva in dreptul numelui tau.

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 04 Ian 2012, 19:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009, 20:18
Mesaje: 8398
Locatie: VALCEA
Nume forum:1
Monica, nu este nici o suparare ca ma atentionezi. Bine faci. Doar ca nu mereu imi dau seama unde gresesc si este posibil sa repet aceeasi greseala.
Inger pazitor sper sa fii pe urmele mele cu placere de astazi inainte.
Te strang in brate si te pup dulce.


_________________
Gargarita-Doua-Frunzulite


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 04 Ian 2012, 21:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Apr 2008, 10:13
Mesaje: 2656
Locatie: Pitesti - Arges
Nume forum:1
Monica, si eu imi plec capul in fata ta datorita muncii pe care o faci, aceea de a corecta in urma noastra. Imi cer scuze daca am mai gresit cand am postat cate ceva.
Te pup dulce.

_________________
AlinaM - Gargarita-Aripi-de-Copil


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 04 Ian 2012, 21:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2010, 11:56
Mesaje: 4526
Locatie: Italia
Nume forum:1
Monica, un sarut pe frunte in semn de multumire, dar si de scuza. Te-am simtit astazi pe urma pasilor mei si stiu si unde ai corectat.
Cu un gand bun,

_________________
Alia - Gargarita-Oaza-Plina-de-Speranta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 04 Ian 2012, 21:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2011, 21:35
Mesaje: 5568
Nume forum:1
Monica, imi cer mii de scuze daca te-am suparat.
Am mai mancat litere si virgule, recunosc.
Ma simt foarte vinovata stiind ca am contribuit la supararea ta.
De cand am intrat in gradina mi s-a atras atentia subtil de cate o gargarita asupra corectiilor pe care le faci in mesajele mele.
Niciodata nu am facut greseli cu intentie sau din rea vointa. M-am certat de fiecare data, mereu mi-am promis ca nu o sa se mai repete.
Din respect pentru tine si gargaritele veterane, te rog din suflet sa-mi spui daca trebuie sa va urmaresc din umbra.
Nu ma supar, respect mult aceasta gradina si voi respect decizia ta.
Ma inclin in fata ta.

_________________
Rodi - Gargarita-Ocean-de-Iubire-si-Emotii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 04 Ian 2012, 22:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Monica, simt ca de data asta ceva te-a suparat tare de tot si imi pare rau. Imi cer si eu scuze pentru greselile pe care le fac din graba, dar stii ca nu sunt voite.

Iti trimit un buchet de flori sa-ti bucure privirea,



iar Alexandru iti trimite un zambet inocent de copil ca sa-ti treaca supararea.



Te imbratisez cu drag,

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 05 Ian 2012, 00:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Sep 2010, 23:31
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Cred ca toti/toate am trecut prin aceasta situatie in prima perioada de activitate in aceasta gradina.
Si eu, recunosc, am facut greseli si am invatat din ele si continui sa invat din ele. Ocolesc expresiile de a caror corectitudine nu sunt sigura si incerc sa comunic si sa folosesc cuvinte si expresii pe care le stapanesc tocmai pentru a nu fi nevoie sa fiu corectata ca un copil de doi ani. Lucrurile astea le-am invatat printre voi si imi este de multe ori rusine cand din graba sau neatentie scap cate o litera sau scriu un cuvant gresit. Este omenesc, se mai intampla.
Acum, faptul ca aceste situatii se prelungesc la infinit consider si eu ca trebuiesc luate masuri.
Sunt convinsa ca este o munca titanica sa stai sa corectezi atatea mesaje zi de zi. Chiar o compatimesc pe Monica pentru munca ei istovitoare pentru ca sunt convinsa ca nu este deloc usor ceea ce face ea pentru ca aceasta gradina sa fie organizata.
Trebuie sa spun ca pe mine personal interactiunea cu voi in aceasta gradina m-a disciplinat si m-a format putin ca femeie si pentru asta va multumesc tuturor.
Eu propun sa existe o perioada de gratie pentru fiecare persoana noua din aceasta gradina. Poate nu toti ne-am nascut invatati si poate ca asa cum voi m-ati ajutat pe mine sa ma schimb le putem ajuta si noi impreuna pe membrele noi din acest forum.
Unele sunt mai tinere, mai grabite si le putem ajuta sa se autodisciplineze in a vorbi corect si a manifesta respect fata de persoanele cu care interactioneaza. Intr-adevar respectul si bunul simt se capata prin educatie si daca cineva nu va sti sa respecte aceasta comunitate atunci sa se ia masuri, sa fie atentionati si daca nu se indreapta situatia sa le fie sters contul.
Monica, te sustin si imi pare rau sa aud ca exista asemenea probleme in gradina noastra minunata.

_________________
Tinuta - Gargarita-Micuta-Lebada-cu-Aripi-de-Mir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 05 Ian 2012, 10:55 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4570
Nume forum:1
Alina, Alia si Nico, cu voi ajung in pat odata cu pruncii. Nu mai stau la ore tarzii, cu dioptriile pe nas, sa corectez prin intermediul tabletei minuscule, erorile din gradina.

Nico, m-ai dat gata! Stii ca ma topesc cand vad un astfel de chip. Esti, cu siguranta, iubita de Domnul pentru asa un prunc. Eu doar sper ca niste picioruse durdulii vor alerga pe langa mine curand.

Tinuta, inteleg ce vrei sa-mi transmiti, dar tu ai rezista sa fii nevoita sa corectezi texte ca cel de mai jos?
m1-/ /j k /m /stpt s 1ntr px frm,ms!!!!///4uxxx
Banuiesc ca traducerea ar fi: Mi-a ajuns cat am asteptat sa intru pe forum. Multumesc. Pentru tine.
Nu am descifrat ce indeamna xxx.
Sunt atat de scandalizata de acest gen de scris, incat trebuie sa pun un punct. Prefer sa invat o noua limba straina decat sa ma specializez in astfel de traduceri.

Rodi, asa cum ii spuneam si Marinei, sunteti cu toatele niste pretioase margaritare si imi sunteti tare dragi. Cum as putea sa va interzic sa zburati in gradina?

Cu o calda imbratisare pentru fiecare,

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 05 Ian 2012, 11:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Draga Monica, am inceput sa rad cand am vazut celebra fraza. Tin sa te felicit. Eu nu as fi stiut sa o traduc.
Pup dulce.


_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 05 Ian 2012, 12:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2010, 10:21
Mesaje: 1134
Locatie: Brasov
Nume forum:1
Monica, sincer, nici eu nu mi-am dat seama ce vrea sa spuna acea fraza. Numai dupa ce am citit traducerea ta, am inceput sa recunosc cate ceva din ea. Xxx banuiesc ca vrea sa insemne pupici sau imbratisari, ceva.

Sunt complet de acord cu necesitatea de a scrie corect limba romana, in fraze inchegate si corecte. In ceea ce ma priveste, un singur regret am, dar m-am obisnuit si fara: zambaretii, emoticon. M-am obisnuit sa ii folosesc pentru a exprima anumite nuante in ceea ce vreau sa transmit, atunci cand fraza pur si simplu, mi se pare prea putin. Dar cred ca este un obicei prost, iar aici pe forum nu am indraznit niciodata.

Nico, cred ca imaginea adusa pentru Monica ar face un model deosebit de goblen. As coase asa ceva cu mare drag, mai ales capsunelele parfumate.


Andru, de la Laura citire (o gargarita legenda din gradina noastra), un Iti zambesc face mai mult decat zece zambareti. Scris, are o incarcatura emotionala ce te umple de caldura.
Iti zambesc si eu, Andru.

_________________
Andru - Prietenia este încercarea prin care se măsoară inima unui om.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 82 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania