Acum este 19 Mar 2024, 04:19

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 242 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 02 Dec 2009, 08:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Haideti sa slabim impreuna! by Silvia Har (697 mesaje), la 09-01-2009
De luni, am trecut la o dieta mai stricta.
Ce am mancat:
Portii generoase de salate si boluri cu legume (pregatite la cuptorul aragazului), alaturi de o bucatica de piept de curca. Eu am si colesterolul marit asa ca prefer aceasta carne de curcan despre care se spune ca nu contine colesterol.
Am baut apa plata (multa) si numai o cafea mica, dimineata.
O cana de supa cu varza, mi-a adus ceva eliberare de toxine pentru ca acum m-am mai desumflat.
Ca dulce, dupa care mor, am papat ciocolata. Asa cum scria cineva si aici, numai o tableta mica. Ciocolata neagra.
Nu, nu folosesc zaharina sau ciclamat sau NS. Fructoza pe care o amestec cu branza de vaci, slaba, o lingurita de cacao, cateva seminte de migdale sau fistic (neprajite) si putina esenta de vanilie, - imi satisfac pofta de dulce.
In rest, salatele (laptuci) ma fac sa ma simt satula. Nu stiu daca am slabit, dar sigur ma pot incalta usor acum.
Va doresc celor ce se lupta cu colaceii si au trecut la atac, sa va fie usoara dieta.

Replica: Silvia, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 09-01-2009

multumesc de urare si pe mine ma bate gandul unei diete, dar nu prea am curaj. Incep tot de maine, dar se vede ca nu a fost inca mainele just. Cine stie daca ma incurajezi poate, poate... cine stie.

Replica: Din cand, by Flori M (373 mesaje), la 09-01-2009
in cand trebuie sa ne uitam in oglinda. Eu am pus trei kilograme de sarbatori si cred ca incep de luni.
Silvia, mananci numai salata verde, la salate?
Maria, hai sa facem din luni, maine.



Replica: Eu by Stefanescu Elena (2780 mesaje), la 09-01-2009
am pus 2-3 kilograme nu din cauza sarbatorilor ci din cauza stresului, dar dupa ora 6 nu mai mananc decat pomelo (care este bun pentru colesterol) si incerc sa nu sar peste micul dejun. Cand eram acasa la Constanta alergam pe bicicleta in fata televizorului, dar aici la Bucuresti merg mult pe jos si mai beau si ceai.
Pupici.

Replica: Vreo by Silvia Har (697 mesaje), la 09-01-2009
doua saptamani, numai salata verde, Flori.
Pomelo mananc si eu din cand in cand. Tie, Elena, probabil iti place. Eu nu prea sunt fan pomelo care intradevar are calitati deosebite.

Replica: Si mie mi-ar prinde bine by Vasiliu Letitia (1516 mesaje), la 09-01-2009
daca as scapa de cateva kilograme, dar nu prin diete, trebuie sa gasesc altceva.
Silvia, citeam pe undeva ca starea asta de umflare are legatura cu fazele lunii si ii este caracteristica lunii pline.
Reteta ta cu branza trebuie incercata.

Replica: Dupa cum by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 10-01-2009
probabil am mai spus cu ceva timp in urma si eu am fost o persoana care am luptat cu kilogramele. Sunt sase ani de cand aceasta problema a ramas o amintire si da, o amintire cam neagra.
Tot ce pot sa va spun este ca urasc sa aud ca trebuie sa mananc cutare sau cutare; organismul este inteligent si daca suntem atente la ceea ce pofteste, problema este rezolvata. Numai ca exista un dar: cu ce l-am obisnuit sa se hraneasca, cum mancam si in ce cantitati, ce probleme de sanatate avem in momentul in care ne hotaram sa mai dam jos din kilograme, varsta la care ne hotaram sa mai dam jos si alte experiente de acest gen avem.
Daca va ganditi sa incepeti o cura, sfatul meu este sa tineti cont de cele de mai sus. Nu stresati in plus un organism care este deja stresat si nu-i refuzati ceea ce cere ci cautati sa-l satisfaceti prin produse cat mai naturale.

Replica: De dimineata by Silvia Har (697 mesaje), la 10-01-2009
gatesc pentru familie si am facut si un chec cu nuca si stafide. Am un dor de o felie de chec...
De dimineata mi-am calit ceapa cu ardei gars si cuperci taiate marunt. Am adaugat un ou batut spuma si cateva frunze de patrunjel. Langa aceasta combinatie, un bol mare cu salata verde peste care am pus ulei de masline si niste otet balsamic. Am presarat piper in loc de sare. Sunt satula, dar tot imi este pofta de chec.
Maria, hai de luni!
Eu am mai avut o dieta ce a dat roade. De luni pana vineri inclusiv eram atenta la ce mancam, cum zici tu Minerva, dar sambata si duminica imi faceam toate poftele.
Letitia, am fost atenta si la fazele lunii, dar cred ca nu am stiut eu sa ma ghidez.

Replica: Silvia, by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 10-01-2009
m-ai facut sa salivez; checul cu nuci este bucuria vieti mele daca am si un borcanel de iaurt alaturi. Eu am avut o supa de ciuperci gatita de ieri, iar felul doi a fost preparat de Flavius; eu si sotul am fost la cumparaturi.
In ceea ce priveste sfatul meu, doresc sa fac o precizare: eu nu dau sfaturi decat cand sunt cerute si cand... nu este cazul sa spun aici, dar mai ales cand in domeniul respectiv am experienta si mai ales rezultat. Am constatat ca numai in astfel de cazuri ele sunt ascultate si urmate, in rest, risti sa se supere lumea pe tine, ba mai mult te mai si injura.
Asa ca dragele mele, va rog sa nu va suparati; am crezut de cuvinta ca este cerut si de aceea am intrat si eu in vorba.

Replica: Minerva, by Silvia Har (697 mesaje), la 10-01-2009
chiar te rog sa ma ajuti. Te-am vazut din fotografii cum arati. Esti su-per-ba! Eu nu am curaj sa ma fotografiez, dar sa mai si postez. Sunt aproape de obezitate si sunt disperata de viata! Ma dor si picioarele de la atata greutate.
Recunosc, portiile mele au fost pantagruelice. Da, si eu sunt tot timpul in cautare de produse naturale.
Iti multumesc, daca iti faci timp si mai scrii ceva care sa imi fie util.

P.S. Imi cer scuze, daca crezi ca am trecut fara sa iau in seama cele scrise de tine, dar, stii tu cum este femeia. Cand scriam aici, m-a strigat sotul ca miroase a ars in bucatarie.
Nu te ingrijora. A fost o alarma falsa, acolo.

Replica: Silvia, by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 10-01-2009
cum mare drag, dar mai multe amanunte n-am sa postez.
Daca doresti cu adevarat, scrie-mi un mail si am sa te lamuresc. Adresa mea de mail o gasesti la pps. postat la topicul Strada cafenelelor. Eu o pot scrie aici, dar am citit pe undeva ceva cu adresele astea si nu ma pricep prea mult in acest domeniu.

Replica: Minerva, by Silvia Har (697 mesaje), la 10-01-2009

cand ma eliberez, caut pps-ul (il am salvat) si o sa-ti scriu. Asta daca ma va tine ambitia pana la capat. Astazi ne-am trezit cu finii pe la pranz, asa ca sotul a facut gratar si am mancat si costite de porc si paine si... chec! Rusine sa-mi fie! Mai bine ti-l trimiteam tie.
O seara frumoasa.

Replica: Silvia, by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 11-01-2009
te rog sa nu ma uiti, cand mai faci chec sa ma inviti!

Replica: Pentru ca Minerva a spus ca nu da sfaturi, by 0lteanu Emilia (587 mesaje), la 11-01-2009
decat atunci cand i se cer, indraznesc sa va impartasesc din experienta sotului meu, apropo de slabit. N-a tinut cont nici de sfatul meu, nici de cicaleli, doar cand doctorita ce il consulta l-a prezentat studentilor drept caz de obezitate, s-a speriat.
N-a tinut o dieta anume, ci treptat si-a redus portiile, iar eu n-am mai gatit nimic care sa-l tenteze. Si sa stiti ca in decurs de un an a slabit 22 kg. Acum s-a obisnuit, nu-i mai este greu de loc. De fapt, cred eu secretul dietei este sa-ti schimbi modul de viata.

Replica: Emilia, by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 12-01-2009
Pentru ca Minerva a spus ca nu da sfaturi, ma insel sau esti putin acida cand te exprimi astfel?
cu ce l-am obisnuit sa se hraneasca, cum mancam si in ce cantitati, ce probleme de sanatate avem in momentul in care ne hotaram sa mai dam jos din kilograme, varsta la care ne hotaram sa mai dam jos - sunt intrebari la care persoana care doreste sa slabeasca trebuie sa raspunda. Ele sunt puse ca persoana in cauza sa fiie orientata spre un alt stil de viata.

Felicitari sotului tau pentru rezultatul spectaculos.

Replica: Si eu sunt la dieta by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 12-01-2009
si nu imi este deloc usor. Incerc sa respect un program cat de cat fix de servit masa (si sa nu mai mananc pe saturate seara, ca pana acum). Pana acum m-am descurcat cat de cat si sper sa reusesc sa ma tin de el, caci vreau sa dau foarte multe kilograme jos.

Elena, eu abia am descoperit pomelo si mi s-a parut foarte bun. Il trec si pe el in lista cu fructe.

Va pup si sa reusim sa dam jos kilogramele pe care nu le mai vrem!

Replica: Imi cer scuze, Minerva, by 0lteanu Emilia (587 mesaje), la 12-01-2009
dar chiar nu am vrut sa fiu acida; pe mine m-a amuzat faptul ca ai spus ca nu dai sfaturi decat atunci cand ti se cer si de asta te-am citat.
Daca as fi spus prin viu grai, ce am scris ar fi sunat cu totul altfel. Imi pare rau daca te-am suparat, nu asta a fost intentia mea.

Replica: Emilia, by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 12-01-2009

nu m-am suparat, dar am dorit sa ma lamuresc si sa nu ne incarcam cu energii negative.
Am sa mai fac urmatoarea completare: organismele noastre sunt atat de diferite incat programele de slabit trebuie sa fie personalizate. Nu cred c-ar fi vreuna din noi dispusa sa dea amanunte intime despre propria-i persoana pe un forum.
Acum sper ca m-am facut inteleasa.

Replica: Ce faceti by Silvia Har (697 mesaje), la 15-01-2009
fetelor cu dieta? Eu, am mancat numai de doua ori paine, saptamana aceasta (doua felii, jur!). Abia astept weekendul ca sa ma odihnesc.
Va urez succes in continuare la dieta.

Emilia, felicitari sotului tau.



Replica: Silvia, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 16-01-2009
si eu tot cu dieta... dar m-am cam abatut un pic de la ea. Sportul a luat pauza in favoarea goblenului, si m-am si "delectat" cu o prajitura. Slabiciunea mea!

Sa aveti succes si voi cu dieta!

Replica: Eu by Popescu Ioana (484 mesaje), la 16-01-2009

am facut azi dimineata 50 de abdomene, ca de la mancare nu ma pot trage. Se pune? Mai fac odata si la vara!

Replica: M-ai facut sa rad! by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 16-01-2009
Si eu am facut intr-o zi saptamana aceasta... si atat!
Vorba ta: poate mai fac si la vara! Dar se pune Ioana!

Replica: Fetelo, by Amalia Avramescu (150 mesaje), la 17-01-2009
se pune si prajitura, dar se pun si abdomenele. Eu fac cate 100 in fiecare seara si sper sa spele prajitura cu care imi incep dimineata. In drum spre job, ma opresc la parterul unui market si cumpar un foietaj cu branza dulce. O mananc cu un iaurt slab. Este criminala! Prajitura de prajitura! Ce credeati?

Replica: Gargaritelor!,by Silvia Har (697 mesaje), la 17-01-2009
Papanasi fierti si papanasi prajiti, la greu! Cine vrea, cine mai doreste - va astept. Unele nu sunteti la regim (fericitelor!) asa ca puteti degusta fara restrictii.
De dimineata gatesc, am facut si papanasii, dar acum intru la stapan: aspirat, sters praful si apoi ma aranjez ca merg la o petrecere. Si, gata! S-a terminat ziua si iar nu mai am timp sa pun mana pe goblen. Cand vad cat lucrati, imi faceti o pofta...

Replica: Si eu care vreau sa ma ingras! by Adina Jigaranu (170 mesaje), la 17-01-2009
Am aproape 1,70 m si nu cred ca am trecut vreodata de 55 kg, am avut si 46, acum am vreo 50. Pur si simplu am un regim propriu si nu am nici macar anemie.
Nu sar peste micul dejun, unde mananc 2 felii de paine, mai manac pe la 10 o napolitana, pe la 12 masa de pranz, un fel de mancare, cel mult doua, dar mai rar, seara pe la 6 cel tarziu, 7 cina (fara paine sau mamaliga). Mananc de toate, dulciuri mai putin pentru ca nu-mi plac, probabil si fumatul imi mai taie din pofta.
Dietele sunt periculoase, vorbesc din proprie experienta. Cantitati mai mici si mancare facuta in casa, nu snacks-uri si pizza.
Abdomenele sunt inutile, formeaza muschiul, dar pe sub burtica, la inceput se fac exercitii cardio, fitness si bicicleta.
Sa fiti frumoase!

Replica: Fericito! by Amalia Avramescu (150 mesaje), la 17-01-2009
Si daca mai ai si o mostenire genetica buna (fara grasi in familie) esti chiar norocoasa!
Adina, sa o tii tot asa! Ai o silueta de invidiat.

Nu conteaza numai sa mananci toate mesele, conteaza si ce mananci. Eu mananc, dimineata pe la 8 cand trec spre job, la 11 trec gustarile prin birou (o fructa, o bucata de branza, o sunca slaba cu sau fara paine), la 14 iesim cu totii la lunch, intr-un pub din apropiere unde se face mancare gatita, la 18 cand plec spre casa am deja o fructa mancata, iar acasa gatesc subtirel: peste sau pasare cu legume la abur, o budinca de legume sau un sufleu si mi-a trecut ziua.
Platesc mai mult pentru toate produsele pe care le iau de la market pentru ca mahoritatea sunt eco.
Dar nu pot spune ca sunt foarte slaba.

Replica: Este by Silvia Har (697 mesaje), la 18-01-2009
simplu la varsta ta, Adina. Dupa ce am nascut si a doua fetita, la sfarsitul perioadei de alaptat, m-am trezit cu 30 de kilograme in plus. Pe mine ma ingrasa si apa!

Replica: Fetelor, by elena luncariu (28 mesaje), la 18-01-2009
cand se zice dieta, nu inseamna sa nu mananci. Slvia, apa nu ingrasa, nu mananci suficient si nici sanatos. De manaci pentru o saptamana salata cand incepi sa mananci normal te vei ingrasa dublu.

Replica: Daca, by Floare de colt (144 mesaje), la 19-01-2009
spui: mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc, probabil ca vei reusi, Silvia. Am pe cineva apropiat ce, atunci cand vedea mancarea, repeta ceea ce ti-am scris, mai sus. Si, la ea a functionat.
Succes si tie!

Replica: Silvia, by Gina Necula (132 mesaje), la 24-01-2009
eu mananc fructe, la greu. Mere verzi cel mai ades.
Succes la dieta.

Replica: Silvia, by Gina Necula (132 mesaje), la 24-01-2009
eu mananc fructe, la greu. Mere verzi cel mai ades.
Succes la dieta.
Pupici mari si mici



Replica: Silvia, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 02-02-2009

cum merge dieta ta?

Pe langa regimul alimentar este important si exercitiul fizic. Eu am ales miscarea in aer liber pe cat posibil; astazi a nins din nou. Insa nu am renuntat, am dat o tura de bicicleta in camera.

Replica: Fetelor, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 02-02-2009
eu cu miscarea stau foarte prost. Singurul sport pe care il mai fac este urcatul si coboratul din masina (si este un sport la cum tin scaunul!). Asa ca m-am gandit sa fac ceva... si nu mai vreau abonament la sala ca il platesc degeaba. Asa ca vreau sa ma apuc de dans! Va tin la curent cum gasesc si ma inscriu.

Nu am renuntat la ceaiuri (pe langa cel verde, beau si de soc cu lamaie) si la portii mici.

Pot sa spun ca nu am renuntat la prajituri?! Sau nu se pune...
V-am pupat si... jos kilogramele!

Replica: Adriana, by Popescu Ioana (484 mesaje), la 03-02-2009

frumoasa idee cu dansul. Ai vazut filmul Shall we dance?

Ar trebui sa pierd si eu vreo cinci kg, dar sunt lenesa. Cu ideea cu ceaiul verde cochetez si eu. Tu ai obtinut rezultate cu el? Gimnastica la sala n-am unde (oras mic si uitat de lume), astept primavara sa pedalez. Daca nu le-ar trebui la ai mei sa le tot gatesc atata, as fi mai usoara. Deci: lenesa, pofticioasa, fara motivatii prea serioase de a slabi (indragostitele sunt cele mai motivate, nu ma incadrez nici aici), idei? Mai fug dupa pisica, da` si-aia-i grasa... fuge incet.
Va pup.

Replica: Ioana, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 03-02-2009
am vazut filmul de vreo doua ori!

Cat despre ceaiul verde eu spun ca am obtinut rezultate cu el. Nu se cunoaste la cantar cat la haine. Se vede o diferenta. Eu l-am mai incercat si acum vreo cativa ani, intr-o vacanta, l-am combinat cu multa miscare si unde asa mai arata si acum ca atunci!

Pe langa dans vreau sa renunt la masina. Sa merg cu autobuzul. Sa ma misc mai repede dimineata (asa poate nu mai intarzii), sa fug la statie, de la statie pana la birou am vreo cateva sute de metri pe care sa ii parcurg pe jos si sa vezi silueta! Dar pe vremea asta mi-a cam scazut cheful asa ca, momentan sa traiasca masina!

V-am pupat.

Replica: De salutat, by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 03-02-2009
ideea! Eu va invit la dans!
http://www.mediafire.com/download.php?mmfyeicqnmk
Dansul ne mentine in forma si ne binedispune.

Replica: Minerva, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 03-02-2009

strutul este bun de antrenor de aerobic! Tuturor ne place dansul.

Replica: Aveti noroc, by Silvia Har (697 mesaje), la 03-02-2009
fetelor! Eu am fost diagnosticata cu diabet (de aceea nici nu mi-a mai venit sa scriu pe forum), asa ca acum vreau-nu vreau o sa ma tin de dieta. Este super! Fac mancare si mor de pofta, dar... iau un pahar cu apa!
Am si un eveniment in iunie cand ar trebui sa fiu silfida. Fiica-mea cea mare ma incurajeaza, iar cea mica imi numara imbucaturile.
Ioana si eu as alerga, dar nu ma lasa plasele cu cumparaturi din mana. Parca am contract cu marketul. Cred ca o sa mi se lungeasca mainile de la atata carat.
Adriana, este o idee faina. Eu nu pot sa o aplic pentru ca mi-ar trebui doi parteneri la cat de mare sunt.
Ioana, esti o fericita! Eu trebuie sa dau urgent vreo 30 de kilograme. Te las sa ghicesti ce greutate am acum.

Replica: Silvia, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 04-02-2009
nu dispera nu esti singura cu kg cu 0 la urma care trebuie sa le dea jos. De ce nu incerci sa schimbi modul de a gati pentru toata familia? Asa o sa-ti fie mai usor si tie. Imi pare rau pentru diagnosticul tau.

Replica: Esti by Silvia Har (697 mesaje), la 04-02-2009
buna la matematica, Maria!
Da, asa o sa fac. O sa schimb modul de alimentatie din familie, numai ca nu o pot face brusc. Este nevoie de timp pana voi testa pe ai mei, ce ar fi mai sanatos, gustos si... acceptat de ei.
Eu sper ca prin dieta sa rezolv si cu glicemia. Asa suntem noi femeile: mergem la medic doar cand ne doare.
Multumesc pentru incurajari.

Replica: Silvia, by 0lteanu Emilia (587 mesaje), la 04-02-2009
Maria are dreptate, pana nu schimbi modul de alimentatie al familiei, nu reusesti.
De fapt, toti ai tai ar trebui sa te ajute si sa nu-ti ceara sa le gatesti lucruri pe care tu nu le poti manca; daca le este pofta de prajituri, pana la urma pot manca si in oras, acum se gasesc. Si nu te gandi tot timpul la faptul ca trebuie sa slabesti, considera ca este un lucru pe care ti l-ai propus si il vei indeplini cu succes.

Replica: Silvia, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 05-02-2009

sunt de acord cu Emilia. Eu imi spun in fiecare zi ca o sa reusesc sa slabesc, dar, sincer, daca imi este pofta de ceva, nu ma abtin. Tot gust o bucatica. Si mai sunt mandra de ceva: astazi este a sasea zi de cand nu am mai fumat. Nu este usor deloc, dar incerc sa le las. Sper sa reusesc... Vedeti cate mi-am propus anul acesta?! Nu stiu daca o sa reusesc sa le duc la bun sfarsit pe toate, dar incerc macar. Cineva mi-a spus ca vreau prea multe deodata si nu o sa reusesc. Dar eu sper sa reusesc.

Sa aveti o zi buna si sa reusim in lupta cu kilogramele.

P.S. Silvia si la mine este tot cu 0 la sfarsit...

Replica: Adriana, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 05-02-2009
felicitari pentru ca ai reusit sa rezisti o saptamana fara compania tigarii. Dar stai foarte atenta la kilograme. Exista riscul sa adaugi inca un 0. Iti spun din experienta.

Replica: Maria, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 05-02-2009
de lucrul acesta imi este frica. Nu vreau sa ma ingras. De fapt cine vrea?! Nu pot spune ca am mai multa pofta de mancare fata de cand fumam. In schimb, as rontai la seminte nonstop. Si nu de oricare: de bostan! Ah... si as manca dulce la orice ora!

Tie ti-a fost greu cand te-ai lasat de fumat? Poti sa imi spui vreun secret ca sa fie mai usor?

Replica: Adriana, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 05-02-2009
prima luna este cea mai dificila; trebuie sa rezisti eroic. Pe urma o sa vezi ca incepe sa te deranjeze mirosul de fum. Trebuie sa te ti ocupata cat mai mult posibil.

Replica: Adriana, by angela draganoiu (447 mesaje), la 05-02-2009
eu am renuntat la fumat acum 13 ani. Mi-a fost greu pentru ca fumam cam un pachet pe zi, dar m-am ambitionat sa rezist si... asa au trecut 13 ani.

Vreau sa spun ca fara un pic de ambitie nu faci nimic. Daca vrei cu adevarat se poate. Sotul meu fumeaza in continuare linga mine, dar nu ma tenteaza deloc; din contra, ma deranjeaza foarte tare fumul de la tigarile lui, i-o spun cit pot de des, dar tot nu se lasa.

Iti trebuie vointa si... vointa ca sa rezisti. Iti tin pumnii sa poti rezista cit mai mult. Gindeste-te doar cit de mult rau fac tigarile si poate asa sa te motivezi si sa te ambitionezi sa rezisti.

Replica: Multumesc de sfaturi by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 05-02-2009
si de incurajari. Sper sa nu recidivez (am mai patit-o, m-am lasat vreo 7-8 luni si am luat-o de la capat). Stiu ca se poate si incerc sa ma tin tare pe poziti.

Ce ma motiveaza cel mai tare: Vreau bebe!

Replica: Silvia, by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 05-02-2009
cunosc dieta pentru vindecarea diabetului, dar sa nu ajunga in faza de insulina. In aceasta faza corpul nu mai are celula insulina si tratamentul nu vindeca decat cand are ce.
Daca te hotarasti, timite un mail!
Adriana, felicitari pentru bebe, in mod special, dar si pentru vointa cu tigara. Se spune ca daca rezisti o saptamana, este pacat sa reincepi.

Replica: Pentru cei mai multi, by 0lteanu Emilia (587 mesaje), la 05-02-2009
dintre noi, marele pericol nu este ca tintim prea sus si nu reusim, ci ca tintim prea jos si reusim. Se pare ca a spus Michelangelo.
Deci, Adriana, este foarte bine ca vrei mai mult; lupta cu tine si eu sunt sigura ca vei reusi. Eu va sustin din toata inima, asa cum l-am sustinut pe sotul meu si v-am spus ca am reusit.

Replica: Am mai slabit? by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 05-02-2009



Replica: Multumesc, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 06-02-2009

Stiti ca eu nu tin cantarul in casa?! L-am dus in beci ca sa nu imi fac nervi in fiecare zi. Dar cand ajung la Nico ma protapesc pe cantar.



Replica: Eu by Popescu Ioana (484 mesaje), la 06-02-2009
nu am cantar, dar fac pariuri. Am facut un pariu cu fiul-meu ca nu am mai mult de "x" kg. Aseara, m-a dus la mama sa ma cantareasca, ca pe purcica la targ. Am pierdut pariul.

Replica: Ioana, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 06-02-2009
m-ai facut sa rad cu lacrimi. Esti o scumpa!

Replica: Adriana, by Stefanescu Elena (2780 mesaje), la 07-02-2009
bravo pentru reusita. Sa Dea Doamne Doamne sa nu te mai apuci de "trabuce".
Ioana, m-ai facut sa rad. Acasa, la Constanta avem cantar, ne-a cumparat tata cadou, cred ca se gandea la silueta noastra. Dar ghici cine se cantareste? Nimeni.
Il mai cantaresc eu pe Pitic din cand in cand.

Replica: M-am amuzat si v-o scriu si voua mai jos. by Silvia Har (697 mesaje), la 08-02-2009
Daca de la inot se slabeste, unde gresesc balenele?

Replica: Silvia, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 08-02-2009
m-a amuzat. Chiar asa, unde gresesc...

Replica: Silvia, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 09-02-2009
m-am amuzat si ai mare dreptate.

Replica: Dieta cu banane si apa calda, ultima moda in intreaga lume.by Silvia Har (697 mesaje), la 10-02-2009

Lansata anul trecut pe web de o farmacista din Japonia, "The Morning Banana Diet" a devenit ultima moda in materie de diete; nutritionistii avertizeaza insa ca nu are niciun fundament stiintific.
Dieta consta in consumarea unei banane (sau doua) in fiecare dimineata, inainte de micul dejun, alaturi de un pahar cu apa calda. Apoi, sustine Sumiko Watanabe, o farmacista din Osaka, se poate manca orice dupa bunul plac, in afara de dulciuri. Eficacitatea formulei, a explicat ea, consta in amidonul din banane, care ar facilita metabolizarea grasimilor.

Intrebare pentru Gargarite:
De ce sucul de lamaie este in mare parte din ingrediente sintetice, pe cand in solutia de spalat vase este zeama de lamaie adevarata?

Replica: Ar trebui by Petroi Ana-Maria (1261 mesaje), la 10-02-2009
sa ma alatur si eu in lupta impotriva kilogramelor in plus; eu consider ca sportul insotit de o dieta nu foarte drastica da rezultate bune (cel putin, in cazul meu).
Pupici si ... Jos kilogramele!

Replica: Haideti sa slabim impreuna! by Maria Nistor (5039 mesaje), la 11-02-2009
Imi place titlul, si tot gandindu-ma mi-a venit o idee - de ce nu slabiti si pentru mine? Asa nu ma mai chinui si eu.

Replica: Cu, by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 11-02-2009
clatite si gogosi, nu mai slabiti voi...



Replica: Minerva by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 11-02-2009
ne mai indulcim si noi un pic...

Replica: Mai am o intrebare by Silvia Har (697 mesaje), la 14-02-2009

De ce nu exista mancare de pisici cu gust de soarece?
Aveti vreo idee? O fi avand legatura cu dieta?

Replica: Silvia, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 14-02-2009

da ce pofte are pisica ta?

Replica: Silvia, by Doi na (598 mesaje), la 19-02-2009
nu ai mai trecut sa ne spui cum mai stai cu dieta.

Replica: Doina, by Silvia Har (697 mesaje), la 21-02-2009
am slabit trei kilograme, dar acum am niste probleme de sanatate si dieta este foarte stricta. Sper ca acest lucru va duce si la diminuarea kilogramelor pe care le am in plus.
Si nu sunt putine... Dar cu ajutorul vostru, cu vointa mea, cu dieta, ma vedeti intr-o zi la Sa ne cunoastem, cu trup de silfida.

Replica: Silvia, felicitari. by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 21-02-2009

Si sper sa se rezolve si problemele de sanatate.

In aceeasi situatie pot spune ca sunt si eu. Din cauza unei probleme de sanatate, pe care am descoperit-o acum si din intamplare, va trebui sa fac tratament si sa tin un regim strict. Nu stiu daca regimul ma va ajuta si daca voi reusi sa il tin. Sunt data peste cap de ce am aflat, dar vreau sa fiu optimista si sa nu cad in extrema cealalta.
Sper ca tu sa vii cu vesti bune mai tarziu. O seara buna.

Replica: Multa sanatate, by 0lteanu Emilia (587 mesaje), la 22-02-2009
Gargaritelor si succes in sustinerea regimului.

Replica: Multumesc, Emilia. by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 22-02-2009

Replica: Multumesc, by Silvia Har (697 mesaje), la 22-02-2009

Adriana, multumesc Emilia. Sunteti niste dulci.
Adriana, succes in continuare si multa sanatate.

Replica: Multa sanatate, by Veronica Ene (179 mesaje), la 23-02-2009
Silvia si sa te intorci repede!

Replica: Silvia, by Bica Nistor (1427 mesaje), la 23-02-2009
sa stii ca ma gandesc la tine.

Replica: Silvia, by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 23-02-2009
multa sanatate iti doresc. Te astept cu vesti bune.

Gargaritelor, mult succes in lupta cu kilogramele. Si eu duc lupta asta de mult timp, dar cred ca am gasit reteta ideala. Stiti care este?

Replica: Spune, by Popescu Ioana (484 mesaje), la 24-02-2009
Nico! Eu sunt aici si nu mi-ar strica sa slabesc putin. Te pup si spune-ne repede reteta.
Silvia, Adriana, ganduri de sanatate vin spre voi.

Replica: Stii sa te cantaresti? by Puiu Mic (208 mesaje), la 25-02-2009



Replica: Nu, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 25-02-2009

dar imi place stilul asta. O sa incerc.

Replica: Puiule, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 25-02-2009
ar trebui sa incerc si eu...

Replica: Silvia, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 11-05-2009
este de ceva vreme de cand nu ne mai dai amanunte despre lupta ta cu kilograme.

Replica: Maria, by Silvia Har (697 mesaje), la 11-05-2009
am 20 de kilograme in minus si o glicemie mai scazuta, dar lupta nu a luat sfarsit. Ma simt mereu obosita pentru ca inca nu m-am obisnuit sa mananc putin si imi este un dor nebun de paine. Rup cate o bucatica de coaja, o mestec mult in gura ca sa ii simt gustul si apoi o scuip.
Dulcele, iubirea mea, este o amintire. Nu ma impac cu produsele pentru diabetici. Mi se par oribile la gust si simt chimicalele din ele.
O viata am gatit si mancat taraneste (cu mancaruri adevarate), iar acum imi decupez o bucata de peste slab langa un castron cu legume sau salata. Si, fiindca veni vorba, afla ca noi femeile suntem cele mai amarate. Eu trebuie sa gatesc, sa gust din mancare, dar sa mananc, niciodata!
Am vazut ca tu stai bine cu kilogramele. Iti doresc sa nu ajungi vreodata in situatia mea.

Replica: Silvia, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 11-05-2009
imi face placere sa stiu ca lupta ta cu kilogramele da roade.



Replica: Nu by Silvia Har (697 mesaje), la 11-05-2009
am incotro, Maria. Glicemia ma omoara cu zile, dar nici o grija! Ii vin eu de hac!

Replica: Ma, by Popescu Alexandra (493 mesaje), la 11-05-2009
alatur si eu in aceasta lupta crancena; am de scapat de vreo 15 kg de inamici si nu prea reusesc. Am dat 5 kg jos in 3 luni si mai vreau inca 15. Dar, tot ce fac, de burtica nu scap. Acum fac seara o ora de bicicleta combinata cu stepper cu greutate de 5 kg.

Replica: Silvia, by tanasa clementina (1372 mesaje), la 12-05-2009
as fi si eu interesata de modul cum poti sa te lupti cu glicemia. Eu am sotul ce deja are aproape 2 ani de cand face insulina de trei ori pe zi, este un tip foarte incapatanat. Tip la el caci mananca dimineata ca la pranz, se plange mereu ca ii este foame. Cand sunt acasa il mai temperez in privinta alimentatiei, il tin din scurt, dar cand sunt plecata la copii, isi face de cap. Imi este foarte greu. Pana va mai creste printesa, nu poate sa o lase singura, mai ales ca din toamna incepe scoala.

Replica: Silvia, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 12-05-2009

felicitari! Esti ambitioasa!

Replica: Ce mi-a stricat mie ziua, ieri. by Adina Jigaranu (170 mesaje), la 12-05-2009
Vin eu bucuroasa ieri de la absolvire ca, deh, numai eu si restul tarii am terminat o facultate. Booon. Si pe drum ma intalnesc cu "soacra-mea", care imi spune ca am slabit si ca sunt prea slaba si ca ar trebui sa ma imbrac in haine mai largi, macar sa nu se cunoasca. Asa ca mai dati-o incolo de treaba, nu trebuie sa ne imbracam in saci doar pentru ca alte persoane "binevoitoare" au ceva de comentat.

Replica: Neplacuta, by Silvia Har (697 mesaje), la 12-05-2009

ecuatie! Intotdeauna soacra are ceva de comentat. Nora sa fie desteapta si sa o aprobe.
In rest, te imbraci cum iti este drag ca sa nu duci dorul, cand vei avea varsta mea, la ce ai fi putut avea, purta, experimenta etc.

Replica: Si eu ma lupt by Condrasov Gabriela (306 mesaje), la 12-05-2009
cu kilogramele in plus inca din liceu. Am tinut zeci de diete ca sa scap de burtica, de fundul acesta mare pe care trebuie sa il car zilnic.
Am ajuns la 70 kg la o inaltime de 1,65 m. Este un stres continuu pentru mine. Acum tin din nou dieta, nu neaparat sa slabesc ci mai mult pentru a elimina toxinele acumulate de sarbatori. Bine, mai si slabesc vreo 4-5 kg in doua saptamani, dar nu mi se pare foarte mult in comparatie cu cat trebuie sa dau jos (15 kg). Este vorba de arhicunoscuta dieta cu ciorba de varza.
Pentru dieta iti trebuie o vointa de fier, mai ales cand esti obisnuit sa mananci intr-un anume fel.

Pana in momentul de fata am ajuns la concluzia ca daca ai 3 mese pe zi plus 1-2 gustari este excelent. Important este sa nu te ridici satul de la masa (plangandu-te de dureri de burta) si sa mananci atat cat cere organismul, scazand treptat cantitatea. Indicat este sa slabesti intre 0,8-1,5 kg pe saptamana; se spune ca obezii pierd mai repede kilogramele decat supraponderalii sau normoponderalii.

Foarte importanta este si miscarea; recomandat ar fi un abonament la o sala de fitness (cu instructor) 3 zile pe saptamana.
Urmand pasii acestia nu riscati sa puneti la loc toate kilogramele pierdute si va reglati metabolismul, pentru ca se stie ca supraponderalii (ca mine) si obezii au un metabolism mai lent.
Pentru mai multe sfaturi utile consultati si cartea doamnei doctor Mihaela Bilic, este super. Eu am citit-o si am tras destule concluzii privind metodele de slabire.

Mult noroc si va pupic!

P.S. Floricica de cires este gata, sper sa reusesc in seara asta sa o postez la colectie.

Replica: Si eu ma lupt. by Condrasov Gabriela (306 mesaje), la 12-05-2009
Pentru cele care nu stiu, cartea se numeste "Traiesc deci ma abtin!". Este foarte buna, fetelor.
Va pup.

Replica: Pentru Silvia si Clementina by Condrasov Gabriela (306 mesaje), la 12-05-2009
Fetelor, am trecut iar prin topic (am cam lipsit in ultima vreme) si vreau sa va vorbesc de un medicament. Nu va ingrijorati ca nu este vorba de un medicament din acelea "minune" care fac mai mult rau decat bine. Este vorba de "DIABETICO", un medicament din plante, chinezesc. Nu va mint cand va spun ca este forte eficient, cunosc persone, suferinde de diabet zaharat, care dupa cativa ani (2-3) au reusit sa renunte de tot la insulina. Cand a ajuns seful meu in China a cumparat cateva baxuri (pentru prieteni si colegi de-ai mei), pentru ca la noi este foarte scump (35-40lei/cutie/18 pastile). Este un medicament foarte cautat, China nu prea mai face fata (vorbesc foarte serios), cererea este foarte mare.

Se administreaza cate 3 pastile pe zi inainte de mesele principale, cred, sau dupa, asta nu mai stiu sigur, dar ma interesez exact zilele acestea.

Va pupic dulcic! (este o dulceata care nu ingrasa si nici nu cere un aport suplimentar de insulina in pupicul meu)

Jos kilogramele si glicemia!

Replica: Vrei by Silvia Har (697 mesaje), la 12-05-2009

sa spui, Gabriela, ca impusti doi iepuri dintr-un foc? Scade si glicemia si ajuta si la scaderea in greutate?

Replica: Gabriela, by tanasa clementina (1372 mesaje), la 13-05-2009
am devenit cam neancrezatoare in multe produse ce apar pe piata. Reclama este mare, dar rezultatul nu este pe masura reclamei. As vrea, intradevar, sa fie asa cum spui tu.

Replica: Nu fac reclama gratuita, by Condrasov Gabriela (306 mesaje), la 13-05-2009
acestui medicament ci, spun adevarul. Am vrut sa iau si eu acest medicament, dar eu am glicemia sub minim, asa ca eu am nevoie de mult dulce, daca nu, dau in extrema cealalta a diabetului.
Ma tem ca acest medicament nu ajuta foarte mult la slabit doar la scaderea glicemiei. Colega mea de munca se simte din ce in ce mai bine.
Va pupic.
Jos kilogramele!

Replica: Gabriela, by Adela Aura Vlad (420 mesaje), la 13-05-2009
sunt convinsa ca nu faci reclama produsului si este benefic sa scriem ce da rezultate, din experienta noastra sau a celor din jur.

Replica: Clementina, by Silvia Har (697 mesaje), la 14-05-2009
scuza-ma, abia acum am vazut mesajul tau.
Eu nu fac insulina, deci nu am acelasi tip de diabet cu sotul tau. Medicul mi-a indicat mai multe medicamente, dar sa stii ca totul este din alimentatie si mod de viata. Cu modul de viata, adica cu mai putin stress (si cred ca si sotul tau este stresat sa stea fara tine, atata timp) nu am rezolvat nimic. Cu alimentatia, da. Cand imi este foame, mananc mere verzi, acre. Nu-mi plac, dar tin de foame. Am citit ca foamea vine tot din modul cum ne alimentam. Dulciurile aduc, la numai cateva ore dupa ce le-ai mancat o foame cumplita dupa ele. Pancreasul da semnalul ca mai vrea glucide (paine, dulce, adica mancare multa) si de aici senzatia de foame.
Eu zic ca merita sa lupti sa il constientizezi pe sotul tau la ce il asteapta: orbire, ologeala etc. Multa sanatate sotului tau, iar tie putere sa il convingi.

Replica: Multumesc mult, Silvia, by tanasa clementina (1372 mesaje), la 14-05-2009
esti o draguta. Intradevar, caut mult sa il temperez, ma cert cu el in privinta aceasta. Cat sunt acasa, joaca cum ii cant eu in privinta alimentatiei. Singur acasa isi face singur meniul, dupa pofta inimii. Imi este foarte greu.

Replica: Clementina, by Silvia Har (697 mesaje), la 14-05-2009
spune-i ca il iubesti si de asta vrei sa il vezi sanatos. Asa m-au santajat pe mine fetele mele si sotul. Si chiar m-au emotionat si ambitionat.

Replica: Fetelor, by Oana Stancu (356 mesaje), la 15-05-2009
va spun din experienta: supa de varza pe termen lung provoaca dezechilibre in organism, ce nu mai pot fi remediate.

Replica: Gargarite dragi, by elena luncariu (28 mesaje), la 02-06-2009
ati mai incercat dieta mediteraniana? Este inportant intr-o dieta sa nu lipseasca nimic, de multe ori nu se mananca suficient. Si mai important este sa nu slabesti mai mult de 1-1,5 kg intro saptamana.

Replica: Nici, by Silvia Har (697 mesaje), la 03-06-2009
o grija, Elena.
este sa nu slabesti mai mult de 1-1,5 kg intro saptamana.
As vrea eu!

Replica: Silvia, by elena luncariu (28 mesaje), la 03-06-2009
pentru tine este mult mai dificil pentru ca ai glicemia marita si nu stiu cati ani ai. Eu am cliente care au slabit si 30 kg, dar este un drum lung si vointa de fier. Eu sunt massaggiatrice in Sicilia (Messina), ma consider cu un pic de experienta, sunt toata ziua coinvolta intre diete, dietologi si nutritionisti.
Este mai dificil pentru tine ca ai probleme de sanatate, intr-o dieta nu trebue sa lipseasca nimic, mai ales pentu tine.

Replica: Elena, by Silvia Har (697 mesaje), la 03-06-2009
este dificil. Mananc cat o vrabie si tot in faza de platou (stagnare) sunt. Gust cate putin din fiecare si am devenit aproape vegetariana.
Multumesc mult pentru suport.
Ma bucur pentru tine ca ai gasit o meserie atat de frumoasa, acolo, in Italia. Sunt toate bune, acum la tine?

Replica: Silvia, by elena luncariu (28 mesaje), la 04-06-2009
problema ta este ca nu mananci suficient si pot sa jur ca, carbohidratii nu sunt in dieta ta. Daca vrei pot sa-ti dau cateva sfaturi.

Replica: Elena, cateva sfaturi ar fi binevenite, by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 04-06-2009
pentru mai multe dintre noi. Eu una ti-as fi recunoscatoare.

Replica: De acord, Elena. by Silvia Har (697 mesaje), la 04-06-2009

Sa vedem, poate am noroc cu tine.

Replica: Cred ca este o dieta sanatoasa,by elena luncariu (28 mesaje), la 05-06-2009

Dimineata:
- cafea + 1 ligurita zahar + 200 ml lapte, suc natural sau un iaurt + 6 biscuiti, de preferinta, integrali.
La ora 10:
- 150 gr fructe.
Pranz:
- 70 gr paste (de preferinta, italiana ca este fara farinace) + 150 gr legume fierte si cu o lingura ulei masline (pastai, varza, vinete, dovlegei, ardei copt, conopida si alte legume).
La ora 15-16:
- 150 gr fructe.
Seara:
- salata 150 gr cu otet si 1/2 ulei masline + 120-130 gr carne (pui, curcan, vita) sau peste, 2 oua fierte, ton, branza de vaca (dulce sau telemea) + 50 gr paine.
Eu carnea o fac in tigae fara ulei dupa care pun 1/2 ulei si nu pic de sare.
Nu uitati de apa. Minim 2 l pe zi, dar nu dintr-o data. Adaugati cate un pahar in plus in fiecare zi (este o conditie sa bei 2 l de apa). Eu beau cu sticluta ca nu te sperie ca sticla mare ca nu se termina niciodata. Este o dieta de 1200-1300 calarii.
Fetelor, care aveti de slabit mai mult de 10 kg, dieta este si pentru duminica.
Mult noroc!
Astazi sunt multumita ca am aflat ca o clienta de-a mea, a slabit cu acesta dieta in 2 saptamani, 3,2 kg.

Replica: Referitor la dieta. by Adina Jigaranu (170 mesaje), la 05-06-2009
Si daca te lasi de dieta cat pui inapoi? Stiu, trebuie sa faci sport si sa mananci sanatos, dar nu poti sa o tii toata viata numai intr-o dieta. Si efectul yoyo este devastator.
Nu vorbesc din proprie initiativa, am tinut o singura data, din care am dat in bulimie, m-am desteptat la timp si sunt mai slaba decat ar trebui, dar asta este de la stres. Cate putin din fiecare, paine maxim doua felii, dimineata si mai bine 5 mese usoare pe zi decat 2 seara si noaptea cu infulecat pe ascuns din frigider.
Si, sex, doamnelor, daca va este rusine sa mergeti la sala.

Replica: Elena, by Silvia Har (697 mesaje), la 14-06-2009
daca as manca tot ce ai scris tu, sigur as pune pe mine. Eu mananc mult mai putin si tot am momente mari in care nu slabesc deloc.
Adina, nu-mi povesti de efectul yoyo, ca innebunesc!
Cu sexul sunt la zi, dar nu ma ajuta! Doar... pentru miscare!

Replica: Silvia, by elena luncariu (28 mesaje), la 16-06-2009
problema ta este ca nu mananci suficient. Metabolismul are nevoie de schimbare. Tu incearca dieta mea pentru 2 saptamani si dupa aceea, mai vorbim.

Replica: Elena, by Silvia Har (697 mesaje), la 22-06-2009

imi cer scuze. Am avut o perioada mai agitata si ceva probleme in familia sotului, motiv pentru care nu am intrat pe forum. Saptamana aceasta mai avem de descifrat niste probleme de sanatate si apoi ma linistesc si eu si revin.
Multumesc pentru amabilitatea si disponibilitatea de a imi da o mana de ajutor.

Replica: Ai slabit, Silvia? by Malin Antonia (81 mesaje), la 24-06-2009
Sunt si eu interesata.



Replica: Elena, by Silvia Har (697 mesaje), la 28-06-2009

prietena siluetei mele, nu am inceput dieta pentru ca numai necazuri s-au abatut in familia sotului si eu sunt cea care alearga si nu mai mananca decat o data in zi.
Ma rog cerului sa se rezolve ca si intru si eu in normal si sa pot incepe si dieta ta.
Ce mai faci?
Pupici

Replica: Silvia, by elena luncariu (28 mesaje), la 29-06-2009
este foarte importat sa fii linistita cu tine, imi pare rau ca ai probleme. Stii ca de multe ori stresul ingrasa, chiar daca nu mananci mai nimic. La mine inca se munceste destul de mult, si cand am un pic de timp liber, profit de plajele siciliene, din pacate numai duminica.
Pupici.

Replica: Elena, by Silvia Har (697 mesaje), la 14-07-2009

se pare ca am scapat si eu de belele. De la inceputul saptamanii viitoare pornesc la drum si te tin la curent.

Replica: Imagine, by Silvia Har (697 mesaje), la 26-07-2009
stimulatoare pentru... slabit!



Replica: Fetele, by Milos Cosmina Elena (688 mesaje), la 02-09-2009

ma uita acum la cerb si o vad pe Monica Anghel. Arata bestial. Este tunsa si iar a slabit. Felicitari ei!

Replica: Cosmina, by Silvia Har (697 mesaje), la 02-09-2009
cum o fi slabit? Ca eu m-am saturat de toate curele si dietele (halal pleonasm!) pamantului si tot nu slabesc.

Replica: Nu stiu, by Milos Cosmina Elena (688 mesaje), la 02-09-2009
dar s-a vazut. Si ii statea bine. Dar ei sta bine oricum. Dupa mine, este o dulce, si are o voce...

Replica: E o by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 04-09-2009
doamna! Imi place de ea de cand ma stiu. Si imi petrec diminetele in compania ei.

Replica: Adriana, by Silvia Har (697 mesaje), la 06-09-2009

si eu o ascult, dimineata.
Ai idee cum a slabit? Ea spune ca a facut exercitii Akito, la sala cu fratele ei. Dar dieta?

Replica: O zi de dieta cu piine by Silvia Har (697 mesaje), la 07-09-2009
Micul dejun - Beti mai intii un pahar cu apa minerala trezita (lasata de cu seara deschisa), in care stoarceti o jumatate sau o lamiie intreaga. Mincati un sendvici, la alegere.

Ora 11.00 - Un pahar de iaurt degresat sau un borcanel de chefir.

Prinz - Mincati doua sandvisuri la alegere.

Ora 16.00 - Mincati un fruct, la alegere.

Cina - Un sandvis si un ceai de plante, indulcit cu putina miere.

Lichide - Cel putin 1,5 l apa de baut (buna) sau apa minerala trezita. Se permite o singura cafea sau ceai negru pe zi.

Retete de sandvisuri din bagheta

Sandvis vegetarian
- Amestecati 100 g brinza de vaci cu un morcov ras pe razatoarea cea mica, cu un catel de usturoi si 3-4 fire tocate de patrunjel. Puneti pe fetele interioare ale sandvisului doua foi de salata, iar pe deasupra o umplutura de brinza.

Sandvis elvetian
- Ungeti piinea cu un strat de mustar. Presarati peste el patrunjel tocat, apoi puneti doua felii de cascaval si intre ele un ou fiert tare, taiat felii.

Sandvis american
- Doua jumatati de bagheta se acopera cu foi de salata, peste care se pun friptura rece si citeva rotocoale de castraveti murati sau un strat subtire de ketchup.

Sandvis cu nuci
- Se amesteca brinza de vaci cu putina telemea rasa, 4 nuci pisate si 2 lingurite de suc de portocale. Jumatatile de bagheta se acopera cu foi de salata sau de spanac si se aplica compozitia de brinza.

Sandvis provensal
- Amestecati o conserva de ton (dupa ce ati stors bine uleiul) cu o ceapa verde tocata si o lingurita de castravete acru taiat marunt. Captusiti piinea cu foi de salata si aplicati umplutura.

Recordul retetei: 3 kg pierdute in 5 zile.

Pe cine intereseaza, cifrele reprezinta numarul de calorii in produsul respectiv:

Legume
Vinete fierte 20
Sfecla 44
Morcovi cruzi 23
Morcovi fierti 19
Telina fiarta 14
Ciuperci crude 13
Varza alba cruda 24
Varza rosie cruda 20
Conopida cruda 13
Conopida fiarta 9
Castravete crud 13
Dovlecel fiert 12
Spanac fiert 30
Fasole alba fiarta 93
Fasole verde fiarta 7
Salata cruda 12
Porumb fiert 123
Ceapa 23
Mazare fiarta 52
Praz fiert 24
Ardei grasi 15
Cartofi fierti 76
Cartofi prajiti 264
Rosii crude 12

Fructe
Caise 25
Ananas proaspat 46
Ananas conserva 77
Banana 47
Cirese 41
Lamaie 15
Curmale 213
Smochine 213
Capsuni 26
Struguri 60
Mandarine 23
Kiwi 37
Pepene galben 15
Masline 82
Potocale 26
Pepene verde 11
Grepfruit 11
Piersici 32
Mar 35
Pere 29
Prune 36

Carne
Miel - cotlet la gratar 355
Miel - pulpa fripta 266
Vita - muschi la gratar, fara grasime 168
Vita - muschi la gratar, cu grasime 218
Friptura vita cu grasime 284
Friptura vita fara grasime 192
Tocatura vita 229
Porc - cotlet cu grasime 332
Porc - cotlet fara grasime 226
Porc - friptura 286

Lactate
Branza alba de vaci 90
Schwaitzer 391
Camenbert 312
Parmezan 408
Lapte 65
Iaurt 75


Fainoase

Paine uscata, prajita 362
Paine alba 290
Paine integrala 216
Paine de secara 243
Spaghete 117
Orez 360

Alte Produse
Ecler 376
Fursecuri 420
Bomboane 400-450
Ciocolata 530-550
Inghetata 167
Miere 288
Zahar 394
Ulei 900
Margarina 730
Margarina cu putine grasimi 366
Maioneza 718

Friptura vitel 230
Ficat de vitel 153
Friptura rata 339
Friptura gasca 319
Friptura pasare - fara piele si grasime 189
Pate ficat 310
Carnat gratar 318
Salam 491
Jambon 289
Unt 740
Smantana 447

Caracteristicile Grupei A
Primul vegetarian
Culege ceea ce sadeste
Tract digestiv sensibil
Sistem imunitar tolerant
Predispozitie pentru boli cardiace, diabet
Raspunde cel mai bine la stres prin actiuni de calmare
Se adapteaza bine la mediul inconjurator si la dieta
Necesita o dieta vegetariana pentru a ramane svelt si activ
Recomandari pentru controlul greutatii
Daca esti obisnuit sa mananci carne vei slabi foarte usor eliminand alimentele toxice din dieta si reducand carnea. Din punct de vedere al metabolismului, grupa A este exact opusul grupei O. Persoanele cu grupa A au tendinta de a retine apa si depoziteaza in final carnea sub forma de grasime. Cauza este nivelul scazut al acidului gastric care nu favorizeaza digestia carnii.
Alimentele care favorizeaza cresterea in greutate pentru grupa A:
carnea, grasimile animale, produsele lactate, fasolea mare, produsele fainoase consumate in cantitati mari. Alimente benefice care favorizeaza scaderea in greutate pentru grupa A: alimentele pe baza de soia, legumele si fructele care contin o cantitate mare de vitamina C, uleiurile vegetale.
Recomandari generale pentru dieta grupei A
Persoanele cu grupa A au un sistem imunitar foarte sensibil si trebuie sa elimine alimentele suprapreparate si rafinate specifice epocii moderne si sa consume alimente cat mai naturale (proaspete, ecologice).
Urmand dieta grupei A, creste imunitatea si pot fi evitati factorii de risc care genereaza anumite boli specifice acestei grupe: bolile cardiace si diabetul.
Alimentatia vegetariana este cea mai benefica pentru grupa A.
Se recomanda proteinele vegetale. Sistemul digestiv al celor care au grupa A prelucreaza mai greu carnea rosie si grasimile animale. Prezenta in cantitate redusa a acidului gastric ii fac mai adaptabili la alimentele agrariene.
Alimentele de origine animala nu sunt benefice si au un efect diferit fata de grupa O, facandu-i pe oamenii cu grupa A molesiti si lipsiti de energie. Pentru a obtine cele mai mari beneficii ar trebui redusa carnea din alimentatie. Daca totusi nu poti renunta la carne alege pestele si carnea de pasare. Carnea trebuie preparata mai ales la gratar (teflon).
Produsele lactate sunt greu digerabile pentru persoanele cu grupa A. Fiind bogate in grasimi saturate, ele sunt contraindicate, deoarece acest tip de grasimi afecteaza inima si predispun la obezitate si diabet. Se recomanda evitarea laptelui integral. Este preferabil sa consumi iaurt, kefir, sana, lapte de soia, branza de soia.
Uleiul de masline virgin este foarte benefic pentru sistemul cardio-vascular, contribuind la scaderea colesterolului.
Arahidele si semintele de dovleac contribuie la aportul de proteine vegetale care sunt mult mai benefice pentru grupa A decat cele animale.
Produsele pe baza de soia se recomanda in mod special pentru grupa A, fiind o alta sursa importanta de proteine vegetale.
Produsele pe baza de grau vor fi consumate cu moderatie.
Legumele sunt vitale pentru grupa A. Este preferabil sa le consumati in stare cat mai naturala (crude sau putin inabusite) pentru a pastra continutul lor nutritiv: vitamine, minerale, enzime, antioxidanti. Evitati rosiile, cartofii si varza.
Fructele ar trebui consumate de 3-4 ori pe zi. Majoritatea fructelor sunt admise. Evitati totusi portocalele, bananele, mango si nuca de cocos.
Cei care au grupa A ar trebui sa inceapa fiecare dimineata cu un pahar de apa calda in care se stoarce sucul de la o jumatate de lamaie. Aceasta bautura ajuta la eliminarea toxinelor.
Bauturile benefice pentru grupa A sunt: ceaiul verde, alternativ cu cafeaua, si vinul rosu (o jumatate de pahar pe zi). Vor fi evitate; berea, ceaiul negru, bauturile alcoolice distilate, bauturile racoritoare sintetice.
O data cu inaintarea in varsta scade capacitatea de asimilare a vitaminelor liposolubile de aceea se recomanda o suplimentare a alimentatiei cu Vitamina A pentru cresterea imunitatii si a puterii de adaptare la stres.

Recomandari generale pentru dieta grupei A
Carne Rosie Slaba
benefice: Nu exista alimente pe baza de carne foarte benefice.
de evitat: Carne de vita, vitel, porc, oaie, vanat, organe, costita.
Carne Pasare
ratie / frecventa: 120 -180 gr. Barbati; 60-150 gr. Femei; 3 ori pe saptamana
neutre: Pui, gaina, curcan
de evitat: Rata, Gasca
Alimente Marine
ratie / frecventa: 120-180 gr.; 1- 4 ori pe saptamana
benefice: Crap, cod, pastrav, macrou, somon, peste cu carne alba
de evitat: Caviar, ansoa, scoici, raci, creveti, hering, biban, scrumbie, calcan, conserve afumate sau marinate
Lapte, Iaurt
ratie / frecventa: 200 ml; 0- 4 ori pe saptamana
Brinzeturi
ratie / frecventa: 60 gr; 2- 4 ori pe saptamana

benefice: De preferat produse lactate fermentate (iaurt, sana).
Alternative benefice: branza de soia, lapte de soia.
de evitat: Unt, inghetata, branzeturi grase, schweitzer, camembert, parmezan, lapte dulce
Oua
ratie / frecventa: 1 ou; 1- 3 ori pe saptamana
uleiuri si grasimi
ratie / frecventa: 2 - 6 linguri pe saptamina
benefice: Ulei de masline
de evitat: Ulei de porumb, ulei de arahide, grasimi animale, grasimi preparate termic (prajite).
Nuci si seminte
ratie / frecventa: Aproximativ o mana; 2-5 ori pe saptamana
benefice: Arahide, seminte de dovleac (neprajite), nuci, migdale.
de evitat: Fistic
legume uscate
ratie / frecventa: 1 ceasca sub forma uscata; 3-6 ori pe saptamana
benefice: Fasole alba marunta, mazare, soia
de evitat: Fasole mare, fasole aramie
Produse de soia
ratie / frecventa: 180-240 gr; 4-6 ori pe saptamana
benefice: Produsele pe baza de soia sunt foarte benefice si se pot consuma cat mai des.
Cereale
ratie / frecventa: 1 ceasca sub forma uscata; 5-7 ori pe saptamana
Paine
ratie / frecventa: 3-5 felii pe zi
Paste fainoase
ratie / frecventa: ceasca sub forma uscata; 2-4 ori pe saptamana
benefice: Ovaz, secara, orez, faina de soia, faina de porumb, faina de orez
de evitat: Tarite de grau, faina alba, grau decorticat, faina de cartofi, cereale combinate
Fructe
ratie / frecventa: 90 - 150 gr; 3 - 5 ori pe zi
benefice: Foarte benefice: Prune, smochine, ananas, cirese negre
Neutre: mere, grapefruit, struguri, lamai, pepene verde, piersici, pere, stafide, cirese, kiwi, zmeura.
de evitat: Mure, pepene galben, nuci de cocos, capsuni, banane, portocale
Sucuri naturale
ratie / frecventa: 250 ml; 4-5 ori pe zi
Apa
ratie / frecventa: 1-2 litri pe zi
benefice: Lamaie cu apa (dimineata), morcov, caise, grapefruit, ananas, cirese negre
de evitat: Suc de rosii, portocale, papaya
Caiuri de plante
ratie / frecventa: 1-3 cani pe zi
benefice: Aloe, ceai verde, musetel, macese, ghimbir, ginseng, echinaceea, paducel, valeriana
de evitat: Matasea porumbului, ardei rosu, rubarba
Mirodenii si condimente
ratie / frecventa: Asezonarea salatelor si mancarurilor
benefice: Mirodenii pe baza de soia (sos de soia), usturoi, ghimbir, cimbru, patrunjel, marar, hrean, oregano, busuioc, mustar
de evitat: Piper, otet, boia, gelatina, capere, maioneza, ketchup, muraturi
Bauturi
ratie / frecventa: Cantitati mici din bauturile permise
benefice: Cafea, ceai verde, vin rosu
de evitat: Bere, cola, ceai negru, sifon, bauturi alcoolice distilate


_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 07 Mar 2010, 10:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Iun 2006, 14:04
Mesaje: 352
Nume forum:1
Cel mai tare produs de la IKEA:


_________________
Marian - Gargarelul-Rasfatzat


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 18 Mai 2010, 07:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Numeroase plante si-au castigat o reputatie in domeniul dietelor. Cu toate ca studiile stiintifice asupra proprietatilor lor lipsesc de cele mai multe ori, folosirea lor traditionala este foarte raspandita. Ceai, guarana, mate, roscova, - iata un mic traseu pentru a-ti reechilibra silueta.

Nu-ti face iluzii, pilula miraculoasa contra kilogramelor in plus nu s-a inventat inca! Cu toate acestea, anumite plante pot completa foarte bine un regim hipocaloric asociat cu un pic de exercitiu fizic. Atentie insa la cantitatea consumata (ce-i prea mult strica), iar daca te vei confrunta cu ceva efecte secundare, nu ezita sa consulti medicul.

Despre unele plante se crede ca ard grasimile, aceasta deoarece ele favorizeaza lipoliza, adica diminuarea rezervelor de grasime in celulele adipoase.

Ceaiul verde, un mare clasic al regimurilor de slabit

Ceaiul poseda numeroase virtuti pentru sanatate, insa domeniul care l-a consacrat este cel al dietelor. Este adevarat ca virtutile sale anti-kilograme sunt controversate, dar este esential sa bei multe lichide atunci cand esti la dieta pentru a elimina toxinele. Continutul sau in teina (un alt nume al cafeinei) iti permite sa lupti contra oboselii cauzata de lipsa calorica.

Guarana

Este imposibil sa gasesti un comprimat anti-slabit care sa nu contina guarana! Aceasta planta este un arbust originar din America de Sud. Secretul sau? Cafeina. Aceasta este planta care contine cea mai multa cafeina, cu mult mai multa decat arborele de cafea. Aceasta substanta, in doze mari, are un efect de ardere a grasimilor. Mai mult, ea iti permite sa tii pasul cu un regim bazat pe aporturi calorice mici.

Mate, planta cu numeroase virtuti

Originara tot din America de Sud unde este bauta ca infuzie, mate permite de asemenea facilitarea disparitiei grasimilor. Secretul sau: mateina, numita si cafeina. Modul ei de actiune este identic cu cel al guaranei. De altfel, un studiu a demonstrat ce cele doua plante asociate sunt eficiente contra obezitatii, tot in cadrul unui regim hipocaloric asociat cu exercitiu fizic.

Diureticele

Fie ca sunt utilizate pentru a diminua retentia de apa sau pentru a elimina toxinele in cadrul unui regim, plantele diuretice sunt aliatele indispensabile ale oricarei diete.

Vulturica, o planta cu peri

Vulturica, denumita uneori urechea-soarecelui, este cunoscuta inca din secolul 19 pentru virtutile sale medicinale. Ea este un diuretic puternic, folosit in cazul edemelor sau a picioarelor grele.

Plante care taie foamea

Acestea sunt plante care iti umplu stomacul fara sa fie bogate caloric. Exista putine indoieli asupra eficacitatii lor: majoritatea plantelor cunoscute pentru efectul lor anti-rontaiala contin fibre speciale numite mucilagii. Acestea se umfla la contactul cu apa si astfel calmeaza si apetitele cele mai mari.

Fucusul, bogatia marii

Fucusul este de fapt numele dat algelor brune. Acestea sunt foarte bogate in fibre, mai ales mucilagii, care sunt la originea efectului lor de satietate. In plus, ele contin numeroase vitamine si minerale, ce pot fi utile in cadrul unui regim.

Roscova

Aceasta este cu siguranta cea mai cunoscuta planta care taie foamea. Semintele sale sunt folosite ca aditivi in anumite produse alimentare. Fibrele se gasesc in pastaile roscovei, care se umfla cu apa. Atentie, roscova contine de asemenea si calciu, un mineral care se pare ca este implicat in pierderea kilogramelor in plus.

Konjac

Konjac-ul este o planta cultivata in China si Japonia. Din radacinile sale se extrage o substanta numita glucomanan, care poseda proprietati surprinzatoare: poate absorbi un volum de apa de 100 de ori mai mare decat al sau. In plus, ea favorizeaza tranzitul intestinal.

Atentie la diuretice, pentru ca elimina potasiul din organism, caz in care trebuie luat ca supliment, altfel muschiul inimii are de suferit.

Articol preluat din www.ele.ro

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 20 Sep 2010, 09:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 16:35
Mesaje: 168
Nume forum:1
Slvia, ai mai slabit?



Pupici multi pentru tine.

_________________
Venera - Prietene, iti multumesc ca existi!


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 30 Sep 2010, 13:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2252
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Dieta cu varza (ultima postare) o tineam si eu cand eram prin liceu. Nu stiu cat este de recomandata o astfel de dieta. Bine, daca vrei sa slabesti repede intr-un termen scurt, este perfecta. Dar pe mine ma cam lua ameteala dupa o saptamana. In rest, a fost OK.

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 30 Sep 2010, 13:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2006, 11:36
Mesaje: 3681
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Am incercat si eu mai demult dieta cu varza si n-am putut sa mananc mai mult de doua zile. Are un gust oribil.

_________________
Dani - Gargarita-Blandetea-Lumii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 30 Sep 2010, 16:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7274
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Am tinut si eu o dieta (disociata) cu ceva timp in urma si a dat rezultate.
Daca va intereseaza si rezistati:
• ziua I - iaurt,
• ziua II - legume fierte,
• ziua III - fructe,
• ziua IV - salata (legume),
• ziua V - carne slaba.
Nu am tinut cura la gramaj, adica cand mi se facea foame mancam ce aveam voie in ziua respectiva. Am baut apa cu lamaie, iar cand mi s-a acrit si de apa si de cele permise, am baut cate o cafea cu indulcitor. In 5 zile am slabit 4 kg. Nu este prea sanatos, dar pentru cineva ca mine care nu are rabdare (in sensul sa tin o cura si sa slabesc abia 1 kg pe saptamana), cura a fost o mana cereasca. Stiu ca pentru fiecare organism exista cate o dieta, dar la mine aceasta a mers de minune.
Ca o mica paranteza, sora mea a tinut aceasta cura (dar nu a putut renunta la sare) si a slabit 2.5 kg in 5 zile. Deci a avut un efect si la ea.
Ce am mai auzit este ca aceasta "reteta" poate fi tinuta de maxim 3 ori consecutiv.
Totodata, as vrea sa mai precizez un lucru. Nu stiu cat de credibil este pentru voi, dar eu m-am uimit de acesta. Este recomandat sa tineti cura de slabire atunci cand luna este in descrestere (astfel, nu vor exista pofte de "ceva bun"). Cand am tinut cura de slabire, luna era in descrestere; am incercat apoi sa o mai tin inca o data, dar nu am rezistat si nu intelegeam de ce, avand in vedere ca prima data reusisem. Dar uimirea mea a fost sa vad ca prima oara cand am tinut cura luna era in descrestere, iar a doua oara (cand nu am reusit sa o tin) era in crestere. Curios, nu?
Intentionez sa tin aceasta cura de slabire inca de 2 ori, asa ca cine doreste sa concureze cu mine, maine este startul primei parti. Hi! Hi!

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 30 Sep 2010, 17:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2008, 21:18
Mesaje: 1171
Nume forum:1
Onuta, pentru mine este foarte credibil. Pana si plantele cresc functie de fazele lunii. Cele de leac se culeg si ele, tot functie de aceeasi parametri.
Oamenii ar trebui sa stie ca o interventie chirurgicala sau un tratament are alt efect daca se tine cont de fazele lunii.
Strabunicii mei nu faceau nimic pana nu consultau luna. Cred ca de la ei mi se trage dorinta de a stii mai mult despre astre.

_________________
Jeni - Gargarita dintre Astre


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 11 Oct 2010, 17:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Onuta, eu am pierdut startul la cura indicata de tine pentru ca am fost nevoita sa plec din localitate. Si, stii tu cum este printre straini. Nici o sansa sa fii echilibrat si sa poti duce o astfel de dieta.
Te pupic dulce.

Oamenii ar trebui sa stie ca o interventie chirurgicala sau un tratament are alt efect daca se tine cont de fazele lunii.
Si eu cred, Jeni.
Te pupic dulce si pe tine, Jeni.

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 16 Ian 2011, 17:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iun 2007, 13:04
Mesaje: 102
Nume forum:1
Haideti sa slabim impreuna!


_________________
Victoria - Gargarita Violet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 242 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania