Acum este 28 Mar 2024, 10:08

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 373 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 38  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Finutii mei frumosi - goblene lucrate de Irela
MesajScris: 13 Mar 2020, 16:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Mar 2012, 19:32
Mesaje: 5842
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Felicitări pentru drăgălașa finuță! A ieșit tare simpatică.
În continuare, mi-ar plăcea să văd în lucru Poveste de vară.
Oricum sper să nu ne ții mult în suspans și să ne arăți cine a câștigat. Și să ne spui și ce criteriu ai aplicat. Eu odată am făcut bilețele cu 4 modele și l-am pus pe soțul să tragă un bilețel. Și așa am lucrat Frunză în vânt.
Pupici.

_________________
Vero - Gargarita-de-Aur-cu-Buline-Diamantate
Gargarita anului 2019


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Finutii mei frumosi - goblene lucrate de Irela
MesajScris: 13 Mar 2020, 17:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Mar 2008, 18:55
Mesaje: 2265
Nume forum:1
Frumoasa nepotica!
Felicitari!
Orice ai alege, din mainile tale nu ies decat splendori.

Cu drag,

_________________
Marieta - Gargarita-Ikebana-Gingasa


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Finutii mei frumosi - goblene lucrate de Irela
MesajScris: 16 Mar 2020, 19:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8120
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Dragi prietene, urmatorul finut frumos pe care o sa il cos este Ingerul Pastelui.

De ce acest model.
In momentul in care v-am chemat la joaca am decis ca prima propunere venita din partea voastra sa fie modelul pe care o sa il lucrez.
Ada-Elena iti multumesc.

Ulterior mi-am dat seama ca acest model trebuie lucrat.
Pentru ca suntem in preajma Sarbatorilor Pascale, pentru ca suntem cu totii prinsi intr-un iures pe care nimenea nu si-l doreste.
Am mai spus si repet. Modelele de la Rogoblen, icoane si modele cu tema religioasa, atunci cand sunt cusute sunt invaluite in har.
Il rog pe Ingerul Pastelui ca de acolo de langa Bunul Dumnezeu, de langa Maicuta Sfanta si de langa Bunul Mantuitor, sa ne ajute sa ne ferim si sa scapam sanatosi de toate relele si neajunsurile.

Va invit sa ne fiti alaturi.
Mie imi sunt de mare ajutor sustinerea si incurajarile voastre, iar prezenta voastra o sa il ajute pe Ingerul Pastelui sa prinda putere, pas cu pas si sa ne indeplineasca dorintele de sanatate, liniste, familie reunita.

Ne place sa avem cat mai multe modele inscrise in concursul de cusut, asa ca o sa inscriu modelul in concurs:



Nu am nici un fel de probleme de sanatate, dar respect cu strictete ceea ce ni se recomanda in ultimele doua saptamani: stau in casa si ma feresc cat pot de mult de contactul cu alte persoane si iata ca am reusit sa incropesc si un mic episod, cel de siguranta:



In urmatoarea perioada, conducerea societatii in cadrul careia imi desfasor activitatea a decis ca toti angajatii sa lucreze de acasa.
Asta inseamna ca aproape 3 ore (timpul alocat drumului spre si dinspre servici) din fiecare zi sa le dedic activitatilor ce imi sunt atat de dragi si care imi permit sa respect masurile de securitate recomandate.

Va imbratisez cu drag pe fiecare in parte, Monica, gargaritele de la TTT si gargaritele din gradina noastra draga si va rog ca atunci cand deschideti acest topic sa trimiteti o rugaciune spre Ingerul Pastelui sa ne ajute sa fim cu totii sanatosi si bucurosi.



Multumim pentru imbratisari, Irela. Ti le intoarcem cu mare drag.

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Finutii mei frumosi - goblene lucrate de Irela
MesajScris: 16 Mar 2020, 20:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Feb 2014, 12:17
Mesaje: 4305
Locatie: Barlad
Nume forum:1
Ma bucur ca ți-am fost de ajutor.
Mi-a plăcut acest goblen inca de la prima vedere și chiar asteptam sa il lucreze cineva in serial.
Da, are o semnificație spirituală și se potrivește perfect cu perioada aceasta. Cine știe, poate până de Paște chiar va fi gata.
Il rog pe Îngerul Pastelui sa iti fie alături la fiecare punct așternut pe pânză.

Cu drag,
finuta ta,
Ada-Elena.

_________________
Ada-Elena - Gargarita-Zana-Fluturasilor-de-Soare
Gargarita anului 2021


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Finutii mei frumosi - goblene lucrate de Irela
MesajScris: 17 Mar 2020, 22:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2013, 17:46
Mesaje: 4730
Nume forum:1
Felicitări, Irela!
Superba nepoțica. Mult spor și ochișori odihniți pentru noul proiect.

_________________
Frumusica - Gargarita-Frumusica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Finutii mei frumosi - goblene lucrate de Irela
MesajScris: 27 Mar 2020, 10:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5499
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Draga mea, am facut o calatorie speciala. Anul trecut, te-am insotit putin cat ai cusut Imparatia iernii. Am ratat finalul, dar m-am bucurat de el, la un an distanta. Se spune ca este mai bine mai tarziu decat niciodata
Apoi am studiat in detaliu fiecare episod din Primavara magica. Este un model superb, imi place foarte mult forma lui. Prima noua achizitie, aceasta va fi.
Magia m-a purtat apoi catre Dansul focului. Ma asteptam dupa culorile lui sa fie o dansatoare de flamenco. Surpriza a fost sa descopar balerina. Cuvantul potrivit pentru acest model este vibrant.
Te voi insotii in noua ta poveste, in timp real, pana la final. Pe cuvant de "pionier".
Spor in tot ceea ce faci!
Mi-a placut calatoria prin topicul tau.

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Finutii mei frumosi - goblene lucrate de Irela
MesajScris: 27 Mar 2020, 17:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8120
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Elza draga ma bucur ca te-am chemat, ma bucur ca a mea chemare a dat roade si ca esti aici, impreuna cu noi, in locul de unde nu poti sa pleci niciodata.
Citat:
"Cristina Ilina" ...Anul trecut, te-am insotit putin cat ai cusut Imparatia iernii. Am ratat finalul dar m-am bucurat de el, la un an distanta. Se spune ca este mai bine mai tarziu decat niciodata
Eu spun ca prieteniile adevarate sunt acelea in care dupa o lunga absenta cei ce sunt cu adevarat prieteni reiau povestile ce ramasesera neterminate, se bucura de ce au realizat in perioada in care au fost despartiti.
Dumnezeu ti-a dat putere sa lupti, sa invingi, sa fii aceeasi Elza care in urma cu 8 ani ma intampina in gradina gargaritelor cu un zambet si un mesaj care mi-a mers la suflet.
Cristina Ilina scrie:
Irela, bun venit in gradina iti urez si eu. Prezentarea ta m-a facut sa zambesc asa de dimineata. Voi ardelenii aveti un calm si o bunatate sufleteasca nemaintalnita.
Iti multumesc pentru atunci, iti multumesc pentru acum, iti multumesc ca esti sanatoasa si nu in ultimul rand iti multumesc pentru prietenia ta.
Te imbratisez cu drag,

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Finutii mei frumosi - goblene lucrate de Irela
MesajScris: 27 Mar 2020, 17:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5499
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Sa fim sanatoase si sa ne bucuram de tot ceea ce avem!

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Finutii mei frumosi - goblene lucrate de Irela
MesajScris: 27 Mar 2020, 18:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8120
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
In urma cu doua saptamani eram incantata ca lucrand de acasa o sa reusesc sa aloc goblenului celel trei ore pe care zilnic le petrec in trafic.
Prima zi a fost terifianta. Munca mea se desfasoara in echipa si prezenta colegilor este uneori indispensabila.
Dupa ce am terminat ziua de lucru am cazut la datorie. De cusut nu a mai putut sa fie vorba.
Obisnuinta, obligativitatea de a invata lucruri noi, faptul ca realizezi ca munca de echipa se poate desfasura la fel-cu ajutorul suportului tehnic si informatic actual, m-au facut sa declar ca nu e chiar atat de rau si putin cate putin am scapat de trac si stres.
Am primit cu totii incurajari si mesaje de sustinere de la conducatorii societatii (care traiesc intr-o tara cu mult mai afectata de pandemie decat tara noastra) si mi-am dat seama ca viata merge inainte atat in echipa cat si individual.
Si am folosit timpul ramas dupa servici asa cum o fac de mult timp.
Cu goblenul in mana, cu pisicutele langa mine, transferata intr-o lume ideala, o lume in care nu exista decat bucurii, flori, peisaje mirifice, ingeri si icoane divine, o lume a frumosului.

Ingerul Pastelui inca se lasa asteptat.
Dar m-am straduit sa creez cadrul propice pentru dragalasul ingeras:

Episodul 2



Episodul 3



Epsiodul 4



Episodul 5



Urmeaza si alte zile in care o sa incerc sa ma detasez de cotidian, de tot ce ne framanta si ne face sa nu mai fim noi insine, in acelasi mod: alaturi de goblen.

Va imbratisez cu drag, va doresc sanatate deplina si multa rabdare.

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Finutii mei frumosi - goblene lucrate de Irela
MesajScris: 28 Mar 2020, 21:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5499
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Draga Irela, eu am fost foarte incantata de lucrul de acasa, in prima saptamana. Apoi mi-a mai pierit din entuziasm.
Dar eu deja sunt acasa de pe data de 8 martie.
Cat despre frumosul tau finut, imi place boticul lui. Imi aduce aminte ca intr-un an, pe cand ai mei aveau oi, iar eu eram tare micuta, o oaie a fatat un miel gri, doar capsorul ii era alb. Si l-am botezat Stelica.
Iti doresc spor mare.

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 373 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 38  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania