Acum este 28 Iun 2026, 23:56

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 1369 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 137  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 31 Ian 2014, 09:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7278
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Buna dimineata!
Eu aduc cafeaua si un mic dejun bun, bun.



La Iasi este frigut (-18o), dar ce mai conteaza cand soarele se razare pe cer?
Monica sa stii ca m-am uitat pe vremea din Focsani si pot spune ca sunteti mai norocosi ca noi.
Lenuta, eu am avut vreo doua tentative de a face om de zapada, dar vremea fiind prea aspra, nici zapada nu s-a lipit. Sper totusi sa pot participa la crearea unui topic frumos (cel deschis de tine).
Ralu, pup manutele strengarului. Am citit de curand mai multe beneficii ale cepei, iar una din ele spunea ca ceapa absoarbe bacteriile si microbii. Este bine sa cureti o ceapa, sa o tai si sa o lasi intr-un bol in incapere. Stiu ca te vei gandi la miros, dar ce mai conteaza cand stii ca vindeca? In plus, cu putin otet se rezolva si problema mirosului.
Va pup si va doresc o zi cu soare.


Onuta, sper sa ai dreptate.
Referitor la ceapa, cred ca este o utopie. O prietena buna a incercat varianta cu ceapa cand ea si sotul ei erau raciti. In afara de mirosul urat din dormitor, nu au mai avut si alte beneficii. Experienta ei mi-a salvat dormitorul.

P.S. Multumesc pentru bobitele de struguri.

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 31 Ian 2014, 10:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Buna dimineata, dragi gargarite.
Buna dimineata, Monica.

Noi stam mai bine, cred ca totusi nu a fost nimic grav caci in afara de 2 episoade de diaree de miercuri, altele nu au mai fost. Ieri dupa-amiaza a facut un pic de febra din nou si pana acum nimic. Stam si astazi acasa ca tot ploua afara.
Onuta, am auzit si eu de metoda cepei, speram sa nu mai avem nevoie de ea.
Astazi am zi de curatenie si sigura va fi o zi lunga cu muschetarul acasa. Asta daca se poate numi curatenie cand afara ploua si nu pot scutura mai nimic.
Monica, sa stii ca iubirea pe care o ai tu, o visez si eu si sigur va ramane un vis. O caut din lemn, la munte, cu semineu, este visul meu. Dar speranta nu moare niciodata.
Va doresc o zi frumoasa, cu soare in suflet, ca intotdeauna.


Ralu, eu am aceasta minune la Raiul meu (toate enumerarile tale, mai putin semineu, dar asta nu ar fi o problema ca acum exista seminee electrice). Din pacate, anul trecut am mers saptamanal acolo doar pentru a conserva constructia si a ingriji gradina. Ma consider totusi o fericita ca am putut sta macar cateva ore in acel areal.
Citat:
o visez si eu si sigur va ramane un vis
Sa stii ca uneori visele noastre sunt bine ghidate de cineva acolo Sus pentru ca ne scoate in fata alternative cu mult mai benefice la varsta a doua.
Ma bucur pentru vestile legate de Dario, caruia ii sarut din nou manutele ce deseneaza gargarite pe tableta.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 31 Ian 2014, 11:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Ian 2013, 21:14
Mesaje: 4001
Locatie: Germania
Nume forum:1
Buna ziua, dragi gargarite.
Buna ziua, draga Monica.
Nici nu stiu exact cand este Pastele, dar ei sunt pregatiti deja.
Azi nu am fost chiar atat de matinala si cum noi inca mancam la o casa, dormim la alta, imi ia mai mult timp pregatitul de iesit caci sunt aproape una de alta. De la data de 1 o sa fim cu totul la noua casa si o sa fiu si eu mai organizata.
Ramasesem in urma cu cele ce ati scris voi si azi am rasfoit tot chiar daca mai in graba, caci nu puteam lasa mesajele necitite.
Am trecut sa va trimit o calda imbratisare, un gand bun si sa aveti grija de voi.




Oksanna, imbarcare usoara in noua casa!

P.S. Pastele catolic pica in aceeasi zi cu cel ortodox anul acesta (20 aprilie).

_________________
Oksanna - Gargarita-Pasarea-Paradisului


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 31 Ian 2014, 11:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2010, 17:28
Mesaje: 5839
Locatie: Pitesti
Nume forum:1
Buna ziua, dragi gargarite.
Buna ziua, draga Monica.

Onuta, multumesc pentru bunatatile aduse la cafea, mi-a prins tare bine micul dejun.
Si la Pitesti este ger, zapada trosneste sub picioare si aproape totul in jur este alb. Bine ca acasa este cald si bine.
Va doresc o dupa-amiaza minunata, caldura in suflete si spor in tot ceea ce faceti.
Va imbratisez cu drag.


Abriela, eu iti doresc o zi binecuvantata.

_________________
Gargarita-Poveste-Suava-si-Agera


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 31 Ian 2014, 12:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2005, 16:24
Mesaje: 1767
Nume forum:1
Bine v-am gasit si de la Bucuresti unde este ger mare, iar la un moment dat ningea cu soarele stralucind zapada.
Sa aveti un sfirsit de saptamina linistit.

_________________
Tina - Gargarita-Delicatetea-Inimii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 31 Ian 2014, 13:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Oct 2013, 00:11
Mesaje: 965
Locatie: Londra
Nume forum:1
Buna dimineata, dragi gargarite!
Buna dimineata, Monica!
Desi la voi este deja pranzul, eu abia nu de mult m-am trezit, dupa o noapte in care nu prea am avut somn.
As vrea si eu un pic de zapada, dar sunt slabe sanse ca o sa am parte de ea anul acesta. Aici in Londra mai mult a plouat in ultima saptamana, astazi este posomorat, dar macar nu este frig, sunt +7 grade afara.
Va doresc sa aveti o zi frumoasa.


Anecika, iti doresc o zi binecuvantata cu soare.

_________________
Anecika - Gargarita-Londoneza


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 31 Ian 2014, 13:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Ian 2013, 21:14
Mesaje: 4001
Locatie: Germania
Nume forum:1
Monica, iti multumesc.
Chiar nu stiam cand este Pastele si bine ca mi-ai zis.
La cafenea se discuta in ultimele zile datele meteo si uite asa aflam cum este timpul pe glob. Hi, hi, hi!
La noi este o zi frumoasa cu soare si sunt cam -3 grade in Offenbach.


Oksanna, bine ca macar la voi este soare.

_________________
Oksanna - Gargarita-Pasarea-Paradisului


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 31 Ian 2014, 14:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Mai 2010, 22:28
Mesaje: 988
Locatie: Spania
Nume forum:1
Vrem si noi un pic de zapada, mai ales Ariana.
Nici la noi nu sunt sanse, acum sunt +12ºC si sigur mai urca. Este un soare asa de placut afara.
Va doresc tuturor un sfarsit de saptamana placut.

_________________
Gargarita-Frumusetea-Zorilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 31 Ian 2014, 19:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5624
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Buna seara, gargaritelor.
Buna seara, Monica.

Tocmai ce m-am adunat si eu de pe drumuri. Afara nu stiu cate grade sunt, insa suficiente cat sa inghet. Am fost pana la Kaufland si am crezut ca nu ma mai intorc acasa.

Abia astept ziua de maine, caci am planuri mari, goblenistice mai mult.
Parca ieri era 1 ianuarie, si ne uram toate cele bune, si acum iata-ne in ultima zi, din prima zi a anului. Cat de repede a trecut! In acelasi ritm, vor trece toate lunile acestui an.
In seara asta mi-e pofta de o mamaliguta cu unt, oua si smantana. Voi ce mai gatiti? Eu am o problema, pentru ca am baietii acasa toata ziua, si sunt in pana de idei de gatit.
Monica, reteta de frittata ma scoate de impas, am mai gatit niste retete de la Ralu de paste cu scoici (scoici din conserva), plus retele clasice, insa cei doi mancaciosi vor mancare proaspata si diversificata.

Va doresc o seara placuta si calduroasa, alaturi de cei dragi.
Va sarut.


Elza, eu am coaste de porc cu cartofi la cuptor, o prajitura cu branza pentru baieti si maine o sa mai fac niste pulpite la gratar (electric) cu usturoi si mamaliguta. Cum cartofi copti sunt mai multi si asezonati cu un sos delicios exista varianta de a ii aduce ca garnitura si aici. Pentru mine si mami a mea am o placinta cu mere drept desert.
Iti doresc o seara binecuvantata alaturi de baietii tai.

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 31 Ian 2014, 19:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Buna seara, dragi Gargarite.
Buna seara, draga Monica.
Si la noi a fost un ger cumplit si am avut si ceva drumuri de facut.
Doresc multa sanatate bolnaviorilor si o seara minunata tuturor.
Va astept in compania unui ceai cald cu multa lamaie.




Nico, un ceai cu atat de multa lamaie nu se refuza niciodata, asa ca iti multumesc.
Iti doresc o seara binecuvantata de bucurii alaturi de Alexandrel.

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 1369 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 137  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania