Acum este 18 Apr 2024, 10:44

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfantul Stefan
MesajScris: 08 Iul 2009, 13:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 20:05
Mesaje: 157
Nume forum:1
Replica: Sfantul Stefan by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 12-03-2008

Sfantul Stefan, by patrascu lidia (2 mesaje), la 12-03-2008
Propunere
In primul rind dati-mi voie sa ma prezint. Ma numesc Lidia si sunt ca si voi o lucratoare de goblen. As avea insa o mare rugaminte. As dori si eu un goblen cu Sfintul Stefan.
Va multumesc.


Am o propunere. Sa cautam impreuna, toate Gargaritele, acel chip de Sfant Stefan care sa ne placa cel mai mult si, mai apoi, Rogoblen sa il transforme in goblen. Am cautat pe net, dar, sa stiti nu prea am gasit ceva care sa ma atraga (v. imaginea).



Replica: Sfantul by Admin TTT (3901 mesaje), la 12-03-2008
Stefan este un proiect abandonat de mai multe ori. Faptul ca singurele variante dupa care s-a incercat transpunerea sa in tehnica goblenului au fost motive preluate din iconografia romaneasca traditionala, unde acest chip este redat prin pictura naiva, ne-a facut sa abandonam. Dupa cum stiti, pictura naiva nu lasa sa strabata acel fior pe care ti-l da, de pilda un subiect religios tratat de Grigorescu.
De curand un client, preot, ne-a pus la dispozitie o imagine diferita, unde tehnica goblenului ar putea reproduce acel farmec iconografic de care este atras orice lucrator de goblen. Speram ca acest proiect sa fie gata pana la sfarsitul semestrului doi, daca trece proba de foc la sectorul creatie.
Un bun venit de forum, Lidia.

Echipa de la Rogoblen



Replica: Multumesc by patrascu lidia (2 mesaje), la 13-03-2008
mult gargaritelor ca m-ati primit in clubul vostru. Sper, din tot sufletul, ca echipa sa gaseasca ceva frumos. Spor la lucru, harnicutelor!

Replica: Bine ai venit, by Alice Popa (227 mesaje), la 13-03-2008
Lidia!
Laura, chiar nu am gasit nimic deosebit cu St. Stefan.

Replica: Bun venit Lidia! by Vasiliu Letitia (1465 mesaje), la 15-03-2008



Replica: Cateva propuneri pentru Sfantul Stefan by Vasiliu Letitia (1465 mesaje), la 15-03-2008
Vitraliu:



Replica: Sau by Vasiliu Letitia (1465 mesaje), la 15-03-2008



Replica: Influenta venetiana by Vasiliu Letitia (1465 mesaje), la 15-03-2008



Replica: Sau irlandeza by Vasiliu Letitia (1465 mesaje), la 15-03-2008



Replica: Sau in viziunea lui Mellin Etiene by Vasiliu Letitia (1465 mesaje), la 15-03-2008



Replica: Letitia, by Bica Nistor (1238 mesaje), la 15-03-2008
eu nu am avut cand sa caut un Sfantul Stefan. Mi-am propus sa imi termin activitatile in casa si sa mai imi arunc din cand in cand cate un ochi aici, ca sa vad ce ati mai scris.
Imi plac variantele pe care le-ai postat pentru Sfantul Stefan cu amendamentul ca mie nu imi plac scenele violente nici cand este vorba de martiri. Cea cu frunza de palmier, banuiesc ca este catolica, dar Rogoblen nu are o orientare spre o anume religie asa ca asta nu ar fi un impediment. Cel mai mult imi place Sfantul Stefan asezat sub arc. Felicitari pentru tenacitate.

Replica: Sfantul Stefan by Frunza Nicoleta (3224 mesaje), la 15-03-2008



Replica: Sfantul Stefan by Frunza Nicoleta (3224 mesaje), la 15-03-2008



Replica: Nicoleta, by Admin TTT (3901 mesaje), la 16-03-2008
imaginea postata de tine, a fost si imaginea pe ne-a trimis-o prietenul nostru, preot.
La inceputul lui aprilie proiectul va fi propus din nou, comisiei. Speram sa aiba sanse.

Si, iata de ce ne iubesc preotii: ultimul epitrahil care a parasit firma, realizat pentru un slujitor al Domnului din Maramures.



Replica: Sfantul Stefan redat de Giotto. by Frunza Nicoleta (3224 mesaje), la 16-03-2008



Replica: Ma by Rosculet Adnana (245 mesaje), la 16-03-2008
intereseaza si pe mine vesmintele preotesti. Cum comand? La broderie am gasit materialele, dar modelul de bordura unde il aveti expus?
Referitor la Sfantul Stefan, adevaratele icoane sunt tot cele mai apropiate de pictura naiva.

Replica: Bine ai venit pe forum, by Doruletz Mic (1000 mesaje), la 16-03-2008
Adnana! Ce nume frumos!
Cred ca intrebarea trebuie adresata direct firmei. Vezi ca ai adresa de mail in Contact.
Daca te hotarasti sa devii lucratoare de goblen (adica Gargarita), te asteptam.



Replica: Numele by Rosculet Adnana (245 mesaje), la 18-04-2008
meu are o istorie pentru mamica mea. Eu m-am obisnuit sa fiu intrebata ce inseamna. Nu am gasit referire la el prin dictionarele onomastice pe care le-am consultat.
Multumesc pentru indrumare. Am urmat sfatul tau chiar atunci, dar nu am avut timp sa iti raspund, dar o fac acum si iti multumesc.

_________________
Laura - Invata sa ai mereu un zambet ascuns in inima pentru un prieten.
E asa ciudat ca mai gasim timp pentru ura
Cand viata toata, abia e-o picatura.
Ca nu culegem flori si nu zambim,
Noi, care, atat de repede, murim.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfantul Stefan
MesajScris: 12 Ian 2014, 21:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2011, 11:07
Mesaje: 5626
Locatie: Romania
Nume forum:1
Foarte interesant acest topic. Mi-a facut o deosebita placere sa citesc cand a aparut Sfantul Stefan la TTT.
Felicitari!

_________________
Gargarita-Izvor-Nesecat-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania