Acum este 24 Iun 2026, 16:28

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Prima multzumire!
MesajScris: 11 Aug 2009, 08:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2008, 13:49
Mesaje: 267
Nume forum:1
Prima multzumire! by cucos catalina (1632 mesaje), la 03-06-2006

Sper sa nu va marcheze prea tare.

Aceasta este cea mai fantastica fotografie facuta vreodata.
Fotografia a fost facuta de un fotograf american, in timpul unei operatii de coloana, efectuata pe un fat, aflat in uterul mamei in a 23-a saptamana.
Fotograful nu se gandea ca va realiza cea mai importanta fotografie din viata lui, scopul initial fiind doar documentarea operatiei de coloana.
In timp ce fotograful Paul Harris fotografia procesul operatiei, efectuate in clinica de chirurgie a Universitatii Vanderbilt din orasul Nashville, Tenesse, el a reusit sa imortalizeze momentul in care copilasul si-a ridicat mana din uterul mamei si a prins degetul medicului.
Fotografia a cutreierat deja lumea, in Irlanda fiind principalul argument impotriva legalizarii avortului.
Manuta care a cucerit intraga lume, este al lui Samuel Alexander, care s-a nascut la 28 decembrie, anul trecut. Daca ne gandim, ne dam seama cat de vulnarabila este viata unui om. Medicii au fost siguri ca fatul nu ar fi supravietuit in afara uterului, de aceea au decis sa-l opereze in interiorul uterului. Dupa operatie uterul a fost inchis la loc,
astfel incat fatul sa se dezvolte in conditii normale.
Prezenta fotografie este considerata cea mai importanta fotografie din domeniul medicinii. Samuel este cel mai tanar pacient care a fost supus unor astfel de operatii. Probabil Samuel Alexander Arms intr-o zi va avea posibilitatea sa-i stranga mana doctorului Brunner, de data asta in afara uterului mamei.



Replica: Minunata! by Admin TTT (3944 mesaje), la 03-06-2006

Mi-a zdruncinat linistea launtrica, Catalina!





Replica: Impresionant! by Cozea Rodica-Maria (632 mesaje), la 04-06-2006


Intai am citit, apoi m-am gandit daca am puterea sa privesc imaginea. Mi-am luat inima in dinti si mi-am spus ca trebuie sa am puterea sa o privesc.

_________________
Catalina - Gargarita-Mac, Prima-Gargarita-Sefa


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima multzumire!
MesajScris: 01 Oct 2009, 13:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Noi 2006, 20:56
Mesaje: 78
Nume forum:1
Catalina, am ramas profund impresionata si uimita, nu am cuvinte!

_________________
Rami - Gargarita-Cuibusor-de-Roze


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima multzumire!
MesajScris: 01 Oct 2009, 14:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Oct 2005, 10:05
Mesaje: 479
Locatie: Targoviste
Nume forum:1
M-a cutremurat. Nu am cuvinte.

_________________
Daniela - Gargarita-Statornica-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania