Acum este 28 Iun 2026, 05:37

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 501 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 51  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 29 Sep 2010, 17:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2005, 13:40
Mesaje: 2636
Nume forum:1
Trandafiri roz, mi s-au parut stralucitori in soarele caldut de toamna. Din pacate nu sunt din curtea mea ci din curtea unui castel pe care l-am vizitat saptamana trecuta.


_________________
Mona - Gargarita-Gingasie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 29 Sep 2010, 18:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Oct 2007, 05:07
Mesaje: 183
Nume forum:1
Mona, rozele sunt diafane, asa ca tine.

_________________
Veronica - Gargarita-Dragoste-Impartasita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 17 Oct 2010, 14:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2010, 11:56
Mesaje: 4546
Locatie: Italia
Nume forum:1
Dragi gargarite, va urez o duminica cu soare si plina de parfum de trandafiri.


_________________
Alia - Gargarita-Oaza-Plina-de-Speranta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 17 Oct 2010, 16:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Cu asa un parfum, parca norii au plecat putin la plimbare. Multumesc, Alia.

Pupici,

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 30 Oct 2010, 20:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Ian 2006, 23:15
Mesaje: 3387
Locatie: Suceava
Nume forum:1
Pentru voi gargaritelor, cu mare drag:



Si pentru gargaritele TTT:



O seara frumoasa,


Multumim, Iulia.

_________________
Iulia - Gargarita Iulie

Răcoarea serii
peste fânul din car
odihnesc stele...


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 29 Noi 2010, 16:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2010, 11:56
Mesaje: 4546
Locatie: Italia
Nume forum:1
Cu imbratisari si ganduri bune. TTT, parfumul este demential, sper ca a ajuns si la voi.



Recunosc ca inca nu au ajuns in gradina mea. Am pus la inradacinat si sper ca anul viitor sa ma/va delectez cu gingasia lor. Dealtfel, urmeaza ca si aceste crengute sa le pun la inradacinat, dupa ce trec florile.


Multumesc, Alia.
Nu am stiut ca sunt parfumati. Daca ai stii cat am evitat soiul acesta ce seamana cu floarea maceselor!
Iti doresc sa ti se prinda si sa iti parfumeze gradina. Cromatic sunt o un foc viu.

_________________
Alia - Gargarita-Oaza-Plina-de-Speranta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 29 Noi 2010, 18:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2010, 11:56
Mesaje: 4546
Locatie: Italia
Nume forum:1
Monica, este primul de acest soi si asta pentru ca m-au retinut aceleasi motive date de tine. Insa de cum l-am vazut si l-am mirosit, n-am putut sa-i rezist.


Nici eu nu o sa-i rezist daca o sa-l gasesc.
Eu am un New Dawn (urcator), alb-roziu ce miroase a mar.
Acum, din ce am citit, am aflat ca exista mai multe soiuri cu parfum de mar verde. S-ar putea sa le gasesti in Italia, mai usor decat in Romania.
Si, inca un pont, de data aceasta, la lalele. Cauta pe cele ce cresc mai mult inflorescente dintr-o tulpina. Spectacolul in gradina este garantat. Am la Rai cinci bucati si cand sunt inflorite, toate la un loc, par un foc aprins (sunt galbene cu dungi rosii).

_________________
Alia - Gargarita-Oaza-Plina-de-Speranta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 30 Noi 2010, 18:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2006, 21:34
Mesaje: 172
Nume forum:1
Monica, de unde ai cumparat astfel de lalele? Ca sa am mai multe flori am pus bulbii mai desi si nu i-am mai scos din pamant. Acum din fiecare cuib ies mai multe flori. Dar multe pe o tija, trebuie sa fie minunat.

_________________
Angela - Gargarita-Floare-de-Cires


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 30 Noi 2010, 19:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2010, 11:56
Mesaje: 4546
Locatie: Italia
Nume forum:1


Acum o luna si jumatate mi-am pus in pamant bulbi de lalele, narcise, zambile, etc. Am avut ocazia sa-mi cumpar si aceste lalele (sunt si pe alte culori) insa nu m-au atras, poate pentru ca nu am vazut niciodata in realitate si nu stiam ce efect fac in gradina. Monica, multumesc de pont, anul viitor intentionez sa mai cumpar ca pana nu-mi umplu o portiune de pamant ce mi-am pus in gand cu bulbi nu ma las si cu siguranta voi avea si eu in gradina acest tip de lalea.

_________________
Alia - Gargarita-Oaza-Plina-de-Speranta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri pentru voi, din gradina mea
MesajScris: 30 Noi 2010, 20:54 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4719
Nume forum:1
Angela, primele (cele descrise de mine) sunt de la sora mea, din Belgia. Restul, le-am gasit pe la diverse targuri, toamna.
Am o intrebare pentru tine: esti sigura ca s-au inmultit asa cum descrii? La mine nu s-au inmultit si intentionez ca la vara, sa scot bulbii din pamant si sa desfac puii de pe bulbul principal si sa ii plantez in toamna, separat.

Alia, uite ce am gasit pe net.



Lalelele multiflora sunt lalele cu mai mult de o floare pe tulpina. De fapt, din fiecare bulb se formeaza o singura tulpina, care se ramifica in mai multe tulpini mai mici, fiecare sustinand cate o floare. Depinzand de dimensiunea bulbului si de cultivar, fiecare bulb produce trei pana la sapte flori. Inaltimea si dimensiunea florilor lalelelor multiflora variaza mult.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 501 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 51  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania