Acum este 22 Iun 2026, 16:19

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Golgota, goblen lucrat de Dina (Adina Albei)
MesajScris: 30 Ian 2010, 10:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 16:28
Mesaje: 1745
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Detaliu colt stang:



Incet, incet se contureaza primul soldat roman, sulita lui si un colt din foisorul imparatului.

_________________
Dina - Gargarita-Sinceritate


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Golgota, goblen lucrat de Dina (Adina Albei)
MesajScris: 30 Ian 2010, 10:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Dina, mie imi sta inima dupa ce am citit ca lucrezi culturile la inceput. Cred ca nu ai inteles ce au vrut sa iti spuna fetele asa ca te rog sa citesti http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=7&t=1239&p=15850&hilit=+onuta#p15850
Spor la ac, curajoaso!

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Golgota, goblen lucrat de Dina (Adina Albei)
MesajScris: 30 Ian 2010, 10:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Dina, uite cine a mai lucrat Golgota in serial.
http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=7&t=1237&p=1516&hilit=+golgota#p1516

Carmen, si tu l-ai inceput?

Iti spun acest lucru deoarece si mie mi s-a intamplat asa cu goblenul Trepte cu flori.
Dani, acum citesc pentru prima oara despre treptele tale. Si ce ai facut?

Va promit tuturor ca voi avea foarte mare grija si fiecare dintre voi are dedicat cel putin un centimetru patrat lucrat.
Dina, multumesc. Eu o sa iau ultimul centrimetru lucrat de tine la acest goblen ca pe o dedicatie daruita de tine, mie.

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Golgota, goblen lucrat de Dina (Adina Albei)
MesajScris: 30 Ian 2010, 10:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2009, 17:48
Mesaje: 154
Nume forum:1
Dina, cred ca asezi goblenul jos, iar tu te urci pe masa ca sa il fotografiezi. Ai lucrat semnificativ.
Tot timpul din lume si aripioare turbo la acul tau!

_________________
Renata - Viseaza ca si cum ai trai pentru totdeauna, alaturi de prietenii tai.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Golgota, goblen lucrat de Dina (Adina Albei)
MesajScris: 30 Ian 2010, 11:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2006, 11:36
Mesaje: 3681
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Silvia, la Trepte am numarat patratelele si am lasat mai multe intr-o parte, la cele libere ma refer. Stiti ca de obicei sunt cate 3 patratele pe margini lasate libere. Acum la mine intr-o parte sunt 4, iar in rest 3. Inca nu m-am apucat sa il cos, doar l-am pregatit pentru cand o voi face. Daca vreti va arat o fotografie cu panza marcata.
Linkul Silviei este foarte bun, vezi pe pagina 6 la Onuta, patania ei.

_________________
Dani - Gargarita-Blandetea-Lumii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Golgota, goblen lucrat de Dina (Adina Albei)
MesajScris: 30 Ian 2010, 12:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2007, 16:59
Mesaje: 1208
Locatie: Baia Mare
Nume forum:1
M-a intrebat o gargarita pe nume Silvia, daca am inceput si eu goblenul Golgota. Raspunsul este da, numai ca nu l-am continuat din cauza marimi lui.

_________________
Carmen - Gargarita-Gazda-Buna


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Golgota, goblen lucrat de Dina (Adina Albei)
MesajScris: 30 Ian 2010, 16:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 16:28
Mesaje: 1745
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Silvia, Renata, Carmen si Dani, va multumesc mult pentru mesaje. Cred ca abia acum am inteles mesajul cu cei 3 sau 4 centimetri liberi pe margine. Multumesc mult, voi verifica si voi lua masuri daca ceva nu este in regula.
Celor care au inceput acelasi model: doamnelor sau domnisoarelor, nu abandonati goblenul din cauza dimensiunilor, incetul cu incetul, cu o ata, doua, trei imediat se ajunge la final.
Sambata dimineata realizez fotografia pentru voi si intr-adevar, asez goblenul jos pe mocheta, astfel incat sa-l pot cuprinde tot. Nu l-am mai asezat pe rama, ar fi foarte mare si m-ar incomoda la lucru. Pana acum panza nu s-a deformat. Sper sa fie bine pana la final.
Urez tuturor Gargaritelor spor la cusut, pentru ca aveti maini de aur si modele foarte frumoase in lucru.

_________________
Dina - Gargarita-Sinceritate


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Golgota, goblen lucrat de Dina (Adina Albei)
MesajScris: 30 Ian 2010, 17:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2007, 16:59
Mesaje: 1208
Locatie: Baia Mare
Nume forum:1
Draga mea Adina, iti dau un sfat. Pune-l pe rama caci se deformeaza si nu o sa-l mai poti modifica. Iti spun din propria mea experienta: nu l-am pus pe rama si s-a deformat. Intre timp mi-am facut rama si acum nu-l pot prinde pe rama.

_________________
Carmen - Gargarita-Gazda-Buna


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Golgota, goblen lucrat de Dina (Adina Albei)
MesajScris: 30 Ian 2010, 17:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 16:28
Mesaje: 1745
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Multumesc, Carmen! O sa incerc sa fac rost de o rama pe masura modelului.

_________________
Dina - Gargarita-Sinceritate


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Golgota, goblen lucrat de Dina (Adina Albei)
MesajScris: 30 Ian 2010, 18:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2009, 19:21
Mesaje: 8093
Locatie: Tulcea
Nume forum:1
Dina, chiar ma gandeam sa-ti propun sa-l asezi pe rama caci ar fi pacat asa minunatie sa iasa cu colturile strambe. Ma gandeam sa nu te supar insa.
La primul meu goblen, Floarea soarelui am lucrat o perioada asa si a iesit stramb.
Daca il inramezi incearca sa-l sprijini pe un spatar de scaun, masa.
Aripioare la ac iti doresc si multa rabdare.

_________________
Eli - Gargarita-Nufar-cu-Maini-de-Aur


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania