Acum este 28 Mar 2024, 10:26

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 18 Mai 2017, 15:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Monica, iti multumesc pentru vestile bune si-mi cer scuze pentru insistenta. Pot sa-mi fac si in acest domeniu o lista de proiecte sperand totodata ca si acest serviciu (de inramare) externalizat (nu prea stiu ce inseamna) vine in continuare cu tipuri de rame frumoase si variate.



serviciu externalizat -> care este realizat de o alta firma.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 19 Apr 2018, 13:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Am o nedumerire; in oferta firmei de rame se spune ca se pot face si rame ovale sau rotunde doar ca dureaza mai mult. Cum eu imi doresc astfel de rame am sunat sa aflu detalii si mi s-a raspuns ca nu se pot face. Acum sunt confuza; oare n-am sunat unde trebuie, oare doamna care mi-a raspuns nu e bine informata, oare modelele pe care le-am ales nu permit oval sau rotund sau tipul acesta de modele chiar nu se fac?
Imi cer scuze, draga Monica, dar trebuie sa stiu pentru a trece la urmatorul pas.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 19 Apr 2018, 20:16 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
Letitia, am intrebat azi dupa amiaza pe cei cu care colaboram si, da, sunt dispusi sa reinceapa realizarea taierilor pe passepartout mentionate de tine.
Tot ce trebuie sa faci este sa ne dai dimensiunile (interior si exterior). Ei nu fac si montarea. Trimit rama, geam si passepartout taiat dupa dimensiunea data de client.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 20 Apr 2018, 09:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6038
Nume forum:1
Draga Monica, iti multumesc mult pentru ca te-ai interesat si ne-ai raspuns.
Inteleg, deci, ca exista o solutie pentru inramarea modelelor ovale sau rotunde. Super!
Ma bucur ca am aflat si te felicit, draga Letitia ca ai intrebat.
Cu drag,

_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 20 Apr 2018, 14:02 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
Leana, ne referim aici numai la passepartout, nu si la rame.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 22 Apr 2018, 13:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6038
Nume forum:1
Multumesc mult pentru precizare, draga Monica.
Este exact felul in care Marieta a inramat cele doua modele ovale: Capela si La mare, toamna: https://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=4&t=4431

Ma bucur mult ca firma respectiva poate face astfel de passepartout.

Oare din colaborarea cu ei nu s-ar putea reintroduce modele precum Fereastra spre poarta si celelalte cescute cu flori, de asemenea? Ma refer la modelele cu rama de diverse forme, realizate din traforaj.
Tina are in ladita un asemenea model: http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=21&t=4910&hilit=Tina

Iti multumesc mult si astept cu interes vesti si din aceasta perspectiva.
Cu drag,

_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 22 Apr 2018, 19:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Multumesc pentru clarificari, Monica, dar eu nu passpartout vreau oval ci rame. Sunt dezamagita, dar asta e, probabil ca n-am batut la usa care trebuie. Nu voi renunta chiar daca va trebui sa mi le fac singura. Poate este timpul sa invat ceva nou, iar universul ramelor este fascinant.
Leana, imi cer scuze ca ti-ai facut sperante in zadar, dar sa stii ca exista solutii.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 23 Apr 2018, 12:58 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
Leana, pentru a realiza un passepartout cu interior oval sau pe rotund se folosesc cuttere special create pentru astfel de forme. La acest gen de taiere pe oval sau rotund ne-am referit cand am spus ca avem serviciu externalizat ce realizeaza asa ceva. Te invitam sa comanzi la firma o astfel de decupare a passepartoului, daca este nevoie.

Pentru formatul indicat de tine,

)

inca nu s-a inventat un astfel de cutter. Si banuiesc ca nici nu se va realiza asa ceva pentru ca el nu ar fi productiv. De cate ori ai folosi un astfel de dispozitiv ca sa ii poti amortiza valoarea? Si cati clienti au un astfel de format in vedere la inramare?
O astfel de inramare posibil sa se poate incerca de catre cineva ce are dexteritate pentru decupare pe passepartot. Insa numai cine a decupat pe passepartout stie cat este de greu de obtinut taietura perfecta, cu aceeasi inclinarea a unghiului.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 23 Apr 2018, 13:17 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
Letitia, imi pare rau ca ceea ce am scris eu te-a intristat, dar nu ai motive sa fii dezamagita de noi pentru ca nu am sustinut niciodata ca realizam rame turnate. Noi suntem producatori modele de goblen, iar inramarea, asa cum am mai spus, este o activitatea auxiliara pe care nu intentionam sa o dezvoltam mai mult decat este acum.
A turna rame cere investitie, spatiu, timp si la cateva comenzi pe an chiar nu are rost sa ne implicam.

Pe piata exista inca destula ateliere in care se mai toarna rame ovale sau rotunde. Se gasesc si la anumite supermaketuri, gata facute, dar sunt la dimensiunile standard create de producatori.
O alta varianta este sa le comanzi pe site-urile de profil din strainatate. Trebuie numai sa le cauti.
Iti doresc succes.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 24 Apr 2018, 09:41 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
Leana, am completat informatiile de mai sus in urma telefonului tau, pentru o mai buna intelegere.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania